Bet kaip įtikinti kitus, kad klaidų nebekartosi? Lietuviu patikėjo Limasolio „Apollon“, ir D.Redikas pradėjo naują gyvenimą Kipre, kur tapo vienu lygos lyderių.
„Užtenka nesąmonių, kiek galima? Kiek tu šansų gausi? Vieną, antrą, trečią, ketvirtą? Jau užtenka tų šansų. Tiek gavęs… Reikia pradėti galvoti. Reikia pradėti krepšinį žaisti, jei dar yra kas tiki manimi ir kas nori, kad žaisčiau“, – atviravo 26 metų Lietuvos krepšininkas kalbėdamas su „Lietuvos rytu“ po rungtynių Nikosijoje.
D.Redikui yra dėl ko šypsotis. Jis yra daugiausia rezultatyvių perdavimų atliekantis krepšininkas Kipro krepšinio lygoje (6,3 per rungtynes), jo taškų vidurkis yra beveik 12, treneris leidžia lietuviui žaisti daug, kartais net visas 40 rungtynių minučių.
O svarbiausia – Kipre niekas neaptarinėja D.Rediko praeities šleifo: vagysčių, vakarėlių, melų ir lošimų.
Čia niekas nežino, kas yra A.Valentaitė, ir neaptarinėja, kiek tūkstančių žalos jai turės atlyginti D.Redikas.
Lietuvis atrodo pasikeitęs
„Esu kažką girdėjęs apie jo praeitį, bet čia neturime jokių problemų. Dovydas daug dirba, puikiai žaidžiai ir šiaip yra geras vaikinas“, – sakė apie Limasolio klubą sirgalių puslapiui „Apollon 365“ rašantis Yioryios Diplaros.
„Apollon“ treneris Fotis Takianos taip pat pabrėžė D.Rediko aistrą krepšiniui ir nepaprastą talentą, o jo praeities nuklydimus priskyrė jaunystės kvailystėms.
„Mano nuomone, gyvenime nutinka dalykų, kurie gali padaryti neigiamą įtaką. Nesubrendusioje situacijoje galime padaryti klaidų. Bet svarbiausia suvokti, ką padarei ne taip ir to nebekartoti. Gailėtis.
Reikia žiūrėti pirmyn ir tapti geresniu žmogumi. Manau, kad Dovydas dabar yra šioje būsenoje, – „Lietuvos rytui“ sakė graikas F.Takianos. – Jis suprato, ką padarė.
Jis elgėsi netinkamai, buvo jaunas ir neigiamai paveiktas kitų. Bet šiuo metu jo mąstymas yra kitoks ir jis turi žengti pirmyn. Tikiu, kad jis tai gali.“
Klubai nenorėjo rizikuoti
„Apollon“ trenerį patikėti D.Rediku įtikino jo senas pažįstamas, krepšinio agentas Thanos Koukouravas.
Šis graikas sugebėjo rasti klubą D.Redikui tiek dabar, tiek tada, kai 2016-aisiais šis buvo diskvalifikuotas Lietuvos krepšinio lygos (LKL) dėl įtarimų laužant sąžiningo žaidimo principus. Tą sezoną lietuvis praleido Graikijos antrosios lygos klube Arkadijos SEFA.
Ten žaidėjas neprisidirbo, atvirkščiai – užsitarnavo patikimo gynėjo etiketę. Be viešų naujų skandalų jis išgyveno ir praėjusį sezoną Jonavoje, bet tarpsezoniu vis tiek nebuvo lengva rasti naujos tinkamos komandos.
„Vasarą buvo visokių pasiūlymų, bet einant deryboms į pabaigą visi žiūrėdavo ne į krepšinio pusę, o į tą kitą – mano užklasines veiklas, – pasakojo D.Redikas. – Prieš atvažiuojant į Kiprą su treneriu dviese pasikalbėjome, jis turėjo klausimų. Ir aš turėjau.
Bet dabar čia jau tikrai niekas apie praeitį nebekalba. Tiek aš viskuo esu patenkintas, tiek jie manimi.“
Be kortelės į arenas neįeisi
Krepšinio lygis Kipro čempionate atsilieka nuo LKL, bet maždaug pusė kiekvienos komandos yra galingi amerikiečiai, kova aikštėje aikštėje vyksta fiziškai kietai ir aistringai.
