Padėtis. Kelialapius į Eurolygos atkrintamąsias varžybas per 25 turus užsitikrino trys klubai. Į priekį nuskuodę Stambulo „Fenerbahçe“ (21 pergalė), Maskvos CSKA (20) ir Madrido „Real“ (19) ne tik užsitikrino teisę pratęsti sezoną, bet gali būti ramūs ir dėl to, kad ketvirtfinalio serijose turės aikštės pranašumą.
Dėl ketvirtosios vietos kovoja Stambulo „Anadolu Efes“ (16) ir „Barcelona“ (15). Formaliai šios dvi komandos kelialapių į ketvirtfinalį dar negavo, bet iš pirmojo aštuntuko iškristų nebent tuo atveju, jei likusioje reguliariojo sezono dalyje žaistų labai prastai.
Galima teigti, kad liko trys laisvi kelialapiai. Dėl jų varžosi šešios komandos, kurias skiria vos vienas taškas. Tai – po 13 pergalių iškovojusios Vitorijos „Baskonia“, Milano „Olimpia“ ir Pirėjo „Olympiakos“ bei po 12 rungtynių laimėjusios Tel Avivo „Maccabi“, Atėnų „Panathinaikos“ ir Miuncheno „Bayern“.
„Žalgiris“ pasiekė 10 pergalių ir taip pat dar išsaugojo aritmetinę galimybę prasibrauti į elito aštuonetą. Tačiau konkurentai vietoje nestovės, tad Lietuvos čempionai iki aštuntosios vietos veikiausiai nepakiltų net laimėję visas penkerias likusias rungtynes.
Konkurentai. „Žalgirio“ paskutiniųjų turų tvarkaraštis nebus žvėriškas. Šiame ture Kauno komanda namie žais su „Bayern“ klubu. Kitą savaitę vyks dviejų turų rungtynės, o „Žalgiris“ pirmiausiai keliaus pas „Maccabi“, o paskui priims vieną iš autsaiderių Stambulo „Darüşşafaka“. Dvejas paskutiniąsias rungtynes Šarūno Jasikevičiaus vyrai žais išvykose su „Olympiakos“ ir „Real“ ekipomis.
„Žalgiriui“ reikia aplenkti bent keturias komandas. Kurios iš jų galėtų būti realiausi taikiniai?
Sudėtingiausia per paskutiniuosius penkis turus bus „Baskonia“ ir „Olimpia“ krepšininkams. Jie žais net po trejas rungtynes su pirmojo penketo komandomis (Vitorijos komanda – su „Real“, „Anadolu Efes“ ir CSKA, Milano ekipa – su „Real“, „Fenerbahçe“ ir „Anadolu Efes“). Suprantama, lyderių trijulei galvos dėl rezultatų nebeskauda, tačiau tai nereiškia, kad „Fenerbahçe“, CSKA ir „Real“ pradės dalinti taškus į dešinę ir į kairę.
„Olimpia“ dar susitiks su abiem Graikijos superklubais „Olympiakos“ ir „Panathinaikos“, tad tikriausiai niekas smarkiai nesistebėtų, jei Italijos čempionai Eurolygos reguliarųjį sezoną baigtų penkiais iš eilės pralaimėjimais.
„Baskonia“ taip pat laikys vieną graikišką egzaminą („Panathinaikos“), bet prieš tai turės puikią progą truputį pasigerinti padėtį – Baskų krašto klubas šią savaitę žais su viena iš autsaiderių Podgoricos „Budućnost“.
Žiūrėdami į tvarkaraštį raukytis turėtų ir „Panathinaikos“ sirgaliai. Graikijos čempionai žais ne tik su dviem paminėtomis tiesioginėmis varžovėmis, bet ir su dviem lyderių trejeto komandomis CSKA ir „Real“. Jei per šį sunkių dvikovų maratoną atėniečiai praras per daug taškų, jiems paskutiniojo turo rungtynės su „Budućnost“ gali nieko nebelemti.
