13. Vitorijos „Baskonia“
Praėjęs sezonas
Eurolygos reguliariajame sezone užėmė 8 vietą (18–16), įkrintamosiose rungtynėse pralaimėjo Tel Avivo „Maccabi“ 85:113 ir nugalėjo Bolonijos „Virtus“ 89:77, ketvirtfinalyje pralaimėjo Madrido „Real“ 0:3.
Ispanijos lygos reguliariajame sezone užėmė 9 vietą (18–16).
Į Ispanijos taurės turnyrą nepateko.
Smogiamasis penketas
Trentas Forrestas (26, 194, „Atlanta Hawks“), Marcusas Howardas (JAV, 25, 179), Timothe Luwawu-Cabarrot (Prancūzija, 29, 201, Vilerbano ASVEL), Tadas Sedekerskis (Lietuva, 26, 206), Donta Hallas (JAV, 27, 208, „Monaco“). Treneris Pablo Laso (atėjo iš Miuncheno „Bayern“).
Ką paruošė per vasarą?
Vitorijos komanda praėjusį sezoną Eurolygoje žaidė geriau negu Ispanijos lygoje. Europos turnyre „Baskonia“ šiaip ne taip sugebėjo įsiveržti į ketvirtfinalį, kuriame nesukėlė didelių problemų Madrido „Real“ komandai, tuo tarpu šalies pirmenybėse baskai pirmą kartą nuo 1994 metų nepateko tarp aštuonių stipriausiųjų ir sezoną baigė prieš atkrintamąsias varžybas.
Per vasaros atostogas „Baskonia“ labai pasikeitė, o pirmiausiai be jokios širdgėlos paskelbė, kad išsiskyrė su treneriu Duško Ivanovičiumi. Daug skaudesnės buvo skyrybos su keliais svarbiais žaidėjais, kurie priėmė pelningesnius kitų klubų pasiūlymus.
Vis dėlto trys sirgalių numylėtiniai – Marcusas Howardas, Chima Moneke ir Tadas Sedekerskis – liko ištikimi „Baskonia“ ir šių metų pavasarį arba vasarą sudarė naujas sutartis.
Patikimiausias „Baskonia“ pirkinys – praėjusį sezoną Vilerbano ASVEL komandoje sėkmingai žaidęs Timothe Luwawu-Cabarrot (beje, šis 29-erių prancūzas yra vyriausias Vitorijos ekipos krepšininkas). Naujajam treneriui Pablo Laso reikės remtis ir kitais „Baskonia“ naujokais: pirmą sezoną Europoje žaidžiančiu Trentu Forrestu bei „Monaco“ trenerių pasitikėjimą praradusiu Donta Hallu.
Įdomiausias naujokas
Baskas Pablo Laso (56) užaugo Vitorijoje ir kadaise „Baskonia“ komandoje pradėjo krepšininko karjerą. Dar 1995 metais jis perėjo į Madrido „Real“, o tapęs treneriu didžiausią šlovę taip pat įgijo dirbdamas „Real“ klube. Kai šiais metais „Baskonia“ vadovams atsirado galimybė sudaryti sutartį su vienu iš labiausiai vertinamų Europos krepšinio specialistų, jie nė akimirkos nedvejojo, ir P.Laso (beje, jo antroji pavardė Biurrunas yra baskiška; pirmoji pavardė Laso – ispaniška) po 29 metų pertraukos grįžo į gimtąjį lizdą.
Ko tikėtis?
Pagal sudėtį „Baskonia“, geriausiu atveju, turėtų būti silpna vidutiniokė. Bet kai komandoje žaidžia Marcusas Howardas, o ją treniruoja Pablo Laso – gali būti visko.
12. Kauno „Žalgiris“
Praėjęs sezonas
Eurolygos reguliariajame sezone užėmė 14 vietą (14–20).
Lietuvos lygos reguliariajame sezone užėmė 1 vietą (26–4), finale pralaimėjo Vilniaus „Rytui“ 1:3.
Lietuvos taurės finale nugalėjo Panevėžio „Lietkabelį“ 86:70.
Smogiamasis penketas
Sylvainas Francisco (Prancūzija, 27, 186, Miuncheno „Bayern“), Tyrone‘as Wallace‘as (JAV, 30, 196, Ankaros „Türk Telekom“), Deividas Sirvydis (24, 204, Panevėžio „Lietkabelis“), Brady Manekas (JAV, 26, 206), Laurynas Birutis (27, 213). Treneris Andrea Trinchieri (Italija, nuo 2023 m. gruodžio).
