Pasak BasketNews, M.Balčiūnas patiria nemažai sunkumų atskiriant nuosavą kišenę nuo Lietuvos krepšinio pinigų, o tai rodo ir jungtinis redakcijos bei tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ tyrimas.
"Tarp Mindaugo Balčiūno įtakoje esančių įstaigų yra ne tik IBU, bet ir Krepšinio paramos ir vystymo fondas. Per šį fondą 2018 metais keturiems šalies krepšinio subjektams turėjo būti paskirstyta 750 tūkst. eurų „Orlen Lietuva“ parama, tačiau tiek tais, tiek ir vėlesniais metais paramas gavo su Balčiūnu ir jo aplinka susijusios įmonės, - tyrimo pradžioje rašo BasketNews.
Gilinantis į pinigų srautus, nustatėme keistus pinigų judesius į dabartinio LKF viceprezidento Tomo Pačėso valdytą „Dzūkijos“ klubą, krepšinio rėmimui skirtų pinigų keliones į IBU kasą bei butą Kaune, kurio pirkimui Balčiūnas iš pradžių panaudojo ne savo, o IBU pinigus, įvardijant tai kaip investiciją į „naujas patalpas projektų įgyvendinimui“.
Turbūt rimčiausias tyrimo radinys susijęs su didžiausios Lietuvos įmonės „Orlen Lietuva“ parama krepšiniui. 2018 metais „Orlen Lietuva“ krepšinio rėmimui skyrė net 750 tūkst. eurų, tiksliai nurodydama keturis paramos gavėjus, kuriuos šie pinigai turėjo pasiekti. „Sienos“ ir „BasketNews“ surinkti duomenys rodo, kad Mažeikių įmonės įvardintus klubus ir lygas pasiekė 300 tūkst. eurų mažesnė suma, tačiau tais pačiais metais 93 tūkst. eurų iš krepšinio rėmimui sukurto fondo nukeliavo į Balčiūno kontroliuojamą IBU."
Praėjus porai valandų po tyrimo publikacijos, Krepšinio paramos ir vystymo fondas išplatino viešą laišką, kuriame neigia krepšinio portalo mestus kaltinimus.
"Savo veikloje visuomet siekiame bendradarbiauti ir kooperuotis, tačiau pažymime, kad Fondas ilgą laiką nesulaukė tokio aktyvaus dėmesio ir perdėtą aktyvumą pastebime tik pastarosiomis savaitėmis. Manome, kad tai daroma, siekiant tendencingai vykdyti įvairius tyrimus bei skleisti atitinkamo turinio informaciją apie vieną iš kandidatų. Mūsų įsitikinimu, tokia eiga neatitinka etikos ir profesinės garbės standartų", - rašoma pranešime.
Toliau - pilnas Krepšinio paramos ir vystymo fondo laiškas.
2024 m. rugsėjo 14 d. interneto portale Basketnews.lt pateiktame video reportaže „Projektų projektai: krepšinio pinigų schemose – dalybos tarp tų pačių pavardžių“ klaidinančiai pateiktos informacijos faktinės aplinkybės yra vertinamos teisininkų bei apie tolimesnius teisinius veiksmus bus pranešta atskirai.
Svarbu pažymėti, kad 2016 – 2020 metais Krepšinio paramos ir vystymo fondo, VšĮ International Basketball University bei asmeninėmis Mindaugo Balčiūno pastangomis Lietuvos krepšinio klubų rėmimui ir krepšinio programų vykdymui iš Lenkijos, Turkijos, Jungtinių Arabų Emiratų, Kinijos, Taivano ir kitų užsienio valstybių verslo kompanijų buvo pasirašyta sutarčių už daugiau nei 2 mln EUR. Nors COVID-19 pasaulinė pandemija sutrikdė pilną jų įgyvendinimą, tačiau didelė paramos dalis pasiekė Lietuvos krepšinio klubus ir vykdomas krepšinio programas.