Kai per rungtynes su „Ethos“ ekipa D.Redikas pasiginčijo su teisėju dėl skirtos pražangos, iš karto gavo techninę. Po kurio laiko – ir antrą.
Kažkam gali atrodyti, kad rungtynės tuščiose Kipro arenose niekam nerūpi, bet patiems krepšininkams azarto netrūksta.
„Čia krepšinis specifinis. Kadangi žaidžiame tik vienas rungtynes per savaitę, tai jie viską išsianalizuoja, ištyrinėja kiekvieną tavo judesį. Lygis nėra pasakiškai aukštas, bet lengva nėra“, – sakė D.Redikas.
Kipro krepšinio lyga išgyvena ne pačius lengviausius laikus. Nors komandų skaičius vėl išaugo iki aštuonių (vienu metu lygoje žaidė vos šeši klubai), lyga sunkiai privilioja žiūrovus į sales.
Viena didžiausių kliūčių – neseniai Kipre įvesta tvarka: kad patektum į bet kokio sporto varžybas čia privalomas ne tik bilietas, bet ir aistruolio kortelė, nes būta nemažai susirėmimų tarp sirgalių.
Net treneris į salę gali patekti tik su kortele, jei nori nueiti pažiūrėti, kaip žaidžia kitos komandos. Krepšininkai taip pat turi gauti aistruolio kortelę, jei norėtų užsukti palaikyti, tarkime, „Apollon“ futbolo komandos į stadioną.
Susirenka iki šimto žiūrovų
Kortelė kainuoja vos kelis eurus, tačiau vietiniams dažnai atrodo, kad taip pažeidžiamas privatumas, nes tam, kad kortelę gautum, turi pateikti asmens duomenis, todėl kai kurie kipriečiai iš principo nebeina į jokias varžybas.
Dėl naujos tvarkos ištuštėjo ir Kipre dievinamo futbolo stadionai, o ką jau kalbėti apie krepšinį.
Dabar Limasolyje palaikyti „Apollon“ ateina daugiausia šimtas žmonių, nors arenoje telpa pustrečio tūkstančio. Bet Nikosijoje praėjusį šeštadienį buvo apie 30.
„Ne visada taip mažai žmonių. Būna, kad vaikiškai, bet susirenka, kaip Sostinės mėgėjų lygoje, – juokavo D.Redikas. – Yra žiūrovų ar nėra, vidinio noro man tikrai netrūksta.“
Persikėlė į įžaidėjo poziciją
Lietuvio aikštėje yra visur ir daug. Jis nebijo rodyti balso, nuolat ragina komandos draugus ir vadovauja žaidimui.
Pastarąjį mėnesį D.Redikas tapo pagrindiniu „Apollon“ įžaidėju, nes kiprietis Stephanos Iliadis įpusėjus sezonui išvyko į JAV pabaigti studijų universitete.
193 cm ūgio lietuviui įprastesnė atakuojančiojo gynėjo pozicija, bet praeityje yra jis žaidęs ir pirmuoju numeriu.
„Dabar esu ne savo rogėse. Mums sunkiau be Stephano, bet didelių sunkumų nėra. Lietuvos jaunimo rinktinėse su Vyteniu Čižausku mes keisdavomės įžaidėjo vietoje.
„Lietuvos ryte“ esu daugiau žaidęs pirmojoje pozicijoje, bet ten būdavo lengviau – įmetei kamuolį ir bėgi į kampą“, – šyptelėjo D.Redikas, prisiminęs senesnius ir turbūt geresnius laikus.
Apie auksines vasaras jaunių rinktinėse ir profesionalo karjeros pradžią Vilniuje galima būtų rašyti knygą. Tai buvo fantastiniai D.Rediko laikai, kai atrodė, kad riba šiam talentui – tik dangus.
Auksinių berniukų kapitonas
Gynėjas dar būdamas moksleivis Kuršėnuose, o vėliau Vilniaus Š.Marčiulionio krepšinio akademijoje apibėgdavo ir apšokdavo savo bendraamžius.
Jis pateko į visas 1992 metų gimimo jaunimo rinktines kartu su Jonu Valančiūnu („Toronto Raptors“), Edgaru Ulanovu (Kauno „Žalgiris), Arnu Butkevičiumi (Vilniaus „Rytas“) ir kitais. Jie nuraškė penkis aukso medalius iš penkių pasaulio bei Europos čempionatuose.
