NBA klubai šią vasarą traukia aštriausius savo ginklus, o Vakarų konferencijoje bunda per ilgai užmarštyje skendęs „Los Angeles Lakers“ klubas.
Tamsiuose koridoriuose įstrigęs „Lakers“ iš niūrių laikų staiga šovė į lyderių gretas, o vieno garsiausių pasaulyje krepšinio klubo aistruoliai ėmė tiesiog šėlti – po teismų ir atleidimų vajaus atėjo šviesi diena – praėjusį sezoną atvykęs Karalius Jamesas turės partnerį, kuris gali padėti atsikąsti pyrago, kurio skonį daugelis jau ir užmiršo.
Prie „Lakers“ prisidėjo vienas geriausių NBA aukštaūgių 2012-ųjų pirmasis naujokų biržos šaukimas Anthony Davisas. Po grandiozinių mainų su „New Orleans Pelicans“ iki šiol niūriuose „Lakers“ sirgalių veiduose atsirado šypsenos.
Ir nors žiniasklaidoje dažniausiai mirga žinomi sporto pasaulio vyrų veidai, už visų šių žingsnių stovi nuožmi ir riziką mėgstanti moteris – klubo savininkė ir prezidentė Jeanie Buss.
Spėjo nusiristi iki dugno
Net 16 kartų NBA triumfavęs „Lakers“ klubas lygos sėkmės lentelėje yra antras, tačiau greitai jau skaičiuos dešimtmetį be trofėjų. Paskutinį kartą 2010-aisiais dar su Kobe Bryantu triumfavęs klubas legendinio trenerio Philo Jacksono eros pabaigą išgyveno itin sunkiai – atkrintamajame etape nežaidė nuo 2012-2013 metų sezono.
Per šį laiką „Lakers“ gerbėjai įprato prie deklaracijų sugrąžinti klubui garbę. Dar 2014-aisiais už krepšinio operacijas atsakingas garsiojo Jerry Busso sūnus Jimas prisiekė, kad jeigu per artimiausius metus „Lakers“ nekovos dėl Vakarų konferencijos čempionų titulo – jis pasitrauks.
Dėl milžiniškos klaidos su K.Bryantu ir nevaldomo ego kaltintas J.Bussas po trejų metų buvo išmestas iš klubo – tai po teismų karuselės padarė klubo savininkų valdybai vadovaujanti jo sesuo Jeanie.
Jos brolio klaidos kainavo daug – per šį laikotarpį „Lakers“ nepakilo aukščiau priešpaskutinės Vakarų konferencijos vietos. 2015-2016 metų sezonas tapo tikrų spjūviu gerbėjams į veidą – „Lakers“ tapo antra blogiausia komanda lygoje.
„Dabar „Lakers“ gali vėl susitelkti į krepšinio aikštę, o ne teismo sales. Visi sirgaliai pagaliau gali atsikvėpti“, – tada paskelbė „Lakers“ prezidentė Jeanie Buss.
Duris parodė ir broliui, ir klubo veteranams
Išmetusi suirutę klube sukėlusį brolį pragmatiškoji J.Buss 2017-aisiais žengė „Lakers“ istorijai labai svarbius žingsnius. Ji atleido nuo 1986 metų klube dirbusį buvusį komandos krepšininką Mitchą Kupchaką, kuris užėmė generalinio direktoriaus kėdę. Šią kėdę ji atidavė tikram amato meistrui Robui Pelinkai.
Paskui brolį ir M.Kupchaką iškeliavo net ir ilgiau nei du dešimtmečius „Lakers“ atstovu spaudai dirbęs Johnas Blackas
Tada viena įtakingiausių moterų sporte atsisuko į žmogų, kurį asmeniškai pažinojo nuo 17-os metų. Jo pavardę žino visas pasaulis – tai legendinis Magicas Johnsonas, kuris J.Buss visada vadina sese.
Penkis NBA čempionų žiedus su „Lakers“ iškovojęs M.Johnsonas tapo atsakingas už krepšinio operacijas.
„Lakers“ drebėjo nuo pokyčių, o J.Buss sėdo prieš televizijos kameras.
Dėvėdama 1988 ir 2000-ųjų metų NBA čempionų žiedus ji kreipėsi į „Lakers“ šeimą: „Tai – labai sunkūs sprendimai. Man buvo labai sunku juos priimti. Veikiausiai aš laukiau pernelyg ilgai. Dėl to atsiprašau visų „Lakers“ sirgalių.“
Padėjusi atgauti balsą legenda netikėtai pasitraukė
„Lakers“ žengė į atgimimo kelią, tačiau daugybė sirgalių nerimavo. M.Johnsonas iškart ėmėsi veiksmų, kad juos nuramintų – sukvietė visus svarbiausius klubo žmones aptarti naujos strategijos. NBA visada yra daugiau nei vienas kelias į sėkmę, tačiau reikėjo rinktis atsargiai – „Lakers“ vardas jau nebetraukė žvaigždžių. 2015 metais lengvai „ne“ pasakė LaMarcusas Aldridge'as. 2016-aisiais Kevinas Durantas net nematė reikalo susitikti su klubo atstovais.
