Portale lrytas.lt – speciali rubrika, skirta Lietuvos krepšinio lygos atkrintamosioms varžyboms. Įdomiausi faktai, įvykiai, kuriozai, skandalai – visko būta LKL finaluose per lygos istoriją, prasidėjusią dar 1993-iaisiais.
Pietų Karolinos valstijoje užaugęs ir Pietų Karolinos universitetą baigęs Ch.Eidsonas į „Lietuvos rytą“ atvyko 2007 metais. 203 cm ūgio puolėjas jau buvo apsipratęs su Europos krepšiniu, kurio paragavo žaisdamas Gyseno (Vokietija) ir Strasbūro (Prancūzija) klubuose, todėl nesunkiai pritapo Vilniaus ekipoje.
Bet ypač ryškiai jis sužydėjo 2009 metų pavasarį, kuomet per kelias balandžio ir gegužės savaites su komandos draugais tapo Europos taurės laimėtoju, Baltijos lygos čempionu ir Lietuvos lygos čempionu. Tuo metu 28-erių Ch.Eidsonas mėgavosi ir asmeniniais prizais – jis buvo išrinktas geriausiu Europos taurės sezono krepšininku bei naudingiausiu BBL finalo ir LKL finalo serijos žaidėju.
Nepamirštamų rungtynių seriją Ch.Eidsonas pradėjo balandžio pradžioje Turine vykusiame Europos taurės finalo aštuonete, bet kone įsimintiniausias karjeros rungtynes sužaidė 2009 metų balandžio 25 dieną Baltijos lygos finale.
Per Tartu mieste vykusią lemiamą regioninio turnyro dvikovą „Lietuvos ryto“ lyderis į Kauno „Žalgirio“ krepšį įmetė net 41 tašką (12/14 dvitaškių, 4/6 tritaškių, 5/6 baudų) ir vedė savo komandą į triuškinamą pergalę 97:74.
„Ar galėčiau žaisti dar geriau? Tuoj pažiūrėsiu į statistiką. Padariau dvi klaidas, atlikau keturis netikslius metimus, kartą prasižengiau... Taip, galiu“, – juokavo naudingiausio finalo žaidėjo prizą gavęs Ch.Eidsonas.
Tapus Baltijos lygos čempionu, atsipalaiduoti buvo anksti. Ch.Eidsono ir jo komandos draugų laukė kitas finalas – gegužės 6 dieną prasidėjo mūšis dėl LKL čempionų žiedų.
„Apie Ch.Eidsoną sukasi visas „Lietuvos ryto“ žaidimas. Bet jei „Žalgiris“ sugebės jį pristabdyti, vilniečiams kils problemų, – prieš LKL finalą svarstė buvęs „Žalgirio“ krepšininkas Saulius Štombergas. – Žalgiriečiai turi padėti vienas kitam, tik tada bus įmanoma sustabdyti Ch.Eidsoną“.
Net jei sustabdyti Ch.Eidsoną buvo įmanoma, varžovams nepavyko jo nė pristabdyti. „Lietuvos ryto“ lyderis jau per pirmąsias finalo rungtynes pelnė 30 taškų (5/10 dvitaškių, 3/6 tritaškių, 11/13 baudų) ir su komandos draugais džiaugėsi Kauno sporto halėje iškovota pergale 94:84.
„Nė vienam savo vyrui negaliu pasakyti, kad blogai gynėsi. Jį stabdydami prasižengėme dvylika kartų, bet Ch.Eidsonas įmetė vienuolika baudų, – skėsčiojo rankomis „Žalgirio“ treneris Gintaras Krapikas. – Jis randa išeitį iš visų situacijų. Jei dvigubiname gynybą, jis laiku atiduoda kamuolį, o jei yra plyšys, lenda ir uždirba bent pražangą. Mes neturime vaistų prieš jį. Galite kalti mane prie kryžiaus“.
