Sugrįžimas
Serbijos, Graikijos ir Čekijos rinktinėse paskutinėmis rugpjūčio dienomis vyko lenktynės su laiku. Net keli šių komandų krepšininkai gydėsi traumas, ir medikai negalėjo tvirtai atsakyti į klausimą, ar jie spės pasveikti iki Europos pirmenybių.
Atsižvelgęs į gydytojų patarimus, Serbijos rinktinės treneris Svetislavas Pešičius neįtraukė į dvyliktuką Nemanjos Bjelicos. Tuo tarpu serbai Nemanja Nedovičius ir Nikola Milutinovas, graikai Kostas Sloukas, Kostas Antetokounmpo, Ioannis Papapetrou ir Giorgos Papagiannis, čekai Tomašas Satoransky ir Vitas Krejči atvyko į Europos pirmenybes nebūdami visiškai sveiki.
Abu čekai, K.Sloukas, I.Papapetrou ir N.Nedovičius penktadienį jau žaidė. Tačiau bent T.Satoransky nebuvo pasiruošęs žaisti nei fiziškai, nei psichologiškai. Jis aikštėje praleido 17 min. ir taškų nepelnė.
Du Graikijos priekinės linijos žaidėjai G.Papagiannis ir K.Antetokounmpo bei Serbijos vidurio puolėjas N.Milutinovas per pirmąsias Europos pirmenybių rungtynes ant atsarginių suolo sėdėjo neapsivilkę sportinės aprangos.
Šeimininkai
Europos pirmenybės vyksta keturiose šalyse, bet pirmajame ture namų sienos padėjo tik dviem šeimininkų komandoms.
Ketvirtadienį vokiečiai įspūdingai nugalėjo prancūzus 76:63, o penktadienį italai nesunkiai įveikė estus 83:62.
Kitų dviejų šalių sirgaliai iš arenų namo grįžo nukabinę nosis. Ketvirtadienį gruzinai po pratęsimo pralaimėjo belgams 76:79, o penktadienį čekai nusileido lenkams 84:99.
Triuškinimas
Pirmajame ture ketverios rungtynės baigėsi didesniu nei 20 taškų skirtumu.
Po pirmojo turo didžiausios pergalės rekordas priklauso Ukrainos rinktinei, kuri sutriuškino Didžiosios Britanijos krepšininkus 29 taškų skirtumu 90:61.
Ispanija įveikė Bulgariją 114:87 (27 taškais), Serbija – Nyderlandus 100:76 (24 taškais), Italija – Estiją 83:62 (21 tašku).
Vienženkliu skirtumu baigėsi penkerios rungtynės, o dvejose iš jų komandos žaidė pratęsimus. Ilgiausiai trukusiose rungtynėse Belgija po pratęsimo įveikė Gruziją 79:76, Izraelis – Suomiją 89:87.
Taškai
Rezultatyviausias pirmojo turo žaidėjas buvo suomis Lauri Markkanenas, penktadienį įmetęs 33 taškus į izraeliečių krepšį.
28 taškus pelnė olandas Worthy De Jongas, po 27 – graikai Giannis Antetokounmpo ir Tyleris Dorsey, po 26 – lenkas Mateuszas Ponitka ir bulgaras Aleksandras Vezenkovas.
Palaikymas
Jei aikštės kraštuose nebūtų užrašo „Milan“, niekas nė nebūtų įtaręs, kad Italijos ir Estijos komandų rungtynės vyko Italijoje. Arenoje visą laiką aidėjo skanduotė „Eesti“, o garso lygis po sėkmingų Estijos krepšininkų veiksmų pakildavo aukščiau nei po taiklių italų metimų.
Iš Estijos į Milaną atvyko apie du tūkstančius sirgalių, kurių entuziazmas neatlėgo net tada, kai italai pirmavo apie 20 taškų skirtumu ir jų pergalė nekėlė abejonių.
