Vienas tankiausiai apgyvendintų miestų pasaulyje 2023 metų pasaulio krepšinio čempionato dalyvius ir svečius pasitinka išties akį traukiančiais vaizdais – nuo prabangių viešbučių ir dangoraižių, nušviečiančių vasaromis akliną naktį, iki sunkų gyvenimą ir nuolatinę kovą už būvį atspindinčių kampelių, kur neretai džiaugsmą teikia paprasti dalykai, tarp kurių – ir jo didenybė krepšinis.
O krepšinio čia išties nemažai.
Pasitinka ir J.Valančiūnas
Nusileidus oro uoste Maniloje jau greitai pasitinka pirmieji ženklai, kad čia vyks pasaulio čempionatas. Reikia pripažinti, kad tikėjausi, jog tokį ažiotažą šalyje sukėlęs renginys jau nuo pat pirmųjų minučių pasitiks garsu ir šviesomis, tačiau prie krepšinio vaizdų Manila pratina po truputį. Didysis sprogimas įvyks penktadienį per atidarymo rungtynes, kai Filipinai susitiks su Dominikos Respublika.
Dėl krepšinio šventės rugpjūčio 25 diena paskelbta iš dalies nedarbo diena – tai galios švietimo ir valstybinėms įstaigoms, veikiausiai paveiks ir daugelį verslų.
Lietuviai tą dieną žais su Egiptu.
Būtent lietuviškų ženklų su kolega Laurynu Ribaku ir ieškojome: žinoma, pirmiausia į akis krito atvykę Lietuvos rinktinės sirgaliai, išryškinę geltoną, žalią ir raudonas spalvas. Netrukus pradžiugino ir Jonas Valančiūnas. Būtent jo atvaizdą galima pamatyti ant vienos iš oro uosto kolonų, kuria jis dalinasi su kitu NBA krepšininku latviu Kristapu Porzingiu, nors pastarasis, kaip paaiškėjo prieš čempionatą, dėl traumos rungtyniauti negalės.
NBA paminėjau ne veltui – oro uosto kolonas puošė būtent garsiausi krepšininkai, tad buvo galima pamatyti ir Luką Dončičių, nežaisiantį graikų krepšinio antžmogį Giannį Antetokounmpo.
Manila pasitiko ir malonia staigmena – oro uoste išsirikiavę muzikantai vis užgrodavo nuotaikingą melodiją, primindami, kad atvykai į šventę.
Dar viena labai greit pajuntama detalė – karštis. Štai trečiadienio rytą – apie 10 val. – karštis jau siekė 31 laipsnį, o drėgmė – 74 proc. Vietiniai prie to buvo įpratę, o atvykusiems jau teko šiek tiek pasikankinti, nors pastarosios dienos Lietuvoje irgi nebuvo lengvos, tik mes neturėjome tokios drėgmės, kuri gerokai apsunkina orą.
Tad jau dabar galima drąsiai sakyti – karščio Maniloje tikrai netrūks. Čia jau kalbu ir apie krepšinį, ir apie gyvenimą.
Skurdo ir spindesio mišinys
O Manilos gyvenimas pirmaisiais vaizdais išties patraukė dėmesį. Čia ir atkeliauja jau minėti kontrastai: prabangesnius pastatus nuolat keitė šalia gatvių atsidariusios gan skurdžios parduotuvėlės, primenančios mažas gariūnėlių versijas su guminėmis šlepetėmis, dviračių taisyklos, maitinimo įstaigos, kur europiečiui gali tekti pakovoti su savimi, kad užsuktų. Neišvengiamas ir ne visur malonus kvapas ar vienas pamatytų vaizdų – per upę plaukiančių šiukšlių kiekis.
Keliaujant per nedidelę dalį Manilos dalį aplink nuolat zujo motoroleriai, ne pirmo šviežumo automobiliai. Įdomu stebėti ir eismą, kurį iškart suprasti sudėtinga – tarsi yra šviesoforai, daug kur viskas paženklinta, keliai turi juostas, bet vietiniai čia važiuoja pagal savas taisykles. Garso signalas aidi gana dažnai.
„Saugios kelionės, saugios kelionės“, – dar prieš įlipant į aplamdytą geltoną taksi pakartoja specialioje stotelėje dirbanti moteris. Saugumas Filipinuose – opus klausimas, bet vargu, ar pasaulio čempionatas čia atvykstantiems sirgaliams yra nors kiek pavojingas, nebent šie nutartų keliauti labai egzotiniais keliais.
Čia išsiskiria ir savotiškas Filipinų pasididžiavimas – prekybos ir pramogų kompleksas „Mall Of Asia“. Kurį laiką šis 589,891 kv. metrų milžinas, kuriame telpa ne tik gausybė parduotuvių, restoranų, bet ir krepšinio arena, buvo didžiausias pasaulyje. Dabar jis – penktoje vietoje. Čia yra ir didžiausia IKEA parduotuvė planetoje. Patekus į „Mall of Asia“, kurio arenoje ir žais Lietuvos rinktinė, zoną, vaizdas jau kitoks – pranyksta kontrastai, dominuoja viešbučiai, parduotuvės, daugiau švaros.
