Prie visų ilgaamžių šalies ekipų, kurios ir toliau žais pagrindinėje šalies lygoje, šiemet prisijungs ir NKL čempionai „Gargždai“, o Alytaus „Dzūkiją“ keičia „Wolves“ klubas, kurį perpirko Gedimino Žiemelio valdoma kompanija ir kol bus pertvarkoma sostinės „Avia Solution Group“ arena, ji vieną sezoną žais būtent Alytuje.
Jubiliejiniame sezone dėl aukso medalių ir taurės grumsis praėjusiame sezone tik trečias likęs Kauno „Žalgiris“, čempionas Vilniaus „Rytas“, vicečempionas Panevėžio „Lietkabelis“, Klaipėdos „Neptūnas“, Utenos „Juventus“, „Prienai“, Pasvalio „Pieno žvaigždės“, „Šiauliai“, Alytaus „Wolves“, Kėdainių „Nevėžis“, „Jonava“ ir „Gargždai“. Reguliariajame sezone bus žaidžiama trimis ratais, o į atkrintamąsias varžybas pateks aštuonios geriausios komandos. turnyras jau startuoja šeštadienį ir tęsis iki gegužės pabaigos.
„Visi juokauja, jog „Gargždams“ pasisekė, nes mano tėvai iš Gargždų, tai ir lėmė jų galimybę prasimušti į LKL, – šypsodamasis ir juokaudamas kalbėjo LKL vadovas R.Milašius. – Bet aš ten taip pat kaip svečias ir žinau tik kelis tėvų kaimynus, kelis miestelio daktarus ir kleboną (juokiasi). Gargždai siekė žaisti LKL, jie to nusipelnė sportiniu principu, o išimties tvarka, kol jie pasistatys savo naują areną, jiems leisime savo namų mačus rengti Palangos multifunkcinėje arenoje“.
Pasakodamas, ko LKL vadovas laukia iš jubiliejinio 30-ojo sezono, R.Milašius nesikuklino.
„Mes turime įvykį, kuris pažymėtas žodžiu „pirmąkart“. Buvo Alytaus „Dzūkija“, o dabar turime naują „Wolves“ klubą, kuris kelia ambicingus tikslus šiam sezonui, o jų biudžetas bus apie 4 mln. eurų. Kiek žinau, reikalui esant jis gali ir padidėti. Rimti pinigai.
Tai, kad pas mus įsiliejo nauja komanda su dideliu biudžetu, yra svarbu LKL organizacijai. Vyksta būtent tai, apie ką ir svajojau: kad krepšinio komanda nebūtų perleidžiama kitam savininko draugui ar atiduodama, nes ji bankrutuoja, o paprasčiausiai parduodama.
Vizija, kad buvęs šeimininkas bent atsiimtų dalį savo investuotų pinigų, tapo realybe. Juk reikia garsiai pasakyti, kad krepšinis yra verslas ir pagaliau ir komandos tapo preke, kuri kainuoja“, – kalbėjo LKL prezidentas.
Jis patikino, kad prisidėjus „Gargždams“, stipriai didės tiek televizijų transliacijų laikas, tiek ir numatomos premijos komandoms už pasiekimus.
Teigiama, kad per šį sezoną BTV televizija parodys net 140 mačų, o iš viso, palyginus su praėjusiu sezonu, bus sužaista 33 rungtynėmis daugiau. 30-ojo sezono metu bus padalinta ir didesnė premijų suma – ir teks galvoti apie didesnį LKL biudžetą.
„Mūsų biudžetas yra kaip pas visus – iki gruodžio 31 dienos. Nuo sausio 1-osios skaičiuosime naujus finansinius metus, todėl rugsėjį mes jums niekada negalime pasakyti, koks gi tas LKL biudžetas sezonui.
Mes turime surasti pinigų didinant biudžetą, kadangi padidėjo rungtynių skaičius, o už pergales jose mokame atskirai.
Sakysime, už pergalę išeina 1500 eurų, sudėjus būsimus mačus, tai jau bus papildomi 60 tūkstančių.
Premijų biudžetas prieš tai buvo 550 tūkst. eurų, dar pridėkime Karaliaus Mindaugo taurės prizinį fondą – 90 tūkst. eurų, tai galiausiai privalome planuotis į 700 tūkstančių premijinį fondą.
Pažiūrėsime, koks bus tas tikras biudžetas, kai suskaičiuosime išlaidas bei pajamas. Gruodį mes sukviesime žiniasklaidą ir pasakysime visus skaičius“, – sakė lygos prezidentas Remigijus Milašius.
Tačiau tuoj pat LKL vadovas prakalbo apie dar vieną savo svajonę.
