„Thunder“ gerbėjai nekantriai ruošiasi naujojo sezono kovoms ir stebi naujienas apie 20 metų 211 cm ūgio lietuvį. „NewsOK“ komandos sirgaliams dar kartą pristatė D.Sabonį ir atskleidė, iš kur jis atsivežė gebėjimus, kuriuos įvertino ir didžiausios NBA žvaigždės.
Pateks į istoriją?
D. Sabonis buvo stumdomas ir talžomas. Dažnai. Jam buvo 15 metų, kai prisijungė prie Malagos „Unicaja“ klubo, pilno suaugusių profesionalų. Po dvejų metų jis jau buvo įsitvirtinęs komandoje, o per treniruotes negaudavo jokių nuolaidų.
Visi su D.Saboniu po krepšiu elgėsi tarsi su suaugusiuoju.
„Jiems nerūpėjo, – nusišypsojo D.Sabonis. – Ir jie tikrai nėra malonūs naujokams.“
Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį NBA naujoku tapęs D.Sabonis turėtų rungtynes pradėti „Oklahoma City Thunder“ starto penkete. „Thunder“ Filadelfijoje susitiks su „Philadelphia 76ers“ komanda.
D.Sabonis užims Serge'o Ibakos vietą, kuris per mainus, lėmusius lietuvio atvykimą į „Thunder“, iškeliavo į „Orlando Magic“.
Tai būtų neįtikėtinai svarbus D.Sabonio žingsnis tiek jo, tiek klubo metraščiuose. „Thunder“ per pirmąsias rungtynes naujokui žaisti nėra leidusi nuo 2007 metų, kai tuomet dar „Seattle SuperSonics“ suteikė progą dabartinei NBA žvaigždei Kevinui Durantui.
Paskutinis „Thunder“ naujokas, kuriam buvo suteikta galimybė žaisti starto sudėtyje daugiau nei 20 mačų, – Russellas Westbrookas.
D.Sabonį šios istorijos link visada vedė išmoktos krepšinio pamokos.
Mėgėjas tarp profesionalų
Kaip ir galima tikėtis, D.Sabonis nepamena gyvenimo be krepšinio. Jis gimė Portlande 1996 metais, kur jo tėvas Arvydas Sabonis – Šlovės muziejaus narys – žaidė „Portland Trail Blazers“ komandoje. Tai buvo Lietuvos krepšinio legendos karjeros saulėlydis.
Domantas prisimena tas savaites, kai jo mama Ingrida buvo išvykusi iš miesto. A.Sabonis tada pasiimdavo vaikus į „Blazers“ treniruočių bazę.
2003 metais šeima persikėlė į Malagą. Čia Domantas ėmė žengti pirmuosius savo krepšininko karjeros žingsnius, kurių A.Sabonis nereguliavo.
„Tada jis dar žaidė Europoje. Dažnai jo nematydavome. Kai baigė karjerą, su mumis būdavo šiek tiek ilgiau. Tačiau man buvo 9–10 metų. Ką jis galėjo patarti? Buvau tik vaikas“, – prisiminė D.Sabonis.
Bet vaikas tobulėjo greitai. Kasmet jo vardas „Unicaja“ klube reiškė vis daugiau. Būdamas šešiolikos jis jau žaidė „Unicaja“ klubo dublerių komandoje. Septyniolikos prisijungė prie pirmosios komandos. Mėgėjas žaidė tarp profesionalų.
Patraukė dėmesį
Šių pamokų nauda buvo akivaizdi, ir ją iškart pastebėjo „Gonzaga Bulldogs“ treneris Markas Few. Du sezonus „Bulldogs“ komandoje D.Sabonį treniravęs M.Few vaikino talentą įžvelgė gerokai anksčiau.
Domantui buvo vos 15 metų, kai patraukė M.Few akį. Treneris nuo to laiko akylai stebėjo lietuvio žaidimą.
D.Sabonis su „Unicaja“ ėmė žaisti Eurolygoje, kur kova baudos aikštelėje pasižymi dar didesne jėga nei NBA. Tai nuolat pažymi amerikiečių treneriai, ir M.Few greitai suprato, kad D.Sabonis nėra minkštas.
M.Few teigė, kad žaidimas Europoje leido D.Saboniui patogiau jaustis per NBA taip mėgstamus derinius „du prieš du“. Po krepšiu jis buvo stiprus ir turėjo gerų įgūdžių. Taip pat pasižymėjo puikiais perdavimais.
Dirbo naktimis
D.Saboniui dar reikia daug ko išmokti apie NBA krepšinį. Juk taisyklės čia – kitokios, sportininkai – geresni.
M.Few teigė: „Kai jis atvyko pas mus, negalėjo mesti iš toliau nei keturios pėdos.“
Kiekvieną vakarą M.Few ir „Bulldogs“ trenerio asistentas Tommy Lloydas stengėsi, kad D.Sabonis praleistų daugiau laiko sporto salėje. Po treniruotės jis valandą gerindavo įgūdžius, o tada dirbdavo, kad pagerintų šuolį, tolimą metimą. Kartais darbas trukdavo iki nakties.
Toks darbas D.Saboniui tapo kasdienybe. Iš metimų vengiančio krepšininko jis tapo žaidėju, kuris jaučiasi patogiai, kai reikia žaisti veidu į krepšį.
Iš tėvo paveldėjo ir kultūrą
A.Sabonis turi įtakos sūnaus žaidimui. Jis visada pasako, ko reikėtų atsisakyti, kur judėti ar kokį veiksmą po krepšiu atlikti. Tačiau didžiausias D.Sabonio tėvo indėlis – kitur.
Tai atsispindi Domanto elgesyje su „Unicaja“ veteranais, vyresniasiais Gonzagos universitete ar tada, kai reikia klausyti labiau patyrusių „Thunder“ komandos draugų.
„Vaikinas – labai protingas, – sakė centras Stevenas Adamsas. – Nėra taip, kad viskas išeitų per kitą ausį.“
D.Sabonis teigė, kad visas jo elgesys – tėvų nuopelnas: „Mus augino visada būti profesionaliais ir nuolankiais. Stengiuosi tai prisiminti visur, kur būnu. Taip pat ir sporte. Kartais jam nereikia nieko sakyti. Aš kartais ir taip žinau, ką jis norėjo pasakyti ar kaip man reikėtų elgtis.“
Paliko įspūdį lyderiui
D.Sabonis „Thunder“ komandoje įspūdį paliko kone kiekvienam komandos draugui. Be „Unicaja“ komandos ar universiteto, jis dar žaidė su Lietuvos krepšinio rinktine ir šiemet varžėsi Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.
„Jis beveik visą gyvenimą žaidė prieš saugusiuosius, išskyrus universitete“, – pastebėjo „Thunder“ lyderis R.Westbrookas.
Tai ir yra viena didžiausių priežasčių, kodėl D.Sabonis NBA sezoną veikiausiai pradės starto sudėtyje.
D.Sabonis turėjo progų įrodyti, kad yra vertas vietos starte. „Thunder“ treneris Billy Donovanas teigė, kad tai – naudinga pasitikėjimui, bet nurodė ir kitą svarbią savybę.
„Tai nėra tas vaikinas, kuris reikalautų daug metimų“, – apie lietuvio galimybes perduoti kamuolį ir gintis kalbėjo B.Donovanas.
O pats D.Sabonis dabar laukia.
„Žinau, kad turiu laukti progos ir būti kantrus. Visą gyvenimą aš esu jaunėlis“, – sakė D.Sabonis.