Keliaujant kompleksu neįmanoma nepastebėti ir gan nemažos eilės išsirikiavusių žmonių. Visi jie – dauguma moterys – laukia prie Kataro vizų centro. Katare dirba apie 260 tūkst. darbininkų iš Filipinų. Didžioji dauguma jų – mažai apmokami ir dirba sunkiuosius darbus. Dalis žuvusių darbininkų statant stadionus ir infrastruktūrą 2022 metų pasaulio futbolo čempionatui – filipiniečiai.
Į akis krenta azijietiškos ir Vakarų – labiausiai JAV – kultūros mišinys: nuo lokalizuotos amerikietiškos virtuvės, garsiausių vardų kaip „Starbucks“ ar „McDonald‘s“ iki vietinių restoranų, tarp kurių ir antras pagal populiarumą greitojo maisto restoranas „Jolybee“. Šioje zonoje – ir Lietuvos rinktinės viešbutis „Conrad“, išsiskiriantis laivo formos dizainu.
Draugiškumas pakeri
Labiau nei karštis ar patys Manilos vaizdai greitai sužavėti gali ypatingai svarbus elementas – tai žmonės. Filipiniečiai iškart pasirodė labai draugiški, daug šypsosi, visuomet pasiruošę padėti. Dažnai gelbėja ir tai, kad Filipinai yra dvikalbė šalis: vietiniai dažniausiai ir tarpusavyje kalbasi maišyta filipiniečių ir anglų kalba. Pastaroji dažnam yra išsigelbėjimas. 2019 metų pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje nemažai sunkumų sukeldavo būtent dėl kalbos barjero.
Filipiniečiai noriai kalba apie savo šalį ir krepšinį. Leidžiantis liftu galima užkurti trumpą, bet nuotaikingą pokalbį kone su kiekvienu šalia esančiu žmogumi. Viešbutyje dirbantis Davidas pasakojo, kad palaikys Filipinų rinktinę, bet viską stebės per televizorių.
Sustojus ir pradėjus dairytis greitai sulauksi klausimo, ar reikia pagalbos. Dėl tokio geranoriškumo greitai užsimiršta bet kokios negandos.
Filipinų liaudies patarlė sako: „Jeigu į tave metė akmenį, mesk atgal duonos.“ Jau per kelias dienas galima pastebėti, kad nepaisant tikrai sunkaus gyvenimo, vietiniai stengiasi išlikti pozityvūs. Daug šypsenų, nuolatinis noras padėti.
Kai kurie praeiviai pažiūri ir nusijuokia, ranka parodydami į ūgį.
Pro šalį važiuodamas garso signalą paspaudė ir taksi vairuotojas, kuris atsisukus plačiai nusišypsojo ir pamojavo.
Neveltui buvusi pirmoji Filipinų ponia ir politikė Imelda Marcos yra pasakiusi: „Filipinai – vieta, kur Azija dėvi šypseną.“
Duoklė amerikiečiams
Pakalbinti vietiniai daug iš savo rinktinės nesitiki, bet labai palaiko savo komandą – jiems garbė, kad pasaulio čempionatas vyksta Maniloje. Daugybei ypač svarbus faktorius – ir atvykstanti JAV krepšinio rinktinė.
„Sudie, Kobe“, – tokiu užrašu papuoštus legendinio Kobe Bryanto tragišką žūtį menančius marškinėlius su „Los Angeles Lakers“ logotipu vilkintis filipinietis greitai patvirtino tai, ką jau ne vieną kartą teko girdėti – čia ypač daug dėmesio skiriama NBA krepšiniui.
Juk amerikiečiai, pasak legendos, ir pristatė krepšinį Filipinams, kur šis išplito labai greitai ir tapo nacionaliniu sportu, nors įsimintinų pasiekimų šiai šaliai iki šiol iškovoti nepavyko. Vienas didžiausių pergalių – natūralizuotas filipinietiškų šaknų turintis NBA krepšininkas Jordanas Clarksonas iš „Utah Jazz“. Krepšinį žaidęs yra ir net legendinis Filipinų boksininkas Manny Pacquiao.
Filipinų meilę krepšiniui pajus ir Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė. Turbūt daugiausia dėmesio vietiniai skirs būtent J.Valančiūnui – „New Orleans Pelicans“ centras NBA jau senokai yra užsitarnavęs savo vardą.
Lrytas.lt trečiadienį apsilankė arenoje ir išvydo pasiruošimo darbus: dar buvo tvarkomas žiniasklaidos darbo kambarys, ruošiami sirgalių atributikos stendai, tiesiami laidai. Tuo metu jau | vyko Meksikos rinktinės treniruotė. Žinoma, panikuoti neverta – iki čempionato dar dvi dienos, o panašus vaizdas buvo ir 2019 metais Kinijoje.
„Sveiki. Kaip sekasi? Mes dar turime darbo“, – fotografuojant kaip tiesia laidus kreipėsi vienas darbininkų. Paklaustas, ar žiūrės krepšinį, vietos abejonėms nepaliko.
Tai – dar vienas per pirmuosius pasimatymus su Manila įspūdį palikęs momentas – vietiniai ne tik daug šypsosi, bet ir labai atvirai bendrauja.
Patiko istorija? Norite sužinoti pamatyti daugiau išskirtinio turinio apie tai, kas vyksta Filipinuose ir krepšinio arenose? Apsilankykite specialiame lrytas.lt polapyje, kur – visos karščiausios naujienos iš pasaulio krepšinio čempionato bei prisijunkite prie lrytas.lt socialinių tinklų „Facebook“ ir „Instagram“ platformose.