9. Milano „Olimpia“
Praėjęs sezonas
Eurolygos reguliariajame sezone užėmė 12 vietą (15–19).
Italijos lygos reguliariajame sezone užėmė antrąją vietą (22–8), finale nugalėjo Bolonijos „Virtus“ 3:1.
Italijos taurės finale pralaimėjo „Napoli“ 72:77.
Smogiamasis penketas
Leandro Bolmaro (Argentina, 24, 198, Miuncheno „Bayern“), Armoni Brooksas (JAV, 26, 191, „Ontario Clippers“), Shavonas Shieldsas (JAV, 30, 201), Nikola Mirotičius (Juodkalnija, 33, 208), Joshas Nebo (JAV, 27, 206, Tel Avivo „Makabi“). Treneris Ettore Messina (nuo 2019 m.).
Ką paruošė per vasarą?
Milano komanda praėjusį sezoną trečią kartą iš eilės tapo Italijos čempione, bet antrus metus paeiliui nepateko į Eurolygos atkrintamąsias varžybas. Atrodo, „Olimpia“ vadovų manymu, sėkmę viename turnyre užtikrino treneris Ettore Messina bei puolimo lyderiai Nikola Mirotičius ir Shavonas Shieldsas, o dėl nesėkmės kitame turnyre atsakingi buvo kiti komandos užsieniečiai.
Milano klubas pasiliko trenerį, du rezultatyviausius praėjusio sezono krepšininkus ir visus vietinius žaidėjus, bet tarpsezoniu pakeitė visus kitus užsieniečius.
Tarp „Olimpia“ naujokų – du buvę „Žalgirio“ aukštaūgiai Joshas Nebo ir Zachas LeDay, Eurolygos duoną kremtantys jau ne vieną sezoną. Vis dėlto dauguma kitų į Milaną pakviestų krepšininkų Eurolygos patirties arba visai neturi, arba jos turi labai nedaug. O Armoni Brooksas, kuriam gali tekti vieno iš pagrindinių kūrėjų pareigos tik šį rudenį pirmą kartą sudarė sutartį su Europos klubu.
Įdomiausias naujokas
Dauguma 37 metų Fabieno Causeur (37, 196) bendraamžių jau pakabino sportinę aprangą ant vinies, o prancūzui krepšinio vis dar negana. Nors jis nepratęsė sutarties su Madrido „Real“, kuriame žaidė net septynis sezonus ir dukart tapo Eurolygos čempionu, F.Causeur liko Eurolygoje ir bandys padėti Milano ekipai. Praėjusį sezoną veteranas Eurolygoje pelnydavo 5,1 taško.
Ko tikėtis?
„Olimpia“ vadovai priėmė keletą rizikingų sprendimų ir nutarė pasitikėti su Eurolyga dar tik susipažįstančiais antrosios linijos žaidėjais. Tai gali pasiteisinti galvojant apie kitą ar dar kitą sezoną,
tuo tarpu dabartinė „Olimpia“ turėtų būti tarp komandų, kovojančių dėl teisės žaisti įkrintamąsias rungtynes.
8. Bolonijos „Virtus“
Praėjęs sezonas
Eurolygos reguliariajame sezone užėmė 10 vietą (17–17), įkrintamosiose rungtynėse nugalėjo Stambulo „Anadolu Efes“ 67:64 ir pralaimėjo Vitorijos „Baskonia“ 77:89.
Italijos lygos reguliariajame sezone užėmė 1 vietą (22–8), finale pralaimėjo Milano „Olimpia“ 1:3.
Italijos taurės ketvirtfinalyje pralaimėjo „Reggiana“ 72:81.
Smogiamasis penketas
Mattas Morganas (JAV, 27, 193, Londono „Lions“), Marco Belinelli (38, 196), Willas Clyburnas (JAV, 34, 201, Stambulo „Anadolu Efes“), Tornike Šengelija (Sakartvelas, 33, 206), Ante Žižičius (Kroatija, 27, 210). Treneris Luca Banchi (nuo 2023 m.).
Ką paruošė per vasarą?
