Krepšinio rinktinės skaičiai: viltis ir apmaudas sugulė greta

2016 m. rugpjūčio 22 d. 07:15
Remigijus Kazilionis, Tautvydas Mikalajūnas, Kęstutis Rimkus („Lietuvos rytas“)
Gera pradžia netapo puse darbo Lietuvos krepšininkams Rio de Žaneire. Ketvirtfinalyje skaudžiu pralaimėjimu Australijai pasibaigusią mūsų šalies komandos olimpinę kelionę „Lietuvos rytas“ apžvelgė per skaičių prizmę.
Daugiau nuotraukų (13)
Lietuvos krepšininkai olimpinėse žaidynėse dalyvavo septintą kartą iš eilės.
Nesmagu, bet rezultatai prastėja: iš pradžių buvo trys iš eilės bronzinės olimpiados, po to – dvi ketvirtosios vietos, o Londone ir Rio de Žaneire kelionė baigėsi pralaimėjimu ketvirtfinalyje.
-59
Toks yra Lietuvos rinktinės įmestų ir praleistų taškų santykis Jonui Valančiūnui būnant aikštėje. Tai prasčiausias rezultatas olimpinėje rinktinėje. Nors iš 24 metų 211 cm ūgio „Toronto Raptors“ klubo vidurio puolėjo rinktinės žaidėjai ir treneriai laukė lyderio verto žaidimo, uteniškis blaškėsi olimpinėje arenoje ir per rungtynes pelnydavo vos po 6,7 taško, dažnai klysdavo gindamasis ir dažniausiai nublankdavo prieš tiesioginius savo varžovus.
„Nesusitvarkiau su galva, – pasibaigus olimpiadai pripažino J.Valančiūnas. – Gal perdegiau. Labai norėjau, bet nepadariau.“
1
Tik tiek tritaškių iš 16 olimpiniame krepšinio turnyre pataikė Marius Grigonis. 22-ejų 198 cm ūgio rinktinės debiutantas Rio sulaukė trenerio pasitikėjimo ir per rungtynes žaisdavo po 17 minučių, bet kontrolinėse rungtynėse taiklumu stebinęs kaunietis neprisijaukino „Carioca“ arenos lankų.
„Mums labai trūksta gynėjų, – rinktinės bėdas įvardijo Jonas Kazlauskas. – O tikėtis, kad mūsų jaunimas – Vaidas Kariniauskas ar M.Grigonis – perlauš žaidimą, būtų naivu. Aišku, jie gali padėti, bet ne perlaužti.“
2
Mantas Kalnietis buvo naudingiausias ne tik Lietuvos rinktinėje, bet ir vienas geriausių visame turnyre. Pagal per rungtynes surinktų naudingumo balų vidurkį (22) kaunietis iki pusfinalio etapo nusileido tik pačiam Kevinui Durantui (22,5).
Už olimpiniame Rio pražydusio 29 metų 198 cm ūgio Milano „Armani Jeans“ gynėjo nugaros liko tokie žaidėjai kaip Ispanijos žvaigždė Pau Gasolis, australas Andrew Bogutas, Kroatijos rinktinės lyderis Bojanas Bogdanovičius.
18 taškų pelnydavęs, 72 proc. taiklumų dvitaškius mesdavęs ir 7,5 rezultatyvaus perdavimo atlikdavęs Lietuvos rinktinės lyderis turėtų patraukti ir NBA klubų skautų dėmesį.
3
Tiek pergalių ir tiek pralaimėjimų Rio patyrė Lietuvos rinktinė. Trečiąją vietą FIBA reitinge užimanti komanda startavo trimis pergalėmis – prieš Braziliją (82:76), Nigeriją (89:80) ir Argentiną (81:73), tačiau vėliau tėškėsi veidu į purvą ir triuškinamai pralaimėjo Ispanijai (59:109), Kroatijai (81:90), užėmė trečiąją vietą B grupėje ir ketvirtfinalyje neprilygo Australijai (64:90).
