Šeši treniruos rinktines
Vasaros pabaigoje prasidės 2017 metų Europos pirmenybių atrankos turnyras. Naujo ciklo pradžia – proga atsinaujinti, ir nemažai nacionalinių krepšinio federacijų paskyrė naujus rinktinių trenerius.
Austrijos, Bulgarijos ir Gruzijos krepšinio vadovų žvilgsniai nukrypo į lietuvius bei buvusius LKL klubų trenerius.
Austrai treniruoti nacionalinę komandą pakvietė buvusį Lietuvos rinktinės ir „Lietuvos ryto“ vairininką Kęstutį Kemzūrą, bulgarai – „Lietuvos ryte“ dirbusį izraelietį Sharoną Druckerį, gruzinai – „Žalgirio“ žaidimui dirigavusį graiką Iliasą Zourą.
Dar du LKL komandas treniravę užsieniečiai rinktinėms vadovauti pradėjo anksčiau ir rengiasi olimpinių žaidynių atrankos turnyrui. Buvęs „Žalgirio“ treneris latvis Ainaras Bagatskis dėl kelialapio į Rio de Žaneirą kovos su savo šalies rinktine, buvęs „Lietuvos ryto“ treneris vokietis Dirkas Bauermannas – su Irano komanda.
Buvusiam „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ treneriui Jonui Kazlauskui sukti galvos dėl atrankos turnyro nereikia. Jis su Lietuvos rinktine rugpjūtį keliaus tiesiai į Rio de Žaneiro olimpines žaidynes.
Du iš paminėtų rinktines treniruojančių specialistų dirba ir klubuose. Prieš keletą metų į tėvynę grįžęs Sh.Druckeris antrą sezoną yra Rišono „Maccabi“ treneris, o A.Bagatskis taip pat antrą sezoną nurodinėja „Nižnij Novgorod“ krepšininkams.
J.Kazlauskas, K.Kemzūra, I.Zouros ir D.Bauermannas klubų šiuo metu netreniruoja. Praėjusį sezoną K.Kemzūra dirbo Nymburko ČEZ, I.Zouras – Bursos „Tofas“, D.Bauermannas – Volgogrado „Krasnyj oktiabr“. J.Kazlauskas visas jėgas rinktinei skiria nuo 2014 metų, kai baigėsi jo sutartis su „Guandong Southern Tigers“ klubu iš Kinijos.
Darbą gavo sezono viduryje
Jau įsibėgėjus sezonui keli anksčiau „Lietuvos ryto“ krepšininkams vadovavę specialistai gavo naują darbą Europos klubuose.
Pernai gruodį kroatas Draženas Anzulovičius buvo pakviestas į „Dąbrowa Gornicza“ (Lenkija), šių metų sausį latvis Robertas Štelmaheris pradėjo dirbti „Valmiera“ (Latvija), serbas Aleksandaras Džikičius – Belgrado „Partizan“ (Serbija) klube. