Painiava A. Sabonio tvirtovėje: galva susisuko net ir visko mačiusiam V. Garastui

2019 m. lapkričio 6 d. 16:07
Lapkričio 12 dieną Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) Vykdomasis komitetas susirinks ir spręs, kas taps vyrų rinktinės treneriu. Šis postas atsilaisvino po to, kai Dainius Adomaitis nutarė pasitraukti iš trenerio pareigų nenusisekus pasaulio čempionatui Kinijoje.
Daugiau nuotraukų (13)
Tačiau laikas bėga, krepšinio visuomenė gali tik spėlioti, kas taps rinktinės treneriu, o klausimų kyla daugiau, nei randama atsakymų.
Šarūnas Jasikevičius, Rimas Kurtinaitis, Kęstutis Kemzūra, Kazys Maksvytis – tai pavardės, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių lapkričio 12 dieną nebus svarstomos.
Pirmieji trys yra Eurolygoje dirbantys specialistai, tačiau jų galimybės treniruoti rinktinę dėl susikertančių grafikų rimčiau nebuvo svarstytos. Šiame sezone Rusijoje dirbti pradėjęs K.Maksvytis buvo LKF favoritas, tačiau Permės „Parma“ klubas atsisakė jį išleisti.
„Manau, kad Antanas Sireika šiuo metu yra geriausias variantas“, – lrytas.lt trumpai apie naują viešumoje pasirodžiusią informaciją kalbėjo legendinis Lietuvos krepšinio specialistas Vladas Garastas.
Dabartinio „Šiaulių“ komandos stratego kandidatūrą iškėlė Lietuvos trenerių asociacija. LKF turbūt ruošia ir savo kandidatūrą, tačiau jų valdžios veiklą gaubia migla ir kartais sunkiai paaiškinami sprendimai.
A.Sabonio pokalbis su 15min.lt sporto redaktoriumi Kęstu Rimkumi atskleidė, kad federacijos galva net nesivargino paskambinti Rusijos klubui, sužinojus, kad šis specialisto nesiruošia paleisti į Lietuvos rinktinę. O kas jei LKF bosai nepaskambins ir „Šiaulių“ klubui? Galbūt apskritai rinktinės trenerio postas atsiras ir NKL trenerių akiratyje?
LKF Vykdomojo komiteto nariai: rinktinės trenerio kandidatūra – A.Sabonio atsakomybė
„Formaliai kandidatą siūlyti galime visi. Bet čia yra LKF prezidento ir trenerių asociacijos prerogatyva. Jie kuruoja šią sritį, todėl jie geriausiai gali apibūdinti dalykines savybes. Žinoma, vėliau vyksta diskusija, jei yra daugiau nei viena kandidatūra, o Vykdomasis komitetas balsuoja.
Pasikartosiu, kad rinktinės trenerio kandidatūra yra LKF prezidento ir trenerių asociacijos pareiga. Kai vyks diskusija, turėsime savo nuomonę“, – lrytas.lt apie rinktinės trenerio rinkimo peripetijas kalbėjo Lietuvos teisėjų asociacijos prezidentas Kęstutis Pilipauskas, kuris kartu yra vienas iš 14 LKF Vykdomojo komiteto narių.
Panašios pozicijos laikėsi ir kitas Vykdomojo komiteto narys Remigijus Milašius.
„Apie kandidatūras aš būsiu informuotas atėjęs į posėdį. Tradiciškai taip yra daroma kiek esu Vykdomojo komiteto nariu. Tas pats buvo ir D.Adomaičio atveju. LKF prezidentas ir sekretorius šiuo klausimu iniciatyvą imasi ant savo pečių ir jie neša tą kandidatūros atsakomybę“, – lrytas.lt sakė R.Milašius.
Lietuvos krepšinio lygos (LKL) prezidentas kol kas negalėjo patvirtinti kažkokių konkrečių pavardžių, kurios bus svarstomos lapkričio 12-ąją.
„Kol kas yra viskas gandų lygyje. Trenerių asociacija užsiminė apie A.Sireikos kandidatūrą, tačiau ar jie tokią kels, aš nežinau. Apie kitas kandidatūras aš negirdėjau“, – atskleidė R.Milašius.
