V. Alekna įvertino keistus Vilniaus savivaldybės užmojus dėl salių nuomos: „Norima išlaikyti sovietines liekanas“

2020 m. birželio 16 d. 20:27
Antradienį po pietų prie sostinės Savivaldybės pastato lūkuriavo galimybės pasportuoti ir parodyti, jog tai nemenka bendruomenės jėga, daugiau kaip 500 „nesavų“ vaikų, jų tėvelių bei sporto organizacijų vadovų. „Nesavi“ – tai naujoji Vilniaus Savivaldybės etiketė vaikams, kurie patvirtinus naująją mokyklų, stadionų bei darželių infrastruktūros nuomos tvarką būtų išstumti iš turimų sporto objektų, užleisdami vietas savivaldybės finansuojamoms valstybinėms sporto mokykloms.
Daugiau nuotraukų (46)
„Tas projektas buvo pakankamai neviešai rengiamas. Reikia paklausti tų, kas jį rengė – ko buvo siekiama? Kai jį jau pamatėme, tai jis jau, kaip sakoma, buvo paleistas pritarimui ir vykdymui: jokių diskusijų dėl jo nevyko.
Gal karantinas savivaldybės vadovams sutrukdė, gal dar kažkas, tačiau tikrai viskas turėjo vykti kitaip“, – atvykęs į savotišką protesto akciją prie Vilniaus Savivaldybės tikino Seimo narys olimpinis čempionas Virgilijus Alekna.
Tuo tarpu daugiau kaip pusę tūkstančio vaikų, kurie atstovavo privačias karatė, tinklinio, futbolo, krepšinio, badmintono, lengvosios atletikos bei regbio sporto organizacijas pabandė sportuodami priešais Savivaldybės vadovų langus įteigti, jog jie nėra „nesavi“, o visais jais mietas turi rūpintis po lygiai.
Vilniaus miesto savivaldybė prieš kurį laiką nutarė rengti centralizuotą sistemą mokyklų ir darželių infrastruktūros nuomai ir taip deklaravo siekį surinkti daugiau pinigų, užtikrinti skaidrumą bei lygias konkurencines sąlygas visiems potencialiems nuomininkams.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas prisiekinėjo, kad naujoji sistema „Active Vilnius“ leis visiems norintiesiems realiu laiku internete matyti visas laisvas sales, kabinetus, stadionus, aikštynus ir kitas patalpas 250 sostinės įstaigų ir jas išsinuomoti sumokant per elektroninę bankininkystę.
Tačiau pagal sostinės savivaldybės nuostatas ir penkis kriterijus sporto įstaigoms bei būreliams, pirmenybė turėjo būti teikiama savivaldybės įstaigoms – jos pagal planuotą nutarimą galėjo pirmosios išsinuomoti sales geriausiu ir patogiausiu laiku, o likęs laikas atitektų privačioms sporto organizacijoms.
„Man tai keista visa ši istorija, nes gerai pasižiūrėjus, aiškiai matosi, koks privačių sporto organizacijų indėlis į jaunimo sportinį tobulėjimą ir koks indėlis yra iš valstybės finansuojamų sporto mokyklų. Tai tikrai sėkmingiau dirba ne finansavimą gaunančios įstaigos“, – protesto akcijoje „Už Vilniaus vaikus“ kalbėjo disko metikas V. Alekna.
Vilniaus miesto savivaldybė keturioms savivaldybės neformalaus švietimo įstaigoms – Vilniaus krepšinio mokyklai, Vilniaus futbolo mokyklai, „Tauro“ sporto mokyklai bei ir Vilniaus moksleivių sveikatos centrui 2018-siais skyrė 5,5 mln. eurų finansavimą, praėjusiais metais dviem šimtais tūkstančių daugiau, o šiemet jau net 5,9 mln. eurų.
2020 metais valstybės remiama Vilniaus krepšinio mokykla iš miesto gaus 964 tūkstančius eurų. Tuo tarpu privati Sostinės krepšinio mokykla (SKM), surinkdama savo reikmėms už teikiamas paslaugas 1,5 mln. eurų biudžetą, iš miesto tegavo vos mažiau kaip 15 tūkst. eurų. Ir tai nežiūrint į tai, kad VKM sportuoja apie 1300 vaikų, o SKM – net 3400.
