Dvi su puse savaitės vykusių Europos pirmenybių finalo rungtynėse Ispanijos rinktinė sekmadienį 88:76 nugalėjo Prancūzijos komandą ir ketvirtąjį kartą tapo Europos čempione.
Bronzos medalius iškovojo Vokietijos krepšininkai. Jie mažajame finale nugalėjo Lenkijos rinktinę 82:69.
Geriausieji
Į turnyro geriausių krepšininkų penketą išrinkti Ispanijos amerikietis Lorenzo Brownas, vokietis Dennisas Schröderis, graikas Giannis Antetokounmpo, ispanas Willy Hernangonezas ir prancūzas Rudy Gobert‘as.
Nė vienas iš šių krepšininkų per praėjusias Europos pirmenybes nebuvo patekęs į simbolinį penketą.
Naudingiausio žaidėjo prizas buvo įteiktas W.Hernangomezui.
Rezultatyviausiu turnyro žaidėju tapo graikas Giannis Antetokounmpo. Jis pelnydavo vidutiniškai 29,3 taško. Antrąją vietą užėmė suomis Lauri Markkanenas (27,9 tšk.), trečiąją – bulgaras Aleksandras Vezenkovas (26,8 tšk.), ketvirtąją – slovėnas Luka Dončičius (26 tšk.), penktąją – vokietis Dennisas Schröderis (22,1 tšk.).
Lietuvos rinktinės lyderis Jonas Valančiūnas pelnydavo 16,2 taško ir tarp rezultatyviausių krepšininkų užėmė 15-ąją vietą.
Medaliai
Ispanijos rinktinė Europos čempione tapo ketvirtąjį kartą. Be to, ispanai laimėjo šešis sidabro ir keturis bronzos medalius.
Ispanai jau buvo Europos čempionai 2009, 2011 ir 2015 metais, sidabro medalius laimėjo 1935, 1973, 1983, 1999, 2003 ir 2007 metais, bronzos – 1991, 2001, 2013 ir 2017 m.).
Prancūzijos rinktinės sąskaitoje dabar yra vienas aukso, trys sidabro ir šeši bronzos medalių komplektai.
Prancūzai čempionais tapo 2013 metais, praėjusius sidabro medalius laimėjo 1949 ir 2011 metais, bronzos – 1937, 1951, 1953, 1959, 2005 ir 2015 metais.
Vokietijos rinktinė šiais metais iškovojo trečiąjį Europos pirmenybių medalių komplektą. Vokiečiai 1993 metais buvo žemyno čempionai, 2005 metais – vicečempionai.
Praeitis
2022 metų Europos pirmenybės buvo 41-osios. Per visą turnyro istoriją medalius iškovojo 20 šalių, čempionėmis tapo 14 šalių (skaičiuojant iširusias valstybes).
Medalių lentelėje pirmauja ir dar ilgai pirmaus SSRS, kurios rinktinė žemyno čempione tapo 14 kartų. Aštuonis kartus čempione tapo Jugoslavija, keturis – Ispanija, tris – Lietuva, po du – Italija ir Graikija, po vieną – Čekoslovakija, Prancūzija, Rusija, Vokietija, Vengrija, Latvija, Egiptas ir Slovėnija.
Mažesnės vertės medalius taip pat yra iškovojusios Serbija, Lenkija, Bulgarija, Izraelis, Turkija ir Kroatija.
Ispanai
Ispanijos rinktinė per keliolika praėjusių metų laimėjo tiek medalių, kad skaičiuojant galima pavargti. Tačiau šiais metais į komandą įsiliejo labai daug naujokų – net devyni krepšininkai sekmadienį pirmą kartą patyrė jausmą, kuris apima stovint ant garbės pakylos per rinktinių varžybas.
Pirmuosius didžiųjų turnyrų medalius laimėjo Lorenzo Brownas, Jaime Pradilla, Xabieras Lopezas-Arostegui, Jaime Fernandezas, Dario Brizuela, Alberto Diazas, Sebastianas Saizas, Usmanas Garuba ir Joelis Parra.
