Amerika kraustosi iš proto dėl slovėnų vunderkindo Lukos Dončičiaus: Lukamanija įsibėgėja

2019 m. kovo 20 d. 15:26
Kai Europa pernai į NBA išsiuntė savo ryškiausią žvaigždę Luką Dončičių, niekas negalėjo įsivaizduoti, kad Slovėnijos krepšinio talentas Amerikoje iškart taps toks populiarus. Žinant jo jauną amžių, galima tik spėlioti, kokia karjera jo laukia ateityje.
Daugiau nuotraukų (22)
Amerika slovėną vadina tiesiog Luka, sirgaliai medžioja jo autografus, o pats krepšininkas negali patikėti, kad pirmasis sezonas jam susiklostė taip įspūdingai.
Dirkas Nowitzki per 21 sezoną Dalase matė labai daug. Bet vokietis iki šiol nebuvo regėjęs, kad dėl „Mavericks“ žaidėjo būrys autografų medžiotojų pasitiktų komandos autobusą, kaip nutiko Detroite stingdančiame šaltyje antrą valandą nakties.
Bet iki šiol „Mavericks“ neturėjo tokio žaidėjo kaip L.Dončičius.
„Dabar išvykose, net jei būna labai vėlu, mūsų laukia daugybė žmonių, nes nori, kad Luka ką nors pasirašytų, – pasakojo D.Nowitzki. – Atrodo, tarsi mes būtume „Warriors“ (NBA čempionai. – Red.). Tai tikra Lukamanija. Mes tuo gyvename kasdien.“
Lietuvos draugo nestebina
Dėl viso to nesistebi tik žmogus, jau seniai įžvelgęs slovėno galimybes tapti superžvaigžde, – buvęs Lietuvos rinktinės trenerio asistentas ir „Mavericks“ vadovas Donnie Nelsonas.
„Aš tiesiog dievinu žaidėjus, kurie moka dalintis kamuoliu“, – sakė D.Nelsonas, akcentuodamas dvimetrinio krepšininko sugebėjimą vadovauti žaidimui, o ne pribloškiantį metimą atsitraukus per žingsnį nuo gynėjo.
„Žinojau, kad aš galėsiu žaisti NBA, bet tikrai viskas dar geriau, nei tikėjausi“, – pripažino dvidešimtmetis L.Dončičius, dar praėjusį sezoną karaliavęs Eurolygoje kartu su Madrido „Real“.
Dabar NBA slovėnas vidutiniškai renka 21,1 taško, atkovoja 7,4 kamuolio ir atlieka 5,7 rezultatyvaus perdavimo. Jo sąskaitoje – jau keturi trigubi dviženkliai.
Įspūdingi skaičiai ir pasaulinis susidomėjimas jo karjera padėjo L.Dončičiui NBA Žvaigždžių dienos balsavime surinkti daugiau nei keturis milijonus balsų – daugiau gavo tik LeBronas Jamesas ir Giannis Antetokounmpo.
Slovėno populiarumas pranoko net Michaelo Jordano per pirmąjį NBA sezoną (jis balsavime buvo penktas), L.Jameso (tryliktas) ir netgi Yao Mingo, kuris 2003-iaisiais pagal balsų skaičių buvo ketvirtas nepaisant Kinijos sirgalių skaičiaus.
Nusivylęs plėšė marškinėlius
L.Dončičius sugebėjo staigiai paneigti visus skeptikų nuogąstavimus apie atletiškumo stoką.
„Phoenix Suns“, „Sacramento Kings“ ir „Atlanta Hawks“ praėjusiais metais per daug ilgai svarstė pliusus ir minusus, o „Mavericks“ nedvejodami čiupo Europos krepšinio žvaigždę.
Ir vis dėlto L.Dončičius sako, kad pirmasis jo sezonas NBA, kuris greičiausiai baigsis naudingiausio naujoko titulu, nebuvo toks lengvas, kaip atrodo.
„Mavericks“ iškovojo tik 27 pergales ir patyrė net 41 pralaimėjimą. Trečius metus iš eilės komanda liks be atkrintamųjų varžybų.
