Juodasis „Eurobasket“ šeštadienis: drama, kurią Lietuvai norėsis pamiršti kuo greičiau

2022 m. rugsėjo 11 d. 10:20
Per dvejas iš ketverių šeštadienį vykusių Europos vyrų krepšinio pirmenybių aštuntfinalio rungtynių nugalėtojai paaiškėjo tik per pratęsimą, o ryškiausiai vėl švietė Slovėnijos rinktinės saulė Luka Dončičius.
Daugiau nuotraukų (10)
Rungtynės
Lietuvos rinktinė antrą kartą paeiliui iš Europos pirmenybių išvyko po aštuntfinalio rungtynių. Lietuviai Berlyne po pratęsimo nusileido pasaulio čempionei Ispanijos komandai 94:102 ir praleido varžovus į ketvirtfinalį.
Kitose aštuntfinalio rungtynėse šeštadienį Prancūzija nugalėjo Turkiją 87:86 (po pratęsimo), Vokietija – Juodkalniją 85:79, čempionės vardą ginanti Slovėnija – Belgiją 88:72.
Kitos ketverios aštuntfinalio rungtynės vyks sekmadienį. Per jas paaiškės su kuo ketvirtfinalyje žais šeštadienį nugalėjusios komandos.
Ketvirtfinalyje Ispanija susitiks su Suomija arba Kroatija, Vokietija – su Graikija arba Čekija, Slovėnija – su Ukraina arba Lenkija, Prancūzija – su Serbija arba Italija.
Serijos
Ispanijos rinktinė tarp aštuonių stipriausių Europos komandų pateko jau 21-ąjį kartą iš eilės! 1977 metais Ispanijos krepšininkai žemyno pirmenybėse užėmė devintąją vietą, bet nuo 1979 metų nė sykio nenukrito taip žemai.
O nuo 1999 metų ispanai dešimt kartų iš eilės žaidė Europos pirmenybių pusfinalyje ir kitą savaitę bandys pratęsti dar ir šią įspūdingą seriją.
Prancūzijos rinktinė į stipriausiųjų aštuonetą grįžo po vieno turnyro pertraukos. Praėjusių žemyno pirmenybių aštuntfinalyje prancūzai nusileido vokiečiams, bet prieš tai ketvirtfinalyje žaidė net devynis kartus iš eilės (1999–2015 m.).
Vokiečiai žaidė ketvirtfinalyje per praėjusias Europos pirmenybes, bet prieš tai net keturiuose iš eilės turnyruose (2009, 2011, 2013 ir 2015 m.) tarp aštuonių stipriausiųjų nepateko.
Slovėnijos rinktinė gina 2017 metais iškovotą Europos čempionės vardą, bet per užpraėjusias žemyno pirmenybes, kurios vyko 2015 metais, slovėnai nepateko net į ketvirtfinalį.
„Centrai“
Lietuvos ir Ispanijos rinktinių lyderiai Jonas Valančiūnas ir Willy Hernangomezas kartu atstovauja „New Orleans Pelicans“ klubui. Lietuvis yra pagrindinis vidurio puolėjas, ispanas – antrasis.
Šeštadienį viskas apsivertė aukštyn kojomis. W.Hernangomezas pelnė šešis pirmuosius savo komandos taškus, o J.Valančiūnas jau pirmajame kėlinyje gavo dvi pražangas, antrojo kėlinio viduryje prasižengė trečiąjį kartą.
J.Valančiūnas į šias rungtynes tarsi neatvyko. Jis žaidė 21,5 min., pelnė vos 5 taškus (2/4 dvitaškių, 1/1 baudos) ir atkovojo 6 kamuolius, bet prie trijų pražangų pridėjo dar ir tris klaidas.
Iš lietuvio šešėlio išlindęs W.Hernangomezas šeštadienį per 22,5 min. pelnė 21 tašką (7/11 dvitaškių, 7/9 baudų) ir atkovojo 8 kamuolius.