Minėtame video reportaže akivaizdžiai manipuliuojama dokumentais ir ataskaitomis bei skaičiais, sukuriant dėstomos „Iesos“ iliuziją, ignoruojant fakInius duomenis apie vykdytą veiklą. Tokio pobūdžio neteisingo faktų interpretacijos atsiradimą verIname, kaip LKF prezidento rinkimų kampanijos dalį.
Toliau patiksliname faktines aplinkybes, kurios klaidingai pateikiamos minėtame video reportaže:
– VšĮ International Basketball University (toliau – IBU) niekada negavo jokių finansinių pavedimų iš Krepšinio paramos ir vystymo fondo (toliau – Fondas), susijusių su Orlen Lietuva parama.
– 2018 m. iš Krepšinio paramos ir vystymo fondo 93.000 EUR parama IBU buvo skirta įgyvendinti ATA Mines Mining and Geological Engineering Consultancy FZE Jonavos ir Alytaus vyrų krepšinio klubų rėmimo programą. Tai buvo suderinta tiek su paramos davėjais, tiek su paramos gavėjais, deklaruota pagal visus Lietuvos Respublikos įstatymus bei patvirtinta Fondo valdybos.
– 2019 m. – 2020 m. Alytaus vyrų krepšinio klubas buvo remiamas ir finansuojamas iš ATA Mines Mining and Geological Engineering Consultancy FZE sutarties ir finansavimo lėšų. Buvęs krepšininkas Tomas Pačėsas nedalyvavo Fondo veikloje, todėl negalėjo žinoti, iš kokių lėšų remiamas Alytaus klubas ir minėtame reportaže yra suklaidintas.
– 2020 m. VšĮ International Basketball University įsigytas nekilnojamas turtas Kaune niekaip nesusijęs su Krepšinio paramos ir vystymo fondo veikla, vykdytais pavedimais, bei Orlen Lietuva parama.
– Visos Fondo sutartys ir pavedimai, susiję su Orlen Lietuva parama, dar 2020 m., tikėtina anoniminių skundų pagrindu, buvo atskirai tikrintos Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), deklaruotos pagal Lietuvos Respublikos įstatymus bei buvo suderintos su Paramos teikėju. VMI pateiktose išvadose pažymima, kad Fondo veikloje jokių LR įstatymus pažeidžiančių veiksmų neaptikta.
– Svarbu žinoti, kad Fondas, gaudamas paramas krepšinio subjektų rėmimui (įskaitant Kauno Žalgirį), prisiėmė ir įsipareigojimus dėl pilno su paramos davėjų suderintoveiksmų paketo įgyvendinimo. Tai apima: paramos skyrimą reglamentuotam krepšinio subjektui, atsiradusius papildomus mokėjimus už paslaugas su Paramos gavėju susijusioms organizacijoms (pvz. Kauno Žalgirio arenai), paramos davėjo viešinimo kaštus, rinkodarinių aktyvacijų įgyvendinimą, paramos davėjo viešinimo kampanijų planavimą bei realizavimą, veiklų reklaminius kaštus, renginių, skirtų paramos davėjo įmonės darbuotojams, išlaidas ir kitus veiksmus, kurių realizavimui yra naudojama skirta parama. Žinant, kad finansiniai metai įprastai nesutampa su krepšinio sezono trukme, išlaidos išsidėsto kelerių metų laikotarpyje, todėl jų analizė kalendorinių metų kontekste nėra tiksli ir objektyvi.
Toliau pateikiame Krepšinio paramos ir vystymo fondo dalininkų tarybos pirmininko Vlado Garasto komentarą:
„Krepšinio paramos ir vystymo fondo veikla iš esmės rėmėsi privačių užsienio kompanijų skirtos finansinės paramos Lietuvos krepšinio vystymui lėšomis. Didelę pagalbą jų pritraukimui teikė VšĮ International Basketball University bei jo vadovas Mindaugas Balčiūnas, išnaudodamas tarptautinius savo kontaktus. Tai buvo unikali, Lietuvai nauja ir Lietuvos krepšinio vystymui labai naudinga praktika. Fondo valdyba turėjo detalią informaciją apie lėšų skirstymą ir panaudojimą, buvo organizuojami susiIkimai su Fondo rėmėjais ir paramos gavėjais.“