Praėjusių metų NBA čempionai „Golden State Warriors“ darė viską, kad sezonas nesibaigtų rungtynėmis Ouklande.
Net ir susižeidęs Klay Thompsonas grįžo į aikštę, o nukraujavę čempionai ketvirtajame kėlinyje pirmavo, tačiau šeštosiose finalo rungtynėse pergalę 114:110 šventė „Raptors“ krepšininkai, kurie seriją iki keturių laimėjimų laimėjo 4:2.
Likus žaisti 5 min. rezultatas buvo lygus (101:101), bet „Raptors“ po Fredo VanVleeto tritaškio ir Serge’o Ibakos metimo šovė į priekį 106:101.
Vis dėlto likus 18 sek. svečiai pirmavo tik 111:110. Per lemiamą „Warriors“ ataką iniciatyvos ėmėsi Stephenas Curry, tačiau jo tolimas metimas buvo netikslus ir kanadiečiai šventė pergalę, dar sumetę baudas po pražangų.
„Raptors“ džiaugėsi pirmuoju titulu, o „Warriors“ ekipa NBA čempione iš viso yra tapusi šešis kartus (1947, 1956, 1975, 2015, 2017 ir 2018 m.).
Čempionus išguldė traumos
„Warriors“ žaidė be vieno savo lyderio Kevino Duranto, kuris praleido beveik visą finalą ir pasirodė tik penktame mače, sužaidė 12 minučių ir dėl Achilo sausgyslės traumos buvo priverstas baigti sezoną.
Paskutiniame mače K.Thompsonas po varžovo pražangos nesėkmingai nusileido ant parketo ir griebėsi už čiurnos.
Atrodė, kad žaidėjas pasitrauks, bet jis grįžo į aikštę ir baudomis pelnė savo 30-ąjį tašką. Bet po to nepasirodė aikštėje.
Tuo metu „Raptors“ į pergalę vedė ne tik lyderis Kawhi Leonardas.
Rezultatyviausi buvo po 26 taškus pelnę Kyle’as Lowry ir Pascalis Siakamas.
Vis dėlto naudingiausiu finalo žaidėju išrinktas praėjusią vasarą komandą per mainus papildęs K.Leonardas. Lemiamame varžybų etape jis rinkdavo vidutiniškai po 28,5 taško ir atkovodavo po 9,8 kamuolio.
Jam tai jau antrasis toks asmeninis apdovanojimas. Finalo geriausiu žaidėju jis buvo ir 2014 metais, kai triumfavo su „San Antonio Spurs“.
Pradžia buvo sunki
NBA padangėje „Raptors“ ilgai buvo laikoma ištižėlių ekipa.
2013-aisiais Kanados klubas jau 18 metų žaidė NBA, tačiau per tą laiką ekipa vos tik kartą laimėjo atkrintamųjų varžybų seriją, nė karto reguliariajame sezone nelaimėjo 50 mačų, nuo 2008-ųjų nepateko į lemiamas akistatas dėl NBA aukso žiedų ir kaip rėtis prarasdavo savo lyderius – Vince’ą Carterį, Chrisą Boshą ir Tracy McGrady.
„Raptors“ ir „Grizzlies“ ekipos kartu 1995 metais žengė iš Kanados į amerikietišką NBA, bet Toronto komanda ilgai buvo laikoma daug prastesne.
Pabėgę į Memfį „Grizzlies“ net sugebėjo prisikasti iki NBA finalų, o „Raptors“ pasiekimų kreivė vis krito.
Ir tada 2013-aisiais pasirodė naujasis Kanados ekipos vadovas ir pamažu iškėlė „Raptors“ į istorines aukštumas.
Vadovas – iš Afrikos
„Masai Ujiri“ – ne kokios nors genties šūkis, egzotinis patiekalas ar animacinio filmuko herojus. Tai žmogaus vardas ir pavardė, kuriam klubo savininkai liepė ištraukti „Raptors“ iš dugno.
Jau patį pirmąjį sezoną „Raptors“, kurio virtuvėje pradėjo šeimininkauti M.Ujiri, sugebėjo pasiekti reguliariojo sezono rekordą – laimėjo 48 mačus.
Daugumos NBA klubų vadovai į pareigas prasimušdavo įprastai – baigę krepšininko karjerą, pabuvę komandos treneriu arba agentu ar pasitrynę garsių strategų štabuose.
Prieš 17 metų į NBA prasibrauti panoręs M.Ujiri tokios prabangios istorijos neturėjo: jis net arti nebuvo prie krepšinio aikštės ir nieko netreniravo. Tačiau sugebėjo tapti klubo vadovu.
M.Ujiri yra kilęs iš Nigerijos, tačiau jo vardas – iš kito Afrikos žemyno kranto. Mat Masai motina – iš Kenijos, o su M.Ujiri tėvu ji susipažino Anglijoje, kur abu mokėsi medicinos universitete.
Ten 1970 metais ir gimė Masai, o jam sulaukus dvejų šeima persikėlė į Nigeriją.
