LKF generalinis sekretorius M. Balčiūnas įvardijo dviejų NBA rungtynių Lietuvoje sąmatą

2022 m. spalio 13 d. 16:33
Lrytas.lt
Video
Praėjusią savaitę Abu Dabyje (Jungtiniai Arabų Emyratai) viešėjo Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas. JAE sostinėje lankėsi NBA komisaras Adamas Silveris, vyko ikisezoninės NBA rungtynės, Jr. NBA projekto renginiai. Jūsų dėmesiui interviu su vienu LKF vadovų apie vizitą Abu Dabyje.
Daugiau nuotraukų (4)
– Koks buvo šios kelionės į tikslas?
– Ši kelionė buvo skirta mūsų šiemet pasirašytos sutarties su NBA organizacija plėtojimui. Lietuvoje, pirmoje šalyje rytų Europoje, įsikūrė NBA krepšinio mokykla, Vilniuje.
Šis projektas, kaip krepšinio vystymo įrankis, suteikia labai plačias galimybes. NBA nutarė visus tokių teisių turėtojus sukviesti į Abu Dabį ir visiems kartu pamąstyti, kaip galime kartu vieni kitiems padėti vystyti tokius projektus.
NBA dabar labai plėtoja jaunimo krepšinio projektus dviejų lygių – NBA Academy ir NBA „Basketball School“. NBA Academy daugiau skirta akademijai, kur žaidėjai gyvena, mokosi ir treniruojasi, o NBA School – daugiau dieninės mokyklos, tai yra, ką mes turime visoje Lietuvoje.
Buvo susirinkę 20 pasaulio valstybių. NBA pristatė savo planus, kaip vystysis, kokie renginiai apjungs tokias mokyklas, visa paralelinė krepšinio programa, kur patys NBA vadovai ir žvaigždės, Shaquile‘as O’Neal’as atvažiavo, Adamas Silveris ir visa eilė NBA žvaigždžių. Tai tikrai padarė didelį įspūdį.
– Po šio vizito, kokie dabartiniai LKF planai ateičiai?
– Planas toks, kad bus labai sinergizuojamos įvairių pasaulio kontinentų veiklos. Pirmas projektas jau įvyks sausį: Paryžiuje vyks „Global Games 2023“.
Iš Lietuvos vyks viena komanda atstovauti būtent mūsų šaliai. Jie nori šį „NBA School“ konceptą kuo daugiau asocijuot, identifikuot su atskiromis šalimis. Tai bus kaip jaunimo varžybos šalių atstovavimo prasme ir aišku žaidėjų vystymo prasme.
Smagu, kad NBA ir resursus, ir dėmesį, ir laiką jau skiria ne vien profesionaliam krepšiniui, bet būtent ateities žaidėjų ir trenerių rengimui.
Kas labai patiko, kad yra visiškai atskira programa trenerių rengimui, kur Lietuva iš tikrųjų gali daug savo žinių įdėt. Apie tai mes irgi kalbėjom. Į Lietuvą atvyks „USA Basketball“ jaunimo treneriai, žaidėjai. Apsitarėm su Argentinos žvaigžde Luisu Scola, kad jis jau kitą vasarą atvyks.
Dabar NBA veikla labai stipriai plečiasi. Jei kalbėt apie Abu Dabį, tai yra ketverių metų NBA projektas kartu su būtent Abu Dabio savivaldybe, šimtamilijoninis kontraktas, skirtas praktinėms veikloms, ne tik rungtynėms, bet ir treniruotėms.
Dubajuje atidaryta „NBA School“, ten visa plejada Amerikos trenerių, 400 vaikų. Aš esu tikras, tai duos labai didelį impulsą ne krepšinio šalims, kaip Vidurio Rytai, Azija ir panašiai, kas mums, kaip krepšinio šeimos nariams, yra tikrai geros naujienos.
Jei žiūrėt visą FIBA veiklą, tai ji daugiau eina per krepšinio organizacijas, kurios daugiau veikia kaip ekonominės organizacijos, federacijos. O NBA pati atvyksta ir daro projektus. Organizacinis, vadybinis, marketinginis NBA lygis visai kitoks.
Jie atsineša visą eilę įrankių, kurie daro nepamatuojamai didesnę įtaką negu tradiciniai metodai, naudojami FIBA ar pačių krepšinio federacijų. Tai tik duos spartesnį krepšinio augimą ir nuo to laimėsime visi.
– Grįžtant prie jaunimo trenerių tobulinimo. Ar yra galimybių mūsų treneriams išvykti į užsienį ir tobulintis NBA?
– Jau šiame projekte dalyvavo vienas iš Jr. NBA trenerių. Tas apsikeitimas, tarptautinės patirties įgijimas tik plėsis. NBA klubai, aišku, dėl ten esančių lietuvių visada atviri. Ten nuolatos vyksta mūsų krepšinio specialistai.
Tai aišku, ši platforma suteiks tik daugiau galimybių pasisemti žinių ne tik treneriams, bet ir žaidėjams, didesnės perspektyvos ir panašiai.
– Ar yra galimybių Lietuvoje išvysti NBA ikisezonines rungtynes? Kiek tai yra realu?
– Turbūt geriausia kalbėti skaičiais. Jei dabar viešoj erdvėj sklando Eurolygos finalinio ketverto kaina – 5 mln. eurų., tai dviejų NBA komandų draugiškos rungtynės, dvi rungtynės vienoj vietoj kainuoja apie 15 mln. JAV dolerių.
