Čempionų kelias (13). Trenerių štabas: triumfo Švedijoje pamatas buvo tvirtas

2023 m. rugpjūčio 30 d. 08:00
Svarbiausia Lietuvos komanda – vyrų krepšinio rinktinė – atkūrus Nepriklausomybę tik vieną kartą tapo didžiųjų tarptautinių varžybų čempione. Mūsiškiai 2003 metais Švedijoje iškovojo Europos pirmenybių aukso medalius.
Daugiau nuotraukų (33)
Šiemet, pažymint didžiosios pergalės dvidešimtmetį, lrytas.lt pažvelgė, kaip susiklostė čempionų likimai.
2003-ieji
Per 2003 metų Europos pirmenybes Lietuvos vyrų krepšinio rinktinei vadovavo tuo metu 47-erių Antanas Sireika, jo padėjėjai buvo Gintaras Krapikas, Valdemaras Chomičius ir amerikietis Donnie Nelsonas.
Su komanda į Švediją taip pat keliavo gydytojas Robertas Narkus, masažuotojas Juozas Petkevičius ir delegacijos vadovas Algimantas Pavilonis.
Beveik visa vyriausiojo trenerio A.Sireikos karjera iki tol buvo susijusi su Šiauliais. Gimtąjį kraštą jis buvo palikęs tik tuomet, kai penkerius metus mokėsi Lietuvos kūno kultūros institute Kaune, bet jį baigęs grįžo į Šiaulius ir žaidė šio miesto komandose, vėliau tapo „Šiaulių“ treneriu.
A.Sireikos autoritetas išaugo XX amžiaus paskutiniaisiais metais „Šiauliams“ tapus viena iš stipriausių Lietuvos komandų ir keliskart patekus į Lietuvos krepšinio lygos (LKL) pusfinalį.
Kai Lietuvos rinktinė patyrė fiasko 2001 metų Europos pirmenybėse ir pasitraukė treneris Jonas Kazlauskas, Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) vadovai nusprendė perduoti svarbiausią šalies komandą į A.Sireikos rankas.
Šio amžiaus pradžioje A.Sireika sulaukė ir kito svarbaus pasiūlymo. 2002 metais jį pakvietė garsiausias Lietuvos krepšinio klubas Kauno „Žalgiris“.
A.Sireikos padėjėjų biografijos, ypač jų žaidėjų karjeros aprašymai, buvo daug skambesnės.
V.Chomičiaus pavardę viso pasaulio krepšinio mėgėjai gerai žinojo dar XX amžiaus devintajame dešimtmetyje, kuomet šis kaunietis žaisdamas SSRS rinktinėje tapo pasaulio ir Europos čempionu.
1992 metais V.Chomičius, jau atstovaudamas Lietuvai, iškovojo Barselonos olimpinių žaidynių bronzos medalį. Barselonoje tarp V.Chomičiaus komandos draugų buvo kretingiškis G.Krapikas.
2003-iaisiais G.Krapikas buvo A.Sireikos dešinioji ranka ne tik rinktinėje, bet ir „Žalgirio“ klube.
Donnie Nelsonas, legendinio NBA krepšininko ir trenerio, daugkartinio NBA čempiono Dono Nelsono sūnus, į Lietuvos rinktinę pateko prieš Barselonos olimpines žaidynes.
Amerikietį pakvietė Šarūnas Marčiulionis, už Atlanto žaidęs D.Nelsono-vyresniojo treniruojamoje „Golden State Warriors“ komandoje ir susidraugavęs su D.Nelsono-jaunesniuoju, kuris talkino savo tėvui „Warriors“ štabe.
D.Nelsonas-jaunesnysis liko ištikimas Lietuvai daug metų po to, kai Š.Marčiulionis baigė krepšininko karjerą. Net keičiantis Lietuvos rinktinės treneriams amerikietis atvykdavo į mūsų šalį, o 2003 metais jo pagalbos neatsisakė ir A.Sireika.
Beje, D.Nelsono pagalba ypač pravertė ruošiantis rungtynėms su Vokietijos rinktine. D.Nelsonas kelis sezonus dirbo „Dallas Mavericks“ klube, kuriame žaidė Dirkas Nowitzki, todėl geriau nei kas kitas žinojo vokiečių lyderio stipriąsias ir silpnąsias vietas.
Po 2003-iųjų
Geriausias Antano Sireikos karjeros laikotarpis truko iki 2006 metų. Šiaulietis su Lietuvos rinktine keliavo į 2004 metų Atėnų olimpines žaidynes, 2005 metų Europos pirmenybes ir 2006 metų pasaulio pirmenybes, bet medalių kraičio šiuose turnyruose nebepapildė.
Kiekviena nesėkmė buvo apmaudi savaip. Atėnų žaidynėse A.Sireikos vadovaujama komanda laimėjo šešerias iš eilės rungtynes, tarp jų – prieš JAV rinktinę, bet pralaimėjo abi paskutines dvikovas ir užėmė ketvirtąją vietą.
