Istorinis momentas: moterų ir vyrų olimpiniuose krepšinio finaluose kausis JAV ir Prancūzijos rinktinės

2024 m. rugpjūčio 10 d. 09:05
Šeštadienį ir sekmadienį krepšinio mėgėjai pamatys dvejas JAV ir Prancūzijos rinktinių rungtynes. Į Paryžiaus olimpinių žaidynių moterų krepšinio finalą, kaip ir vyrų, pateko šių dviejų šalių komandos. Be to, tai pirmas kartas istorijoje, kada tiek vyrų, tiek moterų finaluose kausis tų pačių šalių rinktinės.
Daugiau nuotraukų (1)
JAV bei Prancūzija šiuo metu yra pirmaujančios pasaulio krepšinio šalys. Tokią išvadą galima padaryti po Paryžiaus olimpinių žaidynių pusfinalio rungtynių. Tiek ketvirtadienį vyrų turnyro pusfinalio rungtynėse, tiek penktadienį moterų turnyro pusfinalio rungtynėse pergales šventė ir į finalą pateko JAV bei Prancūzijos komandos.
Penktadienį moterų turnyro pusfinalyje JAV krepšininkės sutriuškino Australijos komandą 85:64, o Prancūzijos rinktinė per pratęsimą palaužė Belgijos ekipą 81:75.
Prancūzės atsiskaitė su belgėmis už pernai patirtą pralaimėjimą Europos pirmenybių pusfinalyje. Prieš metus belgės pirmą kartą tapo Europos čempionėmis, o pusfinalyje pralaimėjusios prancūzės tenkinosi žemyno pirmenybių bronzos medaliais.
Siužetas
Penktadienį pirmosiose pusfinalio rungtynėse įtampos nebuvo – JAV krepšininkės įveikė australes daugiau nei užtikrintai. Emocijų trūkumą kompensavo Vakarų Europos kaimynių dvikova, kurioje prancūzės pergalę šventė tik po pratęsimo.
Tris kėlinius prancūzės ir belgės žaidė stipriais spurtais. Pirmoji žodį tarė Belgijos komanda, pirmosiomis minutėmis nutolusi 8:2 ir 9-ąją min. pirmavusi 17:10. Tačiau pirmojo kėlinio pabaigoje ir antrojo kėlinio pradžioje prancūzės įmetė 12 taškų be atsako ir persvėrė rezultatą 22:17, o po kelių minučių dar labiau nutolo 29:18.
Belgijos komanda į tai atsakė laimėdama kelių minučių tarpsnį 18:2 ir po antrojo kėlinio jau belgės pirmavo 36:31. Iškart po pertraukos Belgijos komanda įmetė dar 10 taškų be atsako ir rezultatas tapo 46:31.
Prancūzijos krepšininkės savo sirgalių nerimą išsklaidė taip pat pelnydamos 10 taškų be atsako ir sumažindamos atsilikimą 41:46. O įsibėgėjus ketvirtajam kėliniui prancūzės jau pirmavo 59:53.
Prasidėjus paskutinei ketvirtojo kėlinio minutei komandas vis dar skyrė 6 taškai – Prancūzijos rinktinė pirmavo 66:60. Tačiau tris baudos metimus įmetusi Julie Vanloo ir tritaškį pataikiusi Emma Meesseman privertė varžoves žaisti pratęsimą – po ketvirtojo kėlinio švieslentėje degė keturi vienodi skaičiai 66:66.
Pratęsimo pradžioje prancūzės vėl nutolo ir šįkart pranašumo neiššvaistė.
Suolas
Pagrindinis Belgijos ir Prancūzijos komandų skirtumas – aukšto lygio krepšininkių kiekis. Belgės turi ryškiausią Europos krepšinio žvaigždę Emmą Meesseman, bet jų atsarginių suolas labai trumpas.
Pusfinalyje dvi lyderės E.Meesseman ir Julie Vanloo žaidė po 41 minutę, Elise Ramette – 38 minutes.
Tuo tarpu Prancūzijos rinktinėje net ilgiausiai aikštėje buvusi Iliana Rubert žaidė tik 31,5 minutės. O komandos puolimo lyderė Gabby Williams aikštėje praleido tik 26,5 minutės, ir būtent ji šviežiausiai atrodė svarbiausiu metu.
Praeitis
JAV rinktinė olimpiniame finale žais jubiliejinį dešimtąjį kartą. Iki šiol amerikietės laimėjo devynis aukso, vieną sidabro ir vieną bronzos medalių komplektą.
Moterų krepšinis į olimpinę programą pirmą kartą buvo įtrauktas tik 1976 metais, o pirmajame olimpiniame turnyre JAV krepšininkės laimėjo sidabro medalius. Amerikietes tuomet aplenkė SSRS rinktinė, kuriai tapti pirmąja olimpine čempione padėjo Angelė Rupšienė.
JAV praleido 1980 metų Maskvos olimpines žaidynes, kuriose vėl stipriausia buvo SSRS rinktinė (su A.Rupšiene ir Vida Beseliene), bet po ketverių metų į Los Andželo žaidynes jau neatvyko sovietų krepšininkės ir amerikietės pirmą kartą iškovojo aukso medalius.
JAV rinktinė buvo stipriausia ir 1988 metų olimpinėse žaidynėse. 1992 metų Barselonos žaidynėse nugalėjo Nepriklausomų Valstybių Sandraugos komanda, o JAV krepšininkės iškovojo bronzos medalius.
1996 metais prasidėjo besąlyginio JAV moterų rinktinės dominavimo laikotarpis. Amerikietės ne tik septynis kartus iš eilės iškovojo aukso medalius, bet ir laimėjo visas 54 rungtynes.
Pridėjus Barselonos žaidynių mažąjį finalą ir Paryžiaus žaidynes, JAV rinktinė laimėjo 60 iš eilės rungtynių.
Prancūzijos rinktinė iki Paryžiaus žaidynių laimėjo du medalių komplektus: 2012 metais – sidabro, 2021 metais – bronzos.
Moterys prieš vyrus
Paryžiaus žaidynėse abi JAV rinktinės žengia be nesėkmių ir iškovojo po penkias pergales. Nors Jungtinių Amerikos Valstijų vyrams pusfinalyje teko paprakaituoti daug labiau negu moterims, vyrų rinktinė olimpiniame turnyre pranašumą prieš varžovus dažniausiai įrodo užtikrinčiau.
Iki finalo JAV vyrų rinktinė varžovus nugalėdavo vidutiniškai 20,6 taško skirtumu, moterų – 18,6 taško skirtumu. Vyrų rinktinės rezultatyvumo vidurkis – 106,8 taško, moterų – 89,8 taško.
Pusfinalis
JAV – Australija 85:64. B.Stewart 16, J.Young 14, K.Copper 11, A.Wilson 10 / I.Borlase 11, M.Tolo 10, T.Madgen 10.
Prancūzija – Belgija 81:75 (po pratęsimo). G.Williams 18, V.Ayayi 17, I.Rupert 15, J.Salaun 10 / E.Meesseman 19, 14 atk.kam., K.Linskens 15, E.Ramette 13, J.Vanloo 11.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.