Lietuvių sezonas Europoje – keturi „auksiniai“, pralaimėti finalai ir galingiausias žaidėjas

2019 m. birželio 26 d. 19:21
Užsienio klubuose žaidę Lietuvos krepšininkai šiais metais tapo keturių Europos šalių čempionais. Sezoną pabaigti skambiu akordu pavyko Mantui Kalniečiui iš Vilerbano ASVEL, Lukui Lekavičiui iš Atėnų „Panathinaikos“, Artūrui Valeikai iš „Oradea“ ir Denisui Krestininui iš „Prishtina“.
Daugiau nuotraukų (11)
Keturių šalių čempionai
Antradienį klubų sezoną paskutinis tarp Lietuvos krepšininkų baigė M.Kalnietis. Už ilgą triūsą jam buvo atlyginta Prancūzijos pirmenybių aukso medaliu, kurį lietuvis ir jo komandos draugai iš ASVEL iškovojo sunkioje finalo serijoje nugalėję „Monaco“ klubą 3:2.
Prieš kelias savaites L.Lekavičius su „Panathinaikos“ šventė pergalę Graikijos lygoje (beje, L.Lekavičius dėl pusfinalio pradžioje patirtos traumos nežaidė nė vienerių finalo rungtynių), A.Valeika su „Oradea“ – Rumunijos lygoje, o D.Krestininas su „Prishtina“ – Kosovo lygoje.
M.Kalnietis, L.Lekavičius ir D.Krestininas šį sezoną iškovojo po du titulus. ASVEL, „Panathinaikos“ ir „Prishtina“ klubai ne tik tapo čempionais, bet ir laimėjo nacionalines taures.
Visi šių metų nugalėtojai kitų šalių čempionais tapo ne pirmą kartą. L.Lekavičius ir A.Valeika pakartojo pergales, kurias su tais pačiais klubais pasiekė pernai, D.Krestininas anksčiau buvo laimėjęs Lenkijos pirmenybių aukso medalį (2014 m. su Zgoželeco „Turow“), o M.Kalnietis dukart tapo Italijos čempionu (2016 ir 2018 m. su Milano „Olimpia“).
Nacionaliniu čempionu šiais metais tapo ir vienas Lietuvos treneris. Donaldas Kairys antrus metus iš eilės padėjo Talino „Kalev-Cramo“ klubui nugalėti Estijos pirmenybėse.
Pralaimėti finalai
Kad Rumunijos lygos čempionu taps bent vienas lietuvis, buvo aišku dar prieš finalą. Jame „Oradea“ susigrūmė su „Sibiu“ komanda, kurios gretose taip pat buvo Lietuvos krepšininkas Justas Tamulis.
Nors „Sibiu“ buvo reguliariojo sezono nugalėtoja, lemiamoje serijoje šiai ekipai namų sienos nepadėjo. Tačiau J.Tamulis iškovojo kitą titulą. „Sibiu“ krepšininkai buvo stipresni Rumunijos taurės turnyro finale, kuriame susitiko tos pačios komandos.
Net į trijų turnyrų finalus šiais metais pateko Berlyno ALBA, kuriai atstovavo Rokas Giedraitis. Tačiau visose trijose lemiamose dvikovose ALBA krepšininkai pripažino varžovų pranašumą. Vasarį Vokietijos taurės finale berlyniečiai nusileido Bambergo „Brose“ komandai, balandį Europos taurės finale – „Valencia“ ekipai, birželį Vokietijos lygos finale – Miuncheno „Bayern“ klubui.
Vieną titulą Vokietijoje iškovojo kitas lietuvis Arnoldas Kulboka, kuris žaidė šalies taurę laimėjusioje „Brose“ komandoje.
Iki finalo nužygiavo, bet pralaimėjimu sezoną baigė ir vienas Lietuvos treneris. Rimo Kurtinaičio vadovaujama „Chimki“ ekipa suklupo Rusijos lygos finale.
Bronza – menka paguoda
Mačus dėl trečiosios vietos rengia vos kelios Europos nacionalinės lygos. Dviejose iš jų paguodos finalą laimėjo lietuvių komandos: Graikijoje – Atėnų AEK su Jonu Mačiuliu, kuris nuo kovo mėnesio nežaidė dėl sunkios traumos, bet liko Atėnuose iki sezono pabaigos, Lenkijoje – Gdynės „Arka“ su Deividu Dulkiu.