LKF Vykdomąjį komitetą sudaro 14 asmenų, kurie ir spręs rinktinės trenerio klausimą.
Vykdomojo komiteto sudėtis:
Arvydas Sabonis (prezidentas, Lietuvos krepšinio federacija), Mindaugas Špokas (generalinis sekretorius, Lietuvos krepšinio federacija), Algimantas Stasys Anužis (viceprezidentas, Lietuvos krepšinio veteranų lyga), Mindaugas Plūkas (viceprezidentas), Remigijus Milašius (Lietuvos krepšinio lyga), Remigijus Štaras (Nacionalinė krepšinio lyga), Vaidas Jurgilas (Regionų krepšinio lyga), Giedrius Gustas (Moterų krepšinio lyga), Rolandas Skaisgirys (3×3 krepšinio asociacija), Martynas Račkauskas (Lietuvos moksleivių krepšinio lyga), Rimantas Cibauskas (Lietuvos studentų krepšinio lyga), Kęstutis Pilibauskas (Lietuvos krepšinio teisėjų asociacija), Vydas Gedvilas (Lietuvos krepšinio trenerių asociacija), Vladas Garastas (Garbės prezidentas, LKF Garbės taryba).
V.Garastas negailėjo aštrių žodžių D.Adomaičiui
Legendinis Lietuvos krepšinio specialistas V.Garastas su lrytas.lt pasidalino savo mintimis apie iššūkius ieškant trenerio, D.Adomačio poelgį ir patriotiškumo stoką.
– Kaip atrodo visa šita trenerio ieškojimo situacija jūsų akimis?
– Žinote, dabar visi puola tą krepšinio federaciją ir A.Sabonį, bet ką jie gali padaryti, jei daugelis trenerių atsisako.
Aš manau, kad šioje situacijoje blogiausia, kad trenerio postą nebaigęs darbų paliko D.Adomaitis. Čia tas pats, kas startuoti 5 kilometrų bėgime, bet pasiekus finišo tiesiąją nusiimti nuo takelio.
Nepasisekė, bet reikėjo dirbti toliau, juk kaip yra sakoma, ne visuomet būna tik pasisekimas. Dabar pridarė prie Lietuvos krepšinio federacijos durų ir išėjo.
– Ar jūs jau žinote kokios kandidatūros į rinktinės trenerio postą bus svarstomos lapkričio 12 dieną?
– Manau, kad su jomis būsiu supažindintas tą dieną. Anksčiau, mano vadovavimo laikais rengdavome konkursus.
Tuomet treneriai pristatydavo, pasakodavo savo vizijas, rinktinės planus, strategijas. Pamenu, kaip 2007 metais rinktinės trenerio postą užėmė Ramūnas Butautas, nes jis pasirodė geriausiai.
Ir rezultatai pradžioje buvo geri: laimėjo Europos čempionato bronzą 2007 metais, 2008 metais Pekino olimpinėse žaidynėse buvo ketvirti, tik vėliau nepasisekė ir sekė prastas pasirodymas Europos čempionate.
Galbūt reikėjo jam ir toliau dirbti, o ne trauktis iš pareigų.
– Kas šiuo metu galėtų būti favoritas užimti Lietuvos rinktinės trenerio postą?
– Manau, kad Antanas Sireika šiuo metu yra geriausias variantas. Dirba Lietuvoje, yra laimėjęs auksą su rinktine, žino kaip kas.
Daug kas priekaištauja, dėl jo amžiaus (A.Sireikai – 63-eji, red. past.), tačiau yra sėkmingai dirbančių tokio amžiaus. Ką dabar daryti, tarkime, Željko Obradovičiui, kuriam yra 59-eri, ar kitiems vyresnio amžiaus treneriams?
– O kokius kitus kandidatus matote prie rinktinės trenerio vairo? Juk yra „Žalgirio“ trenerių štabe dirbantis Darius Maskoliūnas, galbūt tas pats K.Kemzūros asistentas Donaldas Kairys?
– Realiai, tai K.Kemzūra, R.Kurtinaitis iškarto atsisakė pasiūlymų.
