Sakoma, kad namų sienos visada padeda sukurti išankstinį pranašumą. Metas atversti krepšinio metraščius ir patikrinti, kaip anksčiau įvairaus amžiaus Lietuvos jaunųjų krepšininkų ir krepšininkų rinktinės pasirodydavo prieš savus sirgalius.
Pirmasis namų išbandymas – 20-mečių vaikinų testas
2002 m. Lietuva gavo jaunimo krepšinio turnyrų organizavimo krikštą, kai liepos 26 – rugpjūčio 4 d. Kaune, Alytuje ir Vilniuje buvo organizuotas Europos 20-mečių vaikinų čempionatas.
Tai buvo tokių lietuvių žaidėjų kaip Simo Jasaičio, Tomo Delininkaičio, Sauliaus Kuzminsko ar Tado Klimavičiaus kartos turnyras. Į mūsų šalį tą vasarą atvyko ir būsimos Europos krepšinio žvaigždės – Vassilis Spanoulis, Nenadas Krstičius, Marko Popovičius ar viso turnyro MVP tapęs Nikos Zisis.
Turnyre iš viso kovojo 12 komandų, padalintų į dvi grupes po 6. Iš kiekvienos grupės į ketvirtfinalį pateko po 4 geriausias rinktines. Mūsiškių krepšininkų rinktinė A grupės turnyre, vykusiame Kaune, turnyrą pradėjo 3 pralaimėjimais iš eilės, bet pergalės prieš Turkiją ir Italiją leido pasigriebti bilietą į atkrintamąsias.
Ketvirtfinalyje Lietuvos rinktinė, deja, neprilygo rusams (75:83), tačiau kovoje dėl 5–8 vietų buvo atsirevanšuota prieš grupės turnyre neįveiktas Jugoslavijos ir Slovėnijos rinktines. Užimta galutinė 5 vieta.
Čempionų titulą iškovojo graikai, finale įveikę ispanus (77:73). Bronzos medaliai atiteko prancūzams, kurie įveikė Lietuvą įveikusią Rusijos rinktinę (95:78).
Antras namų išbandymas – sidabrinis 16-mečių žygis
Kito jaunimo turnyro Lietuvoje teko laukti pakankamai ilgai – 7 metus, kai 2009 m. Kaune surengtas Europos jaunučių (iki 16 m.) vaikinų čempionatas. Turnyras vyko trijose lokacijose – dabartiniame „Žalgirio“ treniruočių centre, „Žalgirio“ krepšinio akademijoje ir Kauno sporto halėje.
Čempionate Lietuvos rinktinei atsovavo tokie dabar klubiniame krepšinyje žaidžiantys krepšininkai kaip Vaidas Kariniauskas, Osvaldas Olisevičius, Tomas Lekūnas, Martynas Paliukėnas ir, žinoma, šios kartos vedlys – Tauras Jogėla.
Kitų šalių rinktinėse buvo galima sutikti Kasparą Vecvagarą, Mateušą Ponitką, Alexą Leną ir kitus.
Lietuviai čempionatą pradėjo nervingai. B grupės turnyre, kuriame buvo būtina užimti bent 3 vietą 4 komandų grupėje, mūsiškiai pralaimėjo rusams ir lenkams. Nuo didžiulio liūdesio išsigelbėta paskutiniame susitikime su Graikija (78:71), kuriame buvo ir pagriebtas bilietas į antrąjį grupių etapą.
Antrajame etape Lietuvos rinktinei sekėsi jau geriau – įveikti turkai (66:47), juodkalniečiai (75:65) ir po dramatiškos kovos pralaimėta Italijai (69:71). Užimta ketvirtoji vieta garantavo bilietą į ketvirtfinalį, tačiau labai pajėgų varžovą – prancūzus.
Visgi toks iššūkis lietuvių neišgąsdino ir Kauno sporto halėje buvo ne tik patiesta Prancūzija (68:60), bet ir pusfinalyje įveikti lenkai (70:63).
Dariaus Dikčiaus treniruojama komanda finale susitiko su ispanais ir, atrodė, kad užsikūrusių šeimininkų niekas nesustabdys. Visgi ispanai klydo rečiau ir iškovojo pergalę – 70:64. Lietuvio rankose liko naudingiausio turnyro žaidėjo apdovanojimas. Tokį titulą užsitarnavo čempionate po 15,6 taško rinkęs T.Jogėla.
