Olimpinės krepšinio atrankos gidas Latvijoje: ko tikėtis iš rinktinių Rygoje?

2024 m. liepos 2 d. 12:25
Lietuvos krepšinio federacija pernai nepadavė prašymo tapti olimpinės atrankos turnyro rengėja. Tai padarė kaimynai latviai, kurių norą Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) patenkino. Dėl vieno iš keturių olimpinių kelialapių liepos pradžioje krepšininkai kovos Rygoje.
Daugiau nuotraukų (1)
Liepos 2–7 dienomis trijuose Europos ir viename Amerikos mieste vyks vyrų krepšinio olimpinės atrankos turnyrai. Vieną iš turnyrų priims Rygos arena, kurioje dėl vieno kelialapio kovos Latvijos, Juodkalnijos, Sakartvelo, Brazilijos, Kamerūno ir Filipinų rinktinės.
Pirmajame etape šios komandos suskirstytos į dvi grupes. A grupėje žais Latvija, Sakartvelas ir Filipinai, B grupėje – Juodkalnija, Brazilija ir Kamerūnas.
Grupių varžybos vyks liepos 2–4 dienomis. Po dvi geriausias komandas pateks į pusfinalį. Pusfinalio rungtynės bus žaidžiamos liepos 6 dieną, finalo – liepos 7 dieną.
Jėgų santykis
Favoritai: Latvija.
Pretendentai: Brazilija, Juodkalnija, Sakartvelas.
Statistai: Filipinai, Kamerūnas.
Latvija
Olimpinėse žaidynėse pastarąjį kartą dalyvavo 1936 m.
2022 m. Europos čempionate nedalyvavo.
2023 m. pasaulio čempionate užėmė 5 vietą.
Lyderiai: Davis Bertanas („Charlotte Hornets“), Artūras Žagaras (Vilniaus „Wolves“), Rolandas Šmitas (Kauno „Žalgiris“), Rodionas Kurucas (Mursijos UCAM), Janis Strėlniekas (Kompostelos Santjago „Obradoiro“). Treneris Luca Banchi (Bolonijos „Virtus“).
Latvijos rinktinė garsiai driokstelėjo praėjusių metų pasaulio pirmenybėse, į kurias išvyko be pagrindinės žvaigždės Kristapo Porzingio, bet vis tiek užėmė penktąją vietą.
Latvijos rinktinę treniruojančiam italui Lucai Banchiui be K.Porzingio teks verstis ir šiais metais. Vasaros pradžioje NBA čempionu tapusiam „Boston Celtics“ aukštaūgiui buvo atlikta čiurnos operacija, dėl kurios jis nežais apie pusę metų. Tai – ne vienintelis svarbus latvių praradimas. Pasaulio pirmenybėse galingu žaidimu nustebinęs kitas aukštaūgis Andrejus Gražulis taip pat gydosi traumą.
Keli praradimai neįskėlė latvių optimizmo. Juo labiau kad į rinktinę po pertraukos grįžo veteranai Janis Strėlniekas ir Janis Timma, atrankos turnyras vyks Rygoje, o burtai buvo gana palankūs ir šeimininkams Latvijos sostinėje reikės kovoti su įveikiamais varžovais.
Namų sienos galbūt kažkiek padės, bet gali būti papildomo spaudimo priežastis. O Latvijos rinktinės sudėtis nėra tokia, kad ši komanda lyg ant sparnų skrietų dviejuose iš eilės turnyruose. Latvijos krepšininkams to priminti net nereikia, nes po skrydžio 2017 metų Europos pirmenybėse (jose irgi užimta penktoji vieta), jie net neiškovojo kelialapio į 2022 metų Europos pirmenybes.
Tarp krepšininkų, kurie prieš kelerius metus patyrė abu kraštutinumus, buvo nemažai dabartinės rinktinės vedlių. Tarp jų – vienintelis šią vasarą į rinktinę atvykęs NBA krepšininkas Davis Bertanas ir vienintelis Eurolygoje įsitvirtinęs latvis Rolandas Šmitas. Šiedu krepšininkai turi daugiausia aukšto lygio varžybų patirties. Tačiau ir dauguma kitų Latvijos rinktinės žaidėjų rungtyniauja stipriausiose Europos nacionalinėse lygose.
Brazilija
Olimpinėse žaidynėse pastarąjį kartą dalyvavo 2016 m.
2022 m. Amerikos čempionate laimėjo sidabro medalius.
2023 m. pasaulio čempionate užėmė 13 vietą.
Lyderiai: Bruno Caboclo (Belgrado „Partizan“), Yago Santosas (Belgrado „Crvena Zvezda“), Guilherme Santosas („Golden State Warriors“), Marcelinho Huertasas (Lagūnos „Tenerife“), Leo Meindlis (Tokijo „Alvark“). Treneris Aleksandaras Petrovičius.