Lietuviai per rungtynes klysdavo po 15 kartų – tai trečias blogiausias rezultatas tarp 12 rinktinių. Dažniau klydo tik Nigerija (16,4) ir Kinija (18).
4
Paulius Jankūnas buvo vienintelis rinktinės krepšininkas, kuriam būnant aikštėje komandos pelnytų ir praleistų taškų santykis buvo teigiamas (plius 4).
32 metų 205 cm ūgio nacionalinės komandos senbuvis buvo ketvirtas rinktinėje pagal pelnomus taškus (8,2) ir pagal atkovotus kamuolius (3,8).
Rezultatyviausiai kaunietis sužaidė rungtynes su Kroatija, per kurias pelnė 18 taškų ir atkovojo 5 kamuolius. Nesėkmingai puolėjui baigėsi ketvirtfinalis su Australija, kai antrajame kėlinyje gavęs smūgį nuo varžovo nebegalėjo tęsti rungtynių.
5
J.Kazlauskas turnyre mažai eksperimentavo su startiniu penketu. M.Kalnietis, Renaldas Seibutis, Jonas Mačiulis, P.Jankūnas ir J.Valančiūnas – šie penki vyrai starto penketą sudarė ketveriose rungtynėse iš šešerių.
Jau pirmajame mače su Brazilija J.Kazlauskas į starto penketą vietoj P.Jankūno įtraukė Domantą Sabonį.
Mače su Argentina R.Seibutį pakeitė M.Grigonis. Jis patikimai saugojo varžovų superžvaigždę E.Ginobili ir už tai sulaukė J.Kazlausko pagyrimų.
„Išskaičiavome teisingai, nes R.Seibutis nusileidžia E.Ginobili ūgiu, tad bijojome greitų jo pražangų. Tą ir pamatėme trečiojo kėlinio pradžioje. M.Grigoniui buvo paaiškinta, kaip jam reikia gintis, taigi, mano manymu, jo žaidimas buvo sėkmingas ir mums labai padėjo“, – sakė J.Kazlauskas.
6
Lietuvos krepšininkai Rio de Žaneire apsistojo šešiuose kambariuose. Olimpiniame kaimelyje vieną gyvenamąjį bloką sudarė trys kambariai ir bendra poilsio erdvė.
Kambariuose žaidėjai išsiskirstė po du: J.Valančiūnas – su Robertu Javtoku, Mindaugas Kuzminskas – su D.Saboniu, M.Kalnietis – su P.Jankūnu, M.Grigonis – su V.Kariniausku, J.Mačiulis – su Adu Juškevičiumi, R.Seibutis – su Antanu Kavaliausku.
Treneriai gyveno kitame apartamentų bloke, o Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Arvydas Sabonis – atskirai viešbutyje.
7
Lietuvos krepšinio rinktinė Rio de Žaneiro žaidynėse galutinėje įskaitoje užėmė 7-ąją vietą. Varžybos dėl 5–8 vietų nerengiamos, todėl ketvirtfinalyje pralaimėjusios komandos išrikiuojamos pagal pergales ir nesėkmes grupėse. Kroatijos rinktinė užėmė galutinę 5-ąją vietą, Prancūzijos – 6-ąją, o Argentina – 8-ąją.
Visos keturios ketvirtfinalyje iškritusios ekipos grupės varžybose iškovojo po 3 pergales ir patyrė po 2 pralaimėjimus, todėl toliau teko atsižvelgti į išsidėstymą grupėse. Kroatai lietuvius pralenkė todėl, kad B grupėje finišavo pirmi, o argentiniečiai žemiausiai atsidūrė todėl, kad B grupėje liko ketvirti.
B grupėje 3-iąją vietą užėmusiems lietuviams nepalankų santykį su A grupės trečiąja ekipa Prancūzija lėmė savo grupės mačuose įmesti ir praleisti taškai. Šis prancūzų rodiklis – plius 45, lietuvių – minus 36.