Trečias namų sienų išbandymas – 18-mečių triumfas sostinėje
2010 m. Lietuvoje liepos 22 – rugpjūčio 1 d. surengtas Europos jaunių (iki 18 m.) vaikinų čempionatas. Kazio Maksvyčio treniruojami 1992 m. gimimo kartos krepšininkai turnyrą pasitiko kaip vieni favoritų ir neveltui – prieš dvejus metus, vedami Jono Valančiūno, jie triumfavo Senojo žemyno 16-mečių čempionate.
Pirmenybėse be Jono Valančiūno ir kitų puikiai pažįstamų „auksinės“ lietuvių kartos žaidėjų varžėsi ir dabar Europoje žinomi vardai – Rudy Gobertas, Allesandro Gentile, Davis Bertanis ir kiti.
Pirmajame grupių etape iškovoję tris triuškinamas pergales, K.Maksvyčio auklėtiniai didesnių problemų antrajame grupių etape turėjo tik su latviais, kuriuos įveikė 3 taškais (78:75).
Ketvirtfinalyje, tuometinėje „Siemens“ arenoje, Lietuvos rinktinė, palaikoma 4500 žiūrovų sutriuškino Graikiją (84:51). Pusfinalyje lietuviams teko vytis ketvirtajame kėlinyje pirmavusius serbus, bet visgi šeimininkai triumfavo – 67:66.
Finalas vyko pilnutėlėje „Siemens“ arenoje. Dvikovoje su Rusija jau po pirmojo kėlinio Jono Valančiūno vedami lietuviai pirmavo (28:9), o rungtynes lamėjo – 90:61.
Į simbolinę čempionato komandą be MVP tapusio J.Valančiūno pateko ir Deividas Pūkis.
Ketvirtas namų sienų išbandymas – dar vienas 18-mečių medalis
2012 m. teisę surengti Europos jaunių (iki 18 m.) vaikinų čempionatą pasidalijo Vilnius ir Liepoja (Latvija). Miestai per pusę pasidalijo abiejų grupių etapų rungtynes, o Lietuvos sostinėje vyko visos finalinio etapo rungtynės. Turnyras vyko rugpjūčio 9–19 d.
Lietuvos rinktinei tais metais atstovavo Marius Grigonis, Justas Tamulis, Lukas Lekavičius ir kiti. Turnyre žibėjo Dario Šaričius, atstovavęs Kroatijai, bulgaras Saša Vezenkovas, prancūzas Mam Jaiteh.
Pirmajame grupių etape Lietuvos rinktinė laimėjo visas trejas rungtynes, o mūsiškius į priekį vedė po 24 taškus vidutiniškai A grupės turnyre rinkęs Justas Tamulis. Antrąjį grupių etapą lietuviai pažymėjo dar trimis pergalėmis ir užtikrintai žengė į atkrintamąsias.
Ketvirtfinalyje mūsų šalies 18-mečiai susitvarkė su Latvija (65:53), o pusfinalyje po dramatiškos kovos nugalėjo ir Serbiją (69:67).
Finalo susitikimas su D.Šaričiaus vedama Kroatija vyko „Siemens“ arenoje stebint 7000 žiūrovų. Lietuviai ketvirtajame kėlinyje neatsilaikė prieš 39 taškus surinkusio D.Šariaus vedamus varžovus ir pralaimėjo – 76:88.
Lietuvos rinktinės vedlys M.Grigonis buvo išrinktas į simbolinį geriausių turnyro žaidėjų penketuką.
Penktas namų sienų išbandymas – pirmasis pasaulio čempionatas Lietuvoje
Tais pačiais, 2012 metais, Lietuvoje surengtas ir pasaulio jaunių (iki 17 m.) vaikinų krepšinio čempionatas, vykęs birželio 29 – liepos 8 d. Kaune.
Lietuvos rinktinei tais metais atstovavo Edvinas Šeškus, Deividas Kumelis, Ernestas Serkevičius ir kiti.
Kaune netrūko žinomų krepšinio pasaulio pavardžių. Turnyre varžėsi Mario Hezonja, Dante Exumas, Gabrielis Deckas, Tyusas Jonesas, Kendrickas Nunnas, Jahilas Okaforas ir kt.
Lietuviams čempionatas klostėsi itin sudėtingai. B grupės etape po pratęsimo buvo pralaimėta kanadiečiams, po pratęsimo įveikta Pietų Korėja, po pratęsimo nusileista Ispanijai bei patirti dar du pralaimėjimai – prieš kroatus ir argentiniečius.
Su viena pergale lietuviai neprasimušė tarp keturių stipriausių grupės komandų ir liko be ketvirtfinalio. Lietuvos rinktinė atsigriebė dvikovose dėl 9–12 vietų, kur buvo įveikti egiptiečiai ir prancūzai bei užimta galutinė 9 vieta.