„Ispanai“
Lietuvos rinktinės treneris Kazys Maksvytis starto penkete į aikštę įleido keturis „ispanus“. Rokas Jokubaitis ir Rokas Giedraitis šiuo metu atstovauja Ispanijos klubams, Marius Grigonis anksčiau žaidė Ispanijos komandose, o Domantas Sabonis net ir užaugo Ispanijoje bei buvo išugdytas Malagos „Unicaja“ klube.
Rungtynes geriausiai pradėjo M.Grigonis, pelnęs šešis pirmuosius lietuvių taškus. Vėliau Lietuvos rinktinės metikas buvo pritildytas, o per pratęsimą paliko aikštę dėl čiurnos traumos, bet Lietuvos rinktinę į priekį vedė D.Sabonis ir R.Jokubaitis.
D.Sabonis pelnė 15 taškų ir atkovojo 9 kamuolius, R.Jokubaitis įmetė 13 taškų, atkovojo 6 kamuolius ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus, M.Grigonis surinko 8 taškus.
Tik R.Giedraitis, kaip ir visą turnyrą, žaidė prastai. Jis nepelnė nė taško.
Veteranas
Ispanijos rinktinėje vyresniajai, jau besitraukiančiai kartai atstovauja vienintelis krepšininkas – Rudy Fernandezas. Jis per grupės varžybas žaidė gana nedaug – 55 minutes, sudėjus visas rungtynes (tiesa, rungtynes su turkais veteranas praleido dėl nedidelės traumos).
Tačiau šeštadienį Rudy parodė lietuviams, kad dar turi parako. 37 metų puolėjas aikštėje praleido net 29 minutes ir varžovams pridarė daug nemalonumų. Didžiausi nemalonumai buvo jo pelnyti 13 taškų.
„Lyderis“
Evanas Fournier nepateisino Prancūzijos rinktinės lyderio vardo. Šeštadienį jis pelnė 13 taškų ir atkovojo 6 kamuolius, o paskutinę ketvirtojo kėlinio minutę persvėrė rezultatą (73:72). Bet...
Jis per tris pirmuosius kėlinius nepataikė nė vieno iš šešių tritaškių ir pelnė tik 5 taškus.
Jis iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus 44 sek. prasižengė Furkanui Korkmazui metant iš trijų taškų zonos ir suteikė varžovui galimybę vėl persverti rezultatą (73:75).
Jis likus 25 sek. užmynė ant šoninės linijos.
Jis paskutinėje ketvirtojo kėlinio atakoje nepataikė iš vidutinio nuotolio. Prancūzų laimei, po netaiklaus E.Fournier metimo rezultatą išlygino (77:77) atšokusį kamuolį į krepšį sugrūdęs Rudy Gobert‘as.
Nelaimėlis
Cedi Osmanas buvo tikras Turkijos rinktinės lyderis, bet šį šeštadienį norės kuo greičiau pamiršti. Iki ketvirtojo kėlinio pabaigos likus 12 sek. ir Turkijos rinktinei pirmaujant 77:75, C.Osmanas po varžovo nesportinės pražangos gavo teisę atlikti du baudos metimus ir galėjo įtvirtinti pergalę.
Tačiau 27 metų NBA senbuvio ranka sudrebėjo ir jis nepataikė nė vienos baudos.
Po to turkai suklydo išmesdami kamuolį iš užribio ir tvirtai laikytą kelialapį į ketvirtfinalį atidavė varžovams.
Spurtas
Turkijos rinktinė šeštadienį sužaidė kone įspūdingiausią šio čempionato tarpsnį. Trečiajame kėlinyje turkai net septynias su puse minutės neleido Prancūzijos rinktinei įmesti nė taško.
Trečiajam kėliniui įsibėgėjus, 23-iąją rungtynių minutę, „12 milžinų“ atsiliko 38:49. Bet po to iki pat kėlinio pabaigos kamuolys krito tik į vieną krepšį. Turkijos komanda pelnė 19 taškų be atsako ir po trečiojo kėlinio pirmavo 57:49.
