Atskirai savo kambaryje rungtynes žiūrėjo ir šią vasarą į Rusijos klubą iš Stambulo „Darussafaka“ atvykęs amerikietis Jamesas Andersonas.
„Kadangi nuo šiol gyvenu Maskvoje, tikriausiai būtų teisinga palaikyti rusus“, – kalbėdamas su lrytas.lt nusijuokė puolėjas.
28-erių 198 cm ūgio J.Andersonas džiaugiasi bent trumpam vėl grįžęs į Lietuvą – čia 2014–2015 metais Kauno „Žalgiryje“ jis praleido vieną geriausių karjeros sezonų.
Tačiau šįkart amerikietis buvo kitoje barikadų pusėje. Kartu su „Chimki“ jis draugiškose rungtynėse stojo ne tik prieš savo buvusią ekipą, bet ir Vilniaus „Lietuvos rytą“.
„Visada malonu vėl aplankyti Lietuvą“, – šypsojosi krepšininkas.
Du pralaimėjimai
J.Andersonas į lietuvišką rudenį grįžo keturioms dienoms – tiek užtruko „Chimki“ vizitas Kaune bei Vilniuje.
Penktadienį šį sezoną Eurolygoje dalyvausianti Maskvos ekipa susitiko su „Žalgiriu“, kuriam tik po atkaklios kovos nusileido 76:78.
Aikštėje su buvusiu bendraklubiu Pauliumi Jankūnu susidūręs J.Andersonas buvo rezultatyviausias „Chimki“ gretose ir pelnė 18 taškų.
Tuo tarpu sekmadienį Vilniuje G.Bartzokas buvo kur kas nervingesnis, o jo ekipos žaidimas visiškai nesiklijavo.
„Bent šiuo momentu, „Lietuvos rytas“ sezonui pasirengęs geriau, nei „Žalgiris“, – po rezultatu 71:86 pralaimėtų rungtynių pripažino „Chimki“ trenerio asistentas Olegas Melesčenko.
Jam pritarė ir J.Andersonas – susitikimas su „Lietuvos rytu“ klostėsi sunkiau.
Šiose rungtynėse daug klydome, neradome savo vietos aikštėje. Manau, atsiliepė ir nuovargis. Vis dar bandome sulipdyti žaidimą, o šis procesas užtruks“, – kalbėjo amerikietis, į sostinės komandos krepšį įmetęs 21 tašką.
Tačiau toks J.Andersono pasirodymas trenerių štabo nestebina – solidžią formą puolėjas demonstruoja jau nuo pat treniruočių stovyklos pradžios.
„Dirbti su komanda pradėjome rugpjūčio 17-ąją, tačiau vasarą treniravausi individualiai. Žinoma, iš pradžių šiek tiek laiko praleidau ir su šeima“, – pasakojo krepšininkas.
Sirgaliai nepamiršo
J.Andersonas be apsimestinio mandagumo tikino, jog Kaunas jam vis dar yra labai svarbus miestas.
Nors „Žalgiris“ iki tol NBA rungtyniavusiam amerikiečiui tapo pirmąją karjeros stotele Europoje, tačiau čia puolėjui iškart pavyko tapti ekipos lyderiu.
Per savo pirmąjį ir vienintelį sezoną Lietuvoje J.Andersonas ne tik atvedė komandą į Eurolygos „Top 16“ etapą, bet ir pasipuošė LKL čempionų žiedu.
Todėl nenuostabu, kad „Žalgirio“ sirgaliai jo pavardę iki šiol mini tarp geriausių visų laikų klubo legionierių.
„Vis dar sulaukiu dėmesio iš „Žalgirio“ gerbėjų. Ir šįkart po draugiškų rungtynių grupelė vaikinų manęs laukė prie arenos, paprašė autografų. Smagu, kad esu laukiamas“, – šypsojosi J.Andersonas.
Jam taip pat pavyko pasimatyti ir su senais pažįstamais – P.Jankūnu, dabar „Žalgirio“ sporto direktoriumi dirbančiu Robertu Javktoku bei treneriu Šarūnu Jasikevičiumi.
„Tikrai malonu matyti Paulių su Robertu. Šiek tiek pasikalbėjome. Taip pat šnektelėjau ir su Šaru“, – pasakojo J.Andersonas.
