O ypač tokiam mažam miesteliui kaip Prienai, apie kurį dabar kalba visas pasaulis. Miesto valdžia trina rankomis ir jau skaičiuoja, kiek iš krepšininkų kontraktų miestas užsidirbo naudos.
Kai atvyksta rimti svečiai, šalis bent jau gali būti tikra, kad jų vizitas nepridarys bėdos. Tačiau ko tikėtis iš Prienų klube žaidžiančių brolių Ballų, šoumeno jų tėtušio LaVaro ir garsiąją Amerikos šeimynėlę lydinčios realybės šou filmavimo komandos? Dabar Lietuvos krepšinį stebi milijoninė auditorija,o mūsų kraštas džiaugiasi, kad pasaulis mato Lietuvą ir Prienus. Mūsų šalyje kuriamas Ballų dinastijos realybės šou bus pradėtas rodyti kovą. Kaip bus parodyta Lietuva – taip, kaip mes norime, ar taip, kaip reikia realybės šou kūrybinei grupei – juokingai ir pašiepiančiai?
„Cirkas atvyko“, – taip Ballų viešnagę Lietuvoje apibūdina komunikacijos ir viešųjų ryšių ekspertas Marius Vaupšas. Jį stebina žiniasklaidoje kilęs ažiotažas dėl amerikiečių brolių, apie kurių egzistavimą iki šiol Lietuvoje beveik niekas nežinojo.
„Jeigu matėte režisieriaus Emiro Kusturicos filmą apie Balkanus, kur rodomos romų vestuvės, tai ten didžioji dalis herojų yra su auksiniais dantimis, šaudo į orą, bėgioja vištos ir katinai. Tai man į tą visą filmo paveikslą įsidėtų ir Ballai. Kažkur kitur jie man netinka, o ten – idealiai. Prie tos pastovios mūsų žiniasklaidos problematikos, kur ir LRT finansiniai klausimai, ir Kildišienės istorija, mes gauname cirką, kuris prisideda prie visų informacinių šiukšlių. Sakykite, kam rūpi kažkoks Ballas, kuris dovanų gavo šakotį, nusipirko pieno, surijo tą šakotį, užgėrė pienu, gal, atsiprašau, nusiriaugėjo ir nukeliavo sau toliau?, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „24/7” pasakojo M.Vaupšas.
Anot M.Vaupšo, Ballai Lietuvoje įdarbino savo prekės ženklą. Jo auditorijos Jungtinėse Amerikos Valstijose segmentas – maištingi paaugliai. Ballus lydi chaosas ir skandalai, o tam cirkui vadovauja rėksmingasis tėtušis LaVaras, todėl esą tikėtis naudos Lietuvos įvaizdžiui sunku. Greičiau, netgi atvirkščiai.
„Nebent mes norėtume pritraukti amerikiečius paauglius, nes kitiems pasaulyje Ballų žinia nėra aktuali. Tik tiek galiu pasakyti. Antra, prisiminkime, kai Lietuvoje buvo įvykusi tragedija su nužudyta su prancūzų aktore Marie Trintignant. Apie Lietuva ėjo reportažai į visą pasaulį. Kiekvienas prancūzas, net užkampyje, žinojo, kur ta Lietuva. Ar tas visas sujudimas davė naudos Lietuvai? Abejoju“, – teigė M.Vaupšas.
Ekspertai baiminosi, kad Lietuvos neištiktų Kazachstano likimas. Prieš dešimtmetį ši šalis uždraudė rodyti filmą, kuriame britų aktorius įkūnijo kazachą žurnalistą Boratą. Valstybės institucijos už Kazachstano įvaizdžio gadinimą grasino filmo kūrėjams teismais. Tiesa, vėliau patys padėkojo už turistų antplūdį.
„Aš manau, kad šalies įvaizdis nepriklauso nuo vieno filmo, žaidėjo ar krepšinio klubo. Krepšinis jį tik gerina ir tai teigiamas dalykas. Dabar Lietuvos vardas transliuojamas visam pasauliui. Nuostabu, reikia tuo džiaugtis. Garsinti valstybę ir pateikti Lietuvą kaip prekinį ženklą yra visų mūsų pareiga, kiekvienas prie to turi prisidėti. Tačiau ir valstybė privalo savo darbus atlikti, investuoti į savo žinomumą. Tuomet tos investicijos atsiperka per turizmą, partnerystę verslo srityse bei kultūrines keliones“, – teigė Prienų-Birštono krepšinio klubo „Vytautas““ prezidentas Norbertas Pranckus.
Apie Ballų galimybę žaisti Lietuvoje iki šiol niekas net nesapnavo – mažai kas tikėjosi, kad pastarieji pasirodys „Vytauto“ ekipoje.
„Tokia galimybė buvo, pasiūliau pabandyti, tai buvo ėjimas va bank. Jų reikalas buvo, ar jie sutiks, o mes neturėjome ką prarasti. Jie sutiko ir stengiamės išnaudoti šią galimybę kiek įmanoma daugiau“, – sakė Prienų-Birštono krepšinio klubo „Vytautas“ atstovas Erikas Kirvelaitis.