Prasčiausias Lietuvos rinktinės rezultatas olimpiadoje – 8-oji vieta 2012-aisiais Londone.
8
J.Kazlauskas įsitikinęs – tiek stiprių ir lygiaverčių žaidėjų turėtų sudaryti rinktinės branduolį.
„Negaliu pasakyti, kad rinktinėje įvyko kartų kaita – ji dar vyksta. Bet mums reikia didesnio branduolio – 7–8 aukščiausio lygio žaidėjų“, – tvirtino komandos strategas.
9
Tiek vasarų su ilga pertrauka Lietuvos rinktinę treniravo 61 metų J.Kazlauskas.
Pirmąkart 1997 metais prie rinktinės vairo stojęs tuo metu 43-ejų treneris po 3 metų Sidnėjuje su jaunąja Šarūno Jasikevičiaus, Ramūno Šiškausko ir Dariaus Songailos karta laimėjo olimpinę bronzą.
Po metų – 2001-aisiais – Turkijoje vykusiame Europos čempionate Lietuvos komandai užėmus tiktai 12-ąją vietą, J.Kazlauskas pasitraukė.
O grįžęs po 12 metų pertraukos su rinktine iškovojo du Europos čempionato sidabro medalius, pasaulio čempionate užėmė 4-ąją vietą.
Po Rio olimpiados baigiasi J.Kazlausko ir Lietuvos krepšinio federacijos sutartis. Ar bus 10-oji ir daugiau vasarų? J.Kazlauskas atsakyti neskubėjo.
„Aš atidirbau ketverius metus, kaip manęs ir prašė. Dabar bus federacijos sprendimas, po to nuomonę pasakysiu aš. Dabar neskubėkime daryti visų išvadų“, – ne per daug atviras buvo strategas.
10
Tokią vietą pagal pelnytus taškus olimpiniame krepšinio turnyre užėmė Lietuvos rinktinė. Po 76 taškus rinkę lietuviai pagal šį rodiklį aplenkė tik silpniausias A grupės komandas – Kiniją ir Venesuelą.
11
Tiek taškų rinkęs M.Kuzminskas buvo antras pagal naudingumą rinktinėje. Nors tai lygiai perpus mažiau, nei surinko M.Kalnietis (22), tik šie du žaidėjai iš visos komandos apskritai rinko dviženklį naudingumo balų skaičių. Pernelyg mažai lauke buvo karių, kad kariuomenė žygiuotų iki pabaigos.
12
Tiek M.Kalnietis per rungtynes su Nigerija atliko rezultatyvių perdavimų, ir tai buvo jo rekordas tokio lygio turnyruose.
„Jaučiau, kad gerai juda kamuolys ir randu laisvus partnerius. Visi buvo patenkinti.
Antrojoje mačo pusėje tikrai rodėme smagų krepšinį“, – sakė rinktinės įžaidėjas.
Jis olimpiniame turnyre vidutiniškai atliko 7,5 perdavimo ir pagal šį rodiklį atsiliko tik nuo australo Matthew Dellavedovos (7,7 perd.).
13
R.Javtokas tiek vasarų atidavė Lietuvos rinktinei. Debiutavęs 2001-aisiais, paskui jis nežaidė tik 2003 ir 2014 metais, o 2012-aisiais dėl traumos iškrito po olimpinio atrankos turnyro.
Rio de Žaneire 36-erių centras paskutinį kartą vilkėjo rinktinės marškinėlius.
Šioje olimpiadoje jis pasirodė dvejose rungtynėse – pritrūko vos trejų iki jubiliejinėmis galėjusių tapti 200-ųjų nacionalinėje komandoje.
Kaip ir R.Javtokas, Rio de Žaneire savo paskutinius mačus rinktinėse sužaidė prancūzas Tony Parkeris, argentiniečiai Emanuelis Ginobili ir Andresas Nocioni.