Duetas
Graikijos rinktinei beveik du trečdalius taškų pelnė du krepšininkai. Tyleris Dorsey ir Giannis Antetokounmpo surinko po 27 taškus. Pirmojoje rungtynių dalyje graikams 19 taškų pranašumą prieš kroatus sukrovė T.Dorsey. Kai varžovai pradėjo minti ant kulnų, estafetę perėmė G.Antetokounmpo.
Dukart naudingiausias NBA sezono ir naudingiausias 2021 metų NBA finalo krepšininkas G.Antetokounmpo paskutinę minutę pelnė 5 taškus ir blokavo du kroatų metimus. Graikai nugalėjo 89:85.
Dvikova
Izraelio ir Suomijos rinktinių rungtynes papuošė dviejų NBA krepšininkų Denio Avdijos ir Laurio Markkaneno dvikova. Ketvirtojo kėlinio pabaigoje ir per pratęsimą komandos draugų jiems beveik nereikėjo – lyderiai bandė viską išspręsti patys.
Labiau patyręs 25-erių suomis L.Markkanenas svarbiausiu metu laimėjo daugiau mikrodvikovų, bet 21-erių izraelietis D.Avdija paskutinę ketvirtojo kėlinio minutę tolimu metimu išlygino rezultatą 79:79 ir privertė komandas žaisti dar penkias minutes. Per pratęsimą kone svarbiausias buvo epizodas, kuriame D.Avdija ne tik pelnė du taškus, bet ir privertė L.Markkaneną prasižengti.
Tai, kad L.Markkanenas pelnė net 33 taškus (5/13 dvitaškių, 3/6 tritaškių, 14/15 baudų) ir atkovojo 12 kamuolių, suomiui buvo menka paguoda, nes jo komanda pralaimėjo 87:89.
D.Avdija pelnė 23 taškus (4/7 dvitaškių, 3/8 tritaškių, 6/9 baudų) ir atkovojo 15 kamuolių.
Per pratęsimą abu lyderiai surinko po 5 taškus.
Dienos penketas
Tyleris Dorsey (Graikija). Graikų kilmės amerikietis vos prasidėjus rungtynėms gavo techninę pražangą už vaidybą, bet greitai išpirko kaltę. Jis apipylė kroatų krepšį tritaškiais, draskė varžovų gynybą nesustabdomais prasiveržimais ir vien iki antrojo kėlinio vidurio pelnė 18 taškų. Iš viso T.Dorsey žaidė 29 min., pelnė 27 taškus (4/8 dvitaškių, 5/9 tritaškių, 4/4 baudų) ir atkovojo 5 kamuolius.
Jaleenas Smithas (Kroatija). Vos prieš kelias savaites Kroatijos pasą gavęs amerikietis iškart ėmėsi darbo. Jis trečiajame kėlinyje tritaškiais metimais priartino savo naująją komandą prie dideliu skirtumu pirmavusių graikų, o paskutiniame ketvirtyje palaikė intrigą po prasiveržimų iš po krepšio pelnytais taškais. J.Smithas žaidė 35,5 min., pelnė 23 taškus (3/6 dvitaškių, 5/7 tritaškių, 2/2 baudų), atkovojo 5 kamuolius ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus.
Mateuszas Ponitka (Lenkija). Lenkijos rinktinės lyderis nuo pirmųjų minučių draskė čekų gynybą. Jis dažnai verždavosi į baudos aikštelę, o jei nebūdavo galimybės pačiam pabaigti ataką, atmesdavo kamuolį laisvam komandos draugui. Rungtynių pabaigoje M.Ponitka įsidrąsino tiek, kad pataikė du tritaškius. Jis žaidė 29 min., pelnė 26 taškus (7/10 dvitaškių, 2/6 tritaškių, 6/9 baudų), atliko 9 rezultatyvius perdavimus ir atkovojo 4 kamuolius.
