Bendravimas su lietuviais krepšinio aikštėje ir ypač už jos ribų negalėjo nepalikti įspūdžio J.Arlauckui. 53-ejų metų amerikietis papasakojo įdomių istorijų atvirame interviu Ispanijos portalui jotdown.es.
– Jūsų tėvai emigravo iš Lietuvos į Jungtines Valstijas?
– Taip. Bet aš nežinau jų istorijos.
Žinau tik vieną – mano mamos protėviai buvo iš Neapolio.
Kilmės spragos man kelia pyktį, bet yra kaip yra.
– Pradžioje jautėte pasibjaurėjimą Madridu?
– Aš atvykau su aiškiai išreikštu mentalitetu. Ar Madridas geriausia komanda? Atsikniskit (J.Arlauckas pavartojo keiksmažodį anglų k. – lrytas.lt past.).
Ar „Barca“ geriausias klubas? Atsikniskit.
Pirmiausia aš nežinojau, kas tai per komandos, aš tik gyniau savo ekipos spalvas, kaip mes buvome mokomi Amerikos universitetuose.
Tas pats buvo su krepšininkais. Arvydas Sabonis geriausias žaidėjas? Atsikniskit.
– Ar tiesa, kad iš pradžių turėjote problemų su A.Saboniu?
– Ne. Tai buvo adaptacijos laikotarpis. Sabas mažai kalba. Nors tai ir yra gerai, bet iš pradžių jis atrodė labai atšiaurus bendraudamas.
Pirmosiomis dienomis aš jo klausdavau: „Kas yra blogai, Sabai? Tu žaidi kortomis?“ Jis atsako: „Taip“. Ir viskas. Daugiau nieko nesako.
Be to, aš mėgdavau žaisti baudos aikštelėje – 4-5 metrai nuo krepšio. Jūs žinote, koks jo ūgis ir kokio dydžio jis yra?
Jis užimdavo du kvadratinius metrus ploto. Kai jis įkirsdavo į baudos aikštelę, užimdavo visą erdvę ir ten nelikdavo vietos kitiems.
Negali jam perduoti kamuolio, nes jis stovi per arti ir galiausiai meti prastą metimą. Tačiau aš buvau profesionalas ir ieškojau galimybių prisitaikyti.
– Ką galite mums papasakoti apie Rimą Kurtinaitį?
– „Trys (taškai) geriau negu du, mažyti“, – jis visada taip mėgdavo sakyti man. – „Nesuprantu, kodėl tu meti tuos dvitaškius?“
Jis vyko į Hjustoną ir 9-ajame dešimtmetyje dalyvavo (NBA) tritaškių konkurse. Jis – vienas geriausių žmonių, kokius man teko sutikti gyvenime.
Kai mes laimėjome Ispanijos lygą, šventėme keturias ar penkias dienas iš eilės.
Mes nuvykome į A.Sabonio namus arba pas Chechu (taip buvo vadinamas „Real“ žaidėjas Jose Biriukovas – lrytas.lt past.). Neatsimenu, kieno tai buvo namai, bet jis (R.Kurtinaitis) įšoko į baseiną, nors ten nebuvo vandens.
Ten buvo lašas vandens, likęs ant dugno po žiemos. Jis susižeidė, mes ėjome į parduotuvę ir jo veidas buvo kruvinas.
Vėliau, jau pas mane namuose, jis ir A.Sabonis ištraukė iš šaldytuvo visą vaikų maistą ir įdėjo ten penkiolika butelių degtinės. Jie sakė man: „Tu nusiramink.“
Jie nupirko kelias dėžes „Corona“ alaus ir mes gėrėme tą alų visą dieną. Šeštą valandą jie pasakė: „Eime visi į virtuvę“.
Jie ištraukė šampano taures, įpylė pomidorų sulčių, įbėrė pipirų, o tada ant viršaus užpylė degtinės. Ir taip nieko: taurelė po taurelės (shot, shot, shot). Penkiolika butelių. Jie buvo girti, bet jų moterys... Dar daugiau.
Tada mes nuvykome į japonų restoraną vakarienės. Eidamas pėsčiųjų perėja R.Kurtinaitis sustabdė važiavusį automobilį, o ten sėdėję žmonės kažką pasakė R.Kurtinaičiui, kaip čempionui.
Aš net nežinau, ką. Jis užšoko ant mašinos bagažinės ir įšoko į ją pro galinį langą. Įskrido. Ir jis išvažiavo su jais gerti. Ten buvo trys vaikinai. Jie nusivežė jį. Aš tuo metu net nesupratau kur jis buvo.
---
J.Arlauckas ketverius metus žaidė savo universiteto komandoje, o 1987 metų NBA naujokų biržoje jį 74-uoju šaukimu pakvietė „Sacramento Kings“ komanda. Savo vieninteliame sezone NBA krepšininkas sužaidė vos devynerias rungtynes.
1987 metų pabaigoje J.Arlauckas persikėlė į Europą ir likusią savo karjeros dalį žaidė šio žemyno komandose. Jis žaidė Italijoje, Ispanijoje ir Graikijoje. Per šį etapą J.Arlauskas tapo Italijos čempionu, Ispanijos taurės laimėtoju ir naudingiausiu turnyro žaidėju.
1995 metais J.Arlauckas su „Real“ ekipa laimėjo Eurolygą. 1996-aisiais amerikietis su ta pačia Ispanijos komanda laimėjo Saportos taurę.
2000 metais būdamas 35-erių jis baigė savo karjerą po dvejų metų Graikijoje.
J.Arlaucko karjera:
1987 metai – „Sacramento Kings“ (NBA, JAV);
1988 – „Juvecaserta Basket“ (Italija);
1988–1990 – Malagos „Unicaja“ (Ispanija);
1990–1993 – Vitorijos „Baskonia“ (Ispanija);
1993–1998 – Madrido „Real“ (Ispanija);
1998–1999 – Atėnų AEK (Graikija);
1999–2000 – Salonikų „Aris“ (Graikija).