Visi suprato, kad pokyčiai buvo būtini.
„Niekam nėra smagu, kai sesuo turi atleisti brolį. Į tai žiūrėti sunku, tačiau turime suprasti – „Lakers“ nuolat pralaiminėjo, buvo padaryta kritinių klaidų. Mano tikslas – priversti klubą judėti pirmyn, – tada sakė M.Johnsonas. – Esu pamišęs dėl kontrolės. Jeigu toks nebūčiau, nesėdėčiau čia. Aš nustatysiu strategiją, kryptį. Ši organizacija bus žinoma dėl savo tikslumo aikštėje ir už jos ribų.“
2018-aisiais „Lakers“ sudrebino rinką – į Los Andželą atvykti sutiko L.Jamesas. L.Jameso sprendimas buvo sutiktas su didžiule euforija – „Lakers“ aistruoliai vėl patikėjo klubu.
Tačiau jau tada buvo aišku, kad kantrybės dar reikės. „Lakers“ praėjusį sezoną vėl nepateko į atkrintamąjį etapą, o žiniasklaida mirgėjo nuo kritikos M.Johnsonui, kurio kompetencija kėlė rimtų klausimų. Balandį jis surengė spaudos konferenciją ir paskelbė, kad palieka „Lakers“.
Paaiškėjo, kad apie tai jis net nepranešė J.Buss – krepšinio legenda sakė, kad vengė patirti jausmą, kai nuvilia kitą žmogų.
„Mes turime nuostabius santykius. Ji suteikė man visišką laisvę daryti tai, ką norėjau. Kažkas turėtų apie mano pasitraukimą jai pranešti, nes aš nenoriu to padaryti akis į akį. Aš nepajėgiau surasti jėgų“, – skelbė M.Johnsonas, pabrėžęs, kad tiesiog nori pailsėti.
Absoliutūs mainų laimėtojai
Tačiau M.Johnsono pasitraukimas „Lakers“ krypties nepakeitė. Visas vadžias savo rankose laikė J.Buss patikėtinis ir vienas pagrindinių architektų R.Pelinka, kuris privertė visus kalbėti apie „Lakers“.
26 metų 208 cm ūgio A.Daviso atvykimas tapo neįtikėtina paspirtimi ir ženklu varžovams. Žinoma, jis turėjo ir savo kainą, o tai – ne tik 27,1 mln. JAV dolerių, kuriuos reikės sumokėti krepšininkai per ateinantį sezoną.
Į „Pelicans“ klubą „Lakers“ išsiuntė Brandoną Ingramą, Joshą Hartą, naujokų biržos šaukimus, tarp kurių – 4-asis šių metų NBA naujokų biržoje. Su „Lakers“ buvo priverstas atsisveikinti ir Lietuvoje puikiai žinomos Ballų šeimos vyresnėlis Lonzo.
„Viskas paprasta. Jie gavo vieną geriausių krepšininkų NBA. Jam dabar – tik 26-eri. Tai milžiniška pergalė. Taip, jie daug paaukojo, komandos suolelis stipriai sutrumpėjo, tačiau jie turės A.Davisą, kuris žaidžia savo karjeros aukštumose. Sprendimas įtraukė „Lakers“ į kalbas apie Vakarų konferencijos čempionus. Dabar jie turi branduolį, apie kurį galės klijuoti komandą ir žmogų, kuriam galės perduoti estafetę L.Jamesas. Ir jie dar turi erdvės pirkti daugiau žaidėjų. „Lakers“ dar tikrai nepadėjo taško“, – taikliai situaciją įvardijo NBA ekspertas Royce'as Youngas.
Nėra jokių abejonių – mainai naudingi abiem klubams, bet visą vasarą NBA ūžesys sklis iš „Lakers“ stovyklos.
Palankiausia proga užimti Vakarus
Per pastaruosius 12 mėnesių L.Jamesą ir B.Davisą į savo klubą privilioję „Lakers“ vadovai į traukinį suspėjo pačiu laiku. Nors mainų su „Pelicans“ žingsnis ir laikomas rizikingu, Vakarų konferencijos vėjai palankūs tokių galingų krepšininkų vedamam klubui.
NBA finale jau be Jono Valančiūno žaidusiam „Toronto Raptors“ klubui nugalėjus „Golden State Warriors“ krepšininkus subyrėjo ir Stepheno Curry vedamos ekipos tvirtumo įvaizdis. „Warriors“ NBA finaluose rungtyniavo nuo 2014-2015 metų.