14
Beveik tiek taškų J.Valančiūnas rinko per kontrolines rungtynes šią vasarą. Olimpiadoje jo rezultatyvumas smuko iki 6,7 taško.
„Jonui nėra taip paprasta. Jam skiriama daug dėmesio – ir krepšinio aikštėje, ir gyvenime. Jis išmoks, jis turi su tuo pats susitvarkyti, sumažinti dėmesį ir daugiau laiko skirti krepšiniui. Jis yra labai talentingas ir iki šiol viską yra gavęs per savo talentą.
Norėčiau, kad jis nepamirštų, jog jei visą laiką gyvensi vien tik talentu, viskas greitai gali pasibaigti. Norėčiau, kad jis ateityje būtų pats geriausias žaidėjas ir kad tai būtų jo komanda. Aš jam to linkiu ir galvoju, kad viskas bus gerai“, – apie šešėlyje per visą olimpiadą tūnojusį vidurio puolėją kalbėjo treneris J.Kazlauskas.
15
Lietuvos rinktinė olimpiadoje per šešis mačus pralaimėjo tiek kėlinių iš 24.
„Rinktinėje nėra nė vieno krepšininko, kuris galėtų būti lyderis. Pasižiūrėkite, iš kurių klubų surinkti žaidėjai ir kas jie yra tose komandose, – nėra nė vieno, kuris savo klube būtų smogiamoji jėga. Jei susirenka ne lyderiai, tai kaip jie gali būti lyderiai nemokėdami to daryti?
Olimpinėse žaidynėse reikėjo rinktinėje turėti tą žmogų, kuris temptų, trauktų komandą sunkiu momentu“, – lietuvių silpnąją grandį išryškino buvęs krepšininkas Sergejus Jovaiša.
16
Tiek rungtynių mūsiškiai atlaikė šią vasarą. Birželio 20-ąją pradėję rinktis treniruočių stovykloje, paskui lietuviai sužaidė dešimt kontrolinių mačų. Iš jų pirmieji 7 buvo laimėti, įskaitant du – prieš Ispanijos rinktinę.
Galbūt to buvo per daug ir tai lėmė, kad vos įpusėjus olimpiadai rinktinė išleido kvapą?
Visos kitos didžiųjų krepšinio šalių rinktinės žaidė mažiau kontrolinių dvikovų. Daugiau – tik Venesuela ir Kinija. O joms ketvirtfinalis net nesisapnavo.
20
Tiek metų turintis D.Sabonis prisijungė prie jauniausių visų laikų Lietuvos olimpinės rinktinės debiutantų. Būdami tokio paties amžiaus kaip Arvydo Sabonio sūnus žaidynėse pirmą kartą pasirodė Mindaugas Žukauskas (1996 m. Atlantoje) ir J.Valančiūnas (2012 m. Londone).
40
Tiek minučių M.Kalnietis žaidė mače su Kroatija.
Tai buvo vienintelis mačas, kai Lietuvos rinktinės žaidėjas rungtyniavo be keitimo. Iš visų mūsų šalies krepšininkų M.Kalnietis žaisdavo ilgiausiai – po 32 minutes vidutiniškai.
„Mūsų didžiausia bėda – visiškai neturime lygiavertės pamainos Mantui Kalniečiui. Kuo rungtynės sunkesnės, tai vis labiau ryškėjo ir buvo matyti“, – sakė J.Kazlauskas.
50
Tai ne gramai – tai skaudus pralaimėjimas Ispanijai 50 taškų skirtumu grupės varžybose (59:109). Dar daugiau per šalies istoriją Lietuvos krepšininkai buvo pralaimėję tik sykį – 51 tašku amerikiečiams 1992 m. žaidynėse (76:127).