Turnyre triumfavo didesnio pasipriešinimo visų rungtynių metu nusiteikę amerikiečiai. Finale jie 33 taškų skirtumu įveikė Australiją – 95:62.
Šeštas namų sienų išbandymas – pirmasis tarptautinis merginų čempionatas
2013 m. Lietuvoje (Klaipėdoje ir Panevėžyje) vėl buvo organizuojamas pasaulio čempionatas. Tiesa, šįkart jame varžėsi 19-metės merginos. Turnyras vyko liepos 18–28 dienomis.
Lietuvos rinktinei atstovavo Dalia Belickaitė, Roberta Mizgerytė, Daugilė Šarauskaitė ir kitos merginos. Turnyre ryškiausiai žibėjo dabartinė WNBA lygos žvaigždė amerikietė Breanna Stewart, prancūzė Olivia Epoupa, australė Stephanie Talbot.
Lietuvės pirmojo grupių etapo rungtynes žaidė Panevėžyje ir jau pirmajame išbandyme susitiko su neabejotinomis favoritėmis buvusiomis amerikietėmis (47:113). Lietuvės atsigriebė dvikovoje su Malio rinktine (84:50), tačiau nusileido kinėms (65:78). Vienos pergalės mūsiškėms užteko žengti į kitą turnyro etapą.
Antrajame etape viltis apie ketvirtfinalio etapą sudaužė nesėkmės prieš prancūzes, olandes ir kanadietes. Turnyre dėl 9–12 vietų Lietuvos rinktinė nusileido rusėms ir serbėms bei užėmė 12 vietą čempionate.
Rinktinės finalinio etapo rungtynes žaidė Klaipėdoje, o amerikietės su vėjeliu nukeliavo iki finalo, kuriame 61:28 suvystė Prancūzijos rinktinę. Ketvirtąjį kėlinį JAV rinktinė laimėjo net 14:2.
Septintas namų sienų išbandymas – dar vienas medalis Lietuvai
2015 m. po 6 metų pertraukos Lietuvoje vėl surengtas Europos jaunučių (iki 16 m.) vaikinų čempionatas. Rugpjūčio 6–16 d. vykęs turnyras organizuotas dvejose arenose – dabartiniame „Žalgirio“ akademijos centre ir Kauno sporto halėje.
Neabejotinu Lietuvos rinktinės lyderiu laikytas ankstesnio brendimo Arnas Velička, o komandoje šalia jo žibėjo Grantas Vasiliauskas, Lukas Uleckas, Ignas Sargiūnas, Tomas Balčiūnas ir Vitalijus Kozys. Visgi ryškiausia turnyro žvaigžde tapo ne A.Velička, o dabartinė Madrido „Real“ žvaigždė Džananas Musa, atstovavęs Bosnijos ir Hercegovinos rinktinei.
Gedimino Petrausko treniruojami lietuviai čempionatą pradėjo nuo sunkios pergalės prieš vienus favoritų ispanus – 66:61. Lietuvos 16-mečiai, išlaikę pirmą egzaminą, po to sėkmingai susitvarkė ir su graikais (69:51) bei Izraeliu (96:70).
Antrajame grupių etape reikalai klostėsi nervingai. Po užtikrintos pergalės prieš Angliją (102:67), sekė pralaimėjimai vokiečiams (70:77) ir Turkiją (74:77). Į ketvirtfinalį lietuviai prasimušė pagriebę paskutinį kelialapį E grupėje.
Ketvirtfinalyje nepasisekė ne Lietuvos rinktinei, o pirmą vietą F grupėje užėmusiai Suomijai, kurią šeimininkai sutriuškino rezultatu – 93:74. Pusfinalyje lietuviai už anksčiau patirtą pralaimėjimą Turkijai – 73:71.
Finale lietuviai susitiko su bosniais, kurie pusfinalyje po dviejų pratęsimų dramos buvo palaužę Ispaniją (86:78). Lemiamoje dvikovoje Džananas Musa žaidė fantastiškai: surinkęs 33 taškus bosnis atvedė savo rinktinę į pergalę prieš lietuvius – 83:85.
Turnyro MVP, žinoma, tapo Dž.Musa. Į simbolinį turnyro žaidėjų penketuką pateko Arnas Velička.
Aštuntas namų išbandymas – pirmasis U-16 merginų čempionatas Lietuvoje
2018 m. Lietuva gavo teisę surengti pirmąjį mūsų šalies istorijoje Europos 16-mečių merginų čempionatą. Jis vyko rugpjūčio 17–25 d. Kaune – „Žalgirio“ krepšinio akademijoje ir Kauno sporto halėje.