„Žinote, mano svajonė, kad turėtume, be didesnių kalbų ir svarstymų, 1 mln. eurų LKL prizinį fondą“, – iš peties rėžė nuo 2013-ųjų lygai vadovaujantis R.Milašius.
– Jei svajojote apie 12 komandų LKL, gal jūsų mintyse yra ir dar didesnis ekipų ratas?, – buvo paklaustas R.Milašius.
– Aš pasiėmęs žemėlapį ne kartą žiūrėjau, kur galėtų susiformuoti nauja komanda. Ji galėtų atsirasti Mažeikiuose, Plungėje ar toje pačioje Marijampolėje, kuri jau ne vienerius metus statosi areną, tačiau vis nesugeba jos pradėti statyti.
Gal ir Kauno rajone būtų ekipa, jei nesusikirstų interesai ir neatsirastų priešpriešos. Bet iš esmės noriu pasakyti, kad planų didinti lygą mes kol kas neturime. Turbūt mūsų geografija ties tuo užsidaro, nes kiti regionai yra finansiškai silpnesni.
Nebent kažką praleidau ir man gali kažkas parodyti tą miestą, kur galėtų gimti dar vienas geras LKL klubas. Norime, kad veiktų sportinis principas, kai iškrenta paskutinė turnyro ekipa, o atvyktų NKL čempionai.
– Kalbant apie klubų licencijavimą. Yra ir tokių situacijų, kad ekipų skolos yra didesnės už biudžetus, tačiau komandos gauna leidimus žaisti čempionate. Ar tai nėra bloga praktika?
– Kai prasidėjo licencijavimas, viską sprendė ir sprendžia tik LKL Valdyboje esantys klubai. Mes tik galime pasiūlyti kažką. Bet galime pasidžiaugti tuo, kas padaryta nuo 2016 metų: klubai patys balsavo dėl licencijavimo aspektų ir įsipareigojo tos tvarkos laikytis.
LKL yra tik priežiūros institucija šiame procese. Tačiau svarbus dalykas, kad patys klubai pradeda vieni kitus kontroliuoti: žiūri, kad būtų atsiskaitoma, būtų visi dokumentai tvarkoje.
Taip yra, nes visi brangina tą geriausiųjų ketvertą. Prasideda kalbos, kad vienas neturi skolų, o kitas turi, bet renka didelį biudžetą, nors viskas yra „į skolą“.
Tada atsiranda tokie žodžiai, jog tos „skolos tik ant popieriaus“ ir viskas jau suderinta ir išspręsta. Gali tikėti, gali ne, tačiau jei LKL negauna nusiskundimų, negauna iš žaidėjų pretenzijų, vadinasi mechanizmai veikia, veikia licencijavimas.
– Kokia jūsų nuomonė apie tai, kad Klaipėdos „Neptūnas“ dalį akcijų perdavė miesto savivaldybei?
– Ne pirmi metai Klaipėdos savivaldybė solidžiai remia klubą. Tai labiau yra vidinis komandos reikalas. Bet manau, jei ekipa yra rimtai remiama, tai tas rėmėjas ir turi būti akcininku. Aš palaikau tokį sprendimą.
– Kokia bus šio sezono LKL intriga?
– Kaip visada visi kalba apie tą ketvertą, kuris kovos dėl apdovanojimų. Ir komandų-pretendentų nemažės – „Šiauliai“, „Neptūnas“ ambicijų neslėpia. Manau, kad Kauno „Žalgiris“ net nenori prisiminti apie tai, kas įvyko praėjusiame sezone ir jokiais būdais nenori to pakartoti.
Be to yra čempionas Vilniaus „Rytas“ ir Panevėžio „Lietkabelis“ – šie klubai žemiau leistis tikrai nenorėtų. O ir naujokas „Wolves“ neplanuoja tik būti aštuntuke. Tai aiški intriga – ketverte tik keturios vietos, o norinčiųjų galima jau priskaičiuoti bent šešis.
– „Wolves“ klubas tik sezoną planuoja žaisti Alytuje, o jau po to kelisis į Vilnių. Vadinasi, Alytus praras krepšinio miesto statusą?
– Na, Alytus istoriškai visada labiau buvo futbolo miestas nei krepšinio. Bet šis miestas turi ir finansus, ir tam tikrą aurą. Jei ir vėl atsiras žmonių, kurie trokš eiti su krepšiniu, tuomet po kažkiek laiko LKL galėtų atsirasti Alytaus klubas. Komanda žengtų nuo Regionų lygos ir sportiniu principų galėtų prasimušti ir iki LKL.