„Chimki“ lietuvių trenerių penketas – apie sovietų laikų pravardes ir R. Kurtinaičio autoritetą

2019 m. gruodžio 20 d. 13:11
specialiai lrytas.lt iš Maskvos (Rusija)
Šių metų sausį į Maskvos srities „Chimki“ ekipą atgal prisiviliotas ir į trenerio kėdę pasodintas 59-erių Rimas Kutinaitis pirmiausia paskambino jam ne kartą patarinėjusiam ir tuomet Panevėžio „Lietkabelyje“ dirbusiam Robertui Kuncaičiui: šis jau sausio 29-ąją tapo pamaskio klubo darbuotojui.
Daugiau nuotraukų (41)
Nors mažai kas galėjo pagalvoti, tačiau R.Kurtinaičiui „Chimki“ vadovai leido suformuoti visą trenerių štabą iš lietuvių ir šiame Eurolygos ir VTB sezone per pristatymus stovi išsirikiavę penki Lietuvos krepšinio specialistai.
Dabar be R.Kurtinaičio ir 55-erių jo asistento R.Kuncaičio darbą „Chimkuose“ turi ir 37-erių Aurimas Jasilionis, fizinio parengimo treneris 45-erių Evaldas Kandratavičius, o galiausiai prie Rusijos komandos prisijungė ir stratego sūnus 33-ejų Giedrius Kurtinaitis. Vieni atsakingi už žaidjų parengimą, kiti – pasirengimą kovoms ir vaizdo įrašų peržiūrą.
„Kažkaip visiškai nesistebiu tuo, nors daug kas mąsto kitaip: mūsų trejetas – aš, Rimas ir Robertas buvome nuo pat Vilniaus „Lietuvos ryto“ ekipos laiku, Aurimas jau senokai mokėsi iš R.Kurtinaičio ir mes jį ištraukėme iš veiklos ieškant talentų „Ryto“ klubui, o Giedrius atvyko mums padėti su vaizdo peržiūromis“, – teigė ne tik su klubais, tačiau ir su Lietuvos vyrų krepšinio rinktine dirbęs E.Kandratavičius.
Per treniruotes linksmai replikas kai kada laidantys, tačiau reikiamu momentu atsakingai dirbantys lietuviai „Chimkų“ klube – tikrai pagarboje.
Nes didžiąją laiko dalį visi jie praleidžia su komanda ir visada yra arti salės bei ekipos arba su ja.
Patys krepšinio specialistai rinkosi gyvenamąją vietą kuo arčiau arenos, nes puikiai suprato – neįtikėtini automobilių kamščiai Rusijos sostinėje rys ir taip brangų laiką, todėl būtina šią problemą eliminuoti.
„Visi gyvename Chimkuose ir prie „Chimki“ arenos – man nuo nuomojamo trijų kambarių buto vos trys minutės kelio, po du didelius kambarius turintys Robertas, Aurimas ir Giedrius gyvena tame pačiame daugiabučiame name ir jiems iki darbo 5 minutės pėsčiomis. Tik komandos treneris gyvena šiek tiek toliau, jam reikia važiuoti automobiliu, tačiau tai trunka apie 15 minučių“, – teigė E.Kandratavičius.
Sutartį šią vasarą su klubu dar dviems sezonams pratęsusiam R.Kurtinaičiui, kuris neoficialiomis žiniomis gaus per du sezonus apie 1,8 mln. eurų, paskyrė vairuotoją, kuris ir vežioja specialistą. Kitą vertus, dažnai vairuotojui tenka daryti ir kelis reisus, kad galėtų nuvežti ne tik R.Kurtinaitį į norimą vietą, bet ir visus lietuvius.
Mūsiškių trenerių penketas Rusijoje nemėgsta skirtis net ir pasibaigus darbams.
Vyrai treniruočių traukia vienas pas kitą į namus, kad kartu pasižiūrėtų krepšinio transliacijų: daugiausiai jie renkasi R.Kuncaičio butą, tačiau įdomesnių rungtynių vyksta stebėti į „Chimki“ areną, kur vaizdo peržiūrų kambaryje stovi didelis plačiaekranis televizorius.
„Esame visiškai vyriška kompanija – kai kada atvyksta žmonos, tačiau kai jų nėra, laikomės visi kartu. Žinote, būtent tai taip pat mus vienija, o kartu ir vienija ir ekipą. Tiesa pasakius, dar nė karto nebuvo pas mane karjeroje, kad užsienyje butų tokia penkių žmonių krepšinio klubo lietuvių bendruomenė“, – net pats stebėjosi fizinio parengimo treneris.
Būna nemažai dienų, kai iniciatyvos suvienyti trenerius imasi ir pats „Chimki“ trenerių bosas R.Kurtinaitis.
