2024-10-15
20:45

OŽ atranka: L. Dončičiaus veiksnys, G. Bitadzės „gudravimai“ ir aštuoni bilietai namo

2024 m. liepos 5 d. 08:47
Amerikos žemyno komandos vyrų krepšinio olimpinės atrankos turnyre žaidžia geriau negu europiečiai. Sakartvelo, Juodkalnijos, Naujosios Zelandijos, Egipto, Angolos, Lenkijos, Dramblio Kaulo Kranto ir Bahreino krepšininkai olimpines viltis turėjo atidėti bent ketveriems metams.
Daugiau nuotraukų (5)
Šios aštuonios komandos olimpinės atrankos turnyro grupių varžybose užėmė paskutines vietas ir neteko galimybės kovoti dėl kelialapių į Paryžiaus žaidynes.
Atrankos turnyre liko 16 komandų: aštuonios iš Europos (Ispanija, Suomija, Latvija, Kroatija, Slovėnija, Graikija, Italija, Lietuva), penkios iš Amerikos (Bahamos, Brazilija, Dominikos Respublika, Meksika, Puerto Rikas), dvi iš Azijos (Libanas ir Filipinai) ir viena iš Afrikos (Kamerūnas). Grupių varžybose neiškrito nė viena Amerikos komanda.
Šeštadienį Valensijos turnyro pusfinalyje susitiks Ispanija – Suomija ir Bahamos – Libanas.
Rygos turnyro pusfinalyje žais Latvija – Kamerūnas ir Brazilija – Filipinai.
Pirėjo turnyro pusfinalyje kovos Graikija – Slovėnija ir Kroatija – Dominikos Respublika.
Rygos turnyras
Svyravimai. Sakartvelo krepšininkams, kad galėtų Rygoje likti iki savaitgalio, reikėjo nugalėti Filipinų komandą bent 19 taškų skirtumu. Užduotis – ne elementari, bet įvykdoma.
Kaukaziečiai didelę darbo dalį atliko per pusę kėlinio – 5-ąją min. jie jau pirmavo 16:0. Pirmojo kėlinio viduryje filipiniečiams pralaužus ledus ir pelnius pirmuosius taškus, kurį laiką vyko lygi kova, bet 13-ąją min. Sakartvelo rinktinė pirmą kartą pasiekė reikiamą ribą – po amerikiečio Joe Thomassono tritaškio rezultatas tapo 40:20.
Kaip vėliau paaiškėjo, pirmas kartas kartu buvo ir paskutinis. Europos svečiai iš Tolimųjų Rytų jau antrajame kėlinyje per kelias minutes sumažino skirtumą iki vienženklio, o trečiajame kėlinyje Filipinų rinktinė įmetė 12 taškų iš eilės ir išlygino rezultatą 67:67. Po to Sakartvelo rinktinė nebeturėjo jokių galimybių susigrąžinti reikiamą persvarą ir laimėjo tik dviem taškais 96:94.
Rygos turnyro A grupėje visoms trims komandoms iškovojus po vieną pergalę, pagal taškų skirtumą pirmąją vietą užėmė Latvija, antrąją – Filipinai, trečiąją – Sakartvelas.
Negarbingai. Ketvirtojo kėlinio paskutinėmis sekundėmis vienintelė Sakartvelo rinktinės viltis buvo pasiekti pratęsimą ir per jį vėl pabandyti skirtumą padidinti.
Sakartvelo komandai pirmaujant 96:94, Filipinų rinktinės žaidėjas Chrisas Newsome‘as nepataikė antrojo baudos metimo, o kamuoliui atšokus nuo lanko, sakartvelietis Goga Bitadzė pabandė įdėti į savo krepšį. Tačiau nesugebėjo net to.
G.Bitadzės nesėkmė dedant į savo krepšį išgelbėjo teisėjus nuo būtinybės įvertinti šį epizodą. Mesti į savo krepšį pagal taisykles draudžiama, bet šioje situacijoje taisykles pažeidusi komanda galėjo įtikinėti, kad krepšininkas bandė atmušti kamuolį ir įdėjo netyčia.
