Specialioje konferencijoje M.Balčiūnas iš pradžių pristatė visus praėjusios kadencijos skaičius – LKF pinigus, pasiektus rezultatus ir būsimą darbų kryptį.
Bendras biudžetas 2021 m. 3,150 mln. eur., – 2024 m. – 5,03 mln. eur. Negana to, šįmet iš rėmėjų LKF gavo kur kas solidesnę sumą – 2021 m. 300 tūkst. eur., o 2024 m. – 1,2 mln. eur.
Po pinigų klausimo M.Balčiūnas atkreipė dėmesį ir į savo būsimų rinkimų programą, kur išskyrė svarbiausius elementus: bus skiriami prioritetai vystymui ir stiprinimui – žaidėjų rengimo sistemos modernizavimas, rinktinių programų efektyvinimas, fundamentalus Lietuvos krepšinio atnaujinimas, merginų-moterų krepšinio sistemos tolimesnės sistemos stiprinimas, komercinė plėtra.
Po formalios dalies M.Balčiūnas atsakė į esminius klausimus. Sekmadienį portalas basketnews.lt paskelbė tyrimą apie LKF rinkimų sistemą, kur kai kurios įmonės, nevykdančios savo veiklos, turės balso teisę artėjančiuose federacijos rinkimuose, kurie vyks rugsėjo 17 d.
Tiesa, po pasibaigusio posėdžio, kuris vyko pirmadienį, M.Balčiūnas atskleidė, kad 11 narių buvo pašalinti iš asociacijos ir jų balso teisė – atimta.
„Pasikartosiu – LKF narių skaičius nuolat kinta. Taip, kad nebūtų jokios kontrolės, nėra. Vienas iš kontrolės mechanizmų – mokestis.
Buvo pašalinta 11 narių. Būsimiems LKF rinkimams (balsuojančių) skaičius – 150 subjektų, kurie yra pilnateisiai nariai. Manau, kad šis klausimas – kontroliuojamas. Iš viešosios erdvės ateina signalai, į kuriuos mes reaguojame. Tie klubai, kurie išregistruoti, nevykdo realios veiklos, jie iš tiesų negyvena formaliame federacijos gyvenime“, – sakė M.Balčiūnas.
„Delfi“ laidoje M.Balčiūnas basketnews.lt tiriamąjį tekstą buvo pavadinęs „užsakytu“.
Ar LKF generalinis sekretorius turi įrodymų?
„Mes turime indikacijų, kad yra veikiama ne visiškai sąžiningai. Turime tam tikrų užklausų iš įvairių struktūrų, matome, kad yra parašyti skundai. Mes nemanome, kad tai yra normali praktika tų žmonių, kurie nori gero Lietuvos krepšiniui. Aš manau, kad vieša diskusija, argumentacija, analizė – tai yra tas kelias, kurį turime propaguoti.
Į kritiką aš labai sveikai reaguoju. Viskas yra tvarkoje. Yra daug netikslių faktų, aš į juos nesivelsiu, nes aš užsakomųjų ir komercinių straipsnių neskaitau bei neturiu jiems laiko skaityti.
Aš įvertinau bendrą foną. Buvo laikas, kai galėjome apie tai šnekėti, bet po to staiga ateina rinkimai ir visi taip susidomi nariais. Nariai yra nuolatos šalinami, galbūt tik to susidomėjimo nėra iš jūsų (žurnalistų – red.). Kodėl hiperbolizuoti šitą situaciją? Aš nežinau. Man kyla tam tikri įtarimai. Galima gi pasiklausti pačios federacijos, kur bus pateikti atsakymai“, – teigė M.Balčiūnas.
Pats M.Balčiūnas jau ne kartą yra minėjęs, kad toks keliamas šaršalas prieš artėjančius LKF rinkimus jį nustebino.
Bet galbūt tai ženklas, kad reikia keisti LKF galvos rinkimų sistemą?
„Žinote, asociacijos įstatymas yra toks, koks yra. Ne mes jį koreguojame. Asociacijos yra privaloma forma FIBA sistemos. Mes turime to įstatymo ir reglamento laikytis. Nemanau, kad formalūs juridiniai pokyčiai kažkaip lemtų krepšinio rezultatus. Aš kalbu apie tai, kad prieš trejus metus ta pati sistema galiojo, bet tokio susirūpinimo nebuvo.