Dalaso klubas atidavė net keturis potencialius starto penketo žaidėjus, mainais įsigijo latvį Kristapą Porzingį ir atlaisvino 30 milijonų dolerių naujoms sutartimis pasirašyti, nors šį sezoną tai jau nepadės.
Nuo tada, kai L.Dončičius, būdamas septynerių, pradėjo žaisti krepšinį, jam pirmą kartą gyvenime tenka taip dažnai pralaimėti.
Kaip L.Dončičius su tuo tvarkosi? Jis jau du kartus suplėšė marškinėlius nepavykus atakai.
„Man sunkiau, negu žmonėms atrodo“, – prisipažino L.Dončičius.
„Jis yra laimėtojas – Europoje laimėjo viską. Vadinasi, kiekvieną kartą pralaimėjęs įsiunta“, – sakė „Denver Nuggets“ rungtyniaujantis ispanas Juancho Hernangomezas, atidžiai stebintis slovėno karjerą nuo pat pradžios.
Ispano brolis Willy žaidė kartu su L.Dončičiumi „Real“. Be to, šie Europos krepšininkai nuolat šnekučiuojasi „WhatsApp“ grupėje žaisdami populiarųjį videožaidimą „Fortnite“.
Kad L.Dončičius nemoka pralaimėti, „Mavericks“ vadovų nejaudina.
„Žinau tą faktą, kad jis nemoka tvarkytis su nesėkmėmis, – sakė Dalaso komandos treneris Rickas Carlisle’as. – Bet ir aš nemoku.“
Susirūpinęs svoriu samdė virėją
Komandos laimei, L.Dončičius buvo labiau pasiruošęs NBA, nei „Mavericks“ svajojo.
R.Carlisle’as įžvelgė neeilinius slovėno gebėjimus: „Unikali patirtis, unikalūs sugebėjimai, unikalus kūno sudėjimas.“
„Vengiu švaistytis palyginimais su LeBronu Jamesu arba Magicu Johnsonu, kurie buvo viską sugebančios žvaigždės.
Tačiau dabar jau akivaizdu, kad Luka turi daugybę tų pačių bruožų ir įrodė, kad gali jiems prilygti aikštėje, – kalbėjo „Mavericks“ treneris. – Jo dydis, jėga ir greitis apgaulingi.
Be to, jis ne pagal metus supranta, kaip panaudoti kūną puolant ir išprovokuojant pražangas.“
Šis treneris nėra vienintelis, darantis tokius drąsius palyginimus. „Miami Heat“ žaidėjas Dwyane’as Wade’as, su L.Jamesu keturis sezonus rungtyniavęs Majamyje, L.Dončičiaus perdavimus yra pavadinęs lebroniškais.
„Los Angeles Clippers“ treneris Docas Riversas sakė, kad stebėti L.Dončičių aikštėje jam yra malonumas: „Pirmiausia jis rungtyniauja su džiaugsmu – man tai labai patinka. Jo žaidimas labai patobulėjęs, jam tiesiog nėra ribų.
O kas laukia ateityje, kai jis sustiprės ir fiziškai!“
Nors ištaręs paskutinius žodžius D.Riversas ir nusijuokė, išties didžiausias pirmojo sezono L.Dončičiaus galvos skausmas yra fizinis pasirengimas.
Iškart po naujokų biržos ir „Mavericks“, ir krepšininko atstovai sutarė, kad L.Dončičiui reikia kiek įmanoma ilgiau pailsėti, nes beveik metus jis žaidė be pertraukų.
Todėl slovėnas pradėjo NBA sezoną sverdamas daugiau, nei prie jo pavardės įrašyti 99 kilogramai.
Dėl to jis yra gavęs ne vieną kirtį. Bet dabar „Mavericks“ vadovai atrodo patenkinti L.Dončičiaus maitinimosi įpročių pokyčiais.
Komandos pageidavimu krepšininkas gruodį pasisamdė asmeninį virtuvės šefą, kuris jam gamina maistą prieš rungtynes ir poilsio dienomis. Į valgiaraštį jis įtraukė įvairių šviežiai spaustų sulčių.
Visada palaiko motina
Kai L.Dončičius žaidė Madride, jis gyveno kartu su motina Mirjam Poterbin, kuri užaugino krepšininką vadovaudama dviem grožio salonams Liublianoje.