Tiesa, kai amerikietis rungtyniavo „Žalgiryje“, Š.Jasikevičius dar buvo Gintaro Krapiko asistentu.
„Jau tada su Šaru teko pakankamai daug bendrauti. Kai rungtyniavau Kaune, dažnai treniruodavomės žaidimą vienas prieš vieną. Darbas su juo man tikrai padėjo tobulėti“, – sakė J.Andersonas.
Stebi Europos čempionatą
Amerikietis grįžęs į Kauną nesutiko keturių buvusių komandos draugų, kurie šią vasarą Dainiaus Adomaičio buvo pakviesti į Lietuvos rinktinę.
2014–2015 metais „Žalgirio“ sudėtyje buvo ne tik Artūro Milaknio ir Artūro Gudaičio pavardės, bet ir tada pagrindinėje komandoje kojas tik apšilinėję Edgaras Ulanovas bei Lukas Lekavičius.
Kas J.Andersono nuomone padarė didžiausią pažangą?
„Tikrai Lukas. Kai dar rungtyniavome kartu, jis balansavo tarp pagrindinės ir dublerių komandos, o dabar jau sugebėjo įsitvirtinti. Puiku matyti tokį tobulėjimą ir tai, kur jis yra šiandien“, – kalbėjo J.Andersonas.
Jis pridūrė, jog Senojo žemyno pirmenybėse kartais stebėdavo ir Lietuvos rinktinės rungtynes.
„Kai tik nėra treniruočių, stengiuosi žiūrėti rungtynes. Pastebėjau, kad „Chimki“ vyrukai labai atidžiai stebi čempionatą (šypsosi). Todėl dažniausiai prisijungiu ir aš“, – teigė J.Andersonas.
Puolėjas apgailestavo, kad lietuviai iškrito jau čempionato aštuntfinalyje, tačiau pripažino – lemtingose rungtynėse graikai atrodė kur kas geriau.
„Na, jums buvo labai blogai“, – pusiau juokais sakė amerikietis.
Pats J.Andersonas niekada nebuvo atsidūręs JAV nacionalinės ekipos radare, tačiau atskleidė, jog galimybės kada nors ateityje gauti europietišką pasą ir prisijungti prie kitos šalies rinktinės neatmeta.
„Tai variantas, bet kol kas man patinka leisti vasaras su šeima“, – nusišypsojo žaidėjas.
Puolėjas taip pat pridūrė, jog į natūralizuotus žaidėjus neturėtų būti žiūrima taip kritiškai.
„Manau, krepšinyje svarbiausia varžytis. O kas bėgioja aikštėje, nėra esminis dalykas. Gal toks požiūris kai kuriems atrodo nepriimtinas, bet kai vyksta aukščiausio lygio rinktinių varžybos, tai nesvarbu“, – svarstė J.Andersonas.
Reikės laiko priprasti
Vasarą kitoje Atlanto pusėje praleidęs J.Andersonas rugpjūčio pabaigoje vėl grįžo į Europą ir su žmona bei dviem dukromis persikėlė į Maskvą.
Visgi šeima neturėjo daug laiko įsikurti – iš pradžių „Chimki“ išvyko į treniruočių stovyklą Slovėnijoje, o po to – ir Lietuvoje.
„Dar nespėjome Maskvoje pabūti ilgiau, bet su šeima jau pradėjome įsikurti naujuose namuose. Kol kas pasivaikščiojome po miestą, bandėme susipažinti su aplinka. Reikia pratintis prie rusų maisto ir kalbos“, – sakė amerikietis.
Jis su šypsena pasakojo, jog Rusijoje jį kol kas nustebino tik anglų kalba sunkiai bendraujantys vietiniai.
„Per tą laiką beveik nesutikau angliškai kalbančių žmonių. Todėl labai dažnai naudojuosi „Google Translate“, – nusijuokė J.Andersonas.
Krepšininkas teigė jau pastebėjęs, jog Maskva gerokai skiriasi nuo praėjusių jo namų Europoje – Kauno bei Stambulo.
J.Andersonas tikino, jog būtent laikinoji Lietuvos sostinė jo šeimai buvo itin svetinga.