„Pasigirsta kalbų, jog gal tada vieniems reikia duoti daugiau pinigų, o kitiems – neduoti. Bet negalima atiminėti ir atidavinėti pinigus kitų sąskaita. Iš principo reikalinga sistema: jei tu atitinki kriterijus, tu turi pretenduoti į tą pinigų maišą – ne, atsiprašau“, – sakė V.Alekna.
Jei šį trečiadienį, birželio 17 dieną, Vilniaus savivaldybėje bus pritarta naujajai tvarkai, bene labiausiai nukentėtų Sostinės krepšinio mokykla, kurios vienas įkūrėjų Andrius Čerškus niūriai pripažįsta: „Šiuo metu Vilniuje didžiausia vertybė visoms sporto mokykloms yra ne treneriai, o salės. Įsivaizduokite, rugsėjį biudžetinės Vilniaus krepšinio ar „Tauro“ sporto mokyklos atsidarys sistemą ir rezervuos visus geriausius laikus – nuo 14 iki 18 valandos. Be jokio konkurso. O spalio 1 d. sistema bus atverta visiems kitiems – mums, futbolo ar fechtavimosi mokykloms. Visiems jau dabar aišku, kad laikų tiesiog nebus“.
Pagal naują siūlymą, kuriam turi pritarti Vilniaus taryba, privačioms neformaliojo ugdymo įstaigoms turėtų atitekti nebe 8 valandos per savaitę, o 14-16,5 valandų.
Biudžetinės įstaigos turės 12 valandų ir pirmumo teisę jas rezevuotis. Tad nesunku suskaičiuoti, kad jos galės užimti geriausius laikus geriausiomis valandomis geriausiomis savaitės dienomis, nes reti tėvai į neformaliojo ugdymo užsiėmimus vaikus norėtų leisti savaitgaliais ar anksti rytais, labai vėlai vakarais.
„Tik laiko klausimas, kada išnyks valdiškos sporto mokyklos, nes tai sovietinis palikimas. Bet sovietų palikimas baigėsi prieš 30 metų ir mes jau gyvename abiem kojomis Vakarų pasaulio vertybėmis.
Tačiau kažkas vis dar nori išlaikyti tas sovietines liekanas. Tai ydinga praktika ir naudinga tik valdiškoms įstaigoms“, – piktinosi Savivaldybės norais sukurti savo finansuojamoms sporto mokykloms šiltnamio sąlygas V.Alekna.
Į diskusijas dėl to, kad Vilniaus savivaldybė nori sudaryti prastesnes sąlygas SKM ir kitoms privačioms sporto organizacijų auklėtiniams, įsitraukė net Lietuvos krepšinio federacija.
Šios generalinis sekretorius Mindaugas Špokas raštu kreipėsi į savivaldybę, prašydamas toliau sudaryti sąlygas SKM žaidėjams tobulėti, nes jie yra svarbi Lietuvos krepšinio bendruomenės dalis.
Nors už sprendimą dėl naujos salių ir stadionų nuomos praktiką buvo numatoma Tarybos posėdyje balsuoti trečiadienį, dalis Vilniaus Tarybos narių įsitikinę, jog jis bus atidėtas.
„Aš nemačiau tiek daug dokumentų dėl siūlymų per visą savo darbą Savivaldybėje. Juolab, kad Taryba ir vėl karantino sąlygomis turės bendrauti vaizdo konferencijos pagalba, o ne gyvai.
Greičiausiai, bus salių nuomos klausimas atidėtas dviem savaitėms, paprašyta susėsti visoms suinteresuotoms pusėms prie derybų stalo. Viena aišku, kad punktas dėl savivaldybės finansuojamų organizacijų viršenybės nuomojant sales turi būti išbrauktas“, – antradienį tikino Vilniaus tarybos narys Žilvinas Šilgalis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.