Į Vilnių iš Estijos atskridęs vienas geriausių gynėjų NBA istorijoje G.Paytonas savaitgalį sostinėje dalyvauja NBA krepšinio festivalyje „OlyBet DUNK IT“ ir ne tik varžysis šeštadienį to paties pavadinimo 3x3 krepšinio turnyre, tačiau ir jau padovanojo ypatingą dovaną 700 metų jubiliejų švenčiančiam Vilniui.
Vilniuje atsiras NBA garsenybės rankos įspaudas prie Baltojo tilto, o į Vilnių jis atskraidino dar ir Larry O'Brieno vardo NBA čempionų trofėjų, kurį laikė prieš pat karjeros pabaigą – 2006-siais su „Miami Heat“ klubu. Maža to – taurę savo rankose 2022-siais laikė ir jo sūnus Gary Paytonas jaunesnysis.
„Kaip prisimenu šį trofėjų? Patikėkite, niekas NBA nenori tik žaisti – visi nori laimėti tą taurę. Kai kalbame apie ją, tai reikia šnekėti apie tuos metus, kai jos siekiau – tris kartus buvau finaluose.
Šešiolika metų rungtynių, kad pagaliau ją kartą laikyčiau rankose. Tada šampanas, taurės bučiniai, neįtikėtinas jausmas.
O po to toks pats jausmas, kai sūnus laikė tą patį čempionų trofėjų „, – kalbėjo geros nuotaikos nestokojęs penkiuose NBA klubuose per karjerą žaidęs G.Paytonas.
Nuo 1977-ųjų NBA nugalėtojui skiriama Larry O‘Brieno auksinė taurė buvo atnaujinta 75-ajam sezonui ir praėjusią vasarą pirmą kartą įteikta praėjusio sezono nugalėtojai San Francisko komandai „Golden State Warriors“.
Tai buvo penktas kartas, kai komanda iškovojo 7 kg ir 24 karatų aukso dengtą Larry O‘Brieno taurę.
Daugiausiai kartų ją yra iškovojęs „Los Angeles Lakers“ klubas – 11, „Chicago Bulls“ – 6, o „San Antonio Spurs“ – taip pat 5 kartus.
Šeštadienį sostinėje 3x3 varžybose kovosiančio G. Paytono krepšininko talentas sužibėjo 1986 metais, kai įstojus į Oregono universitetą „Sports Illustrated“ žurnalas jį išrinko koledžo metų žaidėju.
Karjerą NBA „pirštinės“pravardę turintis G.Paytonas pradėjo 1990 metais „Seatle SuperSonics“ klube, kur buvo visų laikų ekipos lyderis pagal pelnytus taškus.
Jo talentas buvo pripažintas 1996 metais, kai buvo pakviestas į JAV krepšinio rinktinę, kuriai atstovavo iki 2000 metų ir Sidnėjaus olimpiadoje iškovojo auksą.
Tuomet amerikiečiams kelią vos nepastojo Lietuva – tik netikslus Šarūno Jasikevičiaus metimas lėmė, kad JAV pateko į finalą, o lietuviai turėjo džiaugtis bronzą.
„Lietuviai yra geri žaidėjai – jie privertė mus tada labai prakaituoti. Jei 1996-siais Atlantoje mes visus įveikinėdavome 50 taškų skirtumu, tai Sidnėjuje jau lygis buvo kitas.
Bet man patinka sunkios dvikovos. Žinoma, jei tada lietuviai būtų pataikę, įvyktų istorinis mūsų pralaimėjimas. Bet svarbiausia, kad mes pataikėme ir galiausiai tapome čempionais.
Ar galima kažką iš lietuvių išskirti NBA ir sudaryti trejetą-penketą geriausių? Nemėgstu žmonių skirstyti ir lyginti – tai per daug subjektyvu.
Manau, visi, kurie patekę į NBA yra geriausi, nes milijonai siekia patekti į lygą, o prasimuša tobuliausi. Ir tas patekimas verčia amerikiečių žaidėjus pasitempti“, – kalbėjo NBA žvaigždė.
G.Paytonas 1996 m. buvo pripažintas geriausiai besiginančiu NBA žaidėju pagal perimtus kamuolius, o 1999 m. – JAV metų krepšininku.