Rio de Žaneiro žaidynėse lietuvių pralaimėjimas nebuvo pats didžiausias. Didesniu skirtumu JAV rinktinė pranoko Kinijos komandą – 57 taškais (119:62).
52
Tiek rungtynių Lietuvos krepšininkai yra sužaidę visose olimpinėse žaidynėse.
Per septynerias žaidynes lietuviai iškovojo 32 pergales ir patyrė 20 pralaimėjimų.
60
Tiek ištikimų sirgalių į Braziliją šiemet subūrė Tomas Balaišis-Sėkla. Žinoma, „Carioca“ arenoje lietuvių aistruolių buvo daugiau – kelios grupelės atkeliavo kitais keliais, tribūnose Lietuvos komandą palaikė ir keli Brazilijos lietuviai.
Užsukdavo ir sporto valdininkų būrys, o rungtynes su Brazilija stebėjo šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Pasižiūrėti rungtynių ateidavo ir kiti Lietuvos olimpiečiai. Pavyzdžiui, paskutinį mačą su Australija tribūnose sekė penkiakovininkė Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė.
Kitoje pusėje nei komanda tribūnoje įsitaisydavo A.Sabonis ir ant atsarginių suolo netilpdavę Lietuvos rinktinės pagalbininkų štabo nariai.
Nors Lietuvos sirgaliai buvo triukšmingi, įprastai jų balsai ištirpdavo 16 tūkst. vietų „Carioca“ arenoje. Nei kiekiu, nei balsais Lietuvos sirgaliai negalėjo prilygti Brazilijos ar Argentinos komandų gerbėjams.
100
R.Seibutis sužaidė šimtąsias rungtynes Lietuvos rinktinėje, bet jubiliejinį mačą mielai pamirštų. Nors 31 metų gynėjas pelnė 8 taškus, Lietuva tąsyk pralaimėjo Australijai ir išlėkė iš kovos dėl medalių.
„Kartais tiesiog niekas nepavyksta, kaip šįkart. Bandai, kabiniesi, bet nepavyksta, – po ketvirtfinalio sakė R.Seibutis. – Patys pralaimėjome, patys turime tą piliulę nuryti.“
1154
Tiek taškų atstovaudamas Lietuvos rinktinei yra pelnęs M.Kalnietis. Per šias olimpines žaidynes 118 taškų surinkęs 29 metų įžaidėjas tapo rezultatyviausiu rinktinės žaidėju tarp dabar komandoje žaidžiančių krepšininkų, pralenkęs R.Javtoką (1108 taškai).
2017
Lietuvos rinktinė vėl pasirodys aistruoliams kitais metais, kai žais Europos pirmenybėse.
Jos vyks keturiose šalyse – Suomijoje, Izraelyje, Rumunijoje ir Turkijoje, finalinės varžybos numatytos Stambule.
Kokią komandą surinks Lietuva, dar sunku nuspėti. Aišku, kad joje nebebus R.Javtoko, bet galbūt į rinktinę sugrįš Donatas Motiejūnas ar Linas Kleiza?
Gal patobulės Edgaras Ulanovas, Artūras Gudaitis, Egidijus Mockevičius ar Lukas Lekavičius?
Gal dabartinis mūsų šalies rinktinės jaunimas labiau užsigrūdins per sezoną – M.Kuzminskas („New York Knicks“), D.Sabonis („Oklahoma City Thunder“), M.Grigonis (Tenerifės „Iberostar“) ir V.Kariniauskas (Kantu „Acqua Vitasnella“) – visi jie kitą sezoną žais stipresnėse komandose nei praėjusį.
„Mes gavome gerą pamoką – mūsų jaunimas turi pamatyti, kur jie yra, koks čia lygis, – po paskutinių rungtynių Rio de Žaneire sakė J.Kazlauskas. – Aš linkiu jiems sėkmės ateityje, kad po ketverių metų jie duotų grąžos.“
išvadosskaičiaiKrepšinis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.