Lietuvos devyniolikmečių rinktinė pasaulio krepšinio čempionate sieks nutraukti šešerių metų medalių badą

2019 m. birželio 28 d. 11:34
Šiais metais Lietuvos vaikinų ir merginų krepšinio rinktinės varžysis septyniuose Europos ar pasaulio čempionatuose. Pirmieji svarbiausią vasaros egzaminą laikys Gedimino Petrausko treniruojami vaikinai, kurie šeštadienį pradės kovas Kretos mieste Heraklėjuje vyksiančiose 19-mečių pasaulio pirmenybėse.
Daugiau nuotraukų (29)
Varžysis 16 komandų
Kretos sostinėje Heraklėjuje, kuris vos ne kasmet priima vienos ar kitos amžiaus grupės turnyrus, dėl pasaulio pirmenybių medalių kovos 16 šalių jaunieji krepšininkai.
Pirmajame etape komandos suskirstytos į keturias grupes. Lietuviai žais A grupėje, kurioje susitiks su Senegalo (birželio 29 d.), JAV (birželio 30 d.) ir Naujosios Zelandijos (liepos 2 d.) vaikinais.
B grupėje rungtyniaus Latvija, Australija, Kanada ir Malis, C grupėje – Graikija, Rusija, Argentina ir Filipinai, D grupėje – Serbija, Prancūzija, Kinija ir Puerto Rikas.
Į aštuntfinalį pateks visos 16 komandų, tad pirmasis etapas lems tik jų išsidėstymą atkrintamųjų varžybų lentelėje. A grupės komandos aštuntfinalyje susitiks su B grupės ekipomis (pirmoji – su ketvirtąja, antroji – su trečiąja ir t.t.). Aštuntfinalio rungtynės bus žaidžiamos liepos 3 d., o nuo ketvirtfinalio krepšininkai rungtyniaus kasdien (liepos 5-7 d.).
Vienos nesėkmės kaina
2000 metais gimusių Lietuvos krepšininkų rinktinė teisę žaisti pasaulio čempionate iškovojo pernai užėmusi penktąją vietą Europos 18-mečių pirmenybėse. Prieš metus Latvijoje vykusiame turnyre lietuviai laimėjo šešerias iš septynerių rungtynių, bet vienintelė nesėkmė kainavo labai brangiai. G.Petrausko komanda suklupo ketvirtfinalyje, kuriame nusileido Rusijos rinktinei 77:79.
Vis dėlto paskui jauniesiems Lietuvos krepšininkams pavyko laimėti abejas paskutines rungtynes ir užimti penktąją vietą, užtikrinusią kelialapį į pasaulio čempionatą. 18-mečių vaikinų Europos čempionais pernai tapo serbai, sidabro medalius iškovojo latviai, bronzos – prancūzai.
Lietuvos rinktinėje per 18-mečių pirmenybes naudingiausiai žaidė du Kauno „Žalgirio“ dubleriai Erikas Venskus (13,7 tšk., 6,4 atk.kam.) ir Rokas Jokubaitis (12,9 tšk., 5,6 rez.perd.) bei du Vilniaus „Ryto“ dubleriai Deividas Sirvydis (12,7 tšk., 4 rez.perd.) ir Simas Jarumbauskas (11,9 tšk., 4,6 atk.kam.).
2016 metais šios kartos krepšininkų rinktinė varžėsi Europos 16-mečių čempionate. Jame lietuviai irgi patyrė tik vieną pralaimėjimą ir iškovojo sidabro medalius. Lemiamoje dvikovoje buvo nusileista ispanams 72:74. Prieš trejus metus Lietuvos rinktinėje naudingiausiai žaidė Tomas Balčiūnas (12,3 tšk., 9,9 atk.kam.), Dovydas Giedraitis (11,7 tšk.), Domantas Vilys (11 tšk.) ir R.Jokubaitis (10 tšk.). D.Giedraitis buvo išrinktas į geriausių turnyro krepšininkų penketą.
Rinktinėje įvyko permainos
Šių metų pasaulio čempionate Lietuvos rinktinė kovos be vieno geriausių 2000 metais gimusių krepšininkų D.Sirvydžio, kuris pastarąjį sezoną vilkėjo „Ryto“ aprangą ir LKL čempionate pelnydavo 4,4 taško (žaidė 40 rungtynių). D.Sirvydis prieš kelias dienas buvo pakviestas NBA naujokų biržoje ir išvyko į Ameriką pasirodyti NBA klubams.
