Iškovoti visas 12 pergalių nepavyko nė vienai komandai, o po 11 kartų nugalėjo tik Lietuvos ir Graikijos rinktinės.
Šios planetos pirmenybės bus išskirtinės tuo, kad jose žais rekordinis komandų skaičius. Be šeimininkės Kinijos, ten žais 12 Europos komandų, po 7 iš Pietų ir Šiaurės Amerikos bei Azijos, dar 5 bus iš Afrikos žemyno.
Kovo 16 dieną bus traukiami pasaulio čempionato grupių burtai, o šiame turnyre bus išdalinti į pirmieji kelialapiai į 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes. Europai atiteks tiesioginiai du kelialapiai, o likusios komandos dėl papildomų vietų varžysis atrankos turnyre. Tad teoriškai net iškovotas bronzos medalis planetos pirmenybėse olimpinių žaidynių durų gali ir nepraverti.
Lietuvos rinktinė po nepriklausomybės atgavimo dar nėra praleidusi nei vienų olimpinių žaidynių.
Iš Senojo žemyno į Kiniją vyks Ispanija, Turkija, Juodkalnija, Lietuva, Italija, Lenkija, Prancūzija, Rusija, Čekijos Respublika, Graikija, Vokietija ir Serbija.
Mūsų šalies nacionalinė komanda 2017 m. Europos čempionate aštuntfinalyje 64:77 pralaimėjo graikams ir liko tik 9-a. Iš dabar į pasaulio čempionatą keliausiančių komandų į priekį buvo praleistos šešios komandos – Ispanija, Serbija, Italija, Rusija, tie patys graikai ir Vokietija.
Europos čempionai slovėnai ir 5-ąją vietą užėmę latviai liko už pasaulio čempionato borto. Į Kiniją nevažiuos ir pajėgi Kroatijos rinktinė, o vietoj jų vyks mažiau pajėgios Juodkalnijos, Lenkijos bei Čekijos Respublikos komandos.
Tokia padėtis susidarė dėl naujos FIBA atrankos sistemos, o kai kurios rinktinės susidūrė su problemomis surenkant geriausią sudėtį. Mat neretai Eurolygos ir rinktinių dvikovos vykdavo tą pačią dieną, jau nekalbant apie NBA pirmenybes.
Tad tokios rinktinės kaip Slovėnija ar Kroatija, likusios be savo ryškiausių žvaigždžių, paprasčiausiai kapituliavo.
„Tokie rinktinių atrankos langai, kuriuose negali žaisti NBA ir Eurolygoje rungtyniaujantys krepšininkai, man yra nesuprantami. Mums tai labai nepatiko“, – apie sudėtingą Kroatijos rinktinės padėtį pasakojo „Philadelphia 76ers“ krepšininkas Dario Šaričius.
24-erių D.Šaričius neslėpė, kad yra nusivylęs tokia FIBA sugalvota atrankos sistema.
„Mes žaidžiame NBA, o tuo pat metu vyksta ir atrankos rungtynės. O juk pasaulio čempionate bus dalinami kelialapiai į olimpines žaidynes. Tai labai nuvilia, ši sistema neveikia ir netinka mums“, – kalbėjo krepšininkas.
J atrankos grupėje Kroatija užėmė vos 5-ąją vietą ir aplenkė tik Nyderlandų rinktinę.
Panašus likimas ištiko ir Europos čempionus slovėnus. Kovas I grupėje Slovėnija užbaigė iškovojusi vos dvi pergales ir užėmusi paskutinę vietą.
NBA lygoje žibantis slovėnų talentas Luka Dončičius bendraudamas su „New York Times“ žurnalistais neslėpė nusivylimo dėl savo šalies nacionalinės komandos, kuri nepateko į pasaulio čempionatą.
Nepaisant visko, L.Dončičius yra pasiryžęs padėti Slovėnijai.
„Aš nusivylęs. Mes esame Europos čempionai, turėtume ten žaisti“, – apmaudą liejo 19-metis „Dallas Mavericks“ krepšininkas.
„Sunku būti Europos čempionais ir nežaisti pasaulio čempionate. Nežinau, kodėl jie pakeitė iki tol buvusią sistemą“, – kalbėjo L.Dončičius.
Nepaisant visko, L.Dončičius yra pasiryžęs padėti Slovėnijai.
„Olimpinės žaidynės, sekantis Europos čempionatas, pasaulio čempionatas – aš noriu juose atstovauti savo šaliai. Jei tik galėsiu, tikrai esu pasiruošęs žaisti. Man gali sutrukdyti nebent trauma“, – entuziastingai sakė NBA lygoje vis daugiau dėmesio sulaukiantis talentas.