Ką paruošė per vasarą?
Nors praėjusį sezoną „Žalgiris“ prarado Lietuvos čempiono vardą, prieš kelis mėnesius treniruoti komandą pradėjusio Andrea Trinchierio pozicijos nesusvyravo. Tačiau Italijos krepšinio specialistas naują sezoną pradeda su perpus pasikeitusia Kauno komanda.
Naujosios versijos „Žalgiriui“ labiausiai trūks vieno iš rezultatyviausių praėjusios sezono Eurolygos krepšininkų Keenano Evanso. Tarp Kauno komandos naujokų nėra nė vieno žaidėjo, pasižyminčio bent panašaus lygio asmeniniu meistriškumu. Kita vertus, Kauno klubas per vasarą žymiai sustiprino atsarginių suolą. Prie laiko patikrintų senbuvių prisidėjo ir Eurolygoje jau apsipratę žaidėjai Sylvainas Francisco, Alenas Smailagičius, Ignas Brazdeikis, Bryantas Dunstonas, ir praėjusį sezoną žemesnio rango turnyruose solidžiai žaidę Deividas Sirvydis, Mattas Mitchellas, Tyrone‘as Wallace‘as.
Kauno komandoje yra keli pretendentai tapti lyderiu, bet tik laikas parodys, ar kuris nors iš jų bent iš dalies pasiruošęs perimti K.Evanso vaidmenį.
Įdomiausias naujokas
Rezultatyviausias praėjusio sezono Europos taurės krepšininkas Deividas Sirvydis (24, 204) pagaliau sulaukė Eurolygos debiuto valandos. Jis jau pabandė jėgas NBA lygoje, įsitvirtino Lietuvos rinktinėje, bet į Eurolygą žengia gerokai vėliau negu jo bendraamžiai. Kauno komandą D.Sirvydis sustiprino po sezono Panevėžio „Lietkabelyje“, kuriame žaisdamas Europos taurės varžybose pelnydavo 18,9 taško.
Ko tikėtis?
„Žalgiris“, ko gero, iki šiol niekada neturėjo tokios lygios sudėties ir tiek daug lygiaverčių krepšininkų. Tačiau net kovojant su panašaus pajėgumo varžovais labai daug lemia ryškiomis lyderio savybėmis pasižymintys žaidėjai, o šiuo atžvilgiu Kauno komanda atsilieka nuo kitų Eurolygos vidutiniokių.
11. Miuncheno „Bayern“
Praėjęs sezonas
Eurolygos reguliariajame sezone užėmė 15 vietą (13–21).
Vokietijos lygos reguliariajame sezone užėmė 1 vietą (28–6), finale nugalėjo Berlyno ALBA 3:1.
Vokietijos taurės finale nugalėjo Ulmo „Ratiopharm“ 81:65.
Smogiamasis penketas
Shabazzas Napieras (JAV, 33, 183, Milano „Olimpia“), Carsenas Edwardsas (JAV, 26, 180), Vladimiras Lučičius (Serbija, 35, 204), Devinas Bookeris (JAV, 33, 205), Johannesas Voigtmannas (31, 211, Milano „Olimpia“). Treneris Gordonas Herbertas (Kanada; praėjusius trejus metus dirbo tik Vokietijos rinktinėje).
Ką paruošė per vasarą?
„Bayern“ siekiai didesni negu ALBA klubo, bet Vokietijos čempionai, kaip ir vicečempionai, tik stebi, kaip milijonais švaistosi Pietų Europos piniguočiai.
Miuncheno klubas du praėjusius sezonus į Eurolygos atkrintamąsias varžybas nepateko, o prieš šį sezoną nesustiprėjo. Tiesa, „Bayern“ ir nesusilpnėjo, bet keli naujokai nenusveria iš Bavarijos sostinės išvykusių Serge‘o Ibakos bei Sylvaino Francisco. Permainos nebent perkėlė komandos svorio centrą ir nudžiugino vokiečių sirgalius dėl to, kad „Bayern“ į tėvynę grąžino pasaulio čempioną Johannesą Voigtmanną bei ant Vokietijos rinktinės slenksčio trypčiojantį Oscarą da Silvą. Tiesa, kitas pasaulio čempionas Isaacas Bonga iš Miuncheno komandos išvyko.