Rėkimas
Kai antrojo kėlinio paskutinėmis sekundėmis Slovėnijos rinktinės treneris Aleksanderis Sekuličius paprašė minutės pertraukėlės, įsiutęs slovėnų veteranas Goranas Dragičius pusę pertraukėlės kažką rėkė treneriui. A.Sekuličius bijojo net krustelėti.
Tikriausiai neverta stebėtis, kad komandoje tvyrant tokiam klimatui, slovėnai tris kėlinius nieko negalėjo padaryti vieningai ir ramiai Belgijos rinktinei.
Tiesa, slovėnai beveik visą laiką pirmavo, bet belgai buvo šalia. O ketvirtojo kėlinio pradžioje Belgijos rinktinė vienintelį kartą rungtynėse persvėrė rezultatą 64:63.
Tik tada slovėnai susivokė, kad gresia dideli nemalonumai. Europos čempionai laimėjo kelių minučių tarpsnį 19:1 (rezultatas tapo 82:65) ir atsikratė ant kulnų lipusių belgų.
Posūkis
Vokietijos ir Juodkalnijos komandų rungtynės tekėjo nuobodžia vaga. Vokiečiai iki pertraukos į krepšį pataikydavo dukart dažniau negu varžovai ir po dviejų kėlinių pirmavo dvigubu skirtumu 48:24. Trečiojo kėlinio pradžioje šeimininkai padidino persvarą iki 27 taškų.
Triuškinamas skirtumas užmigdė Vokietijos krepšininkus. Tuo tarpu Juodkalnijos rinktinės lyderiai Bojanas Dubljevičius ir Kendrickas Perry nesnaudė. Jie pataikė kelis metimus, pamatė, kad dar ne viskas prarasta, ir įvykių eigą pasuko į kitą pusę. Ketvirtojo kėlinio pradžioje juodkalniečiai sumažino atsilikimą iki penkių taškų 64:69, o likus žaisti 26 sek. – iki trijų taškų 77:80.
Gaudynės nutrūko, kai teisėjai po kelių akimirkų skyrė K.Perry nesportinę pražangą. Tai padėjo vokiečiams atkurti saugesnį pranašumą.
Rezervas
Juodkalnijos komandoje taškus pelnė tik šeši krepšininkai, o beveik visa našta užgulė keturių žaidėjų pečius. K.Perry surinko 25 taškus, B.Dubljevičius – 22, Marko Simonovičius – 13, Vladimiras Mihailovičius – 12. Kiti krepšininkai pridėjo vos 7 taškus.
Dienos penketas
Kendrickas Perry (Juodkalnija). Natūralizuotas amerikietis atgaivino intrigą per rungtynes su vokiečiais. Vienu metu K.Perry apėmė toks įkvėpimas, kad jis pataikė net iš sudėtingiausių padėčių. Juodkalnijos rinktinės įžaidėjas žaidė beveik 38 min., pelnė 25 taškus (3/3 dvitaškių, 5/10 tritaškių, 4/5 baudų) ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.
Lorenzo Brownas (Ispanija). Natūralizuotam amerikiečiui prastai sekėsi mėtyti iš toli. Tačiau tuo metu, kai Ispanijos rinktinei buvo sunkiausia, L.Brownas pradėjo draskyti lietuvių gynybą nesustabdomais prasiveržimais. Jis žaidė 33,5 min., pelnė 28 taškus (7/13 dvitaškių, 2/7 tritaškių, 8/8 baudų) ir atliko 8 rezultatyvius perdavimus.
Luka Dončičius (Slovėnija). Slovėnų lyderis vėl buvo pusė komandos ir trečiose iš eilės rungtynėse pelnė 35 ar daugiau taškų. L.Dončičius žaidė beveik 36 min., į belgų lrepšį įmetė 35 taškus (7/11 dvitaškių, 4/10 tritaškių, 9/10 baudų), atkovojo 5 kamuolius ir atliko 5 rezultatyvius perdavimus.
