NCAA svajonės sieks neregėtas mūsiškių antplūdis: yra ir Lietuvos talentų, ir emigrantų sūnų

2022 m. lapkričio 6 d. 11:14
Ąžuolas Tubelis kepė Arizonos dykumoje, kai jo draugai jaunimo krepšinio rinktinėje šventė Europos čempionate iškovotą sidabrą. Bet pertrauka padėjo puolėjui išsigydyti riešo traumą ir pasirengti naujam JAV studentų krepšinio lygos (NCAA) sezonui.
Daugiau nuotraukų (29)
NBA talentų kalve vadinama JAV studentų krepšinio lyga šį sezoną sulaukė senokai regėto Lietuvos krepšininkų antplūdžio. Kitą savaitę NCAA kovas pradės ir žaidėjai iš mūsų šalies.
Krepšinio legenda Šarūnas Marčiulionis turės progą vėl sugrįžti į San Fransiską, kur pradėjo NBA karjerą, o dabar netoliese studijuoja jo sūnus Augustas.
20 metų 193 cm ūgio gynėjas pradeda antrus metus „Saint Mary’s Gaels“ komandoje.
Po JAV universitetus išsibarstė dar du Lietuvos krepšinio talentai, kurie vasarą kartu žaidė  sidabrinėje Lietuvos dvidešimtmečių rinktinėje.
„Žalgirio“ sistemos augintinis Ugnius Jaruševičius pradeda pirmuosius metus Kalifornijos valstijos universiteto Beikersfilde komandoje, o Hubertas Pivorius – antrą kursą Šiaurės Kentukio universitete.
Bet daugiausia vilčių kautis dėl NCAA čempionų titulo turi kitas šios jaunimo rinktinės narys Ą.Tubelis, kuris dėl traumos šią vasarą turėjo praleisti Europos čempionatą.
NCAA vyrų krepšinio pirmojo diviziono sezonas prasidės lapkričio 7 dieną, o baigsis balandžio 3 d. Hjustone. Čempionų titulą šį sezoną gins Kanzaso universiteto „Jayhawks“ komanda.
„Lietuvos rytas“ pristato visus NCAA pirmojo diviziono krepšininkus iš Lietuvos.
Ąžuolas Tubelis ir Tautvilas Tubelis („Arizona Wildcats“)
„Džiaugiausi, kai mano komanda iškovojo antrąją vietą. Jei būčiau buvęs rinktinėje, gal būtume buvę pirmi, bet nieko tokio.
Su ta komanda žaidžiau ketverius ar penkerius metus, todėl buvo sunkus sprendimas ištarti, kad liksiu tobulėti Tusone. Bet turėjau ką veikti. Visą laiką praleidau aikštėje sportuodamas ir nieko kito“, – Ą.Tubelis pasakojo dienraščiui „Arizona Daily Star“.
20 metų 210 cm ūgio puolėjas, į Ameriką iškeliavęs iš Vilniaus „Ryto“, atsidūrė dėmesio centre prieš NCAA sezono pradžią, nes yra laikomas Arizonos universiteto komandos lyderiu.
„Wildcats“ komanda – viena kandidačių pasiekti viršūnę. Pernai jai nepavyko, o Ą.Tubelio žaidimas lemiamose kovose strigo – per dvejas „Kovo beprotybės“ rungtynes jis pataikė vos du metimus, o keturiolika skriejo pro šalį. Bet šiemet trečiakursis lietuvis nusiteikęs kitaip.
„Stipresnis ir kietesnis Ą.Tubelis tikisi palikti NCAA turnyro sunkumus praeityje“, – skelbė „Arizona Daily Star“ antraštė.
Per vasarą jis pridėjo raumenų masės ir greičio, išsigydė traumas ir pasiruošė psichologiškai.
„Dabar jis greitesnis, gali šokti aukščiau – pamatysite. Jis tiesiog daug stipresnis, – sakė Ąžuolo brolis dvynys Tautvilas, retai pakylantis nuo Arizonos universiteto komandos atsarginių suolo. – Anksčiau galėdavau su juo kovoti, o dabar jis už mane daug stipresnis.
Jis daug mąstė apie praėjusį sezoną ir tai, ko reikia naujajame. Jis turi dominuoti. Fiziškai nebus sunku, nes jis stiprus.