Luka vengia kalbėti apie savo tėvą – buvusį krepšininką Sašą Dončičių.
Dalase motina ir sūnus gyvena atskirai, tiesa, netoli vienas kito ir „American Airlines“ centro, kur rungtyniauja „Mavericks“.
„Tai buvo jo sena svajonė, – kabėjo M.Poterbin. – Dar 7-metis jis jau kalbėjo apie NBA. Prisiminus man kaupiasi ašaros.“
Vis dėlto pirmąjį Lukamanijos sezoną būta ir kliūčių, ir nusivylimų. Ir ne tik susijusių su komandos pralaimėjimais.
L.Dončičius bejėgiškai stebėjo, kaip kitas ispaniškai kalbantis komandos draugas J.J.Barea sausį nusitraukė Achilo sausgyslę.
Netrukus jis išgyveno pirmuosius didžiuosius mainus, kai Dalasas staiga nubraukė jo suplanuotą duetą su Denniu Smithu vos tik atsirado galimybė įsigyti K.Porzingį.
„Man buvo tikras šokas, – pasakojo L.Dončičius. – Europoje taip nebūna.“
Krepšininkui sunkokai sekėsi pataikyti nuo baudų metimo linijos. Nors išprovokuoti pražangas jis sugeba meistriškai, pataiko tik 72,6 procento baudų.
Motina išdavė ir tai, jog L.Dončičius labai nusiminė, kad negavo vietos NBA Visų žvaigždžių rinktinėje, nors surinko tiek daug sirgalių balsų.
Nuo praėjusio sezono tai sudaro tik pusę lemiamo balo, todėl slovėnas buvo paliktas žaisti tik naujokų mače.
Gera žinia ta, kad visa tai yra niekis, palyginti su permainomis, kurias L.Dončičius išgyveno būdamas trylikos.
Tuomet jis turėjo palikti namus ir mamą Slovėnijoje, kai išvažiavo į Madrido „Real“ akademiją siekti savo svajonės.
„Tam apibūdinti nėra žodžių, – sakė L.Dončičiaus motina. – Atvirai sakau – daugiau to neištverčiau.“
NBA jau žibantis L.Dončičius sutiko: „Tai buvo gerokai sunkiau, nei iš Madrido atvykti į Ameriką.“ 
Dėl slovėno ėjo kryžiaus kelius
Praėjusių metų gegužės 15 dieną „Dallas Mavericks“ vadovai buvo rimtai susinervinę dėl L.Dončičiaus.
Daugiau nei metus jie buvo apsisprendę, kad jei tik galės, rinksis slovėną NBA naujokų biržoje. Bet per biržos loteriją Čikagoje vietoj prognozuoto trečiojo šaukimo „Mavericks“ gavo tik penktąjį.
„Mes tada labai susikrimtome. Manėme, kad netekome galimybės gauti L.Dončičių“, – sakė klubo vadovas Donnie Nelsonas.
Bet jis dėjo visas pastangas, kad „Mavericks“ gautų teisę rinktis naujoką anksčiau, ir įtikino „Atlanta Hawks“ atiduoti savo trečiąją šaukimo teisę, o už tai dovanojo ne tik savo penktąją, bet ir teisę rinktis 2019-aisiais.
Nepaisant kainos, tokį sandorį palaimino „Mavericks“ savininkas Markas Cubanas, nes D.Nelsonas taip karštai tuo tikėjo.
Be to, klubo šeimininkas nebuvo pamiršęs savo klaidos 2013-aisiais, kai tas pats D.Nelsonas ir tarptautinis skautas Tony Ronzone visaip bandė įkalbinėti rinktis tuo metu niekam nežinomą Graikijos jaunuolį Giannį Antetokounmpo.
Bet tada M.Cubanas nesutiko, nes žaidėjas jam buvo nematytas. Ir dėl to jau netrukus labai pasigailėjo, nes G.Antetokounmpo Milvokyje virto NBA superžvaigžde.
Todėl pernai M.Cubanas palaimino D.Nelsono planą daryti ką reikia, kad į Dalasą atvyktų L.Dončičius.
žvaigdžė^InstantLuka Dončičius
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.