NBA programos vadovas Ch. Ebersole’as turi nuomonę apie Lietuvą: krepšinio istorijoje visada šoko aukščiau bambos

2023 m. kovo 6 d. 20:01
„Mes ir toliau daug dėmesio skirsime Europai“, – patikino NBA tarptautinės krepšinio vystymo programos vadovas Chrisas Ebersole’as. Nors vis daugiau užsieniečių patenka į krepšinio elitą, NBA nesiruošia mažinti investicijų kituose žemynuose.
Daugiau nuotraukų (40)
„Sacramento Kings“ puolėjas Domantas Sabonis nebuvo vienintelis Lietuvos atstovas NBA Visų žvaigždžių savaitgalyje Solt Leik Sityje vasario 17–19 dienomis.
Dar du lietuviai dalyvavo „Krepšinio be sienų“ stovykloje, į kurią buvo atrinkta 40 talentingiausių moksleivių krepšininkų iš viso pasaulio.
„Supratau, kad ne tik Amerikoje žmonės moka žaisti krepšinį“, – sakė 18-metis Čikagos lietuvis Matas Buzelis, kartu su Kauno „Žalgirio“ talentu Motiejumi Krivu patekęs į šį išrinktųjų klubą.
Šį NBA projektą prižiūrintis Ch.Ebersole’as džiūgavo matydamas, kaip NBA investicijos į jaunus krepšininkus visame pasaulyje atsiperka, nes lyga tampa vis labiau tarptautinė.
Šių metų Visų žvaigždžių rungtynių starto penketuose net šeši žaidėjai buvo ne amerikiečiai: Giannis Antetokounmpo (Graikija), Luka Dončičius (Slovėnija), Joelis Embiidas (Kamerūnas), Kyrie Irvingas (Australija), Nikola Jokičius (Serbija) ir Lauri Markkanenas (Suomija).
Tarp atsarginių buvo dar trys užsieniečiai – D.Sabonis, Pascalis Siakamas (Kamerūnas) ir Shai Gilgeous-Alexanderis (Kanada).
Anksčiau europiečiams, azijiečams ar afrikiečiams NBA atrodė nepasiekiama svajonė, matoma tik televizijos ekrane, o dabar jaunimas tiki, kad gali ten patekti.
Ch.Ebersole’as deda daug pastangų, kad NBA užsieniečiams taptų realiai įmanomu siekiu.
– Atrodo, jūsų darbas lyg ir baigtas – NBA rungtyniauja daugiausia užsieniečių per visą istoriją – iš visų pasaulio kraštų. Kodėl NBA vis dar investuoja tiek laiko ir lėšų į krepšinio plėtrą pasaulyje? – Ch.Ebersole’o paklausė „Lietuvos rytas“.
– Krepšinis tikrai tapo globalia sporto šaka. Pažiūrėkime į NBA žaidėjus – turime daugiau nei šimtą užsieniečių.
Ne tiktai į kiekybę, bet ir kokybę: G.Antetokounmpo, J.Embiidas, L.Dončičius, N.Jokičius. Šie krepšininkai yra aukščiausios klasės, bet kiek nematomo darbo turi būti įdėta, kad visiems žaidėjams, nesvarbu, kur jie gimę, būtų suteiktos galimybės ir pagalba pasiekti viršūnę. Kad ateityje turėtume daugiau Lukų, Joelių ir Nikolų.
Todėl ir nenustojame visame pasaulyje rengę „Junior NBA“ projektų, „Krepšinio be sienų“ stovyklų, kuriame NBA akademijas.
– Kuriam regionui šiuo metu NBA skiria daugiausia dėmesio? Ar Europa jau nebėra dėmesio centre?
– Vis dar labai daug dėmesio skiriame Europai, nes čia auga tiek talentingų krepšininkų.
Pažiūrėkime kad ir į „Krepšinio be sienų“ globalią stovyklą, į kurią pakviesti lietuviai M.Buzelis ir M.Krivas, Aday Mara iš Ispanijos, keturi prancūzai ir daugybė kitų.
Talentų kokybė Europoje tokia, kad jiems turime skirti daug dėmesio.
Bet krepšinis plėtojamas ir tokiuose pasaulio kampeliuose, kad net sunku įsivaizduoti. Visas Afrikos žemynas nusėtas talentų užuomazgų. Panašiai ir Lotynų Amerikoje, Azijoje.
Krepšinis tapo globaliu sportu, todėl NBA turi būti iniciatyvi lyga ir skirti investicijų.
– Šiuo metu NBA rungtyniauja tik du lietuviai. Ar dabar sunkiau patekti į NBA nei prieš 20 metų, nes tai bando padaryti visas pasaulis?