Įdomiausias naujokas
Shabazzo Napiero (33, 185) įgūdžiais galima neabejoti – prieš kelis sezonus pasiektas dviženklis taškų vidurkis NBA lygoje patvirtina, kad šis gynėjas sugeba nemažai. Tačiau jis niekur nepritampa ir nuolat keliauja iš vienos komandos į kitą, o praėjusių metų pabaigoje jo skyrybos su „Crvena zvezda“ nebuvo draugiškos. Visgi antroje praėjusio sezono dalyje žaisdamas Milano „Olimpia“ ekipoje amerikietis pelnydavo 10,9 taško ir atlikdavo 4,1 rezultatyvaus perdavimo.
Ko tikėtis?
Vokietijos rinktinei tapti pasaulio čempione padėjęs treneris Gordonas Herbertas tapo šios šalies krepšinio pergalių simboliu. Vis dėlto „Bayern“ sudėtis – ne tokia, kad būtų galima svajoti apie dideles pergales už Vokietijos ribų. Kita vertus, galima kelti užduotį įsitvirtinti lentelės viduryje ir kovoti dėl vietos dešimtuke. Užduotis pratęsti sezoną žaidžiant įkrintamąsias rungtynes Miuncheno komandai būtų nelengva, bet įvykdoma.
10. Belgrado „Crvena zvezda“
Praėjęs sezonas
Eurolygos reguliariajame sezone užėmė 16 vietą (11–23).
Adrijos lygos reguliariajame sezone 1 vietą (22–4), finale nugalėjo Belgrado „Partizan“ 3:0.
Serbijos lygos finale nugalėjo Belgrado „Partizan“ 2:0.
Serbijos taurės finale nugalėjo Belgrado „Partizan“ 85:79.
Smogiamasis penketas
Codi Milleris-McIntyre‘as (JAV, 30, 191, Vitorijos „Baskonia“), Nemanja Nedovičius (33, 191), Rokas Giedraitis (Lietuva, 32, 201), Nikola Kaliničius (32, 203, „Barcelona“), Joelis Bolomboy (JAV, 30, 206). Treneris Giannis Sfairopoulos (Graikija, nuo 2023 m. spalio).
Ką paruošė per vasarą?
„Raudoni-balti“ praėjusį sezoną labai prastai žaidė Eurolygoje, kurioje gana anksti prarado galimybę patekti į atkrintamąsias varžybas, bet susižėrė visus kitus titulus: iškovojo Serbijos taurę, tapo Adrijos lygos ir Serbijos čempionais.
Vertinant sezono rezultatus, klubo vadovus turėjo apimti prieštaringi jausmai. Vis dėlto „Crvena zvezda“ vadovybė nutarė nekeisti krypties – komandoje liko ir treneris, ir šeši rezultatyviausi praėjusio sezono krepšininkai. Tarp jų – Rokas Giedraitis.
Vien ši statistika rodo, kad Belgrado klubas išsiskyrė tik su tais, kurie lūkesčių nepateisino. Į jų vietas priimti žaidėjai, kurių Eurolygos sirgaliams pristatinėti nereikia: Serbijos krepšinio veteranai Nikola Kaliničius ir Ognjenas Dobričius, praėjusio Eurolygos sezono atradimu tapęs Codi Milleris-McIntyre‘as ir patyręs, bet šiapus Atlanto banguotai žaidžiantis Isaiah Canaanas.
Išskirtinis „Crvena zvezda“ bruožas – žaidėjų amžius. Net vienuolikai Belgrado komandos krepšininkų jau sukako arba šį sezoną sukaks 30 metų. Vyriausias šiame veteranų sambūryje yra 37 metų Milošas Teodosičius.
Įdomiausias naujokas
Nors Codi Milleriui-McIntyre‘ui (30, 191) jau sukako 30 metų, jis aukščiausiame Europos ar Šiaurės Amerikos krepšinio lygyje žaidžia vos antrą sezoną. Amerikietis niekada nežaidė NBA komandose ir tik pernai debiutavo Eurolygoje, tačiau iškart atsiskleidė Vitorijos „Baskonia“ ekipoje. C.Milleris-McIntyre‘as praėjusį sezoną buvo Vitorijos komandos variklis, pelnydavo 9,6 taško ir Eurolygoje užėmė pirmąją vietą pagal rezultatyvius perdavimus (vid. 7,3).
Ko tikėtis?
Patirtis – didelis privalumas, tačiau šiems vyrams krepšinis tapo rutina. „Crvena zvezda“ trūksta alkanų žaidėjų – tokių, kaip Yago dos Santosas arba Codi Milleris-McIntyre‘as, kuris irgi jau ne jaunuolis, bet aukščiausiame lygyje žaidžia tik antrą sezoną. Jaunatviškos energijos stoka gali būti svarbiausia kliūtis siekiant aukštų tikslų.