Žvitriausi Lietuvoje įvertino „egzotinių“ teisėjų darbą: „Apie kokybę kalbėti net neverta“

2019 m. rugsėjo 5 d. 23:10
„Žaidėjas laukė keitimo. Komisaras paspaudė mygtuką, kad yra keitimas. Kitas mūsų žaidėjas ėjo suolelio link, o teisėjas padavė kamuolį. Mums tai kainavo labai brangų tašką pabaigoje.
Daugiau nuotraukų (19)
Pirmą kartą susidūriau su tokia situacija. Nežinau, kaip tai traktuoti“, – po skaudaus pralaimėjimo 82:87 Australijos rinktinei kalbėjo Lietuvos rinktinės treneris Dainius Adomaitis, kuris ne vieną kartą iš pykčio kraipė galvą, kai teisėjai iš Puerto Riko Jorge Vazquezas ir Alexis Mercado Pacheco bei argentinietis Leonardo Damianas Zalazaras dažnai priimdavo keistus sprendimus.
Pasaulio krepšinio čempionate baigėsi pirmojo etapo kovos, tačiau kol kas daugiausiai kritikos strėlių skrieja rungtynių teisėjams, kurių darbu skundžiasi ne tik lietuviai, bet ir kitų Europos rinktinių žaidėjai.
Štai rusas Andrejus Voroncevičius po pirmosios pergalės prieš Nigerijos rinktinę (82:77) negailėjo kritikos arbitrų darbui.
„Teisėjų švilpukai buvo ne laiku ir ne vietoje. Pražangos buvo sunkiai suprantamos. Atleiskite, gerbiami teisėjai, bet neturiu geros nuomonės apie arbitrus, kurie užknisa. Matyt, jie nežino, kaip krepšinis žaidžiamas Europoje, kur leidžiamas šioks toks kontaktas.
Tikiuosi, kad teisėjai prisitaikys prie turnyro. Tikiu jumis, gerbiami teisėjai“, – ironizavo krepšininkas.
Rungtynėms teisėjavo meksikietis Omaras Mariscalis, japonas Takako Kato ir irakietis Ahmedas Al-Shuwaili.
„Egzistuoja skirtumas, kurio nepaneigsi. Turbūt visi supranta, kad Afrikos, Azijos ar Pietų Amerikos valstybių teisėjai neprilygsta Europos“, – lrytas.lt sakė Lietuvos krepšinio teisėjų asociacijos (LKTA) prezidentas Kęstutis Pilipauskas.
Dar didesnį šurmulį sukėlė Lenkijos ir Kinijos rinktinių dvikova.
Ketvirtajame kėlinyje, likus žaisti 12,5 sekundės, kinai turėjo minimalų pranašumą (70:69) ir kamuolį savo rankose.
Nepaisant to, natūralizuotas lenkų amerikietis A.J. Slaughteris perėmė kamuolį ir pasileido į greitą ataką, tačiau tuomet pasigirdo teisėjo švilpukas, pasiuntęs kiną Jiwei Zhao prie baudų metimo linijos.
„Švilpukais ginkluoti žmonės jais naudojosi norėdami pakenkti Lenkijai“, – sportowefakty.wp.pl rašė žurnalistas Grzegorzas Wojnarowskis.
Kritikos pažėrė ir Lenkijos krepšinio žvaigždė Marcinas Gortatas.
„FIBA, tai yra tikra nesąmonė. Švilpukas, kuris keičia rungtynes. Tai nepateisinama!“ – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė buvęs NBA žaidėjas.
Šiose rungtynėse dirbo slovėnas Borisas Krejicas, kanadietis Leighas Matthew‘as Kallio ir marokietis Samiras Abaakilas.
„Pasaulio čempionatas jiems tampa tarsi mokymai, – Azijos ir Afrikos teisėjų darbą apibūdino K.Pilipauskas. – Patys suprantate, apie kažkokią kokybę kalbėti net neverta.“
56 arbitrai iš 40-ies valstybių
Į Kiniją atvyko teisėjai iš šešių žemynų, kurių amžius siekia nuo 26-erių iki 49-erių metų.
Čempionate daugiausiai Europos atstovų – 21. Toliau seka arbitrų desantas iš Lotynų Amerikos – 16, Azijos – 9, Šiaurės Amerikos – 4, Australijos – 3 ir Afrikos – 3.
