Komentatorius L. Kunigėlis: „Koronaviruso pasekmės klubams – tai visiškai nenatūrali atranka“

2020 m. balandžio 16 d. 20:14
Interviu
„Pagalbos skambučių linijoje vakar, šiandien savanoriauju mobiliame koronaviruso patikros punkte“, – ramiai, tačiau atsakingai savo dienų planus dėliojo ne vienam krepšinio sirgaliui žinomas veidas ir balsas, televizijos sporto komentatorius Linas Kunigėlis.
Daugiau nuotraukų (10)
Pasaulyje sustojus visam sportui, išskyrus Baltarusiją, didžioji dalis sporto bendruomenės atranda ir kitų visuomenei naudingų veiklų.
Daugiau kaip du dešimtmečius krepšinio dvikovas komentuojantis 48-erių L.Kunigėlis pastaruoju metu su kitais savanoriais visuomeniniais pagrindais dirba karštojoje skambučių linijoje, tiekia maistą negalintiems dėl karantino išeiti iš namų ar senjorams.
„Dabar taip sudėlioti prioritetai“, – sakė 13 metų Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės spaudos atstovu buvęs sporto komentatorius, pernai davęs Lietuvos šaulio priesaiką ir tik dėl koronaviruso pandemijos neužbaigęs bazinio šaulio kurso.
Būtent šauliai sugalvojo pandemijos metu įkurti nacionalinį pagalbos koordinavimo centrą, kuris kuo tik galėdamas siekia padėti žmonėms šiuo nelengvu laikmečiu.
„Iš esmės, viskas šiai dienai aišku su krepšiniu, su datomis, tad privalu trumpam atidėti šią veiklą iki kol bus nugalėta pandemija“, – kalbėjo FIBA organizacijoje tarptautinių transliacijų prodiuserio pareigas einantis L.Kunigėlis.
Jis kartu yra ir Jono Valančiūno paramos fondo atstovas.
– Esate FIBA atstovas ir atsakingas už Čempionų lygos turnyro eigą mūsų šalyje. Kaip žinia, FIBA perkėlė baigiamąją kovų fazę į rudenį – vyks aštuoneto finalai. Jūsų manymu, toks FIBA sprendimas teisingas? Gal vertėjo palaukti ar tiesiog nutraukti varžybas?, – lrytas.lt paklausė L.Kunigėlio.
– Noriu pasakyti, kad nesu oficialus FIBA turnyro atstovas ir nelabai galėčiau atsakinėti į tokius klausimus ar dėstyti oficialią organizacijos nuomonę.
Šiuo atveju galiu tik pareikšti nuomonę žmogaus, kuris yra tampriai yra susijęs su krepšiniu. Siūlymas nenutraukti varžybų ir vis dėlto išsiaiškinti laimėtoją atėjo ne iš FIBA organizacijos komandoms, o to norėjo patys klubai.
Berods, tokį formatą pasiūlė Atėnų AEK klubas, kuriame žaidžia Jonas Mačiulis.
Manyčiau, kad tai buvo ir yra optimaliausias organizacijos sprendimas galvojant apie tarptautinį krepšinį, nes šiai dienai niekas negali pasakyti, kaip pasaulis tvarkysis su koronavirusu. Ir apskritai, nežinia, kokie judėjimai vyks vasarą – ar savo varžybas atnaujins NBA, Eurolyga, kiti turnyrai.
– Šiemet apskritai nevyks krepšinio varžybų...
– Taip, tačiau šiuo atveju yra labai gerai, kad yra visiškas aiškumas – FIBA sudėliojo visą tvarkaraštį ateičiai. Dabar krepšinio bendruomenė gali būti rami – ji žino, kad nereikia jokių apmąstymu, nereikia spėlionių: olimpinė atranka į Tokijo žaidynes vyks 2021 metais birželį, Europos čempionatas 2022 metais rudenį.
FIBA sugebėjo subalansuoti tarptautinį kalendorių, o tai, kaip suprantate, nėra lengva. Dabar visos pusės sutiko su pakeitimais – o juk tarptautinės varžybos yra labiausiai pažeidžiamos šiuo metu.
Jei šalies čempionatas gali vykti ar baigtis viename ar kitame taške, tai tarptautines kovas privalai derinti su daugelį renginių – reikia mąstyti net ir apie arenų užimtumą.
– Kaip vertintumėte LKL čempionato nutraukimą kovo mėnesį?
– Čia jau ne kalba apie norus ir galimybes – sprendimas savalaikis. Jei dar prieš kurį laiką kažkas dar bandė kelti bangas ir aiškinti, kad per anksti, reikėjo turnyrą atidėti, tai dabar matome, kad padaryta viskas teisingai. Ir pats garsiai sakiau, kad būtina dėl pandemijos nutraukti varžybas.