LKL čempionate pastarąjį sezoną nemažai žaidė ir du jaunieji žalgiriečiai R.Jokubaitis (34 rungt., 4,3 tšk.) bei E.Venskus (11 rungt., 2,1 tšk.). Jie taip pat jau debiutavo ir Eurolygoje. Kitas vaikinų rinktinėje esantis „Žalgirio“ mokyklos auklėtinis Martynas Arlauskas tiek LKL čempionate, tiek Eurolygoje debiutavo dar 2017 metų rudenį, bet pernai ilgai gydėsi traumą, o pasveikęs pastarąjį sezoną žaidė „Žalgirio“ dublerių ekipoje NKL pirmenybėse.
NKL pirmenybėse – „Žalgirio“, „Ryto“ arba „Neptūno“ dublerių komandose – pastarąjį sezoną rungtyniavo dauguma šios rinktinės krepšininkų. Antrojoje Lietuvos krepšinio pakopoje labiausiai pasižymėjo „Žalgirio“ dubleriai E.Venskus (15 tšk.) ir R.Jokubaitis (13,2 tšk.), „Perlo“ žaidėjai („Ryto“ dubleriai) D.Vilys (14,5 tšk.) ir S.Jarumbauskas (12 tšk.) bei „Neptūno“ dubleris Klaidas Metrikis (11,7 tšk.).
Du vaikinų rinktinės krepšininkai pastarąjį sezoną gyveno užsienyje. Gertautas Urbonavičius mokėsi Kardinolo Gibbonso vidurinėje mokykloje (Fort Loderdeilas, Florida), D.Giedraitis krepšinio įgūdžius gludino Madrido „Estudiantes“ sistemoje.
D.Giedraitis žaidė „Estudiantes“ dublerių komandoje ir Ispanijos ketvirtojoje lygoje pelnydavo 19,5 taško, o sezono pabaigoje buvo pakviestas į pirmąją komandą ir registruotas per kelias ACB lygos rungtynes. Jaunasis gynėjas viename stipriausios Ispanijos lygos mače buvo įleistas į aikštę, bet pelnyti taškų nespėjo.
Beje, buvęs šios kartos krepšininkų rinktinės lyderis T.Balčiūnas irgi kelerius metus praleido Ispanijoje („Barcelona“ ir Sevilijos „Real Betis“ struktūroje), tačiau pernai grįžo į Lietuvą ir žaidė Mažeikių „Ereliuose“. Tačiau į dvyliktuką, kuris išvyko į Kretą, šis puolėjas nepateko.
Sidabras, auksas ir bronza
19-mečių pasaulio čempionatai anksčiau buvo rengiami kas ketverius metus, o nuo 2007 metų rengiami kas antrus metus. Lietuvos jaunieji krepšininkai iki šiol dalyvavo septyniuose šios amžiaus grupės turnyruose ir iškovojo po vieną aukso, sidabro ir bronzos medalį.
Lietuviai pirmą kartą tarp prizininkų pateko 2003 metais, kuomet finale pralaimėjo Australijos bendraamžiams 92:126 ir pasipuošė sidabru. Raimundo Kairio treniruojamoje komandoje ypač ryškiai spindėjo Linas Kleiza, kuris pelnydavo 29,1 taško ir tapo rezultatyviausiu čempionato žaidėju.
Labai ryškų lyderį turėjo ir 2011 metų pasaulio čempionate kovojusi rinktinė, kurioje neprilygstamas buvo vidutiniškai 23 taškus įmesdavęs Jonas Valančiūnas. Jis tapo rezultatyviausiu turnyro krepšininku, buvo apdovanotas naudingiausio žaidėjo prizu, o Kazio Maksvyčio nurodymų klausę lietuviai finale sutriuškino Serbijos vaikinus 85:67 ir iškovojo aukso medalius.
2013 metais Tomo Masiulio treniruojami Lietuvos vaikinai iš pasaulio čempionato grįžo su bronzos apdovanojimais. Mariaus Grigonio, Tomo Dimšos, Luko Lekavičiaus ir jų bendraamžių kelionę dar aukštesnio tikslo link nutraukė pusfinalyje patirtas pralaimėjimas JAV krepšininkams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.