2005-ųjų Europos pirmenybėse Lietuvos krepšininkai laimėjo penkerias iš šešerių rungtynių, bet dėl ketvirtfinalyje patirtos nesėkmės liko penktojoje vietoje.
Per 2006-ųjų pasaulio pirmenybes pralaimėjimų buvo daugiau ir galutinėje lentelėje Lietuvos rinktinė užėmė septintąją vietą. Lietuvoje kilo audringos diskusijos dėl A.Sireikos ateities, kurias nutraukė pats treneris, įteikęs Lietuvos krepšinio federacijai atsistatydinimo prašymą.
Taip pat 2006 metais A.Sireika neteko darbo „Žalgirio“ klube. Kauno komandai įstrigus nesėkmių ruože ir pralaimėjus šešerias iš eilės Eurolygos rungtynes, „Žalgirio“ vadovybė kovo pabaigoje atsisakė triskart LKL čempionu tapusio A.Sireikos paslaugų.
Vėliau A.Sireika trumpai dirbo užsienyje – Kazanės „Uniks“ (Rusija, 2006–2007 m.) ir Točigio „Brex“ (Japonija, 2012–2014 m.) klubuose, bet didžioji jo karjeros dalis praėjo Lietuvoje.
Didžiausia dalis – gimtuosiuose Šiauliuose, kurių komandai buvęs Lietuvos rinktinės treneris vadovavo 2008–2012 ir 2017–2023 metais. Du gerokai trumpesnius tarpsnius jis stovėjo prie Vilniaus „Lietuvos ryto“ ir Utenos „Juventus“ vairo.
Šiais metais „Šiauliams“ nepatekus į LKL atkrintamąsias varžybas, 67-erių A.Sireika paskelbė, kad baigia trenerio karjerą. Tiesa, patyręs krepšinio specialistas nežada nutolti nuo „Šiaulių“ klubo. Šiaulių miesto garbės piliečiui taip pat suteiktos Šiaulių krepšinio klubo garbės prezidento ir konsultanto pareigos.
Be to, A.Sireika yra Šiaulių miesto tarybos narys.
Didelė Gintaro Krapiko karjeros dalis ir po 2003 metų Europos pirmenybių praėjo „Žalgiryje“. Nors 2006 metais, atsistatydinus A.Sireikai, kartu su juo pasitraukė ir G.Krapikas, jis po to net kelis kartus grįžo į Kauno komandą, kurioje dirbo ir trenerio padėjėju, ir vyriausiuoju treneriu (2008–2009 ir 2014–2016 m.).
Pastarąjį kartą G.Krapikas į „Žalgirį“ grįžo 2022 metais ir dabar yra trenerio Kazio Maksvyčio padėjėjas.
G.Krapikas šiek tiek padirbėjo ir užsienyje. Jis buvo Kazanės „Uniks“ trenerio padėjėjas, Mariupolio „Azovmaš“ vyriausias treneris, tris sezonus praleido Kinijos lygos „Nanjing Monkey Kings“ ir „Guandong Southern Tigers“ komandose.
Valdemaras Chomičius po Europos pirmenybių daugiausia dirbo Rusijoje ir Ukrainoje. Jo paslaugų buvo paprašę Maskvos „Dinamo“, Permės „Ural Great“, Kazanės „Uniks“, Liubercų „Triumf“, Dnipropetrovsko (dabar Dnipras) „Dnipro“, Kijevo „Budivelnyk“ klubai. Juose V.Chomičius buvo ir vyriausias treneris, ir trenerio padėjėjas.
V.Chomičius į Lietuvą grįžo tik 2017 metais ir tapo Alytaus „Dzūkijos“ trenerio padėjėju, vėliau perėmė šios komandos vyriausiojo trenerio pareigas.
2019 metais V.Chomičius buvo išrinktas į Alytaus miesto tarybą, bet iš jos atsistatydino, kai 2020 metais jam trenerio darbą pasiūlė „Budivelnyk“ klubas.
Užpernai V.Chomičius įsidarbino Lietuvos krepšinio federacijoje. Jis buvo paskirtas Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vadovu.
Donnie Nelsonas nežengė tėvo pėdomis ir treneriu dirbo neilgai. Nors sūnus kelis sezonus buvo trenerio padėjėjas komandose, kurias treniravo D.Nelsonas-vyresnysis, D.Nelsonas-jaunesnysis anksti nusprendė pakeisti veiklos pobūdį ir užsiėmė vadybininko darbu.
Jis kilo karjeros laiptais „Dallas Mavericks“ klube, kuriame įsidarbino dar 1998 metais, ir prieš keliolika metų, „Mavericks“ didžiausios šlovės laikotarpiu, buvo vadinamas vienu iš geriausių NBA vadybininkų.
Tačiau 2021 metais D.Nelsonas dėl nesutarimų su „Mavericks“ savininku Marku Cubanu ir kitais klubo vadovais neteko darbo Dalase. Įtampa buvo tokia didelė, kad pernai D.Nelsonas dėl atleidimo kreipėsi į teismą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.