Rinktinės treneris B. Matkevičius: „Belgai mums plekštelėjo per veidą, dabar mes turime tai padaryti čekams“

2020 m. vasario 24 d. 13:52
Lrytas.lt
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmadienį namuose žais 2021 metų Europos čempionato atrankos turnyro C grupės antrojo turo rungtynes su Čekijos komanda. Susitikimo pradžia Vilniaus „Siemens“ arenoje 19.30 val.
Daugiau nuotraukų (6)
Abi ekipos skirtingų nuotaikų pasitinka šią pirmadienio dvikovą. Vasario 21 d. pirmajame varžybų ture lietuviai išvykoje beviltiškai pralaimėjo Belgijai – 65:86, o čekai, kurie kaip vieni būsimųjų Senojo žemyno pirmenybių šeimininkų jau turi kelialapį į finalo etapą, savų žiūrovų akivaizdoje Pardubicuose pranoko Daniją 75:71.
Belgų pamokos išmoktos
Lietuvos rinktinės senbuviai, kurių pečius slegia atsakomybė dėl nesėkmės belgų Monse, bet su kuriais siejamos ir didžiausios viltys mūšyje Vilniuje su Čekija, penktadienio prisiminimus veja šalin, kaip slogų sapną.
„Pailsėjome po ankstesnių rungtynių, išsivalėme savo galvas ir eisime į priekį nesidairydami atgal ir nesiblaškydami, – sakė komandos kapitonas Mantas Kalnietis. – Rungtynės su čekais yra naujas švarus lapas ir jame bus jau kiti įrašai. Žinome ir suprantame savo klaidas ir jų daugiau stengsimės nekartoti. Privalome kautis dėl būtinos mums pergalės.“
„Žaisime prie savų sirgalių ir puikiai suprantama šių rungtynių svarbą. Žinome, kad tai pajėgi rinktinė, kurios neslegia jokia įtampa dėl patekimo į Europos čempionatą. Nieko mes dar nepralaimėjome“, – teigė Jonas Mačiulis.
„Tikiu, kad rungtynėse su čekais pamatysite kitokį mūsų veidą. Reikia kuo greičiau pamiršti rungtynes Belgijoje, padaryti tinkamas išvadas, ką ir darėme treniruotėse bei nuo pat pirmųjų mačo Vilniuje minučių būti agresyviems ir fiziškiems.
Tokiais, kokiais norime ir galime būti. Be abejonės, norisi atiduoti duoklę fanams. Tiek tiems, kurie palaikė Belgijoje, tiek tiems, kurie palaikys mus „Siemens“ arenoje ir prie televizijos ekranų“, – įsitikinęs Mindaugas Kuzminskas.
Auklėtiniams antrino ir rinktinės treneris Darius Maskoliūnas.
„Pasižiūrėjome, paanalizavome. Pagrindinės Čekijos stiprumas yra tas, kad jų branduolys 5-6 krepšininkai, kurie jau seniai rungtyniauja kartu ir šiuo metu žaidžia viename klube (Nymburko – red. past.).
Taip pat jie turi tą patį trenerį. Tačiau mes žinome kaip žaisti su Čekija. Reikia gerbti užrašą ant marškinėlių „Lietuva“ ir reikia pirmadienį pataisyti situaciją“, – tvirtino D. Maskoliūnas.
„Belgijoje mums trūko energijos. Mums davė per veidą, taip nelengvai plekštelėjo, o mes tiesiog kitą žandą davėme, kad toliau plekštelėtų.
Manau, kad dabar, žaidžiant namie, mes pirmieji turime plekštelėti kaip reikiant ir žiūrėti toliau, kad atsistotume ant kojų bei parodytume savo lygį“, – prieš rungtynes su čekais kalbėjo šalies rinktinės stratego asistentas Benas Matkevičius.
Per pertraukėlę tarp dviejų turų Lietuvos rinktinės gretas sustiprino Rokas Jokubaitis ir treneris Tomas Masiulis, abu deleguoti iš Kauno „Žalgirio“.
Varžovų gretose – septyni pasaulio čempionato dalyviai
Nors čekai kelialapį į „Eurobasket 2021“ jau turi, į šį atrankos „langą“ atvyko dauguma geriausių šalies krepšininkų.