Tikiu, kad jis susitvarkys ir psichologiškai. Apie tai jis galvoja kasdien, dirba papildomai, todėl, manau, kad laukia geras sezonas.“
Nors daugybė ekspertų prieš sezono pradžią teigė, kad šiemet Arizonos universiteto komanda neatrodo tokia pajėgi kaip pernai, Ąžuolas jiems paprieštaravo.
„Manau, kad esame stipresni nei pernai. Mes iškovosime pergalių. Asmeninis mano tikslas yra NBA, bet turėsiu daug ką įrodyti, žaisti atletiškiau, atkovoti daugiau kamuolių ir pataikyti tritaškių“, – kalbėjo kairiarankis vilnietis.
Augustas Marčiulionis („Saint Mary's Gaels“)
Prieš šį NCAA sezoną su A.Marčiulionio komanda siejama tiek lūkesčių ir pagyrų, kiek ši nedidelio privataus koledžo komanda prie San Fransisko įlankos seniai nėra mačiusi.
„Gaels“ pateikė didžiulę staigmeną, kai pavasarį pirmajame „Kovo beprotybės“ etape nukovė legendinį Indianos universitetą.
193 cm ūgio A.Marčiulionis, dėl studentų krepšinio palikęs Vilniaus „Rytą“, pirmąjį savo sezoną NCAA trylika kartų pateko į komandos starto penketą, nors sezono pabaigoje žaidė vis mažiau.
Jo statistika neatrodė įspūdinga – 15 min., 3,1 taško ir 1,8 rezultatyvaus perdavimo.
Tačiau „Gaels“ sudėtį paliko senbuvis Tommy Kuhse, tad iš A.Marčiulionio tikimasi gerokai didesnio indėlio.
Vienas Lietuvos jaunimo rinktinės lyderių prieš NCAA sezono pradžią dvi savaites keliavo po Australiją, kur „Gaels“ sužaidė šešerias draugiškas rungtynes ir visas jas laimėjo.
Paskutinėje kovoje su profesionaliu klubu Perto „Wildcats“ A.Marčiulionis rungtyniavo starto penkete, pelnė 12 taškų, atkovojo 5 kamuolius, atliko 5 rezultatyvius perdavimus.
Hubertas Pivorius („Northern Kentucky Norse“)
Dar vienas sidabrinės rinktinės narys H.Pivorius pasiruošęs pažerti tritaškių lietų ir NCAA.
188 cm ūgio Šiaurės Kentukio universiteto antrakursis iš Plungės praėjusį sezoną tritaškius metė 44,3 proc. taiklumu, bet į sezono pabaigą daugiau laiko praleido ant suolo nei aikštėje.
Lietuvos jaunimo rinktinės talentas į JAV išvyko dar dvyliktoje klasėje ir mokyklą baigė Floridoje. H.Pivorius pasirinko universitetą prie Sinsinačio, kuris galbūt nėra tarp garsiausių JAV, tačiau ne kartą yra laimėjęs „Horizon League“ konferenciją ir žaidęs „Kovo beprotybėje“.
Šį sezoną „Norse“ nusiteikę mažų mažiausiai vėl patekti į atkrintamąsias varžybas, o gal net pateikti daugiau staigmenų.
Ugnius Jaruševičius ir Modestas Kancleris („California State University at Bakersfield Roadrunners“)
Iš LKL ir Lietuvos jaunimo rinktinės – į naują gyvenimą Kalifornijos Centriniame slėnyje.
Devyniolikametis 208 cm ūgio U.Jaruševičius nusprendė palikti „Žalgirio“ antrąją komandą ir pasirinko studijas Kalifornijos valstijos universiteto Beikersfilde „Roadrunners“ komandoje.
„Big West“ konferencijoje rungtyniaujantis universitetas pernai sužaidė vieną prasčiausių sezonų savo istorijoje, todėl naujas jo šūkis yra „Aukštyn“.
Viena nesėkmių priežasčių buvo tai, kad komanda neturėjo nė vieno žaidėjo, aukštesnio nei 203 cm. Dabar turi du, ir abu jie yra iš Lietuvos!