Rizika pasiteisino
M.Ujiri per penkerius metus priėmė ne vieną rizikingą sprendimą ir dar kartą sulaužė visus NBA dėsnius, kai galvojo apie naują trenerį prieš šį sezoną.
Visi didžiausi klubai, atsisakę jau prisitrynusių ekipoje trenerių, žiūri į tolimą aplinką – ieško „šviežio kraujo“. Tarkime, Steve’as Kerras į „Golden State Warriors“ atėjo iš televizijos, Bradas Stevensas į „Boston Celtics“ – iš studentų krepšinio, „Milwauke Bucks“ vedlys Mike’as Budenholzeris – iš ten pat.
„Raptors“ vadovas tiesiog nutarė trenerio asistentą padaryti strategu. 50-metis Nickas Nurse’as niekada nedirbo pagrindiniu treneriu – jis tik Plėtojimosi lygoje yra laimėjęs čempiono laurus, ten praleidęs net šešerius metus. Taip užsilaikyti šioje lygoje nenorėtų niekas.
Ir ką – treneris debiutantas „Raptors“ nukaldino NBA titulą.
Įdomu, kad M.Ujiri surinko tokią komandą, kurioje nėra nė vieno žaidėjo, kuris Toronto klubo būtų buvęs pašauktas NBA naujokų biržoje.
Paskutinis toks buvo Jonas Valančiūnas, kurį M.Ujiri be gailesčio iškeitė vasarį – po septynerių metų tarnystės ekipai.
Marcas Gasolis, anksčiau turėjęs geriausiai besiginančio žaidėjo titulą, jau buvo niekam neįdomus turėdamas kišenėje 30 mln. dolerių sutartį.
Bet M.Ujiri nutarė rizikuoti – keisti lietuvį į kur kas vyresnį ir ne itin sveiką krepšininką. Jis rizikavo ir komandos atmosfera, ir mokėdamas prabangos mokestį.
Jei šis sezonas būtų buvęs ir vėl nekoks, vargu ar komandos savininkai būtų gerai nusiteikę M.Ujiri atžvilgiu. Juk „Raptors“ – trečioji pagal brangumą ekipa NBA.
O dabar „Raptors“ – čempionai. Ir tuo viskas pasakyta! (LR)
J.Valančiūnui – žiedas ir nauja komanda?
Po „Raptors“ triumfo NBA finale lietuvis Jonas Valančiūnas gali tapti pirmuoju šalies krepšininku, savo kolekcijoje turinčiu NBA aukso žiedą.
Beveik septynerius metus Kanados ekipoje žaidęs 27 metų 213 cm ūgio J.Valančiūnas šį sezoną „Raptors“ marškinėlius vilkėjo 30 mačų, o po to buvo iškeistas į „Memphis Grizzlies“ klubą.
Laimėjus „Raptors“ lietuvis turi galimybę gauti NBA aukso žiedą, nes klubas galės pasirinkti, kam pasiūlyti atsiimti NBA čempionų žiedą. Tačiau tai nereiškia, kad J.Valančiūnas bus laikomas čempionu.
NBA ekipos įprastai išdalija daug žiedų. Praėjusiais metais „Golden State Warriors“ užsisakė 500 žiedų ir išdalijo juos ne tik krepšininkams, bet ir administracijos darbuotojams, rėmėjams.
J.Valančiūnas „Raptors“ ekipoje žaidė nuo 2012 metų iki 2019 m. vasario 7-osios. Jis šį sezoną vidutiniškai pelnė po 12,8 taško, atkovojo po 7,2 kamuolio ir atliko po 1 rezultatyvų perdavimą.
Birželio 13-oji buvo paskutinė diena, kai J.Valančiūnas galėjo pasinaudoti galimybe sudaryti naują sutartį kitam sezonui su „Grizzlies“ klubu ir gauti 17,6 mln. dolerių. Tačiau skelbiama, kad lietuvis nutarė to nedaryti ir taps laisvuoju agentu, kuris galės tikėtis ir pelningesnių pasiūlymų.
Laisvieji agentai naujas sutartis galės sudaryti nuo liepos 1-osios.
Centras Memfio komandoje sužaidė 19 rungtynių ir per 28 min. pelnė 19,9 taško, atkovojo 10,7 kamuolio, atliko 2,2 rezultatyvaus perdavimo ir blokavo 1,6 metimo.
NBA finalas
Šeštosios rungtynės (iki 4 pergalių). „Golden State Warriors“ – „Toronto Raptors“ 110:114 (32:33, 25:27, 31:26, 22:28). K.Thompsonas 30, A.Iguodala 22, S.Curry 21 (3/11 tritaškių, 7 rez. perd.), D.Cousinsas 12, D.Greenas 11 (19 atk. kam., 13 rez. perd., 8 klaidos)/ K.Lowry (7 atk. kam., 10 rez. perd.) ir P.Siakamas (10 atk. kam.) po 26, K.Leonardas (6 atk. kam.) ir F.VanVleetas (5/11 tritaškių) po 22, S.Ibaka 15, M.Gasolis 3 (0/5 metimų, 9 atk. kam.). Serija – 2:4.