Praėjusį sezoną „Virtus“ nenusikapstė iki Eurolygos ketvirtfinalio ir trečius metus pralaimėjo Italijos lygos finale. Svarbiausi tikslai nebuvo pasiekti, bet šį sezoną tų pačių tikslų sieks tos pačios pagrindinės pajėgos: treneris Luca Banchi, superveteranas Mario Belinelli ir nepailstantis Tornike Šengelija.
Kelios mažiau svarbios permainos „Virtus“ stovykloje įvyko, bet komandą aiškiai sustiprino tik vienas naujokas – Eurolygos senbuvis Willas Clyburnas.
Ko Eurolygoje verti kiti „Virtus“ naujokai – praėjusį sezoną į Europos taurės geriausių krepšininkų penketą išrinktas Mattas Morganas, po pasaulį nemažai paklajojęs Rayjonas Tuckeris ar Latvijos rinktinės aukštaūgis Andrejus Gražulis, paaiškės tik sezonui įsibėgėjus. Šie trys patyrę krepšininkai yra ne vien „Virtus“, bet ir Eurolygos debiutantai.
Įdomiausias naujokas
Amerikietį Willą Clyburną (34, 201) į savo komandą mielai paimtų bet kuris treneris. Šis puolėjas nesistengia būti dėmesio centre, bet patikimai atlieka visas užduotis ir, nepaisant didelės darbo apimties, visuomet žaidžia rezultatyviai. W.Clyburnas pradeda devintąjį Eurolygos sezoną, o praėjusį sezoną, vilkėdamas Stambulo „Anadolu Efes“ aprangą, pelnydavo 13,3 taško.
Ko tikėtis?
„Virtus“ turi labai patikimą branduolį, kurį sudaro Marco Belinelli, Willas Clyburnas ir Tornike Šengelija. Šie trys banginiai gali užtikrinti Bolonijos komandai vietą lentelės viduryje. Vis dėlto Bolonijos komandoje nėra žaidėjų, kurie galėtų užtikrinti žymų proveržį.
7. Stambulo „Fenerbahçe“
Praėjęs sezonas
Eurolygos reguliariajame sezone užėmė 6 vietą (20–14), ketvirtfinalyje nugalėjo „Monaco“ 3:2, pusfinalyje – Atėnų „Panathinaikos“ 57:73.
Turkijos lygos reguliariajame sezone užėmė 2 vietą (25–5), finale nugalėjo Stambulo „Anadolu Efes“ 3:1.
Turkijos taurės finale nugalėjo Stambulo „Anadolu Efes“ 80:67.
Smogiamasis penketas
Wade‘as Baldwinas (JAV, 28, 193, Tel Avivo „Makabi“), Scottie Wilbekinas (JAV, 31, 188), Bonzie Colsonas (JAV, 28, 198, Tel Avivo „Makabi“), Nigelas Hayesas-Davisas (JAV, 29, 203), Sertačas Šanli (33, 213). Treneris Šarūnas Jasikevičius (Lietuva, nuo 2023 m. gruodžio).
Ką paruošė per vasarą?
Praėjusio sezono viduryje prie „Fenerbahçe“ vairo stojęs Šarūnas Jasikevičius padėjo šiai komandai grįžti į Eurolygos finalo ketvertą ir susigrąžinti Turkijos čempionės vardą.
Teigiami poslinkiai, be abejo, nudžiugino „geltonų-mėlynų“ vadovybę, o prieš naująjį sezoną „Fenerbahçe“ labiau priderino sudėtį prie trenerio. Stambulo komandoje liko nemažai senbuvių, bet ir naujokų sąrašas gana ilgas. Jame yra kelios didelė Eurolygos patirtį sukaupusių žaidėjų pavardės: Wade‘as Baldwinas, Bonzie Colsonas, Nicolo Melli, Devonas Hallas. Vis dėlto „Fenerbahçe“ atliko ir keletą gana keistų manevrų: po ilgos pertraukos į Eurolygą sugrąžino ant NBA atsarginių suolo užsisėdėjusį Bobaną Marjanovičių bei praėjusį sezoną taip pat labai nedaug žaidusį Khemą Birchą.
Įdomiausias naujokas
Vienas iš aukščiausių pasaulio krepšininkų Bobanas Marjanovičius (36, 224) net devynis praėjusius sezonus praleido NBA komandose, bet už Atlanto daugiausia šildė atsarginių suolą. Jo NBA karjeros vidurkis – 5,5 taško, bet per visą praėjusį sezoną serbų milžinas „Houston Rockets“ komandoje žaidė vos 71 minutę.