– Tai ta suma, kurią organizatorius privalo sumokėti?
– Taip. Sumokėti NBA, kad atvažiuotų. Aišku, tai būtų ženkliai didesnės, kaip sakiau šimtamilijoninio kontrakto programos dalis. Bet, jei žiūrėti specifiškai, tai 15 mln. yra niekaip nei pakeliama, nei prasminga.
Aš manau, kad pagal viešbučių lygį Lietuva, ypatingai Kaunas, niekaip nepraeitų. Aš turiu omeny pačių NBA klubų sąlygas. Jeigu, prieš 10 metų, tai iš tiesų buvo reali kalba, kad viena NBA komanda atvažiuotų, jeigu pamenat tie NBA turai, tai vienų rungtynių kaina buvo milijonas dolerių.
Teoriškai, bent jau skaičiavimais buvo realu, tai dabar pati NBA net nesvarstytų tokių mažos rinkos šalių, kaip Lietuvos įtraukimą į savo renginių tvarkaraštį. Dėl to, kad jie orientuojasi išskirtinai į turtingas ir globalias rinkas.
Tačiau, mums smagu dėl to kad, jeigu augs krepšinis tokiuose regionuose, ten ypatingai reikės žaidėjų, ypatingai reikės trenerių ir tai yra šansas mums. Dabar turiu nuo penkių iki dešimt trenerio pasiūlymų Rytų valstybėms.
– Kadangi jiems reikalingi treneriai?
– Taip. Kinijai ir kitoms Azijos šalims lygiai taip pat reikalingi treneriai. Mes niekaip negalime patenkinti šito poreikio, kas yra vertinga. Lietuvių, kaip specialistų, vertė auga. Krepšinio treneris – viena paklausiausių specialybių.
Labai drąsiai galime įvardinti, kad tarptautinėje rinkoje, lietuvių įvaizdžio prasme iš karto kaina yra trys, keturi tūkstančiai dolerių, kas yra labai solidus atlyginimas. Taip kad, NBA daro ne tik verslo projektą sau. Daro bendrą krepšinio plėtrą, ypatingai ne krepšinio šalyse, tai yra puiki naujiena.
– Ar NBA vis dar dairosi į galimą plėtrą Europoje?
– Šiaip NBA globali veikla tiktai stiprėja. Žiūrint, vien ką jie veikia Afrikoje su „NBA Africa“ projektu. Kartu su FIBA, tai duoda didžiulį postūmį krepšinio vystymui. Kiekviename kontinente, dėl šio projekto specifiškumo NBA turi savas strategijas. NBA ateiti į Europą šiai dienai tikrai nėra prasminga, vien dėl to, kad čia yra keletas lygų, kurios sparčiai auga. Dabar Eurolyga jau kaip produktas absoliučiai virsta globalia platforma.
Matome, kad Vidurio Rytų verslininkai nori investuoti dešimtis milijonų, įrengti savo klubą, nori rengti finalinį ketvertą ir panašiai. Tai yra dar vienas krepšinio vystymo etapas, kada jau krepšinį kaip produktą pripažįsta globali rinka ir investuoja. Jei realiai futbolas buvo vienintelė sporto šaka globaliąja prasme, bet krepšinis, tokiu globaliu dar niekad nebuvo.
NBA kiekviename kontinente turi savą strategiją ir realizuoja tikslus. Jų tikslas Europoje yra nusipirkti vieną iš lygų. Aš čia darau išvadą pagal viešuosius komentarus.
Ir jie tikrai nusipirktų divizioną, sustiprėjusį, kuris jau atitiktų amerikiečių standartus, pačio sporto produkto valdymą.
Kada jis bus paruoštas, kada klubai bus verslo įmonės, kada klubai priklausys konkretiems subjektams, bet ne savivaldybėms ir visuomeniniams klubams.
– Na ir pabaigai, gal galėtumėte pakomentuoti tuos gandus, naujienas, dėl Jungtinių Aarabų Emiratų interesų į Eurolygą?
– Dabar mes matome pagal visas tendencijas JAE, kad jie perka visus prestiziškiausius pasaulio sporto produktus. Pas juos yra „Formulė 1“, NBA rungtynės, golfo turnyras. Šiai dienai, jie neužsiima praktiniu krepšinio vystymu. Jie perka paruoštą produktą.
Jie turbūt mato ir aš manau tikrai ne emociškai tą daro, jie mato Eurolygos produkto vertę. Jie nori integruotis. Kad ir kaip bežiūrėtume, Eurolyga yra antras pasaulyje vertingiausias krepšinio produktas po NBA.
Aš manau, kad Europoje yra daug rinkų, na pavyzdžiui kaip Lenkija ar Anglija, kur pagal populiaciją yra tokios galimybės neišnaudotos, o nuo to mes visi tik laimėsim, nes krepšinio varžybos taps labai vertingu produktu.
Skaičiau ir vietoje girdėjau šiuos planus, tai yra du atskiri projektai šiuo metu. NBA yra viena linija, o Eurolyga yra kita.
Vietoje jie stiprina kai kuriuos jaunimo projektus su tokiais ženklais. Sakyčiau tai yra puiki krepšinio globalizacija, kurioje mes irgi turime dalyvauti. O kaip dalyvauti, mes aiškiai žinome. Su savo žiniom, su savo specialistais ir tikrai eisime tolyn.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.