Septyni žaidėjai su Čekijos (24-oji vieta FIBA reitinge) rinktine 2019 metų planetos pirmenybėse Kinijoje užėmė aukštą šeštąją vietą (pralaimėjo JAV 67:88, įveikė Japoniją 89:76, nugalėjo Turkiją 91:76, laimėjo prieš Braziliją 93:71, nusileido Graikijai 77:84, patyrė nesėkmę nuo Australijos 70:82, pranoko Lenkiją 94:84 ir turnyrą baigė pralaimėjimu Serbijai 81:90).
Tiesa, visų ryškiausių čekų krepšinio žvaigždžių Vilniuje nebus.
Tomašas Satoransky žaidžia NBA, Janas Vesely užimtas Eurolygoje, Pavelas Pumprla baigė karjerą rinktinėje, o natūralizuotas amerikietis Blake‘as Schilbas ir Ondrejus Balvinas šįkart dėl asmeninių priežasčių liko už rinktinės borto.
Štai todėl Čekijos rinktinės strategas Ronenas Ginzburgas atrinko tik vietos lygoje rungtyniaujančius žaidėjus ir perspektyvų jaunimą.
„Jaunieji mūsų krepšininkai Petras Šafarčikas, Simonas Purshlas ar Vitas Krejčis žaidžia labai gerai. Žinoma, jie kartais klysta, bet tai juk ir yra ta kaina, kurią mes mokame už tai, kad jaunimas jau gali atstovauti Čekijos nacionalinei rinktinei. Tai bus ypač naudinga mūsų krepšiniui ateityje.
Sunku, kai rinktinės sudėtyje iš karto atsiranda 5-6 nauji krepšininkai, kurie per tris šio atrankos „lango“ dienas turi sugerti į save visą naują jiems informaciją. Tai mums neigiamai atsiliepia puolime. Pusė komandos, sudarytos iš naujokų, kelia tam tikrų sunkumų“, – savo rūpesčiais dalinosi R. Ginzburgas.
Pirmąjį kartą Čekijos komandos kapitonu paskirtas Vojtechas Hrubanas prisipažįsta, kad šios pareigos kol kas jį slegia aikštėje.
„Man sunku susitaikyti su naujomis pareigomis aikštėje. Galvoje be krepšinio kirba per daug visokių minčių ir tai trukdo žaisti. Matyt, kad esu pernelyg motyvuotas. Mūsų rinktinės sudėtis – nauja, o vaidmenys komandoje vis dar skirstomi.
Su kiekviena treniruote ir naujomis rungtynėmis mes vis tobulėjame. Mes dar tik mokomės nugalėti. Pasiteisina, kai aikštėje vienu metu žaidžia keli to paties klubo krepšininkai. Taip lengviau pagauti tinkamą ritmą, ypač – puolime“.
Praėjusį penktadienį pergalingame mače su danais Čekijos rinktinėje rezultatyviausi buvo Jaromiras Bohačikas (17 taškų), Martinas Peterka ir Martinas Križas (po 14).
Tarpusavio balansas – lietuvių naudai
Lietuva ir Čekija tarpusavyje įskaitant ir draugiškas rungtynes yra žaidusios penkis kartus, o pergalių balansas yra mūsiškių naudai (4:1).
Tas vienintelis blynas prisvilo 1999 metų Europos čempionate, kai Lietuva pralaimėjo Čekijai 62:78.
Vėliau sekė keturios pergalės iš eilės. 2007 metų „EuroBasket“ turnyre lietuviai sutriuškino varžovus 95:75, 2013-aisiais laimėjo draugišką mačą 69:55, 2015 metų Senojo žemyno pirmenybėse pranoko čekus tik po pratęsimo 85:81 (69:69), o pernai draugiškame susitikime prieš pasaulio čempionatą taip pat įrodė savo pranašumą 82:79.
FIBA sudarytame Europos čempionato atrankos dalyvių reitinge Lietuva rikiuojasi 4-oje vietoje, o mūsų priešininkė Čekija yra 8-oje pozicijoje.
XX amžiaus pabaigoje ir XXI pradžioje Čekija retai patekdavo į Europos čempionatą ir jo nuolatiniais dalyve tapo, kai komandų skaičius baigiamajame etape buvo padidintas iki 24.
Čekijos rinktinė nepraleido nė vieno Europos čempionato nuo 2013 metų, bet 2017-aisiais nepateko į Senojo žemyno pirmenybių atkrintamąsias varžybas.