Nuo 2011-ųjų penkerius metus treniravęs pamaskvio komanda jis puikiai prisimena, kur šiame mieste galima skaniai pavalgyti, tad po sėkmingų rungtynių ar norėdamas aptarti būsimą veiklą, kviečiasi visus į kelis jau visų pamėgtus restoranus. Tačiau tai ne japonų ar azijiečių restoranai.
Lietuviai pamėgo vieną armėnišką maitinimo įstaigą, kurioje pagal labai slaptą ir specialų receptą yra marinuojama ir kepama mėsa.
Į Maskvą treneriai skaniau pavalgyti nevyksta.
„Turime kelis labai gerus pavalgymo taškelius ir mums tinka tai. Kai kada net ne dėl maisto važiuoji, o pabendrauti – Rimas yra labai visus konsoliduojantis žmogus, tad jam pasakius „gal varome?“ atsisakančių nebūna“ – aiškino vienas iš „Chimki“ ekipos trenerių.
E.Kandratavičius tikino, kad per visą darbo „Chimki“ ekipoje laiką penki vyrai nesusipyko, nors pokalbių šiek tiek pakeltu balsu ir buvo.
„Bet tai ne užgauliojimai ar rietenos su pykčiais, o savo nuomonės ar idėjos išreiškimo būdas. Tai diskusija kaip padaryti geriau. O pykčių nebuvo, nors juk įprasta sakyti, kad jei atsiranda vos keli lietuviai, dėl ko susipykti visada bus galima surasti ir įkurti tris partijas“, – per ekipos treniruotę pasakojo fizinio pasirengimo treneris.
O kaip yra darbe, kai kartu dirba sūnus ir tėvas – Kurtinaičiai?
„Mes pakankamai suaugę ir visi supranta tą privalomą subordinaciją. Supraskite, esame komanda, turime dirbti, siūlyti, matyti situacijas ir pats Giedrius beveik visada su tėvu kalbasi ne kaip giminės, o kaip specialistai. Jokių „tėvai, tu ne taip darai“ nė karto nebuvo.
Rimas yra kelis kartus paminėjęs, kad nežiūrint į šeimyninius dalykus, dalykiniai santykiai turi būti aukščiau. Kiek aš matau, ekipos treneris nenuolaidžiauja sūnui ir, jei reikia, pažeria kritikos“ – Kurtinaičių šeimos užkulisius atskleidė vienas iš „Chimki“ trenerių.
Nors dažnai treneriams ar jų asistentams žaidėjai prilipdo kažkokias pravardes, lietuviai „Chimki“ komandoje to išvengė. Juos net nevadina Rusijoje dažniausiai lietuvius aplipdomomis „labusų“ pravardėmis – nuo lietuviško pasisveikinimo „labas“.
„Rusai turi tėvavardžius, tai esame Rusijos krepšininkams pasakę, jog Lietuvoje nėra jokių tėvavardžių, tad geriausiu atveju mus reikia vadinti vardais, o šiaip esame treneriai.
Tačiau krepšininkai supranta visą reikalą, todėl visur yra pagarba, tikrai neturime jokių pravardžių.
O žinant R.Kurtinaičio autoritetą, JAV krepšininkai po Rimo pastabų ar pasiūlymų visada atsako „supratau pone, taip pone“. Kalbant apie tas „labusų“ pravardes, tai jas lipdo senesnė rusų karta, gyvenusi SSRS laikais, o dabartiniai jauni rusai net nežino tokio žodžio“, – aiškino E.Kandratavičius, dirbęs ir Maskvos „Dinamo“ ir Maskvos CSKA klubuose.
Kitą vertus, tiek pats R.Kurtinaitis, tiek ir kiti lietuviai treneriai mėgsta susilažinti ir įrodyti savo viršenybę. Tačiau lažybos beveik visada būna ne iš pinigų, o dėl atsispaudimų, prisėdimų ir kandžių juokelių.
„Labiausiai tai pasižymi tuo Rimas ir Robertas. Jie vis dar yra gyvi tuo krepšiniu, noriu būti geresniais, parodyti, kad vis dar krepšininkai ir tų lažybų kaina – pasitenkinimas, kad esu geresnis, – pasakojo E.Kandratavičius. – Treneriai labiausiai mėgsta lažintis, kas pataikys tritaškius. Dažnai laimi Rimas, bet būna dienų, kai Robertas iššauna ir padaro dar vieną ekstra motyvaciją kitoms lažyboms“.
Kalbėdamas apie tai, ar ilgai išbus tas „lietuviškasis penketas“ Maskvos srities ekipoje, fizinio parengimo treneris E.Kandratavičius tik gūžčiojo pečiais.
„Kaip sako Rimas Kurtinaitis, geras treneris būna dviems atvejais – kai jis priimamas į darbą ir atleidžiamas bendru susitarimu.
Aš norėčiau, kad toks penketas laikytųsi komandoje kuo ilgiau, nes pasitikime vieni kitais, turime vieną tikslą, esame gerai susidirbę, tačiau kaip bus ateityje, ne viskas priklauso nuo norų“, – tikino E.Kandratavičius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.