Tiesa, tokiai Permės „Parma“ klubo vairininko 42-iejų K.Maksvyčio vizijai prireikė laiko. 2016 metų Rio olimpiadoje žaidė vos vienas tos kartos žaidėjas – J.Valančiūnas.
Prabėgus trejiems metams, K.Maksvyčio optimistinis variantas pagaliau išsipildė.
Lietuvos rinktinė ketvirtadienį surengė pirmąją treniruotę Kinijoje, kur šeštadienį prasidėjo pasaulio krepšinio čempionatas. Treniruotėje pirmą kartą plušėjo ir galutinis rinktinės dvyliktukas, kurį treneris Dainius Adomaitis paskelbė po paskutiniųjų kontrolinių rungtynių prieš čekus (82:79).
Iki išnaktų sėdėjęs, galop nusprendė – namo važiuoja Žygimantas Janavičiius ir Martinas Gebenas.
Paskutinis bilietas kelionei į Kinijos miestą Donguaną suteiktas 26-erių 197 cm ūgio Vilniaus „Ryto“ puolėjui Arnui Butkevičiui. Tai reiškia, kad Kinijoje pamatysime net keturis „auksinės“ kartos žaidėjus. Be minėto A.Butkevčiaus, į galutinį dvyliktuką taip pat pateko 27-erių: 199 cm ūgio Kauno „Žalgirio“ puolėjas Edgaras Ulanovas, 213 cm ūgio „Memphis Grizzlies“ vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas bei 198 cm ūgio Berlyno ALBA snaiperis Rokas Giedraitis.
„Baigėsi gražus etapas. Tikiuosi, kad anksčiau ar vėliau vieni su kitais susimatysime vyrų rinktinėje“, – apibendridamas auksinę kelionę portalui lrytas.lt 2013 metais svajingai prasitarė K.Maksvytis.
Sakoma, svajok atsargiai, svajonės pildosi.
Užkoduota sėkmė
K.Maksvyčio vyrų rinktinėje kol kas nėra, jis šiuo metu jau kurpia artėjančio sezono planus Rusijoje. Tačiau treneris, ko gero, viena akimi ir visa širdimi palaikys Lietuvos rinktinę. Ypatingai keturis jos narius, kurių žaidimas jam turėtų priminti neeilinę penkerių metų kelionę.
Apie istorinį Lietuvos jaunuolių žygį kalbėjo ne tik Europa, bet ir visas pasaulis.
2011 metų pasaulio jaunimo (iki 19 metų) čempionate, jau grupių etapo metu, lietuviai parbloškė ir iki tol dar nesutiktą JAV rinktinę. Latvijoje vykusiame čempionate mūsiškiai po dramatiškos kovos, kuri pareikalavo pratęsimo, triumfavo rezultatu 107:105.
Lietuvos rinktinę į pergalę tada tempė dabrtiniai jos nariai.
J.Valančiūnas tąkart pelnė 30 taškų ir atkovojo 15 kamuolių. E.Ulanovas pridėjo 29, o A.Butkevičius 10 taškų. Vienintelis R.Giedraitis, kuris buvo vėlyvesnio brendimo, tąkart aikštėje nepasirodė.
„Auksinė karta. Su šiais vyrukais pasiekėme istorinį pasiekimą – jaunimo tarpe laimėjome visus turnyrus. Manau, kad tame ir yra pagrindinė esmė. Jei būtume laimėję vieną ar du, tai laikui einant laimėjimai nublanktų.
Tačiau visi laimėti medaliai suteikia papildomą atspalvį, kurio niekada nepamiršime“, – prabėgus keliems metams po paskutiniojo triumfo Europos jaunimo (iki 20 metų) turnyre, „Sporto namams“ kalbėjo rinktinės narys 27-erių 201 cm ūgio Žygimantas Skučas.
Neeilinis charakteris
2012 metais K.Maksvytį į orą ant rankų mėtė kiek kitokia 1992-ųjų kartos rinktinė. Joje nebuvo vieno svarbaus žaidėjo – J.Valančiūno. Mega talentas tų pačių metų vasarą ruošėsi NBA naujokų biržai, kurioje buvo pakviestas penktuoju šaukimu „Toronto Raptors“ ekipos.
Skaičius penki, ko gero, buvo neatsitiktinis.
