Nuo žinomiausių prekės ženklų – iki smulkiausių niekniekių – Donguane kiekvieną dieną vyksta masinė gamyba, virstanti į milijonus eurų.
Laukia iššūkiai
Pirmą kartą atvykus į Donguaną į akis krito paprastumas. Vaizdai mieste gal ir nėra užgniaužiantys kvapą, tačiau jis turi išskirtinę istoriją. Netikėtu pakeleiviu tapęs kinas iš Šanchajaus pasakojo, kad Donguanas labai skiriasi nuo jo namų, kurie – labiau vakarietiški.
Čia daugiau mažesnių pastatų, o ir žmonės kitokie – pasirodo, Donguanas turi atskirą dialektą, kuris sparčiai nyksta, nes jaunimas mieliau kalba Kantono kalba, kuri čia yra ypač paplitusi. Susikalbėti galima ir Mandarinų kalba.
„Jeigu jis man atsakytų kantonietiškai, aš visiškai nieko nesuprasčiau“, – po pokalbio su taksistu mestelėjo pakeleivis iš Šanchajaus.
Anglų kalba – pakankamai retas dalykas. Net ir viešbučiuose ne visi darbuotojai moka angliškai. Tad kol vieni traukia telefonus ir jungia vertimų programėles, kiti paprasčiausiai kartoja žodžius savo kalba.
Toks skirtingų kalbų „pokalbis“ gali trukti pakankamai ilgai, tad dažnai praverčia pirštų pagalba. Kinai padėti bando visada, tik ne visuomet pavyksta.
Anglų kalba – iššūkis netgi ir greitojo maisto restorane „McDonald's“, kur visame pasaulyje įprasta, jog turistai būtent čia gali surasti tą išsigelbėjimo užuovėją.
Į pasaulio čempionatą atvykusiems žurnalistams jie stengiasi būti ypač paslaugūs, tad kartais leidžia daryti viską, ką jie nori. Kad ir po Donguano krepšinio centrą iš pradžių buvo galima vaikštinėti be akreditacijos ar bet kokių kitų ženklų, kurie rodytų, kad tu gali čia tai daryti.
Kiek rimčiau į atvykėlius pradėta žiūrėti pasaulio čempionatui priartėjus per keletą dienų, tačiau priežiūros darbus atlieka ne tiek ir daug žmonių, kurie apmokyti angliškai.
Tarp fabrikų įsitaisę daugybė parkų turistų nevilioja
Daugybę parkų ir žalumos turinčio miesto peizažą vis keičia iškilę dangoraižiai, Europoje žinomos parduotuvės ar gerokai skurdesni nameliai.
Jungtinių Tautų aplinkosaugos programoje Donguanas yra pripažintas „tarptautiniu miestu sodu“. Čia yra 10 miškingų parkų, penki natūralūs rezervatai ir netgi 1071 parkas ir skveras. Iš viso – 923,5 kvadratinio kilometro žalumos.
Čia stovi ir didžiausias pagal užimamą plotą prekybos centras pasaulyje. Milžinas užima net 660 tūkstančių kvadratinių metrų.
Tačiau turistai nėra linkę čia užsibūti, tad ne veltui Kinijoje gyvenantys lietuviai tautiečius skatina apsidairyti po netoliese esančius miestus.
„Čia nėra pats geriausias miestas turistams, nes labai daug ko nenuveiksi. Tai daugiau tarptautinis miestas. Šalia esantys Guangdžou ar Šenženis – puikūs, tačiau pats Donguanas neturi daug ką pasiūlyti“, – lrytas.lt sakė Šanchajuje jau dvejus metus gyvenantis Mindaugas.
Panašiai kalba ir kiti Kinijoje gyvenantys ar čia verslo reikalais užsukantys lietuviai, kurie jau nekantrauja, kada rinktinė persikels kitur.
Pasaulio fabrikas
Donguanas yra dažnai vadinamas pasaulio fabriku. Šiame mieste stovi įspūdinga Kinijos ir JAV prekybos karo centre esančios „Huawei“ įmonės būstinė. Čia yra pagaminamas 1 iš 5 išmaniųjų telefonų pasaulyje. Galbūt ir jūsiškis.
Iki 2008 metų ekonominės krizės Donguanas Kinijoje buvo lyderis pagal eksportą ir gamybą. Šis miestas – pigių drabužių, žaislų ir batų gimtieji namai, ant kurių masiškai štampuojama etiketė, kurią tikrai surasti ir savo namuose: „Made in China“.
Ne veltui jis dažnai vadinamas „pasaulio fabriku“. Čia yra užregistruotas 1 milijonas gamyklų.
2008 metų krizė stipriai smogė šiam pasaulio krepšinio čempionato miestui. Stagnacija ir darbų trūkumas lėmė išaugusį skurdo lygį ir privertė Kinijos valdžią imtis veiksmų.
Dabar Donguanas tampa ne tik pigių prekių gamyklų miestu. Pamažu jis virsta į naujųjų technologijų centrą, kuriame didelis dėmesys skiriamas robotizavimui.