„Aišku, žvelgiant į teisėjų pavardes, tai nėra dešimties geriausių Eurolygos arbitrų. Jų nebuvimas labiausiai atsiliepia turnyro kokybei, – mano K.Pilipauskas. – Turnyre dirba daug jaunų teisėjų, be to, FIBA stengiasi, kad čempionatuose dirbtų specialistai iš visų žemynų, bet nebūtinai patys geriausi.“
Daugiausiai (trys) arbitrų yra iš Italijos. Tiesa, didžiausios šalies teisėjavimo žvaigždės – Luigi Lamonicos – čia nėra, mat jis įsipareigojęs Eurolygos organizacijai.
FIBA organizuojamuose turnyruose šie teisėjai švilpti negali.
Negana to, Kinijoje nėra nei vieno teisėjo iš Lietuvos.
„Nėra smagu, mes manome, kad turime teisėjų, kurie verti ten būti. Tiesa, sprendimas nuo mūsų nepriklauso“, – situaciją komentavo LKTA prezidentas.
Toliau švilps tik geriausi
Po pirmojo etapo dalis rinktinių toliau tęsia kovą dėl medalių, o kitos komandos dar sužais paguodos rungtynes dėl žemesnių vietų.
Pasak K.Pilipausko, dalis teisėjų taip pat atkris.
„Turnyro metu yra vykdoma teisėjų atranka. Po pirmo etapo dalis teisėjų yra siunčiami namo, po antrojo taip pat, o atkrintamųjų metu lieka tik geriausi“, – čempionato „virtuvės“ duris pravėrė K.Pilipauskas.
Jam antrino ir vienas geriausių visų laikų Lietuvos teisėjų Romualdas Brazauskas.
„Kai prasidės ketvirtfinaliai, vienai turnyro dienai prireiks vos šešių teisėjų. Turnyro pradžioje teisėjavo 56 teisėjai, o lemiamu metu liks tik geriausi.
Aišku, didžioji teisėjų dalis turėtų būti iš Europos ir Amerikos žemynų“, – mano R.Brazauskas, kuris ne kartą teisėjavo tiek pasaulio čempionatuose, tiek olimpinėse žaidynėse.
Mato ryškų skirtumą
Minėtame mače tarp Rusijos ir Nigerijos rinktinių rungtynėms teisėjavo du arbitrai iš Azijos ir vienas Lotynų Amerikos atstovas.
Pasak R.Brazausko, afrikiečių ir azijiečių teisėjų kokybės net neverta lyginti su europiečių ar amerikiečių.
„Yra daugelį metų nusistovėjusi situacija, kad stipriausi teisėjai yra iš Europos, Pietų Amerikos ir Australijos.
Azijos, o ypač Afrikos žemyno teisėjai savo kokybe dažnai nusileisdavo“, – kalbėjo R.Brazauskas.
Šiais metais azijiečiai ir afrikiečiai sudaro tik penktadalį viso teisėjų skaičiaus čempionate. Tuo tarpu europiečiai ir amerikiečiai – daugiau nei tris ketvirtadalius.
Nepaisant to, K.Pilipauskas prisiminė ne vieną kuriozinę situaciją.
„Atvažiuoja teisėjai iš Afrikos, kuriems kartais stinga net elementarių žinių apie teisėjavimo mechaniką, naujoves ar kitus dalykus. Prie jų reikia prisitaikyti, ir daug kalbėti prieš rungtynes.
Būdavo ir tokių kuriozų, kai skiriami tokie arbitrai, kurie iki tol net nebuvo teisėjavę rungtynėse, kuriose švilpia trys arbitrai.
Tada bandai susitarti, kad trejete nebūtų dviejų tokių „žalių“ teisėjų“, – patirtį moterų krepšinio pasaulio čempionate prisiminė K.Pilipauskas.
Lietuvos vyrų rinktinė kovą dėl medalių tęs L grupėje, kurioje taip pat bus Prancūzijos, Dominikos Respublikos ir Australijos rinktinės. 
Pirmąsias antrojo etapo rungtynes lietuviai žais šeštadienį prieš prancūzus 15 val. Lietuvos laiku. Mačo teisėjai paaiškės tik rungtynių dieną.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.