Taip, galima kalbėti apie žaidėjų algų klausimą, galima svarstyti, ar buvo būtina skelbti čempioną, tačiau žingsnis teisingas. Juolab, jis labai teisingas, kai tokio precedento – koronaviruso pandemijos – niekada nebuvo ir niekas tiksliai nežinojo, kokiu keliu geriau eiti.
– Pasaulinis futbolas dar bando sugrįžti į šį sezoną, o krepšinis masiškai jį tiesiog laidoja. Kaip galvojate, ar tai pakenks šios sporto šakos įvaizdžiui po to, kai baigsis pandemija?
– Ko jau ko, o krepšinis įvaizdžio tikrai nepraras. Nėra jokių prielaidų prarasti tą įvaizdį. Ne tik jo nepraras, bet, galbūt, dar ir įgis naujų sirgalių – po visų tų karantinų sporto aistruoliai bus išsiilgę įvairių renginių, varžybų, tad su mielu noru ateis ir į krepšinio rungtynes.
Mes galime labiau kalbėti ne apie įvaizdį ir jo praradimą, o ekonominį smūgį tiek krepšiniui, tiek ir futbolui.
Šioje situacijoje blogesnėje padėtyje yra futbolas, kuris aiškiai praras dešimtimis kartų daugiau lėšų nei krepšinis. Nes futbolas generuoja kur kas daugiau lėšų.
Bet kuriuo atveju teks kalbėti apie individualiai kiekvieną komandą ar klubą.
Bijau, kad po koronaviruso pandemijos pasekmės Lietuvos krepšiniui bus jaučiamos greičiausiai vienerius-dvejus metus. Tai yra optimistinis scenarijus.
– Tai manote, kad po koronaviruso pandemijos LKL vyks natūrali atranka – žlugs silpniausieji klubai?
– Tai visiškai nenatūrali atranka, neturinti nieko bendro su tuo, ką mes vadiname „neišsilaikė“. Dabar viską spręs du faktoriai: kaip skaudžiai virusas suduos apskritai Lietuvos verslui ir kaip karantinas bei po to sekusi krizė įtakos kompanijas, kurios remia krepšinio komandas.
Jau teko girdėti, kad Italijoje kurpiamas valdžios koridoriuose planas vykdyti varžybas be žiūrovų iki 2021 metų sausio. Tai šiuo atveju, jei bus pasinaudota italų siūlymu, LKL nukentėtų tik Kauno „Žalgiris“ ir galbūt šiek tiek Vilniaus „Rytas“: kauniečiai gauna geras pajamas iš bilietų, o vilniečiai – sakysime, prisiduria kažką...
Taigi, žiūrovai LKL čempionatui neturėtų labai didelės įtakos ekipų išsilaikymui.
Būkime sau atviri, bet LKL klubus liūto dalimi remia savivaldybės – jos savo lėšomis suformuoja biudžetus.
Bet labai abejoju, kad po pandemijos nors viena savivaldybė prioritetiniu savo tikslu laikys sporto rėmimą.
Viskas bus nukreipta į socialinius darbus, bendruomenes, todėl krepšinio komandoms po pandemijos gali kilti klausimų dėl savo būties. Bet tai, dar kartą sakau, nėra natūrali atranka...
– Kalbama, kad daugelis krepšinio turnyrų stebi NBA sprendimus – jei savo kovas atnaujins lyga, nemažai šalių taip pat suskubs tai padaryti. Manoma, kad kažkokio panašaus sprendimo laukia ir Eurolyga.
– Visiškai neteisinga pozicija. Viena, mes kalbame apie NBA – tai galima sakyti, vienos šalies čempionatas. Tad viskas sprendžiama valstybės viduje, pagal vienos šalies įstatymus.
Galima sakyti, kad „Toronto Raptors“ yra Kanados ekipa, tačiau vis tiek jai galios Amerikos nustatyti varžybų rengimo kriterijai. Kiek kalbėta, norima visus klubus suvežti į Las Vegasą ir ten užbaigti pirmenybes. Bet kartoju, tai yra vidinis šalies čempionatas...
Tai kaip dabar galima būtų priderinti NBA schemas Eurolygos ar kokioms nors Azijos krepšinio lygoms, jei jose varžosi ne mažiau kaip 5 ar 6 šalių komandos.
Skirtingi viruso pažeidimai, skirtingi šalies įstatymai. Tu niekaip neįdiegsi NBA patirties kitoms lygoms. Tad net nereikėtų svajoti, jog vos tik NBA pradės savo varžybas, visi kiti taip pat puls tęsti savuosius turnyrus.
komentatorius^InstantNBA
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.