Brazilijos rinktinė subūrė visus pagrindinius krepšininkus, kurie pernai rungtyniavo pasaulio pirmenybėse. Kovoti dėl olimpinio kelialapio susiruošė net ir metų naštos nepripažįstantis 41-erių Marcelinho Huertasas, pastarąjį sezoną vis dar sėkmingai dirigavęs Lagūnos San Kristobalio „Tenerife“ atakoms.
Rinktinėje veteranas žaidimo gijas jau perdavė Eurolygoje įsitvirtinusiam Yago Santosui, tačiau M.Huertaso patirtis gali būti neįkainojama per svarbiausias rungtynes – varžovai tokio užsigrūdinusio įžaidėjo neturi.
Eurolygos ar NBA patirties įgijusių krepšininkų brazilų dvyliktuke yra net daugiau negu Rygos turnyre žaisiančiose Europos komandose. Tiesa, Eurolygoje, be Y.Santoso, pastarąjį sezoną aiškiai pastebimas buvo tik Bruno Caboclo. Kita vertus, „Golden State Warriors“ gretose įsitvirtinti bandantis Guilherme Santosas, NBA duris pravėrę, bet paskui kitais keliais pasukę Raulis Neto, Didi Louzada ir Cristiano Felicio krepšinyje šį bei tą taip pat išmano.
Po trejų metų pertraukos prie Brazilijos rinktinės vairo grįžusio kroato Aleksandaro Petrovičiaus rankose – nebloga medžiaga. Brazilų penketas – subalansuotas, atsarginiai – gana patikimi, ir pagal sudėtį ši komanda niekuo nenusileidžia kitoms Rygos turnyro dalyvėms.
Juodkalnija
Olimpinėse žaidynėse nedalyvavo nė karto.
2022 m. Europos čempionate užėmė 13 vietą.
2023 m. pasaulio čempionate užėmė 11 vietą.
Lyderiai: Nikola Vučevičius („Chicago Bulls“), Marko Simonovičius (Stambulo „Beşiktaş“), Kendrickas Perry (Malagos „Unicaja“), Petaras Popovičius (Podgoricos „Budućnost“), Dino Radončičius (Miuncheno „Bayern“). Treneris Boško Radovičius.
Juodkalnijos rinktinės treneris Boško Radovičius šią vasarą išgirdo daug „ne“. Net penki vyresnės kartos krepšininkai, tarp jų – tvirti pagrindinio penketo žaidėjai Bojanas Dubljevičius ir Vladimiras Mihailovičius, atsisakė atvykti į rinktinę, nes nori išsigydyti įsisenėjusias traumas. Jų atsisakymas kovoti dėl olimpinio kelialapio buvo nemalonus, tačiau B.Radovičių ir visą Juodkalnijos krepšinio vadovybę daug labiau supykdė jaunieji Fedoras Žugičius ir trumpai LKL rungtyniavęs Jovanas Kljajičius, kurie jau ne pirmą kartą taip pat rado priežasčių atsukti rinktinei nugarą.
Atisakymo banga neišardys Juodkalnijos rinktinės smogiamojo trikampio, kurį sudaro natūralizuotas amerikietis Kendrickas Perry, pagrindinis „Chicago Bulls“ vidurio puolėjas Nikola Vučevičius ir kitas aukštaūgis Marko Simonovičius, kuris pastaraisiais sezonais, nepaisant didelių lūkesčių, nesugebėjo įsitvirtinti nei NBA, nei Eurolygoje. Vis dėlto taktikos variantų ratas, sumažėjus patikrintų atlikėjų skaičiui, aiškiai susiaurėjo.
Juodkalniečiams labai praverstų koks nors trenerio iš rankovės ištrauktas koziris. Tokiu koziriu galėtų tapti ir pastarąjį sezoną Panevėžio „Lietkabelyje“ trumpai žaidęs Emiras Hadžibegovičius.
Sakartvelas
Olimpinėse žaidynėse nedalyvavo nė karto.
2022 m. Europos čempionate užėmė 21 vietą.
2023 m. pasaulio čempionate užėmė 16 vietą.
Lyderiai: Tornike Šengelija (Bolonijos „Virtus“), Goga Bitadzė („Orlando Magic“), Sandro Mamukelašvilis („San Antonio Spurs“), Joe Thomassonas („Granada“), Rati Andronikašvilis („Zaragoza“). Treneris Aleksandaras Džikičius.