Laukimas. Juodkalnijos rinktinei, laimėjusiai vienerias iš dvejų rungtynių, ketvirtadienį reikėjo laukti palankaus rezultato Brazilijos ir Kamerūno komandų dvikovoje.
Juodkalniečiams nepalankių rezultatų diapazonas buvo labai platus, bet viltis patekti į pusfinalį suliepsnojo ir antrajame, ir ketvirtajame kėlinyje. Antrajame kėlinyje lyg ant sparnų skriejusi Kamerūno rinktinė įgijo net 24 taškų pranašumą (56:32) ir virtualios lentelės paskutinėje vietoje atsidūrė brazilai.
Po pertraukos vaizdas apsivertė aukštyn kojomis ir juodkalniečiai karštai palaikė rezultatą išlyginusią (74:74) Brazilijos komandą. Vis dėlto paskutinę rezultatyvią ataką surengė Kamerūno krepšininkai, kurie nugalėjo 77:74 ir išsiuntė Juodkalnijos rinktinę namo.
Šioje grupėje visos komandos taip pat iškovojo po vieną pergalę. Pagal taškų skirtumą pirma buvo Brazilija, antras – Kamerūnas, trečia – Juodkalnija.
Pirėjo turnyras
Užduotys. Slovėnijos rinktinei paskutinėse rungtynėse reikėjo įveikti Naujosios Zelandijos komandą bent 10 taškų skirtumu. Slovėnai, skirtingai nei Sakartvelo krepšininkai, užduotį įvykdė.
Slovėnijos rinktinė reikiamą persvarą įgijo jau pirmojo kėlinio viduryje (14:2 – 6-ąją min.), o pirmąjį kėlinį laimėjo 27:9. Antrajame kėlinyje Naujosios Zelandijos komanda sumažino skirtumą iki vienženklio, bet po pertraukos sąlygas diktavo europiečiai.
Ketvirtajame kėlinyje Slovėnijos rinktinės užduotis pasikeitė. Slovėnai tuo metu siekė laimėti jau ne 10 taškų, bet 29 taškų skirtumu. Šis skirtumas slovėnams būtų užtikrinęs pirmąją vietą grupėje.
Trūko nedaug, bet paskutinę minutę slovėnai net kelis kartus nepataikė iš toli. Kaip tik taiklaus tritaškio ir trūko – Slovėnijos rinktinė laimėjo 26 taškais 104:78.
Visos trys grupės komandos iškovojo po vieną pergalę. Pagal taškų skirtumą pirmąją vietą užėmė Kroatija, antrąją – Slovėnija, trečiąją – Naujoji Zelandija.
Lyderis. Slovėnijos rinktinės lyderis Luka Dončičius ketvirtadienį pasiekė antrą trigubą dviženklį. Jis per rungtynes su naujazelandiečiais pelnė 36 taškus (6/13 dvitaškių, 3/12 tritaškių, 15/18 baudų), atkovojo 11 kamuolių ir atliko 10 rezultatyvių perdavimų.
Šių metų NBA vicečempionas per dvejas atrankos turnyro rungtynes pelnė 62 taškus, atkovojo 22 kamuolius ir atliko 20 rezultatyvių perdavimų. Tiesa, jis pataikė tik 3 iš 21 tritaškio.
Viltis. Nedidelę viltį patekti į Pirėjo turnyro pusfinalį turėjo ir Egipto rinktinė. Vis dėlto egiptiečiai per rungtynes su šeimininkais graikais atlikti žygdarbio nesugebėjo.
Be Giannio Antetokounmpo žaidusi Graikijos rinktinė lengvai nugalėjo afrikiečius 93:71 ir pasiekė antrąją pergalę. Antrąją vietą grupėje užėmė vieną pergalę iškovojusi Dominikos Respublika.
Valensijos turnyras
Gelbėtojas. Valensijos turnyre abiejų grupių nugalėtojai paaiškėjo jau po antrojo turo (Ispanija ir Bahamos), o ketvirtadienį trečiajame ture kitos komandos akis į akį kovojo dėl antrosios vietos.
Lenkijos ir Suomijos rinktinės į aikštę ėjo po pralaimėjimų Bahamų krepšininkams. Abi Europos komandos bahamiečiams nusileido panašiu skirtumu, bet suomiai grupės nugalėtojams priešinosi daug atkakliau.