– Taip, nesvarbu, iš kur esi, į NBA patekti darosi sunkiau, o krepšininkų lygis tapo aukščiausias per visą istoriją.
Komandos renkasi iš pasiūlos visame pasaulyje. Pasirinkimas yra milžiniškas.
Aišku, kad sunku patekti, nes vietų skaičius NBA komandose juk nepasikeitė.
Bet Lietuva, kaip ir anksčiau, užaugina neįtikėtinų krepšininkų. M.Buzeliui ne veltui atiteko naudingiausio stovyklos žaidėjo prizas. Visi žino, kad patekti į NBA nebus lengva, bet jauni žaidėjai mėgaujasi iššūkiu.
– Kaip atrenkate, kas iš viso pasaulio pateks į „Krepšinio be sienų“ pasaulinę stovyklą, kuri vyksta NBA Visų žvaigždžių savaitgalio metu? Turbūt čia patekti sunkiau nei į regionines stovyklas, kurias kasmet organizuoja NBA?
– Patekti į bet kurią šių stovyklų yra didžiulė garbė. Žinoma, į pasaulinę konkurencija ypač didelė, nes pretendentai yra iš viso pasaulio.
Bet netgi į regionines NBA stovyklas patenka tik po 40 geriausių to žemyno jaunų krepšininkų. Tik patys geriausi.
– Šiemet į „Krepšinio be sienų“ stovyklą Solt Leik Sityje pateko du Lietuvos atstovai M.Buzelis ir M.Krivas. Kaip juos atrinkote? Kuo jie išskirtiniai?
– Įgūdžiais ir sugebėjimais. Lietuva jau seniai garsėja žaidėjais, kurių įgūdžiai nepaprastai išlavinti.
Pažiūrėkite į D.Sabonį, kuris ir vėl buvo NBA Visų žvaigždžių komandoje. Jis toks įvairiapusis ir daugialypis žaidėjas, gali daryti įtaką žaidimui iš visų pusių – ne tik po krepšiu.
Tai ir yra dabartinio NBA krepšinio esmė – įvairiapusiškumas, nes kitaip tavo žaidimą varžovai iš karto perpras. Lietuva moka užauginti tokių talentų.
– M.Buzelis nusprendė šią vasarą baigęs mokyklą pereiti ne į JAV studentų krepšinio komandą, o į NBA antrinės G lygos klubą Nevadoje. Koks tai projektas?
– Tai yra besiformuojantis ir įdomus kelias į NBA. „Ignite“ lygos klube Matas gaus geriausią pasirengimą NBA.
Panašų kelią per šią komandą jau yra perėjęs, pavyzdžiui, Dysonas Danielsas iš „New Orleans Pelicans“.
Šiai komandai vadovaujantys žmonės puikiai žino, ko reikia pasiruošti žaidimui NBA.
Matui belieka atvykti ir atiduoti visas jėgas.
– Nors Lietuva yra krepšinio kraštas, kuriame netrūksta krepšinio mokyklų, praėjusiais metais Vilniuje atidarėte NBA mokyklą. Kodėl?
– Neabejotinai Lietuva yra krepšinio galiūnė, kuri krepšinio istorijoje pagal savo dydį visada šoko aukščiau bambos.
NBA krepšinio mokykla – tai nauja žiežirba vaikams užsidegti krepšiniu. Nors Lietuvoje krepšinis ir taip traukia daug vaikų, NBA vardas jų pritrauks dar daugiau.
NBA tik sustiprins Lietuvoje tai, ką čia treneriai darė daug metų.
M.Buzeliui prognozuojamas pirmasis šaukimas
NBA pasaulinėje stovykloje tarp 40 dalyvių iš 27 šalių 18-metis 211 cm ūgio Matas Buzelis sulaukė išskirtinio dėmesio ir jį pateisino. Tai tapo dar vienu signalu, kad JAV užaugęs lietuvis gali būti pakviestas 2024 metų NBA naujokų biržoje pirmuoju šaukimu.
Šaukimas priklauso „San Antonio Spurs“ klubui. Tokios prognozės laikosi JAV sporto žiniasklaidos milžinas ESPN.
„Man nesvarbu, kad tapau naudingiausias. Tiesiog dirbu kiekvieną dieną, kad tapčiau geresniu krepšininku, – sakė M.Buzelis. – Atvirai sakant, seniai svajojau čia patekti. Žinojau, kad kovosime tarpusavyje kiekviename mače.“
Šį perspektyvų krepšininką į savo gretas jau kvietė JAV jaunimo rinktinė, bet po ilgų apmąstymų M.Buzelis nusprendė atstovauti ne Amerikai, o Lietuvai. Talentingas žaidėjas patvirtino, kad vieną dieną tikisi ginti savo tėvų ir senelių šalies garbę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.