Europos čempionato atrankos turnyre dalyvauja 32 komandos, suskirstytos į aštuonias grupes. Iš kiekvienos grupės į baigiamąjį etapą pateks po tris komandas.
Atrankos turnyre žaidžia ir būsimos Europos čempionato šeimininkės Gruzijos, Čekijos, Italijos ir Vokietijos rinktinės. Šioms keturioms komandoms kovoti dėl kelialapių nereikia.
Europos čempionatas vyks 2021 metų rugsėjo 2-19 dienomis.
Vyrai jaučiasi nepatogiai
– Treneri, kokios stipriosios Čekijos rinktinės pusės? – buvo paklaustas B.Matkevičius.
– Ne visi stipriausieji suvažiavo. T.Satoransky buvo labai svarbus jų raktas į pergales, o dabar jie jį pirmoje pozicijoje bando pakeisti bendromis jėgomis.
Tikrai vėl bus komanda, kuri bėgs į greitą puolimą ir bandys susirinkti lengvų taškų. Jie neturi visų krepšininkų, bet turi gerą trenerį, todėl ras būdų, kaip atakuoti.
Net ir su mažu penketu. Viskas priklausys, kaip mes susitvarkysime gynyboje su varžovų aktyviu puolimu, nes jie labai išplečia aikštelę, visi penki žaidėjai meta į krepšį, nežaidžia savanaudiškai, ieško vienas kito ir negaili perdavimų.
Iš tikrųjų, į jų žaidimą gražu žiūrėti. Mes turime turėti fizinio pasirengimo pranašumą ir žiūrėsime, kaip su jais susitvarkysime.
– Kas daugiausiai nuimta naštos dėl to, kad nėra Tomašo Satoransky?
– Bendromis jėgomis: yra ir Tomašas Vyoralas, ir Jakubas Širina, jie turi tų žaidėjų, kurie gali išvedinėti kamuolį, tas pats Jaromiras Bohačikas gali išvesti kamuolį ir žaisti pirmoje pozicijoje.
Jis yra labai įvairiapusiškas žaidėjas. Turime žiūrėti, prieš ką žaidžiame ir nesutrikti jų deriniuose. Jie turi daug derinių variantų ir manau, kad prieš danus dar ne viską parodė. Keletą situacijų dar prieš mus panaudos.
– Čekų rinktinėje nėra Ondrejaus Balvino. Ar dėl to varžovų priekinė linija yra lengvesnė?
– Be abejo, taip. Dabar jie yra be lyderių ir bando bendromis jėgomis užpildyti ir pirmąją, ir penktąją pozicijas. Vidurio puolėjo pozicijoje dabar atsirado Patrikas Auda, nors pirmose rungtynėse dėl čiurnos traumos nežaidė.
Žiūrėsime, kaip jis įsiterps ir atrodys šiandien. Jie neturi daug aukštaūgių, todėl mūsų aukšti krepšininkai turės dažnai gintis perimetre.
Martinas Peterka gali žaisti ir ketvirtoje, ir penktoje pozicijoje, jis gali įmesti ir atšokus. Reikės koncentruotis ir gerai komunikuoti.
– Ar Lietuvos rinktinės priekinė linija yra mūsų pagrindinis koziris su čekais?
– Turime ir kitose pozicijose pranašumų, bet, be abejo, mes su Donatu Motiejūnu turime pranašumą po krepšiu ir turėsime jį išnaudoti.
Manau, kad čekai tam irgi bus pasiruošę. Kaip jie reaguos į mūsų aktyvumą po krepšiu, taip atitinkamai turėsime atlikti perdavimus ir rasti kitų būdų.
Negalime tik aklai laužti po krepšiu. Jeigu bandai viską forsuoti ir aklai laužti, tuomet dažniausiai tai baigiasi blogai.
– Kokią reakciją iš krepšininkų pamatėte po nesėkmės Belgijoje?
– Koncentracija. Matosi, kad vyrai jaučiasi nepatogiai prieš sirgalius ir save, savo darbą.
Iš tikrųjų ten nebuvo rungtynės, pagal tai, kaip mes žaidėme. Manau, kad šiandien bus akivaizdu, kokią reakciją mes parodysime ir kokio charakterio esame komanda.
rinktinė^InstantBenas Matkevičius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.