Tamsūs debesys, pakibę virš Lietuvos rinktinės: kodėl mums reikia tikro herojaus

2019 m. rugsėjo 22 d. 16:32
Lietuvos rinktinės ateities klausimas jau pradėtas spręsti, o apie naująjį trenerį sužinosime pakankamai greitai, tačiau šįkart situacija yra gerokai keblesne nei bet kada anksčiau.
Daugiau nuotraukų (28)
Naujasis Lietuvos rinktinės treneris drąsiai namuose ant sienos galės pasikabinti itin populiaraus komikso ir filmo „Savižudžių būrys“ plakatą.
„Iš tiesų situacija nėra labai dėkinga. Tikriausiai nė vienas treneris nenorėtų būti kviečiamas tada, kai reikia gesinti gaisrą – žūtbūt laimėti“, – lrytas.lt pasakojo pasiūlymo vadovauti rinktinei sulaukęs Kazys Maksvytis.
42-ejų Rusijos klubo Permės „Parma“ treneris ant svarstyklių stato labai daug.
Vienoje pusėje – auksinės Jono Valančiūno, Edgaro Ulanovo kartos vairininko šansas tapti tikru šalies didvyriu ir gelbėtoju, galimybė įgyvendinti savo svajonę ir atsidurti trenerių elite. Tačiau ant kitos svarstyklių lėkštės – ne tokie skanūs užkandžiai.
K.Maksvyčiui tektų rinktinę vairuoti 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių atrankoje. Yra nemenka tikimybė, kad pirmą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuva neturės krepšinio rinktinės olimpiadoje.
Turbūt visi supranta, ką toks degantis įrašas Lietuvoje galėtų reikšti treneriui.
Spaudimas – ir šeimos nariams
Kai Dainius Adomaitis dar prieš paskutines rungtynes pasaulio čempionate po treniruotės žurnalistams pranešė, kad grįžęs iš Kinijos pasitrauks, jo balse buvo galima pajusti palengvėjimą. Netgi trenerio veidas atrodė kitaip.
Tada dar į krepšį mėtę krepšininkai ar trumpai su žiniasklaida pakalbėjęs ir „pasprukęs“ Arvydas Sabonis nežinojo, ką tolėliau nuėjęs strategas sako. Pats D.Adomaitis šyptelėjo, kad žurnalistai jį „išprovokavo“ pranešti naujieną šiek tiek anksčiau nei planavo pats.
Bet treneris ir pats norėjo kuo greičiau nuo pečių nuridenti sunkų akmenį. Kai Lietuvos rinktinė Nandzinge lengvai 74:55 nugalėjo Dominikos Respubliką, Jono Kazlausko įpėdinis atvirai paaiškino, ką reiškia būti Lietuvos rinktinės treneriu.
„Tiek negatyvo per savo gyvenimą neturėjau. Mano pirmas klausimas, prieš priimant sprendimą, buvo keliamas šeimoje. Aš pasisodinau dukras, žmoną ir paklausiau: „Ar jūs pasiruošusios tam? Nes to šūdo bus labai daug. Ar jūs pasiruošę, kad to galite gauti ir mokykloje?“. Tai buvo mano pirmasis klausimas“, – sakė išties labai negatyviai daugelio sirgalių sutiktas strategas.
Jis neslėpė, kad tik šeima ir žinojo, jog jis gali pasitraukti po pasaulio čempionato.
Panašu, kad šeima svarbų žodį tars ir D.Adomaičio įpėdino istorijoje. K.Maksvytis būtinai ateitį aptars su žmona Egle, dukromis pirmoke Greta ir trečioke Goda.
Bet sunku įsivaizduoti, kad jos prieštarautų.
Užaugino auksinę kartą
K.Maksvytis kalba, kad dar turi rimtai viską apsvarstyti, bet susidaro įspūdis, jog yra linkęs sėsti ant dabar ypatingai karštos kėdės. Didžiausia kliūtimi galėtų tapti šiemet su Permės klubu pasirašyta sutartis, kurioje apie galimybę dirbti rinktinėje nėra kalbama.
Kita vertus, darbas su rinktine neturėtų trukdyti vadovauti ir klubui, nes „Parma“ nežaidžia Europos turnyruose.
Auksinės kartos trenerį, kuris su šešiolikmečių (2008 metai), aštuoniolikmečių (2010) ir devyniolikmečių (2011) bei dvidešimtmečių (2012) rinktinėmis laimėjo Europos čempionatų aukso medalius, prie komandos vairo norėjo matyti ir į Kiniją iškeliavę sirgaliai.