Aš ir klausiu – kodėl? Aš nemačiau, kad jūs (žurnalistai) taip uoliai žiūrėtumėte kiekvieno nario veiklas, argumentuotumėte, reflektuotumėte... bet apie sistemos keitimą – ne nuo manęs vieno priklauso šitas dalykas“, – sakė M.Balčiūnas.
M.Balčiūnas taip pat teigė, kad kol kas tikslios pavardės, kuri perims Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vairą, kol kas nėra.
„Manau, kad galvose sukasi tos pačios pavardės tiek pas jus (žurnalistus), tiek pas mus (federaciją). Vyksta kelios diskusijos, susitikimai. Sprendimas nebus priimtas paskubomis, nors, aišku, jis turi būti paruoštas net prieš rinkimus. Dabar vyksta“, – sakė M.Balčiūnas.
– Minėjote, kad Robertui Javtokui jūs padėjote baigti mokslus Anglijoje. Kaip tas padėjimas pasireiškė?
– Per daug sureikšmintas šitas dalykas. Pasakysiu, kad tai bendra tiek mano, tiek visos krepšinio federacijos nuomonė – reikia padėti visiems. Mes nemažai garsių krepšininkų padedame su pokarjerine integracija. Rūpinamės visais. Taip, nuskambėjo, kad buvo padėta perdėtai, bet vis tiek – padėta buvo.
– Gal galite patikslinti kaip padėjote?
– Buvo neformalių kompetencijų užskaitymas, kas labai palengvino jam kelią. Tai nėra paprasta, reikia iš tikrųjų padirbėti, bet Roberto karjeros pasiekimai buvo tokie, kad mums pavyko įrodyti universiteto komisijai, jog tai atitinka bakalauro laipsnį. Mes tuo labai džiaugiamės.
Dabar irgi studijuoja krepšininkų Klaipėdoje. Aš pats juos motyvuoju siekti išsilavinimo. Aš manau, kad kiekvienas krepšininkas turi rūpintis savo ateitimi.
– Iš kur gaunamos užklausos LKF?
– Iš įvairių struktūrų esame gavę užklausų, patikrinimų, kurie yra netipiniai. Dokumentacija ir taip toliau. LKF veikla yra tokia vieša, kur ataskaitos yra pateikiamos internete.
Tai rodo tam tikrų dirbtinų sprendimų kūrybą. Dėl to ir straipsniai (referuoja į basketnews.lt tekstą – red.) kelia nuostabą. Turime kreipti dėmesį į krepšinį, o ne į po stalu daromus sprendimus. Krepšinis yra socialinis reiškinys, kur interesų yra daug.
– Minėjote, kad užsakomųjų straipsnių neskaitote, tačiau teigiate, kad basketnews.lt straipsnis yra užsakomasis?
– Aš neteigiu taip. Aš neskaitau komercinio turinio. Turinys – vienos krypties, mūsų mechanizmas veikia nuolatos: šalina ir priima narius. Iš kai kurių vykdomojo komiteto narių buvo pasiūlymas nekaitinti atmosferos ir susilaikyti nuo kai kurių narių priėmimo. Tie nariai bus priimami rugsėjį, kas iš esmės nekeičia jokio sprendimo.
– Ar jūsų nuomone žmonės, kurie turi privačių interesų balsuodami LKF rinkimuose, neturėtų nusišalinti nuo balsavimo? Ar nebūtų etiška tai, kad tie žmonės, kurie dabar dirba su jumis federacijoje, o kartu kiti dirba su R.Javtoku, neturėtų balso teisės?
– Žinokite, aš tada nežinau, kas balsuotų. Iš principo dalyvauja visi krepšinio subjektai. Jeigu žiūrėtume – moksleivių lygoje dalyvauja visi subjektai, kurie yra asociacijos nariai, tad jie dabar turėtų nusišalinti? Ne. Klausimas be atsakymo.