Bugrahanas Tunceras (Turkija). Turkijos rinktinė dėl traumos prarado natūralizuotą amerikietį Shane‘ą Larkiną, bet jo pareigas pasidalino Stambulo „Fenerbahçe“ gynėjas Šehmusas Hazeras ir Stambulo „Anadolu Efes“ gynėjas B.Tunceras. B.Tunceras per praėjusias rungtynes žaisdavo tik apie 10 minučių, bet ketvirtfinalyje tapo rinktinės lyderiu ir per 30 min. pelnė 22 taškus (2/5 dvitaškių, 6/10 tritaškių) bei atliko 4 rezultatyvius perdavimus
Rudy Gobert‘as (Prancūzija). Vidurio puolėjas kartu su Guerschonu Yabusele atliko sunkiausią darbą rungtynių pradžioje. Tačiau kiti aukštaūgiai R.Gobert‘ą pavadavo silpnai, todėl jam teko plušėti išsijuosus. Lyderis laužė varžovų gynybą žaisdamas vienas prieš vieną, kyštelėdavo ranką po netaiklių komandos draugų metimų. Jis per 30,5 min. pelnė 20 taškų (7/11 dvitaškių, 6/11 tritaškių) ir atkovojo 17 kamuolių.
Dienos treneris
Sergio Scariolo (Ispanija). Ispanijos rinktinę treniruojantis italas išsprendė sudėtingiausią aštuntfinalio užduotį ir parengė veiksmingą planą, kaip pradanginti Lietuvos komandos lyderį Joną Valančiūną. S.Scariolo auklėtiniai atliko ir kitą darbą – sudraskė lietuvių gynybą.
Dienos nusivylimas
Jonas Valančiūnas (Lietuva). Iki pertraukos pavojingiausias Lietuvos rinktinės krepšininkas pražangas rinko tokiu pačiu tempu, kaip taškus – po tris. Po pertraukos vaizdas beveik nepagerėjo. J.Valančiūnas žaidė 21,5 min., pelnė vos 5 taškus (2/4 dvitaškių, 1/1 baudos) ir atkovojo 6 kamuolius.
Aštuntfinalis
Lietuva – Ispanija 94:102 (po pratęsimo). M.Kuzminskas 18, I.Brazdeikis 17, L.Lekavičius ir D.Sabonis po 15, R.Jokubaitis 13, M.Grigonis 8, J.Valančiūnas 5, A.Butkevičius 3, M.Echodas ir R.Giedraitis po 0 / L.Brownas 28, W.Hernangomezas 21, R.Fernandezas ir J.Hernangomezas po 13, A.Diazas ir U.Garuba po 8, D.Brizuela 5, X.Lopezas-Arostegui 4, J.Pradilla 2, J.Fernandezas, J.Parra ir S.Saizas po 0.
Prancūzija – Turkija 87:86 (po pratęsimo). R.Gobert‘as 20, 17 atk.kam., Th.Heurtelis ir E.Fournier po 13, T.Luwawu-Cabbarot, G.Yabusele ir A.M‘Baye po 9 / B.Tunceras 22, F.Korkmazas 18, S.Šanli 12, C.Osmanas 11, S.Šengunas ir S.Hazeras po 8.
Slovėnija – Belgija 88:72. L.Dončičius 35, K.Prepeličius 13, M.Tobey 12, G.Dragičius 11, V.Čančaras 8 / E.Lecomte‘as 16, P.A.Gillet 15, 10 atk.kam., J.Tabu 9.
Vokietija – Juodkalnija 85:79. D.Schröderis 22, M.Lo ir F.Wagneris po 14, A.Obstas, D.Theisas ir J.Thiemannas po 9 / K.Perry 25, B.Dubljevičius 22, M.Simonovičius 13, V.Mihailovičius 12.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.