Tam Kinijos valdžia negaili investicijų.
Tačiau daugybė fabrikų turi ir šalutinį poveikį – oro užterštumas čia yra labai aukštas.
Kova su prostitucija kirto ekonomikai
Tačiau ne oro tarša yra skaudžiausia tema Donguanui. Aštuonių milijonų žmonių miestas pakankamai neseniai išgyveno tikrą karą su žmonių prekyba ir prostitucija, tačiau ir šiandieną dar kartais yra pavadinamas Rytų Amsterdamu.
Ir šiandieną 10 procentų miesto gyventojų yra įsitraukę į prostitucijos pramonę. Skaičius – didelis, tačiau jis nėra toks grėsmingas, kaip buvo prieš keletą metų.
Donguanas iki 2014 metų garsėjo kaip visiškai nevaldoma sekso orgijų sostinė. Mastai buvo didžiuliai, o gatvėse prostitutės ne visada vengdavo ir policijos.
Internete sparčiai plito vaizdai iš Donguano, kurio jurisdikcijoje yra 28 kiti miestai. 2012 metais Kinija nusprendė bandyti taisyti, atrodo, nepataisomą padėtį.
Prasidėjo karas su iš prostitucijos lobstančiais nusikaltėliais. Tai jau buvo n-tasis oficialus Kinijos valdžios bandymas su tuo kovoti: kampanija buvo vykdoma 2004 metais, to paties prireikė 2009-aisiais, dar po metų ir galiausiai – 2012-aisiais.
Pastarasis karas buvo didžiausias. Tai smogė ir miesto ekonomikai. Skaičiuojama, kad Donguanas galėjo prarasti apie dešimtadalį įplaukų.
Per karą su prostitucija buvo uždaryta apie 220 pasilinksminimo vietų.
Policijos kampanija vyko visoje Guangdongo provincijoje. Čia buvo suimta apie 920 įtariamųjų. Kinijos saugumo ministerija paskelbė, kad sunaikins organizatorius, vykdytojus ir nusikaltėlius saugančius žmones.
Kinijos centrinėje televizijoje tuomet pasirodė ir reportažas apie nežabojamą sekso industriją. Po jo buvo suimti 67 žmonės.
Buvo baudžiami net policijos pareigūnai.
Pasaulį šiurpino istorijos apie į žiaurų prostitucijos pasaulį įtrauktas nepilnametes mergaites. 2014-aisiais krito aukščiausio lygio „Crown Prince“ viešbučio savininkas ir gerai visuomenėje žinomas verslininkas Liang Yaohui. 2008 metais jis buvo išrinktas į Guangdongo provincijos žmonių kongresą.
L.Yaohui buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos.
Tampa vaiduokliu
Tarp daugybės Donguano epitetų – ir miestas vaiduoklis. Paprastomis dienomis gatvėse, kuomet karšta, daugybės žmonių nepamatysi, o dauguma miesto gyventojų sėda į automobilius, ant dviračių, mopedų ar motociklų.
Kartais tarsi neatrodo, kad čia gyventojų 8 milijonai žmonių, nes judėjimas – kitoks nei didžiuosiuose Europos miestuose.
Tačiau ne dėl šios priežasties kartą per metus Donguanas pavadinamas „miestu vaiduokliu“. Skaičiuojama, kad 75 procentai Donguano gyventojų yra imigrantai iš kitų šalies miestų.
Tad prasidėjus didžiosioms šventėms visi jie traukia į savo namus. Pasak „The Guardian“, prieš porą metų Donguanas per šventes buvo paskelbtas tuščiausiu miestu pasaulyje.
Per kinų Naujuosius metus Donguaną paliko apie 70 procentų gyventojų.
Kinijoje miestų ištuštėjimas yra gana dažnas reiškinys, tačiau Donguanas šiame kontekste išskisiria.
Krepšinio miestas
Donguane ne veltui vyksta ir pasaulio čempionatas. Donguanas yra laikomas Kinijos krepšinio miestu. Tai vienintelis prefektūros lygio miestas, turintis tris profesionalius krepšinio klubus. Čia yra ir į Guinnesso rekordų knygą patekęs „Mission Hills“ golfo klubas. Tai – didžiausias golfo laukas pasaulyje.
Prie krepšinio miesto vardo prisidėjo ir lietuviškos pavardės. Jau atvykus Lietuvos rinktinės krepšininkams juos pasveikino Guangdongo „Souther Tigers“ klube dirbantis Sigitas Kavaliauskas.
Dar praėjusį sezoną komandą treniravo Jonas Kazlauskas, klubo jaunimo sistemoje dirba Egidijus Ženevičius ir Paulius Juodis.
„Southern Tigers“ namų rungtynes žaidžia Donguano krepšinio centre.
Prasidėjus pasaulio čempionato H grupės kovoms Donguanas tapo ir laikinąja Lietuvos krepšinio sostine. Čia atvykę apie 300-400 Lietuvos sirgalių patraukė visų aplinkinių dėmesį.