Tokia tarptautinio olimpinio komiteto pozicija sulaukė neigiamos reakcijos pasaulinėje sporto bendruomenėje.
Latvijos, Lietuvos, Estijos ir Lenkijos sporto ministrai praėjusią savaitę pareiškė, kad „bet kokios Tarptautinio olimpinio komiteto pastangos sugrąžinti Rusijos ir Baltarusijos sportininkus rungtyniauti net su neutralia vėliava turėtų būti atmestos“.
Lenkijos sporto ir turizmo ministras Kamilas Bortniczukas sakė manantis, kad būtų įmanoma suburti 40 šalių, įskaitant Didžiąją Britaniją, JAV ir Kanadą, koaliciją, kuri siena stotų prieš IOC planus leisti rusams pasirodyti olimpiadoje. Vasario 10 dieną vyks IOC susitikimas ir rusų bei baltarusių klausimo nagrinėjimas.
Tačiau IOC pareiškė, kad bet koks boikotas nubaus tik tos šalies sportininkus, nes jie negalės varžytis žaidynėse dėl politinių motyvų.
Raginimams atsisakyti šalių agresorių sportininkų artėjančiose olimpinėse žaidynėse pritaria ir Lietuvos moterų krepšinio rinktinės treneris Rimantas Grigas. Praeityje tiek Baltarusijoje, tiek ir Ukrainoje dirbęs 60-metis krepšinio specialistas laikėsi tvirtos nuomonės.
„Manau, kad šalys nusikaltėlės negali dalyvauti olimpinėse žaidynėse. Tai yra fašistinės šalys, kurios nori sunaikinti kitą šalį. Olimpinio komiteto tas pasiūlymas... Gal tik žvalgyba... Yra tokių šalių, kurios nepasikeitus pozicijai, atsisakys dalyvauti. Boikotuoti žaidynes tada žada apie 40 valstybių.
Mano nuomone, nusikaltėliai dalyvauti žaidynėse tikrai negali. Nusikaltėlis vienoje pusėje žudo, o kitoje nori rungtyniauti. Visas savo galimybes turi parodyti taikoje, būdamas sporte, o ne žudydamas kitą“, – naujienų portalui lrytas.lt samprotavo R.Grigas.
Moterų krepšinio rinktinės treneris pridūrė, kad jo treniruojamos komandos nežaistų prieš šalių agresorių ekipas.
„Nežaisčiau. Manau, kad daug šalių nežaistų. Man Ukraina yra brangi, ten teko dirbti, toks dalykas negali būti sporte“, – pridūrė jis.
FIBA neskuba
Praėjusią savaitę FIBA vykdomasis komitetas surengė pirmąjį 2023 metų posėdį, bet jo darbotvarkėje svarbiausias buvo vyrų pasaulio čempionatas, o ne prieštaringas Tarptautinio olimpinio komiteto siūlymas dėl rusų sugrąžinimo.
FIBA paskelbė, kad ji „atsižvelgė“ į IOC pranešimus, kuriais siekiama ištirti galimybes Rusijos ir Baltarusijos sportininkų sugrįžimui į tarptautinį sportą, ir „toliau dalyvaus konsultacijų procese“.
IOC primygtinai reikalavo, kad kiekviena tarptautinė federacija būtų „vienintelė savo tarptautinių varžybų institucija“, o FIBA pareiškė, kad svarstys „krepšinio, kaip komandinės sporto šakos, specifiką“.
Vykdomasis komitetas taip pat dar kartą patvirtino remiantis Ukrainos krepšinio federaciją už jos pastangas patekti į 2024 m. Paryžiaus olimpiados 3x3 turnyrus.