„Net nežinau, nuo ko pradėti“, – po rungtynių sunkiai žodžius rinko paprastai visada besišypsantis Lucas Longley, buvęs Australijos rinktinės žaidėjas ir NBA čempionas, o dabar – Australijos rinktinės trenerių štabo narys. – Nusivylimas, apmaudas – didžiulis. Tik džiaugiuosi, kad vyrai nepalūžo atsilikinėdami dideliu skirtumu ir kovojo iki galo“.
Australijos rinktinė po 16 metų pertraukos grūmėsi dėl olimpinių medalių. 2000-aisias Sidnėjuje, kaip ir 1996 metais Atlantoje, australus mažajame finale nugalėjo Lietuvos rinktinė.
Tiesa, Rio olimpiniame turnyre australai ketvirtfinalyje sutriuškino Lietuvos komandą (90:64), bet pusfinalyje 61:87 nerado priešnuodžių Serbijai.
Australai – pikti
Nepaisant skaudaus smūgio pusfinalyje australai mažajame finale nekėlė baltos vėliavos.
Australijos krepšininkai, antrajame kėlinyje atsilikinėję dviženkliu skirtumu (28:40), rado savyje jėgų ir ne tik pavijo varžovus, bet ketvirtojo kėlinio pabaigoje pervertė rezultatą. Likus 9,7 sek. po A.Bayneso dvitaškio australai pirmavo 88:87.
Ispanijos krepšininkams rengiant paskutinę ataką, teisėjai Patty Millsui, bandžiusiam stabdyti Sergio Rodriguezą, likus 5,4 sek. užfiksavo pražangą. Australijos rinktinės žaidėjai ir treneriai griebėsi už galvų, o patyręs S.Rodriguezas šaltakraujiškai sumetė du baudų metimus, kurie išvedė ispanus į priekį.
„Tai absurdiška. Visas rungtynes jautėmės, lyg būtume mažuma“, – dėl teisėjų darbo rungtynėse pareiškė vienas Australijos rinktinės lyderių Andrew Bogutas, kuris mačo nebaigė gavęs 5 asmenines pražangas ir surinkęs tik 4 taškus. – Bet toks FIBA krepšinis. Bet iš teisėjų kitko ir nereikėjo tikėtis. Mes stengėmės, bet dvi paskutinės pražangos mums buvo labai skausmingos.“
„Labai liūdna, kai paskutinieji taškai buvo pelnomi baudų metimais. Ypač po tokių švilpukų. Situacija buvo atsakinga, o tos pražangos – abejotinos“, – kalbėjo Australijos rinktinės treneris Andrejus Leimanis.
Jis nuo atsarginių žaidėjų suolelio stebėjo, kaip paskutinis australų bandymas išgelbėti rungtynes ir pačiupti bronzą baigėsi nesėkme. Tikslumo pritrūko ir 30 taškų pelniusiam P.Millsui.
„Labai sunku kalbėti apie tai, ko nenori sakyti. Sunku pralaimėti, – apgailestavo P.Millsas. – Ne veltui Ispanija yra antra pasaulyje. Niekas mumis netikėjo, ką mes galime padaryti. Mes įrodėme per pastarąsias dvi savaites. Žinojome, kokios bus rungtynės, paskutinei atakai turėjome 5 sekundes, bet gaila, kad nepavyko – varžovai puikiai gynėsi.“
„Esame labai nusivylę, šiuo metu rūbinėje nuotaika labai prasta. Jaučiamės, kad esame verti pergalės ir medalio. Mūsų komanda – labai vieninga ir stipri, žaidėjai, pasirodę aikštėje, atiduoda visas jėgas“,– kalbėjo A.Leimanis, kuris spaudos konferencijoje vos tramdė ašaras.
Ispanams – pirmoji bronza
Ispanijos rinktinė ketvirtą kartą istorijoje pakilo ant olimpinės apdovanojimų pakylos, tačiau pirmą kartą iškovojo bronzą. 1984 metais Los Andžele, 2004 metais Atėnuose ir 2012 metais Londone ispanai iškovojo sidabrą.
„Olimpinis medalis yra svajonės viršūnė visiems sportininkams. Varžovai visą turnyrą žaidė nuostabiai ir per dvi savaites prastai sužaidė tik vienerias rungtynes.
Esu labai dėkingas savo žaidėjams, kurie, nepaisant pralaimėjimų, liko vieningi ir stiprūs. Pasiruošimas buvo labai sudėtingas, bet žingsnis po žingsnio galiausiai pasiekėme tikslą ir savo misiją baigėme su dar vienu olimpiniu medaliu“, – kalbėjo S.Scariolo.
„Puikus rezultatas po lėto starto ir dviejų sunkių pralaimėjimų. Buvo neįtikėtinas mūšis tarp komandų, kurios norėjo medalio. Esu dėkingas savo komandai, didžiuojuosi būdamas šios komandos dalimis ir rezultatu, kurį pasiekėme per pastaruosius metus“, – kalbėjo P.Gasolis, rungtynėse pelnęs 31 tašką ir atkovojęs 11 kamuolių.
Dabar ispanams labiausiai rūpi – ar 36 metų Ispanijos krepšinio superžvaigždė ateityje dar vilkės nacionalinės komandos marškinėlius.
„Nežinau, kaip viskas bus. Man labai patinka žaisti Ispanijos rinktinėje – tai kažkas ypatingo, unikalaus. Negaliu kažko žadėti ar nuspėti. Aš senstu, suprantu, kad negalėsiu to daryti ilgai, o kaip viskas klostysis, nežinau. Nedaug krepšininkų gali žaisti rinktinėje taip ilgai ir tokiame lygyje, kaip aš. Dirbsiu sunkai, kad galėčiau tai pratęsti“, – kalbėjo P.Gasolis, Ispanijos rinktinei atstovaujantis nuo 2001 metų.