„Be galo džiaugiamės, kad Ugnius prisijungė prie „Runners“ šeimos, – sakė komandos treneris Robas Barnesas, kai prisiviliojo U.Jaruševičių į Kaliforniją. – Mums reikia pagalbos priekinėje linijoje ir jos sulaukėme. Jis yra aukštas, vikrus ir puikiai valdo kamuolį.“
Antrasis „Roadrunners“ komandos lietuvis – 21 metų 203 cm ūgio M.Kancleris.
Šis puolėjas pakeitė komandą po dvejų metų „Creighton Bluejays“, kur pirmus metus negalėjo rungtyniauti, nes plyšo kryžminiai kelio raiščiai, o antraisiais gaudavo tik epizodinį vaidmenį.
„Modestas yra aukštas, greitas ir labai gerai ginasi. Tobuliname jo metimą iš toli, mums labai patinka jo ūgis ir atletiškumas“, – sakė „Roadrunners“ treneris R.Barnesas.
Simas Lukošius („Butler Bulldogs“)
Vienas ryškiausių lietuvių NCAA yra 20 metų 199 cm ūgio S.Lukošius, žaidžiantis krepšinio valstijoje Indianoje esančiame Butlerio universitete.
Krepšinio trenerio Mindaugo Lukošiaus sūnus būdamas vos aštuoniolikos jau rungtyniavo Bonos „Telekom Baskets“ klube, bet nutarė rinktis ne profesionalo karjerą, o studijas Amerikoje.
Pirmą sezoną šis snaiperis vainikavo įspūdingu pasirodymu legendinėje Niujorko „Madison Square Garden“ arenoje, kur sugebėjo įmesti 27 taškus į „Xavier“ krepšį, kai pavasarį „Butler Bulldogs“ kovėsi „Big East“ konferencijos turnyre.
Tai, kad jis nebijojo imtis lyderio vaidmens lemiamu momentu ir išplėšė pergalę per pratęsimą, atkreipė amerikiečių dėmesį.
„Aš nebuvau nustebęs, bet džiaugiuosi, kad parodžiau, ką sugebu. Tikiuosi, kad tai pratęsiu naujajame sezone“, – kalbėjo S.Lukošius, sezoną baigęs su 6,8 taško vidurkiu.
Vasarą keitėsi komandos treneris, todėl S.Lukošius ketino pereiti į kitą universitetą, tačiau galiausiai liko Indianapolyje.
Ikisezoninėse rungtynėse lietuvis kilo nuo suolo, tačiau jo vaidmuo buvo svarbus ir galima tikėtis daug S.Lukošiaus žaidimo minučių naujajame NCAA sezone.
Olegas Koženecas („Nebraska Cornhuskers“)
Kaune išugdytas ukrainietis Olegas Koženecas Nebraskos universiteto komandoje ne naujokas, tačiau realiai tai bus jo debiuto sezonas.
Praėjusį sezoną aukštaūgis nerungtyniavo – augino raumenis ir pratinosi prie naujo studentiško gyvenimo.
Jis buvo paėmęs vaidinamuosius „raudonuosius marškinėlius“, kurie reiškia, kad į NCAA karjerą tie metai neįskaitomi.
213 cm ūgio devyniolikametis dar būdamas moksleivis į Ameriką atvyko iš Kauno „Žalgirio“ klubo jaunimo sistemos.
Buvęs Lietuvos jaunimo rinktinių narys buvo laikomas vienu perspektyviausių savo kartos aukštaūgių.
Jo tėvai Olehas ir Jurgita buvo krepšininkai ir rungtyniavo NCAA, todėl jo pasirinkimas keliauti į JAV nebuvo netikėtas.
Šį sezoną O.Koženecas Nebraskoje turėtų kilti nuo atsarginių suolo. Ikisezoninėse rungtynėse Kolorade jis pataikė tris metimus iš keturių ir pagaliau parodė savo galimybes.
„Likau patenkintas Olegu. Jis parodė, ką gali, ir labai patobulėjo nuo atvykimo į Linkolną“, – sakė „Huskers“ treneris Fredas Hoibergas.
Lukas Kišūnas („Denver Pioneers“)
23 metų 208 cm ūgio L.Kišūnas jau penktus metus rungtyniaus NCAA – tai nėra įprasta, bet įmanoma.
Ketverius metus jis atstovavo Stanfordo universitetui, o vasarą baigė studijas šioje prestižinėje mokslo įstaigoje.