Nors ispanai vos prieš trejus metus tapo pasaulio čempionais, iš 2019-ųjų auksinės komandos teliko Rudy Fernandezas bei broliai Willy ir Juancho Hernangomezai. Užtat R.Fernandezo kolekcija – labai didelė. Jis ketvirtąjį kartą tapo Europos čempionu, dukart buvo pasaulio čempionas, o iš viso žaisdamas rinktinėje laimėjo jau vienuolika medalių!
W.Hernangomezas iškovojo penktąjį medalį, J.Hernangomezas – trečiąjį (skaičiuojant visus rinktinių turnyrus).
Prancūzai
Prancūzijos rinktinėje šiais metais žaidė net aštuoni krepšininkai, kurie pernai laimėjo Tokijo olimpinių žaidynių sidabro medalius. Tai – Evanas Fournier, Rudy Gobert‘as, Thomas Heurtelis, Guerschonas Yabusele, Vincent‘as Poirier, Andrew Albicy, Moustapha Fallis ir Timothe Luwawu-Cabarrot.
Elie Okobo, Terry Tarpey ir Theo Maledonas šiais metais iškovojo pirmuosius didžiųjų turnyrų medalius. Amathas M‘Baye pernai nežaidė olimpinėje rinktinėje, tačiau jis laimėjo 2019 metų pasaulio pirmenybių bronzos medalį.
Šiais metais Prancūzijos rinktinėje žaidė tik vienas krepšininkas, tapęs Europos čempionu 2013 metais. Tai – Thomas Heurtelis.
Andrew Albicy prieš devynerius metus nerungtyniavo auksinėje rinktinėje, bet žaidė Lietuvoje vykusiose 2011 metų Europos pirmenybėse, kuriose prancūzai tapo vicečempionais.
E.Fournier ir R.Gobert‘as sekmadienį iškovojo penktuosius didžiųjų turnyrų medalius, A.Albicy – ketvirtąjį, V.Poirier – trečiąjį.
Siužetas
Sekmadienį pirmąjį finalo rungtynių tašką pelnė vieną iš dviejų baudos metimų pataikęs Prancūzijos rinktinės vidurio puolėjas Rudy Gobert‘as. Tačiau paskui prancūzai nepirmavo nė karto, o rezultatą persvėrusių ispanų pranašumas augo labai sparčiai. Jau 8-ąją min. skirtumas buvo dviženklis 18:7, antrajame kėlinyje prapliupus Juancho Hernengomezo tritaškiams, ispanų persvara padidėjo 29:14 (12-ąją min.) ir 35:16 (14-ąją min.).
Ispanų puolimas tuo metu buvo lyg uraganas, bet ir gynyba – ne prastesnė. Varžovai dukart per trumpą tarpsnį pažeidė 24 sekundžių taisyklę.
Tik kėlinio pabaigoje prancūzų viltį atgaivino Evanas Fournier. Jis pataikė du paeiliui metimus ir sumažino atsilikimą 37:47.
Po pertraukos skirtumas beveik visą laiką svyravo apie 10 taškų. Prancūzai trečiajame kėlinyje buvo pavojingai priartėję 46:49, bet ispanai, iškart po jų trenerio Sergio Scariolo paprašytos minutės pertraukėlės, pelnė 9 taškus be atsako, padidino persvarą 58:46 ir nuo tada su ugnimi nežaidė.
Broliai
Daug metų Ispanijos rinktinės lyderiai buvo broliai Pau ir Marcas Gasoliai. Dabar Ispanija turi kitą pergales užtikrinantį brolių duetą.
Sekmadienį Europos čempionų komandoje rezultatyviausiai žaidė broliai Willy ir Juancho Hernangomezai. Nors paprastai komandos lyderis būdavo Willy, finale broliai tarsi pasikeitė vietomis. Vieną geriausių karjeros mačų sužaidęs 26-erių Juancho pelnė 27 taškus, 28-erių Willy – 14 taškų.
Willy Hernangomezo vidurkis per visą turnyrą buvo 17,2 taško, Juancho Hernangomezo – 12,8 taško. Tarp jų įsiterpė natūralizuotas amerikietis Lorenzo Brownas. Tik prieš kelias savaites Ispanijos pasą gavęs įžaidėjas Europos pirmenybėse įmesdavo 15,2 taško.