Aš nežinau, ar čia reikėtų tai sureikšminti. Tai yra keli balseliai. Jeigu jie dalyvauja sistemoje, jeigu jie laikosi taisyklių... tai musės darymas drambliu. Tie balsai nieko nelemia. Tegul krepšinio sistemoje tik atsiranda norinčių dalyvauti, spręsti reikalus. Tada visiems būtų ką veikti.
– Ar Vydas Gedvilas bus su jumis kandidatų komandoje?
– Komanda yra nustatoma įstatais. O kelios pavardės, kurios bus viceprezidentais... aš dar žiūriu, įkalbinėju. Matote, po viso negatyvaus fono... ne visi žmonės sutinka, kurie norėtų padėti. Kas norėtų atsidurti taikiklyje, ramiai gyvenantys?
– Ar turite išsirinkęs žmogų, kuris jūsų komandoje užims generalinio sekretoriaus pareigas?
– Kalbuosi su trimis pretendentais, bet, matote, tas fonas nupiešia perspektyvą. Žmonės pagal tai apsispręs, kas nori, o kas nenori (dirbti – red.). Tai – karšta kėdė.
– Praėjusioje kadencijoje ilgai ieškojote kandidato į prezidentus. Kas pasikeitė, kad nusprendėte į šią poziciją eiti pats? Kokie yra prezidento posto privalumai prieš generalinio sekretoriaus poziciją?
– Matote, prezidentas skamba labai garsiai. Iš tikrųjų – tai įmonės direktorius. Jeigu nori prisiimti visą atsakomybę už įmonės plėtrą, visą veiklos vystymą, tu turi eiti tuo keliu. FIBA sistema – kita.
Ten generalinis sekretorius yra direktorius. Sakyčiau, kad apie šitą (pokytį – red.) reikėtų pagalvoti, nes prezidentas galėtų būti simbolinis asmuo, kuris reprezentuotų.
Mane vilioja ne prezidento posto pavadinimas, o galimybė nuveikti. Pavyzdžiui – nuvažiuoji į Aziją – ten visi nori šnekėtis su tuo, kas deda parašą, o ne tas, kas atvažiuoja ir sako, jog važiuos dar kažką įtikinti. Tai – formali, juridinė specifika.
– Europos krepšinio federacijų praktikose – prezidentais būna buvę garsūs krepšininkai: Nikola Pekovičius, Predragas Danilovičius, Jose Garbajosa. Ar nebus jums sudėtingiau būti pripažintu tarptautiniu lygiu?
– Pačios sėkmingiausios federacijos turi sėkmingus vadybininkus. Prancūzija, ilgus metus Ispanija turėjo ne krepšininką, kurį aš puikiai pažinojau.
JAV leidžia garsiems krepšininkams vadovauti. Dėl to ir su Robertu (Javtoku) kalbėjome, kad jam reikia imti kažkokią krepšinio programą. Aš su juo ne kartą šnekėjau, siūliau ir dar vis siūlau.
Aplamai – siūlau pergalvoti sprendimą, sėsti prie stalo pašnekėti, aš esu labai atviras, mūsų visi nariai – atviri. Bet... žinote... turėtų būti kitos nuostatos. Kad ne kariauti su kažkuo, o padėti krepšinį.
– Tęsiant apie interesų konfliktus – koks santykis sieja jūsų IBU universitetą ir LKF? Nėra pasirašytos jokios bendradarbiavimo sutarties?
– Joks. Ne, baikite.
– Šitas jūsų verslas nieko jums neuždirba?
– Tai nėra verslas. Tai – nepelno siekianti organizacija. Tik atėjus į LKF vykdomajam komitetui buvo pranešta, kad aš vystysiu veiklą IBU. Tada nebuvo jokių prieštaraujančių žmonių. Tai buvo veikla, kuri buvo iki LKF ir tęsis ir toliau.
– Pernai Lietuvos rinktinė važiavo į Taivaną, kur IBU važiavo su renginiu, kuris taip pat vyko Taivane.
– Rinktinės nuvykimas buvo nulemtas IBU kontaktų. Ten ir nemažos paramos ateina. Partnerių sąrašas, ypač Azijoje – labai platus.