Lietuvos rinktinėje pirmuoju smuiku grojo Audronė Zdanevičiūtė ir Simona Visockaitė. Joms geriausiai talkino Klaudija Janionytė ir Urtė Čižauskaitė.
Čempionate ryškiausiai žaidė Mama Dembele ir Marta Garcia (abi – Ispanija), Sude Yilmaz (Turkija), Katerina Zeithammerova (Čekija) ir MVP tapusi italė Caterina Gilli.
Tado Stankevičiaus treniruojama rinktinė pasirodymą savų žiūrovų akivaizdoje pradėjo nuo pergalės prieš danes (71:58). Tiesa, kitose dvejose rungtynėse patirti pralaimėjimai – nusileista rusėms (49:66) ir vokietėms (51:58).
Lietuvos rinktinė aštuntfinalyje susitiko su vengrėmis. Itin nerezultatyvioje dvikovoje mūsų šalies rinktinė patyrė pralaimėjimą – 37:51. Kovoje dėl 9–16 vietų lietuvės įveikė olandes (63:59), tačiau pralaimėjo Latvijai – 41:56. Dvikovoje dėl 11 vietos buvo vėl įveiktos danės (60:59).
Čempionate Kaune staigmeną pateikė italės, kurios pusfinalyje palaužė neabejotinomis favoritėmis laikytas ispanes (60:62). Finale Italijos rinktinė nugalėjo Čekiją – 60:52.
Devintas namų išbandymas – 20-mečių merginų čempionatas
Pastarasis Lietuvoje vykęs jaunimo grupių čempionatas buvo organizuotas praėjusių metų liepos 29 – rugpjūčio 6 dienomis Klaipėdoje ir Vilniuje.
Martyno Airošiaus treniruojama Lietuvos rinktinė buvo sudaryta žvelgiant į ateityje. Turnyre žaidė tik 5 krepšininkės, gimusios 2003 metais. Viena žaidėja buvo 2004 m. gimimo, o visos kitos – 2005-ųjų gimimo kartos krepšininkės. Jaunoms ir mažiau patyrusioms lietuvaitėms turnyras davė gerų pamokų ateities kovoms.
Grupių etape lietuvės nusileido Vengrijai (34:72), prancūzėms (36:82) ir suomėms (48:79). Aštuntfinalyje mūsų šalies 20-mečių rinktinė nusileido serbėms (46:86), o kovoje dėl 9–16 vietų pralaimėjo lenkėms (51:66), švedėms (60:72) ir belgėms (59:67) ir užėmė paskutinę, 16-tą, poziciją.
Turnyro finaliniame etape Vilniuje dominavo be pralaimėjimų žengusios prancūzės, kurios finale 26 taškų skirtumu įveikė Latviją (85:59).
Naudingiausia turnyro žaidėja buvo pripažinta prancūzė Carla Leite, turnyre rinkusi po 18,4 taško.
Turnyras, kurio nebuvo – dėl koronaviruso neįvykęs 20-mečių vaikinų čempionatas
Šiame tekste turėjo būti ir dar vienas Lietuvoje vykusio turnyro įrašas, tačiau kortas sujaukė 2020 m. pasaulyje kilusi koronaviruso pandemija. Būtent tų metų vasarą Klaipėdoje turėjo būti organizuotas Europos 20-mečių vaikinų čempionatas, kuriame Lietuvos garbę ruošėsi Rokas Jokubaitis, Deividas Sirvydis, Dovydas Giedraitis ir kiti mūsų šalies krepšininkai.
Taigi iš 9-ių iki šiol mūsų šalyje organizuotų jaunimo čempionatų keturiuose buvo iškovoti medaliai (vienas aukso ir trys sidabro). Organizuoti 6 vaikinų turnyrai ir 3 merginų. Kol kas prie savų žiūrovų žaidusios mūsų šalies merginų rinktinės nėra užėmusios aukštesnės nei 11-os pozicijos.
Šią vasarą įrašyti naują ir pergalingą puslapį galės Viliaus Stanišausko treniruojama Lietuvos 20-mečių merginų rinktinė. Palaikymo mūsų šalies krepšininkės lauks liepos 6–14 d. Klaipėdoje ir Vilniuje vyksiančiame Europos čempionate.
Lietuvių merginų rinktinė A grupės turnyre, vyksiančiame Klaipėdoje, susitiks su Latvijos, Prancūzijos ir Slovėnijos rinktinėmis. Pirmąsias rungtynes V.Stanišausko auklėtinės žais šeštadienį su latvėmis 18 val. Mūsiškių dvikovos grupės etape vyks „Švyturio“ arenoje. Įėjimas į visas čempionato rungtynes – nemokamas.