D.Redikas buvo ne šiaip suolo galo žaidėjas, o vienas lyderių ir komandos kapitonas.
Skautai, agentai ir įvairiausi krepšinio veikėjai atakavo D.Rediką su viliojančiais pasiūlymais piešdami žvaigždėtą ateitį. Iš jo daug tikėjosi visas Lietuvos krepšinio pasaulis.
„Buvau perspektyvus, buvo tų galimybių... – pasakojo gynėjas. – Bet kas buvo seniai, visi jau užmiršo. Tų medalių niekas nebeskaičiuoja. Turėjau daug šansų, bet stengiuosi nežiūrėti į praeitį.“
Skandalų seriale – nuotykiai
Realiausias D.Rediko šansas siekti krepšinio aukštumų atsirado, kai būdamas vos devyniolikos jis pasirašė ilgalaikę šešerių metų sutartį su „Lietuvos rytu“.
Gynėjas pradėjo žaisti didžiausiose Europos salėse Eurolygoje, sutartyje numatytas atlyginimas turėjo augti kiekvieną sezoną, bet karjera neįbėgėjo taip, kaip visi tikėjosi.
Naktinis Vilniaus gyvenimas ir nauji draugai jaunuoliui atrodė ne mažiau svarbūs, nei karjera. Nuo linksmybių kartais aidėdavo koridoriai Š.Marčiulionio viešbutyje, kur klubas D.Redikui buvo išskyręs butą.
„Talentingas, apdovanotas fizinėmis savybėmis. Ir visiškai pakvaišęs. Na, bet jis irgi problemų prisikurdavo tik sau pačiam. Man jis nebuvo problema, o gal tiesiog ne viską žinodavau?“ – interviu yra sakęs tuo metu Vilniaus komandą treniravęs serbas Aleksandras Džikičius.
2013-aisiais „Lietuvos rytas“ atidavė D.Rediką Pasvalio klubui, paskui jis išvyko į Rygą, bet užklasinė veikla ir ten nesibaigė. „Barons“ vos po trejų rungtynių atsisakė lietuvio dėl drausmės pažeidimų.
2015-aisiais D.Redikas atsidūrė kitame Latvijos klube „Jekabpils“, bet ten pagarsėjo dar keistesne istorija. Jis pranešė klubui esą mirė jo tėvas, ir išvyko į laidotuves, bet kai klubas į Kuršėnus nuvežė gedulo vainiką, tėvą rado gyvą namuose. O pats krepšininkas nesirodė dar ilgą laiką.
Naują šansą jam suteikė vėl tas pats Pasvalio klubas, bet D.Redikas tęsė savo nuotykių serialą. Ne viskas iškildavo į viešumą, bet kai jis nepasirodė vienose rungtynėse, „Pieno žvaigždžių“ treneris Mantas Šernius pasakė tiesiai: „Dovydas žino, kad treniruotėse ir gyvenime turi laikytis drausmės. Kol jis to nedarys, tol mano komandoje nežais.“
Po to sezono Pasvalyje D.Redikas buvo metams diskvalifikuotas LKL. Netrukus prasidėjo ir teismų procesas dėl buvusios mylimosios A.Valentaitės turto vogimo stambiu mastu.
„Tai buvo juodas ruožas, – dabar kalbėdamas su „Lietuvos rytu“ pripažino D.Redikas. – Tik įkvėpi – ir vėl į dugną. Bet aš nieko nekaltinu. Viskas per savo durną galvą ar net nežinau per ką. Daviau žmonėms peno pakalbėt ir viskas, dabar stengiuosi apie ta negalvoti.“
Prieš darydamas pagalvoja
Dabar jam patinka gyventi užsienyje, o tarp graikų jis apskritai jaučiasi kaip namie.
Antrajame pagal dydį Kipro mieste Limasolyje D.Redikui klubas suteikė butą visai šalia salės. Nuo ten visai netoli yra Viduržemio jūros paplūdimiai, pagrindinis miesto promenadas palei pakrante su gražiausiomis kavinėmis ir restoranais.
„Nėra taip, kad dabar užsidariau, liko tik namai ir salė, – pasakojo D.Redikas. – Nueinu su komandos draugais kavos ar dar kur, nors gyvenu normalų gyvenimą. Bet nėra taip, kaip anksčiau.