Klubo vadovai sako, kad dėl savo sprendimo nepasigailėjo. Ballų šeimynėlė turi savo tikslų, lietuviai savo.
„Jiems nėra svarbu pinigai. LaMelo ir LiAngelo abu pradeda profesionalų karjerą, jiems svarbiausias žingsnis yra gerai pasirodyti. Suprantama, kad krepšininkų tikslas – NBA, o ne Lietuva ar Europa. Mes sudarome sąlygas, kad NBA skautai Amerikoje juos stebėtų, o tuo pačiu ir Lietuvos krepšininkus. Jeigu jaunuosius talentus pastebės, atsiras galimybė mūsų jaunimui išvažiuoti į Ameriką“, – teigė Prienų-Birštono „Vytauto“ direktorius Adomas Kubilius.
Net ir neatsiradus galimybėms klubo jaunimui siekti aukštumų JAV, Prienų klubas tikina, kad iš Ballų naudos jau jau.
„Dabar atsiranda vaikai, seneliai, kurie anksčiau nesidomėjo krepšiniu, bet dabar klausia, kur yra Ballai, kada atvažiuoja, nori eiti pasižiūrėti. Vadinasi, atsirado nauja auditorija“, – sakė A.Kubilius.
Tačiau pesimistai siūlo atkreipti dėmesį, kas tai per šeimyna – Ballai. Vienas iš LaVaro sūnų pagarsėjo apsivogęs Kinijoje, o maištaujantiems paaugliams jie patrauklūs dėl savo gyvenimo būdo.
Kita vertus, Ballų šlovės sužavėta Prienų valdžia jau svajoja, kad miestelis iš naujo atgims ir taps turizmo centru.
„Mes nuoširdžiai įsitikinę, kad privalome savo rankose turėti rimtą naudą, pasinaudodami netikėtai atvykusiais Ballais. Iš to, kiek mes jau gavome reklamos per šitą laikotarpį, galima sakyti, kad projektas yra atsipirkęs. Mes gyvenam prie tarptautinio tako Varšuva-Vilnius ir ateityje tikimės iš turizmo turėti daugiau pajamų negu dabar. Turime būti labiau matomi ir pasinaudoti ne tik Ballais, bet ir Birštono kaimynyste“, – pasakojo Prienų mero patarėja Jūratė Zailskienė.
Tiesa, jei svajonės išsipildytų ir plūstelėtų turistų srautas, Prienai neturėtų kur jų apgyvendinti.
Miestelyje nėra nė vieno viešbučio, apsistoti priima tik senelių globos namai. Miesto valdžia verslininkams siūlo atidaryti viešbutį, renovuoti pastatus ant upės kranto.
Jeigu norinčių atsirastų daugiau, Prienai dar turi senas apgriuvusias kareivines, kur kol kas karaliauja šiukšlynas, bet pro kiaurus langus atsiveria vaizdas į Nemuną. Valdžia tikisi, kad užgriuvus dėmesiui, šeimininkas atsiras ir šiam pastatui-vaiduokliui.
Savivaldybė yra krepšinio klubo dalininkė ir didžiausia rėmėja. Prienų meras sako, į „Vytauto“ klubo žvaigždes daug neinvestavo, bet naudos jau gavo.
„Jie nėra brangiausi žaidėjai, dėl jų mūsų biudžetas nenukenčia. Ballai gyvena iš reklamos, už jų reklama moka tie, pas ką jie gyvena, kur nuvažiuoja. Mes norime pasinaudoti jų atvykimu ir tikimės pritraukti daugiau rėmėjų mūsų klubui. Mažam miesteliui išlaikyti tokią komandą yra didelis iššūkis“, – teigė Prienų meras Alvydas Vaicekauskas.
O amerikiečiai Ballų šeimos gyvenimo atvyksta stebėti net iš užsienio.
„Seniai seku Ballų šeimos gyvenimą. Esu didelis Lonzo, LiAngelo, LaMelo ir LaVaro gerbėjas. Atvykau čia dėl jų. Jau kurį laiką esu Europoje. Vos sužinojęs, kad jie žais, susisiekiau su čia gyvenančiu draugu. Jis pasakė, kad gali gauti bilietus į rungtynes ir parodyti man miestą. Pasakiau sau: kodėl gi ne? Tikiu, kad broliams seksis gerai. Tai bus naudinga jiems, jų žaidimo brandai. Tai padės jiems progresuoti ateityje“, – teigė krepšinio gerbėjas iš JAV Randy Bookeris.
Iš Ballų Lietuvoje pelnosi verteivos. Originalūs klubo ir Ballų marškinėliai jau išparduoti, o juos štampuoja ir internetu pardavinėja kas netingi.
„24/7“ – sekmadieniais 21.30 val. per „Lietuvos ryto“ TV.