Sakartvelo rinktinė pastaraisiais metais nuosekliai artėjo prie Europos krepšinio lyderių. Pernai ši komanda debiutavo pasaulio pirmenybėse, o dabar sakartveliečiai kovos dėl olimpinio kelialapio. Olimpinis Paryžius – ne iliuzija. Tarp Rygos turnyro dalyvių nėra tikrųjų krepšinio galiūnų, o Sakartvelo komandos branduolys pakankamai tvirtas, kad neišsigąstų kitų Europos ar Amerikos vidutiniokų.
Palyginti su praėjusių metų pasaulio pirmenybėmis, Sakartvelo rinktinėje įvyko dvi svarbios permainos. Graiką trenerį Iliją Zourą pakeitė serbas Aleksandaras Džikičius, natūralizuotą amerikietį Thaddusą McFaddeną – jo tautietis Joe Thomassonas. Šie pokyčiai komandos tikriausiai nei sustiprino, nei susilpnino, bet gali tapti privalumu. Tikėtina, kad žaidimo braižas bent šiek tiek keisis, ir varžovai dar nežino, ko tikėtis iš dabartinės Sakartvelo rinktinės.
Komandą neabejotinai susilpnino du praradimai – šią vasarą dėl traumų negali žaisti Giorgis Šermadinis ir Beka Buržanadzė. Sakartveliečių atsarginių suolas trumpas, todėl kiekvienas tokio lygio krepšininkas labai svarbus. Kita bėda – antrosios linijos žaidėjų trūkumas. Jei po šeimininkauti krepšiais gali ir Eurolygos žvaigždė Tornike Šengelija, ir NBA krepšininkai Goga Bitadzė bei Sandro Mamukelašvilis, tai aikštės gilumoje A.Džikičius galės pasikliauti tik amerikiečiu J.Thomassonu.
Kamerūnas
Olimpinėse žaidynėse nedalyvavo nė karto.
Pasaulio čempionate nedalyvavo nė karto.
2021 m. Afrikos čempionate užėmė 16 vietą.
Lyderiai: Jeremiah Hillas (Maskvos „Runa“), Williamas Narace‘as („Le Mans“), Samiras Gbetkomas („Antibes“), Paulis Eboua (Kremonos „Vanoli“). Treneris Alfredas Aboya.
Kamerūno krepšininkai nė karto nedalyvavo nei olimpinėse žaidynėse, nei pasaulio pirmenybėse, o pastarosiose Afrikos pirmenybėse užėmė paskutinę 16-ąją vietą. Prasiveržti pavyko tik pernai vykusiame išankstiniame olimpinės atrankos Afrikos zonos turnyre, kurio atradimu tapo natūralizuotas amerikietis Jeremiah Hillas. Jo vedami kamerūniečiai nugalėjo Tuniso, Malio bei Senegalo krepšininkus ir pateko į pagrindinę atrankos dalį.
Ne tik J.Hillas, bet ir keli kiti Kamerūno rinktinės krepšininkai rungtyniauja Europos klubuose, bet daugiausia – žemesnėse Prancūzijos lygose, o šiais metais prie komandos prisidėjo ją žymiai sustiprinti galintys „europiečiai“ Williamas Narace‘as ir Jordanas Bayehe.
Kamerūniečiai tikėjosi dar galingesnio pastiprinimo, bet vienas iš „Indiana Pacers“ lyderių Pascalis Siacamas bei keli JAV universitetų komandose žaidžiantys jauni krepšininkai galimybe kovoti dėl olimpinio kelialapio nesusigundė.
Filipinai
Olimpinėse žaidynėse pastarąjį kartą dalyvavo 1972 m.
2022 m. Azijos čempionate užėmė 9 vietą.
2023 m. pasaulio čempionate užėmė 24 vietą.
Lyderiai: Justinas Brownlee („Pelita Jaya“), Chrisas Newsome‘as („Meralco Bolts“), Dwightas Ramosas (Saporo „Levanga“), June‘as Maras Fajardo („San Miguel Beermen“). Treneris Timas Cone.
Filipiniečiams nepavyko nustebinti varžovų per praėjusiais metais jų šalyje vykusias pasaulio pirmenybes. Labai mažai tikėtina, kad Filipinų komanda ką nors nustebins olimpinės atrankos turnyre, į kurį atvyko be natūralizuoto amerikiečio Jordano Clarksono.
Perimti estafetę iš buvusio lyderio pasiruošęs kitas natūralizuotas amerikietis Justinas Brownlee, bet jis anaiptol ne toks patyręs ir charizmatiškas, kaip J.Clarksonas. Dar mažiau patyrę kiti Filipinų rinktinės krepšininkai. Visas vienuoliktukas (dėl treniruočių stovykloje Scottie Thompsono patirtos traumos į Europą atvyko tik vienuolika filipiniečių) žaidžia Tolimųjų Rytų klubuose: arba gimtuosiuose Filipinuose, arba kiek stipresnę krepšinio lygą turinčioje Japonijoje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.