„Tikrai bus Maksvytis. Man jis patinka. Geras treneris. Galbūt trūksta patirties, bet turėtų būti tinkamas“, – dar Nandzinge lrytas.lt kalbėjo rinktinės sirgalius Donatas.
Lietuvos rinktinės trenerio poste K.Maksvytį pamatyti turėtų norėti ir jam jau geria pažįstami krepšininkai. Pasaulio čempionate žaidė keturi – J.Valančiūnas, E.Ulanovas, Rokas Giedraitis, Arnas Butkevičius – auksinės kartos žaidėjai.
Trys priežastys, kodėl skalpavo D.Adomaitį
Jau dabar aišku, kad K.Maksvyčio rinktinėje lauktų kitokia atmosfera nei pasitiko D.Adomaitį. Pastarąjį sirgaliai ėmė skalpuoti nuo pat pirmųjų minučių.
Dar prieš pat pasaulio čempionatą susėdę su jo asistentu Mindaugu Braziu kalbėjome apie tą dažnai ir nepagrįsta kritikos laviną, kuri semdavo D.Adomaičio batus.
„Man keista, bet tikrai nežinau. Esu girdėjęs ne vieną neigiamą atgarsį, bet neturėčiau, kuo paaiškinti. Faktas, kad šneka, bet mes tiesiog toliau dirbame savo darbą“, – tada sakė M.Brazys.
Netrukus Lietuvos rinktinė 101:47 nunešė Senegalo krepšininkus, 92:69 sutriuškino Kanadą, bet kritikai ir toliau šaudė strėles.
Kaip sakė pats D.Adomaitis, „to š... buvo daug.“ Jau nekalbant, kas įvyko tada, kai lietuviai ypatingos svarbos rungtynėse 82:87 nusileido Australijai, o tada krito prieš prancūzus 75:78 ir nebeturėjo šansų patekti į ketvirtfinalį.
D.Adomaitis per visą savo karjerą Lietuvos rinktinės trenerio poste vilko gerokai sunkesnį lagaminą nei daugelis jo pirmtakų. Sirgaliai trenerį stipriau pliekė dėl to, kad jis dirba Vilniaus „Ryto“ klube, dėl to, kad jis nėra Šarūnas Jasikevičius.
O ir J.Kazlausko palikti batai buvo dideli.
Sirgalių jausmai – kitokie
K.Maksvyčio ant stalo lauktų kitoks „socialinis kontraktas“ su sirgaliais. Nemažai aistruolių jam prielankumą jaučia dėl visų tų aukso medalių su jaunimo rinktinėmis. Be to, Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) jis pasižymėjo, kaip herojus, skalpuojantis pajėgiausius klubus.
Praėjusį sezoną su „Neptūnu“ K.Maksvytis Kauno „Žalgirį“ nugalėjo net triskart. Treneris visada turėjo paruošęs staigmenėlę po Eurolygos šiek tiek nuvargusiems žalgiriečiams ir Š.Jasikevičiui.
Lietuvos rinktinei vadovauti jis pradėti po nesėkmingo pasaulio čempionate, kur D.Adomaičio komanda liko devinta. 2017 metų Europos čempionate Lietuvos rinktinė sustojo jau aštuntfinalyje, kai 64:77 pralaimėjo Graikijai.
Be to, dalis sirgalių vis garsiau kritikuoja „paskambinti FIBA vadovui“ žadėjusį A.Sabonį ir LKF struktūrą.
Bet ar sirgaliai suprastų nepavykusį gelbėjimo planą?
Šansai prasimušti – sudėtingi
Dar D.Adomaitis teigė, kad į pasaulio čempionatą komanda išvyko pasiimti bilieto į Tokijo olimpines žaidynes, bet liko be jo.
Lietuvos rinktinė dabar priversta žaisti olimpinės atrankos turnyre, tačiau čia bus ypatingai sunku. Jau dabar aišku, kad olimpiniame atrankos turnyre iš Europos dalyvaus Serbija, Lenkija, Čekija, Lietuva, Italija, Graikija, Rusija, Vokietija ir Turkija. Dar pridėkime Amerikos rinktines, tarp kurių – ir ta pati Nicko Nurse'o vadovaujama Kanada, kur šįkart turėtų surinkti NBA desantą, ir Brazilija.
Olimpinėje atrankoje dalyvaus 24 komandos. Jos bus suskirstytos į 4 grupes, o jų nugalėtojai gaus kelialapį į žaidynes.
Šią situaciją K.Maksvytis apibūdino labai taikliai: „Kiekvienam treneriui norėtųsi, kad kvietimas būtų kiek kitomis aplinkybėmis – ilgesniam ciklui, ne prieš žūtbūtines kovas dėl kelialapio į olimpiadą.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.