„Kaunas buvo puikus. kai pirmą kartą čia atvykau, pagalvojau, jog nedidelis miestas labai patogus. O svarbiausia, Kaune visi tikrai myli krepšinį. Manau man pasisekė, kad galėjau karjerą Europoje pradėti būtent čia“, – kalbėjo jis.
Geriausias pasiūlymas – Rusijoje
Nedaug trūko, kad šią vasarą J.Andersonas būtų atsidūręs kur nors toli nuo Rusijos – puolėju domėjosi ne vienas klubas.
Praėjusį sezoną krepšininkas Eurolygoje ant parketo vidutiniškai praleisdavo po 22 minutes, pelnydavo 9,2 taško, atkovodavo 3,6 kamuolio bei rinkdavo po 7,9 naudingumo balo.
Sezono viduryje net pasklido gandai, jog stabiliai rungtyniaujantis amerikietis nieko nelaukęs gali grįžti į NBA.
Tačiau šis scenarijus neišsipildė ir J.Andersoną prisiviliojo iš „Barcelona“ trenerio pareigų atleistas ir į „Chimki“ perėjęs graikas G.Bartzokas.
„Chimki“ tiesiog pasirodė geriausias variantas, atsižvelgiant į komandos lygį, į trenerį. Pagalvojau, kad turėčiau čia pritapti. Ant stalo buvo daug skirtingų pasiūlymų, bet kai peržiūrėjau visus, „Chimki“ atrodė patraukliausias“, – sakė J.Andersonas.
Svarbi trenerio figūra
J.Andersonas neslėpė, jog šią vasarą galėjo likti ir „Darussafaka“, tačiau komandai iškritus iš Eurolygos, tai jam nebuvo prioritetas.
„Tai buvo viena iš galimybių, bet norėjau rungtyniauti Eurolygoje – aukščiausiame lygyje“, – aiškino krepšininkas.
Amerikietis tvirtino, jog renkantis naują komandą, jis visada pirmiausia atsižvelgia į trenerių štabą.
Pastarąjį sezoną „Darussafaka“ klube jam teko dirbti su Davidu Blattu bei jo asistentu Kęstučiu Kemzūra.
„Iš visų trenerių stengiuosi ką nors pasiimti. Kai atvykau į Kauną, žaidžiau visai kitaip, nei kai prisijungiau prie „Darussafaka“.
Dabar viskas vėl kitaip. Visi treneriai mane išmokė skirtingų dalykų“, – teigė J.Andersonas.
Anot krepšininko, tarp geriausių pasaulio specialistų turėtų įsitvirtinti ir Š.Jasikevičius, kuris atskleidė norintis kada nors dirbti NBA klube.
„Neabejoju, kad tai įmanoma. Jaučiu, kad jis turės puikią trenerio karjerą. Šaras jau sugebėjo įrodyti, kad aukščiausiame lygyje sugeba pasiekti gerų rezultatų. Tikiuosi, kada nors jam pavyks įgyvendinti savo tikslą“, – buvusį trenerį gyrė J.Andersonas..
NBA galvos neapsuko
Pats J.Andersonas NBA yra iš viso praleidęs penkis sezonus. Jam teko vilkėti „San Antonio Spurs“, „Houston Rockets“, „Philadelphia 76ers“ ir „Sacramento Kings“ marškinėlius.
Nors J.Andersonui iki trisdešimtojo jubiliejaus dar liko dveji metai, jis neslėpė – aikštėje nebesijaučia jaunas.
„Metai bėga. Turėjau prie to prisitaikyti aikštėje ir sugalvoti naujų būdų varžytis bei ruoštis rungtynėms. Pavyzdžiui, dabar per apšilimą tiesiog pratempiu raumenis ir stengiuosi palaikyti jų aktyvumą“, – pasakojo jis.
J.Andersono sutartis su „Chimki“ galios du sezonus.
Nors amerikietis apie ateitį kalba atsargiai, tačiau užsiminė, jog dabar nesiekia bet kokia kaina sugrįžti į NBA.
„Viskas priklauso nuo situacijos. Žinoma, NBA yra tarp pasirinkimų, bet man svarbiausia sėkmingai tęsti karjerą. Kur matysiu, kad man bus geriausiai, ten ir žaisiu“, – dėstė J.Andersonas.