Prieš ką nors darydamas pagalvoju. Susitelkiau į krepšinį, gyvenu prie salės, stengiuosi palaikyti gerus santykius su komanda.
Komandoje esame išsikėlę tikslus, o aš esu išsikėlęs tikslus ir sau.“
Alga – pusantro tūkstančio
Pagrindinis D.Rediko tikslas – šį sezoną pasirodyti taip, kad galėtų sugrįžti į aukštesnį lygį. Krepšininkui nebuvo svarbu, kad Kipre uždarbis palyginti žemas.
Dabar – ne tie laikai, kai į Kiprą lietuviai važiuodavo užsidirbti. Praėjusį dešimtmetį čia rungtyniavo Rolandas Jarutis, Kęstutis Šeštokas, Virginijus Sirvydis, Žydrūnas Urbonas ir nemažai kitų Lietuvos krepšininkų.
Dabar geriausiai apmokamas „Apollon“ žaidėjas uždirba apie 2000 eurų per mėnesį, o D.Rediko atlygis yra apie 1500 eurų.
„Nenorėjau važiuoti žaisti į antrąsias Europos šalių lygas, nors ten gal moka daugiau. Norėjau žaisti aukščiausioje lygoje, nes po to lengviau gauti pelningesnį pasiūlymą.
Aš žiūriu į ateitį. Jei būčiau nuėjęs į antrąją lygą, joje ir būčiau likęs. O dabar jei gerai žaisiu, bus gera statistika, jei klubas gerai atrodys, gal atsiras koks šansas“, – vylėsi D.Redikas.
Mato aukštesniame lygyje
Sezonas Kipre baigiasi jau balandį, todėl D.Redikas siekia, kad dar šiemet galėtų persikelti į kitą lygą, kurioje varžybos tęsis ilgiau.
„Apollon“ treneris F.Takianos įsitikinęs, kad lietuvis turi kilti aukščiau. Šis graikas daug metų dirbo nedideliuose Graikijoje, yra lankęsis Lietuvoje, kai dirbo Atėnų AEK trenerio asistentu ir žaidė Eurolygoje su „Žalgiriu“. Jis matęs aukščiausio lygio krepšinio ir norėtų ten matyti D.Rediką.
„Visų pirma, jis yra laimėtojas. Antra, jis gerai žaidžia abiejose aikštės pusėse: yra agresyvus ir gindamasis, ir puldamas. Retai būna, kad žaidėjas geras ir stabilus abejose pusėse.
Jam reikia kai kur pasitempti, nes jis į žaidimą įdeda tiek energijos ir aistros, kad kartais praranda susitelkimą. Reikia suvaldyti norą laimėti. Manau, kad jis gali žaisti aukštesnio lygio komandoje ir lygoje“, – sakė F.Takianos.
Ėmė save kontroliuoti
Kai pagalvoja apie tai, kur yra dabar, o kokia ateitis švietėsi prieš 8 ar 9 metus, D.Redikas trūkteli pečiais ir pasako vieną rusišką žodį: „obidno“ .
Lietuviškas „gaila“ ar „apmaudu“ iki galo net neišreikštų to jausmo, kaip daro ši dažnai lietuvių naudojama svetimybė.
Bet sielvartauti krepšininkas nelinkęs. Net juodžiausiu laikotarpiu jautęs brolio Arno paramą, dabar jis jaučiasi išlipęs iš duobės ir ateitį mato tik šviesią.
„Aš krepšiniui dar jaunas, man dar tik 26. Aš dar galiu žaisti krepšinį, ir daug kas tai žino“, – šypsojosi D.Redikas.
Per gimtadienį gruodžio mėnesį komanda drabužinėje jam įteikė tortą su žvake linkėdama gerų metų. Šventimo per naktį Limasolio klubuose nebuvo. Ir naujuosius D.Redikas sako sutikęs ramiai.
„Esu susikaupęs, save kontroliuoju ir žinau, ko noriu. Jaučiuosi gerai ir psichologiškai, ir visaip kitaip.
Noriu pagaliau susikaupti ir neprisidirbti. Viską daryti su protu ir nebekišti sau pagalio į ratus“, – ramiai kalbėjo krepšininkas apie savo tikslus.