Ko tikėtis?
„Fenerbahçe“ įregistravo labai daug žaidėjų, o dėl Turkijos lygoje galiojančio legionierių limito keli krepšininkai galės žaisti tik Eurolygoje. Tai kels sąmyšį ir trukdys suderinti komandos veiksmus, o keistas vidurio puolėjų pasirinkimas kelia abejonių, ar Stambulo komanda pajėgs neatsilikti nuo turnyro lyderių.
6. Madrido „Real“
Praėjęs sezonas
Eurolygos reguliariajame sezone užėmė 1 vietą (27–7), ketvirtfinalyje nugalėjo Vitorijos „Baskonia“ 3:0, pusfinalyje – Pirėjo „Olympiakos“ 87:76, finale pralaimėjo Atėnų „Panathinaikos“ 80:95.
Ispanijos lygos reguliariajame sezone užėmė 2 vietą (28–6), finale nugalėjo Mursijos UCAM 3:0.
Ispanijos taurės finale nugalėjo „Barcelona“ 85:96.
Smogiamasis penketas
Facundo Campazzo (Argentina, 33, 178), Džananas Musa (Bosnija ir Hercegovina, 25, 205), Mario Hezonja (Kroatija, 29, 206), Gabrielis Deckas (Argentina, 29, 198), Walteris Tavaresas (Žaliasis Kyšulys, 32, 220). Treneris Chusas Mateo (nuo 2022 m., prieš tai nuo 2014 m. buvo trenerio padėjėjas).
Ką paruošė per vasarą?
„Karališkasis“ klubas šių metų pirmojoje pusėje „iškeitė“ titulus. „Real“ prarado Eurolygos čempiono vardą, bet po sezono pertraukos susigrąžino Ispanijos čempiono vardą ir po trijų sezonų pertraukos iškovojo Ispanijos taurę. Nors po Eurolygos finalo reikėjo pasveikinti varžovus, smarkiai liūdėti nebuvo dėl ko.
„Real“ vadovai ir neliūdėjo. Jie pabandė išsaugoti kuo daugiau žaidėjų, bet kelios permainos buvo neišvengiamos. „Baltieji“ atsisveikino su karjerą baigusiais Ispanijos krepšinio veteranais Rudy Fernandezu ir Sergio Rodriguezu bei prancūzu Guerschonu Yabusele, labai kuris geidė grįžti į NBA, išleido kitus du prancūzus Vincent‘ą Poiret ir Fabieną Causeur.
Išvykusius aukštaūgius keičia afrikiečių kilmės Ispanijos krepšininkai: veteranas Serge‘as Ibaka, pernai grįžęs į Europą po gana sėkmingos NBA karjeros, ir NBA neįsitvirtinęs Usmanas Garuba. Tuo tarpu su antrosios linijos naujokai – Xavieras Rathanas-Mayesas ir Andresas Felixas iš Dominikonų Respublikos – kol kas neturi jokios Eurolygos patirties.
Įdomiausias naujokas
Prieš trejus metus Usmanas Garuba (22, 203) gavo Eurolygos kylančios žvaigždės apdovanojimą ir iškart išvyko į NBA. Tačiau nigeriečių kilmės madridietis už jūsų marių laimės nerado ir praėjusį sezoną „Golden State Warriors“ komandoje žaidė tik 6 rungtynes. Nors G lygoje, kurioje U.Garuba atstovavo „Santa Cruz Warriors“, jo statistika buvo solidi (13,6 tšk., 11,1 atk.kam.), aukštaūgis nusprendė, jog jam bus geriau Madrido klube, kuriame kadaise pradėjo krepšininko karjerą.
Ko tikėtis?
Nors „Real“ pagrindinis penketas yra elitinio lygio, sezono pradžioje šiai komandai tiesiog trūksta žaidėjų. Net jei „Real“ ras reikiamo lygio papildymą, reikės laiko, kad krepšininkai suderintų veiksmus. Varžovai per tą laiką gali įgyti lemiamą pranašumą, tad madridiečiams patekti į finalo ketvertą ketvirtą pavasarį iš eilės bus sudėtinga.