Kol J.Valančiūnas nerimastingai laukė savosios svajonės išsipildymo, 20-mečių rinktinė penktą kartą iš eilės kėlė auksu puoštą taurę.
„Mūsų puikiai išlavintas komandinis krepšinis buvo pagrindinė priežastis, kodėl Europos pirmenybėse triumfavome neturėdami net pagrindinio savo ginklo – J.Valančiūno. Į šį turnyrą Slovėnijoje mes vykome su nusiteikimu įrodyti savo vertę. Tai buvo mūsų pagrindinė motyvacija ir nuolat apie tai kalbėjome – turime laimėti be Jono“, – skambią pergalę prisiminė Utenos „Juventus“ žaidėjas Ž.Skučas.
Slovėjinoje lyderio etiketę perėmė E.Ulanovas.
Pastarasis 2012 metų čempionate rinko po 14,3 taško, atkovodavo po 5,4 kamuolio ir atlikdavo po 2 rezultatyvius perdavimus.
Jam puikiai talkino ir A.Butkevičius, kuris per rungtynes vidutiniškai rinko po 8,2 taško, 3,8 kamuolio ir 2 rezultatyvius perdavimus. R.Giedraitis prie pergalių prisidėjo pelnydamas po 3,2 taško.
Skirtingas kelias
Jei J.Valalnčiūnui ir E.Ulanovui patekimas į galutinę šių metų vyrų rinktinės sudėtį buvo prognozuojamas dar prieš prasidedant pirmajai rinktinės stovyklai, tai R.Giedraitis ir A.Butkevičius turėjo įrodyti savo vertę.
Nepaisant didžiulės konkurencijos lengvųjų krašto puolėjų grandyje, jiems pavyko tai padaryti.
„Norime turėti vieną išreikštą snaiperį–metiką. Turime du didelius – J.Valančiūną su Domantu Saboniu, o Rokas antroje ir trečioje pozicijose yra labai puikus. Jis gali žaisti per jas abi“, – po kontrolinių rungtynių prieš suomius R.Giedraitį pagyrė D.Adomaitis.
Tai buvo pirmasis ženklas, kad ALBA lyderį išvysime ir Kinijoje.
Pasirengimo metu R.Giedraitis sužaidė devynerias rungtynes, per jas įmesdavo po 6,8 taško ir rinkdavo po 7,1 naudingumo balą. Svarbiausiai tai, kad krepšininkas įvykdė jam pateiktus uždavinius – varžovus baudė tolimais metimais.
Per kontrolinių rungtynių ciklą, iš Tauragės kilęs žaidėjas įmetė 14 tritaškių iš 32 bandymų (43,8 proc. taiklumas).
Sunkų kelią Kinijos link nuėjo ir A.Butkevičius.
„Labai gerą, – išgirdęs klausimą, kokį įspūdį jam paliko A.Butkevičius, po vienų iš pirmųjų kontrolinių rungtynių kalbėjo D.Adomaitis. – Labai svarbu, kad tie žaidėjai, kurie turi mažesnius vaidmenis, išeina trumpam, įneštų indėlį – ar tai gynyba, ar puolimas. Abejose rungtynėse Arnas savo vaidmenį atliko puikiai.“
„Ryto“ puolėjas sužavėjo krepšinio ekspertus. Jo energija ir kovingumas lietuviams leido surengti ne vieną spurtą kontrolinių rungtynių metu, tai lėmė, jog lėktuve į Kiniją vietos atsirado ir jam.
A.Butkevičius pasirengimo metu sužaidė aštuonerias rungtynes, per jas įmesdavo po 4,8 taško (61,3 proc. taiklumas iš žaidimo), atkovodavo po 3,1 kamuolio ir rinkdavo po 7,6 naudingumo balų. Kad pasiektų tokius rezultatus, žaidėjui užtekdavo vos 12 minučių žaidybinio laiko.
R.Giedraičiui ir A.Butkevičiui tai bus debiutas tarptautiniuose turnyruose vilkint Lietuvos rinktinės marškinėlius.
Lietuvos rinktinė savo kovas Kinijoje pradės sekmadienį 14.30 val. prieš Senegalo krepšininkus.
Galbūt tai bus puiki naujo auksinio kelio pradžia?