Aš prieš D.Maskoliūną nieko prieš neturiu, bet klausimas kaip čia „Žalgirio“ klubas reaguos. Gal LKF valdžia ir turėjo kontaktų su jais šiuo klausimu. Tačiau daugelis trenerių turi tų įsipareigojimų klubams, ten iš jų irgi reikalauja, tai ką jiems daryti?
Taip bėgant po vieną pavardėmis, nelabai kas daugiau galvoje ir ateina.
– Krepšinio visuomenė stebėjosi apatišku A.Sabonio elgesiu K.Maksvyčio situacijoje. Gal nepaskambinti Rusijos klubui buvo klaida?
– Nežinau, turbūt A.Sabonis pasitikėjo, tuo kad K.Maksvytis pasakė, jog klubas neišleis. Jis su „Parma“ klubu kol kas rikiuojasi VTB lygos dugne, jam irgi nėra lengva situacija su klubu Rusijoje.
– Per savo gyvenimą daug visko matėte. Ar tai yra sudėtingiausia situacija ieškant rinktinės trenerio?
– Panašu, kad taip. Aš Lietuvos krepšinio federacijai vadovavau nuo 2003 metų iki 2011 metų. Pamenu, kad po 2009 metų, kuomet rinktinė Europos čempionate užėmė 12-ąją vietą, panašiai kaip D.Adomaitis, pasitraukė Ramūnas Butautas.
Tada aš iškėliau Kęstučio Kemzūros kandidatūrą, nes pažinojau jį, teko treniruoti Kauno „Atleto“ komandoje. Vykdomajame komitete visi turėjo pasisakyti apie jį, vėliau žurnalistai puolė skambinti žaidėjams, klausinėti apie šį trenerį.
Bet žaidėjams turėtų būti neįdomu, jie yra tarsi kariai, o jis jų vedlys. Joks asmeniškumas negali iškilti aukščiau valstybės interesų. Kad ir prisiminkime Donato Motiejūno situaciją. O galbūt jis būtų mums pravertęs šiame pasaulio čempionate? Na, dabar jau nesužinosi.
– Galbūt nemaža dalis potencialių rinktinės trenerių bijo, kad nesėkmės atveju įsirašys į istoriją, kaip pirmą kartą po nepriklausomybės atgavimo nepatekę į olimpines žaidynes?
– Gali būti ir šitas faktorius. Juk lapkričio pabaigoje bus burtai, sužinosime savo varžovus atrankos turnyre, o iš ten juk pateks tik viena komanda.
Tačiau aš visada sakau, kad svarbiausia galutinis rezultatas ir nereikia nieko iš anksto bijoti.
Dabar treneriams siūlomos algos, o jie vis tiek nenori atvažiuoti. Manau, kad yra ir patriotiškumo stokos problema.
– Ar tokia situacija, kuomet geriausi mūsų specialistai negali treniruoti rinktinės, susidarė daugiausiai dėl FIBA sugalvotos atrankos langų sistemos?
– Taip, tai labiausiai ir kiša mums koją.
Anksčiau būdavo, kad baigiasi sezonas, praeina mėnesis su trupučiu ir galima kibti į rinktinės darbus, o dabar kertasi su klubų interesais. Juk ir su žaidėjais būdavo tas pats. Netgi „Žalgiris“ buvo neišleidęs savo žaidėjų, tai kodėl turėtų ir kiti išleisti.
Lietuvos rinktinės treneriai po nepriklausomybės atgavimo:
Vladas Garastas – 1992-1996 m. (bronzos medaliai Barselonos ir Atlantos olimpinėse žaidynėse, sidabro medalis 1995 m. Europos čempionate)
Jonas Kazlauskas – 1997-2001 m. (bronzos medalis Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse)
Antanas Sireika – 2003-2006 m. (aukso medalis 2003 metų Europos čempionate)
Ramūnas Butautas – 2007-2009 m. (bronzos medalis 2007 metų Europos čempionate)
Kęstutis Kemzūra – 2010-2012 m. (bronzos medalis 2010 metų pasaulio čempionate)
Jonas Kazlauskas – 2012-2016 m. (sidabro medaliai 2013 ir 2015 metų Europos čempionatuose)
Dainius Adomaitis – 2016-2019 m. (be apdovanojimų)

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.