Deni Avdija (Izraelis). Jaunasis Izraelio rinktinės lyderis kartais be priežasties karščiuodavosi ir vos neprivirė košės savo komandai. Vis dėlto jis ketvirtojo kėlinio pabaigoje tritaškiu išlygino rezultatą, o per pratęsimą jo pataikytas dvitaškis su L.Markkaneno pražanga tapo lemiamu epizodu. 21 metų aukštaūgis žaidė 37 min., pelnė 23 taškus (4/7 dvitaškių, 3/8 tritaškių, 6/9 baudų) ir atkovojo 15 kamuolių.
Lauri Markkanenas (Suomija). Suomijos rinktinė surengdavo spurtus tuomet, kai įsibėgėdavo šio turnyro rezultatyvumo rekordą pasiekęs L.Markkanenas. Vis dėlto suomių lyderiui ne visuomet pavykdavo pralaužti varžovų gynybą, o jo taiklumas mėtant iš vidutinio nuotolio buvo prastas. L.Markkanenas žaidė 33 min., pelnė 33 taškus (5/13 dvitaškių, 3/6 tritaškių, 14/15 baudų) ir atkovojo 12 kamuolių.
Dienos treneris
Igoras Miličičius (Lenkija). Iš Kroatijos kilęs, bet seniai Lenkijoje įsikūręs krepšinio specialistas puikiai reagavo į pokyčius aikštėje ir labai greitai užgesindavo gaisrus, kuriuos lenkams bandė užkurti D grupės šeimininkė Čekijos rinktinė. Vos tik čekai kurioje nors aikštės vietoje įgydavo pranašumą, Lenkijos komanda persitvarkydavo ir susigrąžindavo iniciatyvą. Čekai, kurie buvo laikomi favoritais, per rungtynes pirmavo tik 1 min. 1 sek.
Dienos nusivylimas
Dario Šaričius (Kroatija). Visą praėjusį NBA sezoną dėl sunkios kelio traumos praleidęs „Phoenix Suns“ puolėjas dar neatgavo sportinės formos ir tempė Kroatijos rinktinę žemyn. Aikštėje blaškęsis D.Šaričius žaidė 20,5 min., bet nepelnė nė taško (0/1 dvitaškio, 0/5 tritaškių).
1 turas
C grupė (Milanas)
Ukraina – Didžioji Britanija 90:61. S.Mychailiukas 17, A.Lenis 13, B.Blizniukas ir I.Sydorovas po 10 / L.Nelsonas 16, G.Olaseni ir M.Hessonas po 10.
Kroatija – Graikija 85:89. J.Smithas 23, Boj.Bogdanovičius 19, K.Simonas 18, I.Zubacas 11, M.Hezonja 10 / G.Antetokounmpo 27, 11 atk.kam., T.Dorsey 27, D.Agravanis 11.
Italija – Estija 83:62. S.Fontecchio 19, N.Melli 17, A.Polonara 12, 11 atk.kam., N.Manionas 12, L.Datome 11 / K.Kriisa 20, K.Kitsingas ir J.Joesaaras po 9.
D grupė (Praha)
Izraelis – Suomija 89:87 (po pratęsimo). D.Avdija 23, 15 atk.kam., T.Ginatas 13, G.Pnini ir N.Levi po 10 / L.Markkanenas 33, 12 atk.kam., A.Madsenas 13, E.Maxhuni 11.
Lenkija – Čekija 99:84. Mat.Ponitka 26, A.J.Slaughteris 23, A.Balcerowski 14, M.Sokolowski 12, M.Michalakas 10 / J.Vesely 17, J.Bohačikas 13, P.Auda 10.
Serbija – Nyderlandai 100:76. N.Jokičius 19, V.Marinkovičius 18, V.Micičius 15, 12 rez.perd., D.Rističius 11, N.Kaliničius 10 / W.De Jongas 28, K.van der Vuurstas 11.