Suomių charakteris buvo tvirtesnis ir per lemiamą dvikovą. Tiesa, tris kėlinius aikštėje aiškiai šeimininkavo Lenkijos krepšininkai, kurie ilgai pirmavo apie 10 taškų skirtumu. Tačiau ketvirtajame kėlinyje savo komandą, kuri tuo metu atsiliko 14 taškų skirtumu (60:74), ėmėsi žadinti aukščiausias suomių krepšininkas Alexanderis Madsenas. Jis pirmiausia pasižymėjo dėjimu, paskui pataikė tris iš eilės tritaškius ir sumažino atsilikimą 78:80.
Simboliška, kad būtent A.Madsenas pelnė ir pergalingus taškus. Jis, likus žaisti 18 sek., pataikė du baudos metimus ir persvėrė rezultatą 89:88. Po to lenkai dar rengė paskutinę ataką, bet ji buvo nerezultatyvi.
A.Madsenas vien per ketvirtąjį kėlinį pelnė 15 taškų. Iš viso jis surinko 18 taškų.
Atsigavo. Angolos ir Libano rinktinės per du pirmuosius turus pralaimėjo Valensijos turnyro šeimininkei Ispanijos komandai. Pralaimėjimai buvo skirtingi: angoliečiai beveik visas rungtynes mynė ispanams ant kulnų, libaniečiai – nusileido beviltiškai 45 taškų skirtumu.
Ketvirtadienį Libano krepšininkai parodė, kad nėra tokie silpni, kaip sirgaliai galėjo pagalvoti po pirmųjų jų rungtynių. Dvikovoje, kurioje komandos akis į akį kovojo dėl antrosios vietos, libaniečiai beveik visą laiką pirmavo, o Angolos komanda rezultatą trumpam persvėrė tik trečiajame kėlinyje.
Paskutinį varžovų šturmą atrėmę libaniečiai nugalėjo 74:70.
A grupė
Sakartvelas – Filipinai 96:94. J.Brownlee 28, D.Ramosas 16, C.J.Perezas 14, Ch.Newsome‘as 13 / S.Mamukelašvilis 26, G.Bitadzė 21, 11 atk.kam., T.Šengelija 17, J.Thomassonas 14, D.Sanadzė 13.
Lentelė: Latvija – 1, Filipinai – 1, Sakartvelas 1.
B grupė
Kamerūnas – Brazilija 77:74. J.Hillas 22, B.Eyaga 15 / L.Meindlis 19, L.Diasas 16, B.Caboclo 10.
Lentelė: Brazilija – 1, Kamerūnas – 1, Juodkalnija – 1.
A grupė
Slovėnija – Naujoji Zelandija 104:78. L.Dončičius 36, 11 atk.kam., 10 rez.perd., J.Nebo 20, 12 atk.kam., G.Hrovatas 14, K.Prepeličius 14 / Sh.Ili 28, 10 atk.kam., I.Le‘afa 12.
Lentelė: Kroatija – 1, Slovėnija – 1, Naujoji Zelandija – 1.
B grupė
Graikija – Egiptas 93:71. G.Papagiannis 16, K.Mitoglou 16, K.Papanikolaou 15, V.Charalampopoulos 13, G.Larentzakis 12 / A.Metvali 22, Ch.Abdelis Gavadas 9.
Lentelė: Graikija – 2, Dominikos Respublika – 1, Egiptas – 0.
A grupė
Libanas – Angola 74:70. O.Spellmanas 22, 13 atk.kam., K.Zeinūnas 15, S.El Darvičas 14 / G.Goncalvesas 13, B.Fernando 12, J.Bango 11, 12 atk.kam., S.De Sousa 10.
Lentelė: Ispanija – 2, Libanas – 1, Angola – 0.
B grupė
Suomija – Lenkija 89:88. M.Jantunenas 20, A.Madsenas 18, S.Salinas 11, O.Nkamhoua 11, M.Little‘as 10 / A.J.Slaughteris 21, J.Sochanas 20, M.Ponitka 17, M.Sokolowski 10.
Lentelė: Bahamos – 2, Suomija – 1, Lenkija – 0.