Kad Ch.Eidsonas yra pristabdomas, parodė antrosios finalo rungtynės, per kurias amerikietis pelnė „tik“ 15 taškų. Tačiau jį sustabdė anaiptol ne varžovai, o „Lietuvos ryto“ treneris Rimas Kurtinaitis. Mat tas rungtynes vilniečiai laimėjo rekordiniu 42 taškų skirtumu 100:58, ir „Lietuvos ryto“ treneris anksti pasodino savo lyderį ant suolo ir leido jam ramiai stebėti, kaip žaidžia antro penketo krepšininkai.
Nors „Lietuvos rytas“ atrodė ne juokais įsibėgėjęs, jam nepavyko laimėti finalo serijos sausu rezultatu. Iškart po triuškinamos pergalės, vilniečiai išvykoje triuškinamai pralaimėjo trečiąsias rungtynes 84:110 (Ch.Eidsonas įmetė 17 taškų).
Tačiau ši nesėkmė tik dar labiau supykdė Ch.Eidsoną, kuris sveiką sportinį pyktį išliejo per ketvirtąjį serijos mačą. Gegužės 14 dieną „Siemens“ arenoje „Lietuvos rytas“ per pratęsimą palaužė kauniečius 100:94, o Ch.Eidsonas pelnė 34 taškus (6/13 dvitaškių, 3/8 tritaškių, 13/17 baudų) ir pagerino LKL finalų rezultatyvumo rekordą, kuris iki tol priklausė R.Kurtinaičiui.
„Nenorėjau nuskriausti savo trenerio. Manau, kad komandos pralaimėjimas jam nuotaiką būtų sugadinęs kur kas labiau negu prarastas rekordas“, – juokėsi Ch.Eidsonas, kuris net 15 taškų įmetė per pratęsimą. Beje, iš viso Ch.Eidsonas tą vakarą žaidė net 42 min., o prie 34 taškų dar pridėjo 10 atkovotų kamuolių ir 14 išprovokuotų pražangų.
„Lietuvos rytas“ finalo seriją pabaigė per penktąsias rungtynes, kurias varžovų aikštėje laimėjo 82:70. Be keitimo žaidęs Ch.Eidsonas prie paskutinės pergalės, pasiektos atstovaujant Vilniaus komandai, prisidėjo 14 taškų.
Nuaidėjus paskutinei čempionato sirenai, niekam nekilo abejonių, kam atiteks naudingiausio LKL finalo krepšininko prizas. Jį gavo finalo serijoje vidutiniškai 22 taškus pelnydavęs Ch.Eidsonas.
„Neįtikėtina. Šis sezonas – mano karjeros puošmena. Buvo labai daug smagių akimirkų. Tai – išskirtinis laikas. Kaip ir išskirtinė visa ši komanda“, – džiaugėsi LKL čempionas Ch.Eidsonas.
Atsisveikinęs su Vilniumi, amerikietis dar kelis sezonus praleido Tel Avivo „Maccabi“, „Barcelona“ ir Kazanės „Uniks“ klubuose, tapo Izraelio ir Ispanijos čempionu, Izraelio ir Rusijos taurių laimėtoju, tačiau niekur nežaidė taip įspūdingai, kaip 2009 metų pavasarį gindamas „Lietuvos ryto“ garbę.
Visi krepšininkai, per finalo rungtynes pelnę 30 ir daugiau taškų
Taškai Žaidėjas Komanda Varžovas Rezultatas Metai (rungt.)
34 Ch.Eidsonas „Lietuvos rytas“ „Žalgiris“ 100:94 2009 (4)
32 R.Kurtinaitis „Žalgiris“ „Atletas“ 77:91 1996 (1)
32 R.Packas „Žalgiris“ „Lietuvos rytas“ 91:78 2005 (3)
31 S.Štombergas „Atletas“ „Žalgiris“ 81:71 1996 (2)
31 A.Macijauskas „Lietuvos rytas“ „Žalgiris“ 86:78 2002 (7)
30 A.Macijauskas „Lietuvos rytas“ „Žalgiris“ 81:85 2003 (2)
30 Ch.Eidsonas „Lietuvos rytas“ „Žalgiris“ 94:84 2009 (1)