Vis dėlto bronzos medaliai abiem šioms ekipoms buvo ne pergalė, o pralaimėjimas. Ir AEK, ir „Arka“ tapo reguliariojo sezono nugalėtojomis, todėl atkrintamosiose varžybose tikėjosi geresnio rezultato. Tačiau jų viltys buvo sužlugdytos pusfinalyje.
Reguliariojo sezono nugalėtoja taip pat tapo Milano „Olimpia“, kuriai atstovavo Mindaugas Kuzminskas ir nuo žiemos dėl sunkios traumos žaisti negalėjęs Artūras Gudaitis. Tačiau Milano komanda iš kovos dėl Italijos pirmenybių aukso apdovanojimų irgi pasitraukė jau pusfinalyje.
Antrųjų lygų laureatai
Du Lietuvos krepšininkai šiais metais padėjo savo klubams iškovoti kelialapius į pirmąją lygą. Ispanijos antrosios lygos atkrintamosiose varžybose nugalėjo „Bilbao“ su Osvaldu Matulioniu, Graikijos antrosios lygos atkrintamosiose varžybose – Salonikų „Iraklis“ su Ronaldu Rutkausku.
Nors „Bilbao“ ir „Iraklis“ pranoko visus varžovus atkrintamosiose varžybose, šios komandos netapo antrųjų lygų čempionėmis. Mat pagal turnyro nuostatus tiek Ispanijoje, tiek Graikjoje (taip pat ir dar keliose šalyse) antrosios lygos čempionais skelbiami ir pirmąjį kelialapį į pirmąją lygą gauna reguliariojo sezono nugalėtojai, kuriems visai nereikia vargti atkrintamosiose varžybose.
Beje, Bilbao klube sezono pradžioje žaidė dar vienas lietuvis Justas Sinica, tačiau sutartis su juo buvo nutraukta čempionatui vos įsibėgėjus.
Kas žaidė galingiausiai?
Tarp stipriausiose Europos šalių nacionalinėse lygose žaidusių Lietuvos krepšininkų solidžiausia asmenine statistika pasižymėjo „Olimpia“ vidurio puolėjas A.Gudaitis. Jis Italijos lygoje pelnydavo 14,8 taško ir atkovodavo 8,2 kamuolio.
Kitas „Serie A“ rungtyniavęs aukštaūgis Egidijus Mockevičius iš Pėzaro „Victoria Libertas“ pasiekė sezono dvigubą dviženklį. Jis pelnydavo 11,4 taško ir atkovodavo 11,5 kamuolio.
Dviženkliu rezultatyvumo vidurkiu Ispanijos lygoje galėjo pasigirti Saragosos „Tecnyconta“ gynėjas Renaldas Seibutis (11,2 tšk.), Graikijos lygoje – AEK puolėjas J.Mačiulis (11,5 tšk.) ir „Kymi“ gynėjas Vaidas Kariniauskas (11,3 tšk.), Turkijos lygoje – „Gaziantep“ gynėjas Šarūnas Vasiliauskas (11 tšk.), Vokietijos lygoje – ALBA puolėjas R.Giedraitis (12,2 tšk.), Prancūzijos lygoje – „Nanterre“ gynėjas Adas Juškevičius (10,8 tšk.), Rusijos lygoje – Permės „Parma“ puolėjas Eigirdas Žukauskas (11,5 tšk.).
Absoliučiai rezultatyviausi šio sezono lietuviai žaidė daug silpnesniuose turnyruose. Labiausiai siautėjo „Tartu Ülikool“ gynėjas Arnas Velička, kuris Latvijos-Estijos lygoje įmesdavo 19,2 taško, Estijos lygoje (joje dėl bendro dviejų šalių čempionato šiais metais buvo surengtos tik atkrintamosios varžybos) – 22,5 taško. Kito „Tartu Ülikool“ lietuvio Juliaus Kazakausko vidurkiai buvo 15 taškų (Latvijos-Estijos lygoje) ir 21 taškas (Estijos lygoje).