L.Kišūnas nusprendė siekti magistro laipsnio ir pasirinko Denverio universitetą, kur jam buvo garantuota vieta ir krepšinio komandoje.
Čia treneriu dirba Jeffas Wulburnas, kuris anksčiau treniravo puolėją ir Stanforde.
„Džiaugiamės, kad prisiviliojome žaidėją, turintį tokią patirtį. Ketverius metus jis kovėsi su geriausiais NCAA priekinės linijos žaidėjais ir komandomis, – sakė treneris. – Neabejoju, kad naujajame sezone jis komandoje turės svarbų vaidmenį.“
„Pioneers“ komanda rungtyniauja „Summit League“ konferencijoje.
Šis universitetas dar niekada nėra patekęs į „Kovo beprotybės“ atkrintamąsias varžybas.
Gediminas Mokšeckas ir Laurynas Vaištaras („Campbell Fighting Camels“)
Pivatus krikščioniškas Campbello universitetas Šiaurės Karolinoje savo krepšinio komandos sudėtyje turi net du lietuvius trečiakursius – G.Mokšecką (190 cm) ir L.Vaištarą (198 cm).
Pirmasis į JAV išvyko iš Vilniaus „Ryto“, antrasis – iš Kauno „Žalgirio“ jaunimo komandų.
Praėjusį sezoną abu kildavo nuo atsarginių suolo, bet dabar pradeda trečiuosius metus „Camels“ ir sieks pasižymėti rimčiau.
Komanda paskutinį sezoną rungtyniaus „Big South“ konferencijoje, kur jai klijuojama vidutiniokų etiketė.
Radvilas Kneižys („Longwood Lancers“)
Iš NKL kovų su Klaipėdos „Neptūno-Akvaservis“ klubu – į Virdžiniją.
193 cm ūgio devyniolikametis įžaidėjas R.Kneižys tapo pirmakursiu Longvudo universitete.
Gal jis nėra iš garsiausių, bet „Lancers“ komanda praėjusį sezoną laimėjo „Big South“ konferenciją ir pirmą kartą žaidė NCAA „Kovo beprotybės“ kovose. R.Kneižio laukia įdomūs pirmieji metai Amerikoje.
Matas Špokas („Sacred Heart Pioneers“)
22 metų 198 cm ūgio kaunietis M.Špokas pradeda trečius metus „Pioneers“ gretose.
Šis katalikiškas universitetas Konektikuto valstijoje rungtyniauja „Northeast“ konferencijoje, kur aiškių favoritų nėra ir visi kaunasi dėl vienintelio auksinio bilieto į NCAA atkrintamąsias kovas.
M.Špokas pirmaisiais metais „Pioneers“ komandoje turėjo svarbų vaidmenį ir vieną savaitę net buvo išrinktas „Northeast“ konferencijos savaitės naujoku. Bet antrąjį sezoną lietuvis žaidė tik dešimt rungtynių.
Rokas Jocius („La Salle Explorers“)
Dar vienas NCAA naujokas iš „Ryto“ dublerių komandos – 19 metų 208 cm ūgio R.Jocius. Jis pasirinko karjerą ir mokslus tęsti „La Salle“ universitete Filadelfijoje.
„Explorers“ komandos treneris Franas Dumphy neslėpė, kad 113 kg sveriantis galingas kairiarankis lietuvis turi slaptų ginklų: „Jis gali pataikyti tritaškius.
Kai niekas kitas neveikia, siunčiame jį prie tritaškio linijos ir tikimės, kad varžovas jo ten nedengs, o jis pataikys tris tritaškius iš penkių. Puiku.
Mums tinka.“
Gediminas Juozapaitis („Maine Black Bears“)
G.Juozapaitis nėra žinomas Lietuvoje, nes vaikystėje persikėlė gyventi į Angliją ir žaisti krepšinį pradėjo ten, po to iškeliavo į JAV.
24 metų 194 cm ūgio žaidėjas šį sezoną pradeda Meino universiteto „Black Bears“ komandoje kaip magistrantas.
Prieš tai dvejus metus šis snaiperis atstovavo „Georgia Southern Eagles“ ir buvo starto penketo žaidėjas.
NCAA^InstantAugustas Marčiulionis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.