2006 m. jis su „Heat“ komanda tapo NBA čempionu.
Devynis kartus NBA „Visų žvaigždžių“ mačo dalyvis turi sąsajų ir su Lietuva. „SuperSonics“ jo komandos draugu buvo legendinis Lietuvos krepšininkas Šarūnas Marčiulionis.
„Mes su Šarūnu buvome labai geri gynybiniai žaidėjai. Jis atvyko iš „Warriors“ ir aš jį sutikau išskėstomis rankomis – žinojau, kad jis puikus gynyboje ir supratau, kad jo būvimas šalia manęs bus geriausia dovana komandai.
Šarūnas labai atkaklus krepšininkas. Ir kietas. Buvome abu tvirti ir, galima sakyti, kad konkuravome dėl kietumo. Kuris buvo kietesnis?
Neįmanoma pasakyti, nes jei būtume vienas prie kito besigindami prilipę, nė vienas iš mūsų negalėtų „atsikabinti“, – pagyrų Lietuvos krepšinio garsenybei negailėjo G.Paytonas.
NBA legenda stebi NBA atkrintamąsias kovas, kuriose žaidžia jo sūnus G.Paytonas. Penktadienį G.Paytono sūnus su savo ekipa namie įveikė „Kings“ atstovus bei sušvelnino serijos rezultatą iki 1:2.
„Mane džiugina, kad kažkada ir Arvydas Sabonis kovojo, o dabar mūsų sūnūs varžosi. Serija šioje poroje bus labai sunki, nes Sakramentas į atkrintamąsias kovas sugrįžo po beveik 17 metų pertraukos.
Ir nežada trauktis. „Kings“ buvo geras mano laikais, bet ir tada klubas strigo, o dabar yra surinktas jaunimas, pasikviestas labai geras strategas Mike`as Brownas, kuris daro teisingus sprendimus. Krepšinis yra toks sportas, kad laimi tie, kurie tiki savo sėkme.
Sakramentas turi aikštės pranašumą. Manau, kad „Warriors“ laimės savo namų akistatas ir viską lems dvikova septintame serijos mače pas „Kings“. Dar niekada nesu matęs, kad trofėjų laimėtų Sakramentas, todėl lemiamame mače viską lems patirtis.
Mano mintys ir siekiai susiję su mano sūnaus pasirodymu. Negaliu įvardinti „Warriors“ kaip mano mylimiausią ekipą, nes manosios mylimiausios ekipos lygoje jau nėra – „SuperSonics“.
Tačiau turiu mėgstamiausią žaidėją – Gary Paytoną jaunesnįjį. Jis atstovauja „Warriors“ ir sergu už šį klubą bei noriu, kad jis laimėtų varžybas“, – savo įžvalgomis dalinosi NBA legenda.
Prieš įspausdamas savo ranką į gipsą, iš kurio bus padarytas bronzinis rankos įspaudas ir atsidurs prie Baltojo tilto, G.Paytonas išsakė savo nuomonę ir apie garsią situaciją dėl konflikto tarp D.Sabonio ir Draymondo Greeno, kai pastarasis koja užlipo ant lietuvio krūtinės.
„Tai yra krepšinis. Žinoma, tai nėra geras momentas. Jeigu D.Sabonis nebūtų sugriebęs D.Greeno kojos, greičiausiai nieko panašaus nebūtų nutikę.
Tačiau jeigu griebi varžovui už kojos, tuomet turi būti pasiruošęs gauti atgal – tokios yra tavo poelgio pasekmės.
Jokiais būdais nesakau, kad turi būti sužeistų. Tačiau jeigu nori žaisti kietai, tuomet turi priimti ir tai, koks kietas atsakas gali sugrįžti ir tau.
Manau, kad abu žaidėjai šioje situacijoje buvo kalti ir abu turėjo būti nubausti.
D.Greenas gavo, ko nusipelnė, o D.Sabonis taip pat turėjo būti nubaustas.
Todėl, kad jis buvo to konflikto iniciatorius. Jei jis nebūtų sugriebęs kojos, nieko to nebūtų įvykę“, – kalbėjo G.Paytonas.