Islandijos lygoje Mindaugas Kačinas iš „Keflavik“ pelnydavo 16,4 taško, Turkijos antrojoje lygoje Vytenis Čižauskas iš „Akhisar“ – 17,1 taško, Vokietijos trečiojoje lygoje Žygimantas Riauka iš Bad Honefo „Rhondorf Dragons“ – 17,2 taško, Prancūzijos trečiojoje lygoje Rokas Ūzas iš „Besancon“ – 18,5 taško, o Ispanijos ketvirtojoje lygoje spindėjęs 18-metis Dovydas Giedraitis iš Madrido „Estudiantes“ dublerių rinkdavo 19,5 taško.
Šį dešimtmetį kitų Europos šalių čempionais tapę Lietuvos krepšininkai (šalis, čempionai):
Graikija L.Lekavičius (Atėnų „Panathinaikos“) Prancūzija M.Kalnietis (Liono-Vilerbano ASVEL) Rumunija A.Valeika („Oradea“) Kosovas D.Krestininas („Prishtina“) 2018
Italija A.Gudaitis, M.Kuzminskas, M.Kalnietis* (Milano „Olimpia“) Graikija L.Lekavičius (Atėnų „Panathinaikos“) Latvija J.Jucikas („Ventspils“) Rumunija V.Kariniauskas ir A.Valeika („Oradea“) 2017
Latvija A.Labuckas (Rygos VEF) Rumunija V.Kariniauskas (Klužo „Banca Transilvania“) Ukraina M.Anisimovas (Kijevo „Budivelnyk“) Vokietija A.Kulboka* (Bambergo „Brose“) 2016
Ispanija J.Mačiulis (Madrido „Real“) Italija M.Kalnietis (Milano „Olimpia“) Austrija A.Drungilas (Obervarto „Gunners“) 2015
Ispanija J.Mačiulis (Madrido „Real“) Rumunija M.Runkauskas (Ploješčio „Asesoft“) Estija A.Pečiukevičius ir K.Petrukonis (Tartu „Rock“) 2014
Turkija L.Kleiza („Fenerbahçe“) Graikija J.Mačiulis („Panathinaikos“) Lenkija D.Krestininas (Zgoželeco „Turow“) Ukraina D.Lavrinovičius, D.Šalenga, D.Lavrinovičius (Kijevo „Budivelnyk“) Švedija M.Griškėnas (Sioderteljės „Kings“) Kosovas A.Kieža (Prištinos „Sigal“) 2013
Ispanija M.Pocius (Madrido „Real“) Graikija J.Mačiulis (Atėnų „Panathinaikos“) Ukraina D.Šalenga ir M.Anisimovas (Kijevo „Budivelnyk“) Lenkija M.Česnauskis (Zeliona Guros „Stelmet“) Latvija A.Kavaliauskas ir D.Zavackas (Rygos VEF) Baltarusija V.Ginevičius (Minsko „Cmoki“) 2012
Italija R.Kaukėnas, K.Lavrinovičius, J.Mačiulis (Sienos „Montepaschi“) Rusija D.Lavrinovičius, R.Šiškauskas (Maskvos CSKA) Graikija M.Gecevičius (Pirėjo „Olympiakos“) Lenkija D.Motiejūnas (Gdynės „Prokom“) Latvija A.Kavaliauskas ir D.Zavackas (Rygos VEF) Rumunija A.Čepulis („Ploiešti“) Švedija P.Baločka ir P.Šakinis (Noršiopingo „Dolphins“) Baltarusija J.Sinica („Minsk-2006“) Škotija A.Čiapas (Edinburgo „Kings“) 2011
Italija R.Kaukėnas ir K.Lavrinovičius (Sienos „Montepaschi“) Turkija Š.Jasikevičius ir D.Lavrinovičius (Stambulo „Fenerbahçe“) Rusija R.Šiškauskas (Maskvos CSKA) Ukraina M.Anisimovas (Kijevo „Budivelnyk“) Juodkalnija G.Kadžiulis (Podgoricos „Budućnost“) Kipras V.Dabkus (Nikosijos „Etha“) Škotija A.Čiapas (Edinburgo „Kings“) Kazachstanas J.Ramanauskas (Atyrau „Barsy“) 2018 m. M.Kalnietis buvo „Olimpia“ paraiškoje, bet per visą sezoną Italijos lygoje nežaidė nė vienerių rungtynių.
2017 m. A.Kulboka turėjo dvigubą licenciją ir daugiausia žaidė „Brose“ dublerių komandoje, bet rungtyniavo ir pirmojoje ekipoje.
Krepšinis^Instantsportas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.