Nusiteikimas
Rungtynės dėl bronzos medalių neretai būna nuobodžios, nes sportininkams po pusfinalyje patirto pralaimėjimo trūksta nusiteikimo kovoti dėl žemesnės vietos. Sekmadienį per Vokietijos ir Lenkijos komandų rungtynes problemų dėl nepakankamo nusiteikimo negalėjo būti. Nė vienas krepšininkas anksčiau nebuvo laimėjęs jokių medalių rinktinių varžybose, o visi lenkai ir dauguma vokiečių dideliais laimėjimais klubų turnyruose taip pat negali pasigirti.
Spyruoklės
Nors Vokietijos rinktinė buvo gana aiški mažojo finalo favoritė, Lenkijos krepšininkai be kovos bronzos medalių neatidavė. Spyruokliavusiose rungtynėse vokiečiai vis įgydavo kelių taškų persvarą, kartais net atrodydavo, kad šeimininkai jau palaužė varžovus, bet lenkai vis atsitiesdavo ir atkurdavo intrigą.
Pirmajame kėlinyje Vokietijos komanda nutolo 19:12, bet antrojo kėlinio viduryje jai liko tik vieno taško pranašumas 21:20. Tuomet vokiečiai įmetė 13 taškų be atsako ir skirtumas tapo dviženklis 34:20, tačiau baltos vėliavos nekėlusi Lenkijos rinktinė ketvirtojo kėlinio pradžioje išlygino rezultatą 59:59.
Vokiečiams reikėjo dar kelių minučių, kad vėl įgytų dviženklę persvarą 76:66, o tada lenkams nebeliko nei laiko, nei jėgų.
2025-ieji
Kitos Europos pirmenybėse vyks 2025 metais. Turnyrą vėl priims keturios šalys – geriausi žemyno krepšininkai susitiks Latvijoje, Suomijoje, Kipre ir Lenkijoje. Latvijai, Suomijai ir Kiprui šeimininkų teisės buvo suteiktos kovo mėnesį, o Lenkija prie šios trijulės prisidėjo šeštadienį.
Lenkijos sirgalius ši žinia nudžiugino ne vien dėl to, kad jie galės pamatyti stipriausių Europos rinktinių kovas. Lenkijos rinktinė nepateko į pasaulio pirmenybių atrankos turnyro antrąjį etapą, todėl pagal daugiapakopę FIBA varžybų sistemą dėl kelialapio į kitas Europos pirmenybes pradėjo kovoti preliminariame atrankos etape. Tačiau paaiškėjus, kad Lenkija bus viena iš šeimininkių, krepšininkams ir sirgaliams nebereikės jaudintis dėl rezultatų.
Dienos penketas
Dennisas Schröderis (Vokietija). 29 metų įžaidėjas per paskutines rungtynes išlaikė aukštai pakeltą kartelę ir darė tą patį, ką per visas praėjusias rungtynes: pataikydavo iš toli, draskydavo varžovų gynybą nesustabdomais prasiveržimais, o jei pasikarščiavęs suklysdavo, tučtuojau pamiršdavo klaidą ir vėl vesdavo Vokietijos komandą į priekį. D.Schröderis sekmadienį žaidė 33 min., pelnė 26 taškus (3/3 dvitaškių, 4/7 tritaškių, 8/9 baudų), atliko 6 rezultatyvius perdavimus ir 8 kartus suklydo.
Jaime Fernandezas (Ispanija). Ispanijos krepšininkas, kurio pavardė Fernandezas, neturi teisės žaisti blogai. O jei kas nors neperskaitęs vardo pagalvos, kad blogai žaidė Rudy? 29 metų gynėjas legendinio bendrapavardžio nenuvylė ir sekmadienį sužaidė kone geriausias rungtynes Ispanijos rinktinėje. J.Fernandezas žaidė 20,5 min., pelnė 13 taškų (2/3 dvitaškių, 3/4 tritaškių) ir perėmė 4 kamuolius. Iki finalo jo vidurkis buvo 3,9 taško.