Pro „Warriors“ gniaužtus prasprūsti nepavyko niekam – per šį laikotarpį klubas, kuriame yra žaidęs ir Šarūnas Marčiulionis, NBA triumfavo triskart. Iki šio sezono finalo „Warriors“ čempionų žiedų nesugriebė tik kartą – tai buvo 2015-2016 metų sezonas. Tai buvo L.Jameso vedama „Clevaland Cavaliers“.
Mažai kam kyla abejonių, kad „Lakers“ kitą sezoną nepateks į atkrintamąsias. JAV lažybininkai „Lakers“ šansus iškėlė labai aukštai. Dabar NBA specialistai dažniau svarsto, ar Los Andželo klubas bus pasiruošęs laimėti žiedus.
„Warriors“ dėl rimtų traumų prarado lyderius Klay Thompsoną ir K.Durantą, laisvųjų agentų rinkoje laukia ir daugiau netekčių, tad Vakarų konferencijos karalių sostas yra laisvas.
„Lakers“ yra labai rimta pretendentė jį užimti, tačiau nėra jokių abejonių – ir kiti klubai jaučia galimybę, kurios nebuvo daug metų.
„Saugokitės, nes mes sugrįžome“
Pro NBA turgaus vartus žygiuos dar daug krepšininkų, tačiau vargu, ar kam nors pavyks nustelbti norą pamatyti L.Jameso ir A.Daviso tandemą. „Lakers“ istorijoje čempioniškų porų – apstu: nuo Jerry Westo ir Wilto Chamberlaino 1972-aisiais, iki M.Johnsono ir Kareemo Abdul-Jabbaro ar K.Bryanto bei Shaquille'o O'Nealo.
„Einant mano telefonas tiesiog sproginėjo. Žmonės mane stabdė ir klausė, ar aš laimingas. Nesupratau, apie ką jie kalba. Jie šokinėjo, apkabino mane, – juokėsi jau iš šalies į „Lakers“ žiūrintis M.Johnsonas. – Tai geriausios naujienos, kokias tik galėjo išgirsti sirgaliai. Vau. Saugokitės! Saugokitės, nes mes sugrįžome!“
Tačiau „El Segundo“ esančiame „Lakers“ štabe džiaugsmas buvo trumpas – vasaros darbai dar tik prasidėjo, o nuveikti reikia daug. „Lakers“ dabar privalo apsupti lyderius gerais metikais ir surasti starto penketo vietos vertą įžaidėją.
„Lakers“ komandoje liko 2017-2018 metų sezono vienas geriausių klubo žaidėjų Kyle'as Kuzma, bet J.Buss suburta komanda žino, kad to neužteks.
Karaliaus dovana naujokui
NBA jau kalbama, kad L.Jamesas naująjam partneriui paruošė ypatingą dovaną – šiam atiduos savo 23-uoju numeriu pažymėtus marškinėlius. O „Lakers“ turi dar didesnę dovaną lyderiams – A.Davisui sutikus atsisakyti 4 milijonų priedo už mainus klubas nusprendė išsiųsti į „Washington Wizards“ Moritzą Wagnerį, Issacą Bongą, Jemerrio Jonesą ir antrą naujokų biržos šaukimą.
„Wizards“ už tai turėtų atsiųsti grynųjų. Ką tai reiškia? „Lakers“ aistruoliai jau šoka iš džiaugsmo, nes toks ėjimas klubui suteiktų pakankamai erdvės algų kepurėje, kad ši galėtų pasirašyti maksimalią sutartį su itin aukšto lygio krepšininku.
Tiesa, apie tai kalbama tik neoficialiai – tokių sutarčių įvykdyti iki liepos 6 dienos negalima.
„The Ringer“ žurnalistas Kevinas O'Conneris skelbė, kad jo šaltinių žiniomis – „Lakers“ bandys prisivilioti iki 2018-ųjų „San Antonio Spurs“ žaidusį Kawhi Leonardą, praėjusį sezoną žaidusį „Toronto Raptors“ Buvo kalbama „Lakers“ dominantį Kemba Walkerį, tačiau paaiškėjo, kad šis pirmadienį sutiko prisidėti prie „Boston Celtics“ klubo.
Tad perfrazuojant L.Jameso sveikinimą A.Davisui – tai, ką milžiniškomis permainomis „Lakers“ struktūroje pradėjo J.Buss – tik pradžia.
Tekstas parengtas remiantis ESPN, latimes.com, washingtonpost.com, „CBS Sports“, „USA Today“ ir deadline.com informacija.
Tekstą parengė Martynas Suslavičius.