„Maccabi“ krepšininkams sunkiausia bus žaisti su dviem Stambulo klubais „Anadolu Efes“ ir „Fenerbahçe“. Kita vertus, Izraelio čempionų tvarkaraštyje yra dvi daug paprastesnės eilutės, kuriose įrašyti „Chimki“ ir Las Palmaso „Herbalife“ pavadinimai.
Lengviausias finišas laukia „Olympiakos“ krepšininkų. Jie nežais nė su viena pirmojo penketo komanda ir susitiks su dviem pergalių skonį pamiršusiomis ekipomis „Herbalife“ bei „Darüşşafaka“. Su tomis pačiomis dviem autsaiderėmis dar žais ir „Bayern“ klubas. Grėsmingiausia Vokietijos čempionų varžovė paskutinėje reguliariojo sezono dalyje bus „Barcelona“.
Praeitis. Pagal dabartinę sistemą Eurolygos varžybos rengiamos trečią sezoną. „Žalgiris“ užpraeitą sezoną iškovojo 14 pergalių ir užėmė 10-ąją vietą, praėjusį sezoną laimėjo 18 rungtynių ir užėmė šeštąją vietą.
2016-2017 metų sezone aštuntąją vietą užėmusi ir paskutinį kelialapį į ketvirtfinalį pagriebusi „Darüşşafaka“ iškovojo 16 pergalių, Tiek pat kartų laimėjo Belgrado „Crvena Zvezda“, bet ji liko devintojoje pozicijoje ir į atkrintamąsias varžybas nepateko.
2017-2018 metų sezone aštuntąją vietą užėmė irgi 16 pergalių iškovojęs „Chimki“ klubas. Tačiau pernai paskutiniuose turuose didelės intrigos nebuvo. Devintąją vietą užėmusi Malagos „Unicaja“ pasiekė tik 13 pergalių.
Šiais metais atkrintamųjų varžybų kartelė bus panašiame aukštyje, bet jau dabar galima nusiteikti, kad finišo tiesėje užvirs daug aršesnė kova nei pernai ar užpernai.
Kuo dar šis sezonas skiriasi nuo dviejų praėjusių? Šį sezoną lyderiai labiau nutolo nuo vidutiniokų, o autsaideriai nuo lentelės viduryje esančių komandų daug labiau atsiliko.
Užpraėjusio reguliariojo sezono nugalėtojas „Real“ iškovojo 23 pergales, praėjusio sezono nugalėtojas CSKA – 24 pergales. Šio sezono lyderis „Fenerbahçe“ jau turi 21 pergalę ir kėsinasi pagerinti praėjusių metų rezultatus.
Abu praėjusius sezonus trečiąją vietą užėmęs „Olympiakos“ iškovojo po 19 pergalių. Šiuo metu trečiojoje vietoje esančio „Real“ sąskaitoje jau dabar yra 19 pergalių. Taigi, šį sezoną lyderiai varžovams dalija gerokai mažiau taškų.
Kita vertus, du praėjusius sezonus Eurolygoje nebuvo tokių beviltiškų autsaiderių, kaip dabar paskutiniąją vietą užimanti „Darüşşafaka“, kuri laimėjo vos 3 kartus ir turėtų pabloginti mažiausiai pasiektų pergalių rekordą.
Užpernai paskutinę vietą pasidalijusios „Olimpia“ ir Kazanės „Uniks“ iškovojo po 8 pergales, pernai lentelės apačioje likusi „Anadolu Efes“ – 7 pergales.
Per du praėjusius sezonus tik šios trys komandos nepasiekė 10 pergalių ribos. Šį pavasarį iki dešimtosios pergalės veikiausiai nenusikapstys net trys ekipos: ne vien „Darüşşafaka“, bet ir „Budućnost“ bei „Herbalife“, kurios kol kas laimėjo po 6 kartus.