Evanas Fournier (Prancūzija). Prancūzijos rinktinės kapitonas bandė užkamšyti skendusiame „mėlynųjų“ laive pramuštas skyles. Vis dėlto 29 metų gynėjo pastangos buvo ir pavėluotos, ir nepakankamos. E.Fournier žaidė beveik 33 min. ir pelnė 23 taškus (3/6 dvitaškių, 4/8 tritaškių, 5/5 baudų).
Juancho Hernangomezas (Ispanija). 26 metų puolėjas iki finalo pelnydavo vidutiniškai 11 taškų. Sekmadienį jis planą įvykdė per kelias antrojo kėlinio minutes, per kurias pataikė šešis tritaškius! J.Hernangomezas vien per antrąjį kėlinį pelnė 18 taškų. Iš viso jis žaidė 26 min., pelnė 27 taškus (2/2 dvitaškių, 7/9 tritaškių, 2/2 baudų) ir atkovojo 5 kamuolius. J.Hernangomezas buvo rezultatyviausias finalo rungtynių žaidėjas.
Johannesas Voigtmannas (Vokietija). 29 metų puolėjas buvo užkonservavęs puolimo įgūdžius. Iki paskutinės turnyro dienos jis pelnydavo vos 4,8 taško ir pataikė tik 4 iš 18 tritaškių. Tačiau lenkai sekmadienį pamatė, ką J.Voigtmannas sugeba varžovų aikštės pusėje. Jis žaidė beveik 29 min., pelnė 14 taškų (0/2 dvitaškių, 4/5 tritaškių, 2/2 baudų), atkovojo 9 kamuolius ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.
Dienos nusivylimas
Rudy Gobert‘as (Prancūzija). 30-metis vidurio puolėjas buvo neatpažįstamas. Puldamas jis žaidė neužtikrintai, prieš ką nors darydamas ilgai dvejojo, savo baudos aikštelėje taip pat nesijautė tvirtai. R.Gobert‘as finale žaidė 27,5 min., pelnė 6 taškus (2/2 dvitaškių, 2/4 baudų) ir atkovojo 6 kamuolius.
Maodo Lo (Vokietija). 29 metų gynėjas turnyro pabaigoje visiškai išsikvėpė. Jau per pusfinalio rungtynes jam sunkiai sekėsi pataikyti į krepšį, o mažajame finale buvo dar blogiau. Labai netaikliai mėtęs M.Lo žaidė 15,5 min. ir pelnė 5 taškus (0/2 dvitaškių, 1/5 tritaškių, 2/2 baudų).
Finalas
Ispanija – Prancūzija 88:76.
Ispanija: J.Hernangomezas 27, W.Hernangomezas 14, L.Brownas 14, 11 rez.perd., J.Fernandezas 13, A.Diazas 8, R.Fernandezas 7, D.Brizuela 3, U.Garuba 2, X.Lopezas-Arostegui, J.Parra, J.Pradilla ir S.Saizas po 0.
Prancūzija: E.Fournier 23, Th.Heurtelis 16, G.Yabusele 13, E.Okobo 9, R.Gobert‘as 6, V.Poirier ir T.Tarpey po 4, A.Albicy 1, M.Fallis ir T.Luwawu-Cabbarot po 0. Th.Maledonas ir A.M‘Baye nežaidė.
Dėl 3 vietos
Vokietija – Lenkija 82:69. D.Schröderis 26, J.Voigtmannas 14, D.Theisas ir A.Obstas po 9 / M.Sokolowski 18, J.Garbaczas 12, A.J.Slaughteris 10, 10 rez.perd., Mat.Ponitka 9.
Kitas vietas užėmė
Ketvirtfinalyje pralaimėjo: 5. Graikija, 6. Slovėnija, 7. Italija, 8. Suomija.
Aštuntfinalyje pralaimėjo: 9. Serbija, 10. Turkija, 11. Kroatija, 12. Ukraina, 13. Juodkalnija, 14. Belgija, 15. Lietuva, 16. Čekija.
Į atkrintamąsias varžybas nepateko: 17. Izraelis, 18. Bosnija ir Hercegovina, 19. Estija, 20. Bulgarija, 21. Gruzija, 22. Nyderlandai, 23. Vengrija, 24. Didžioji Britanija.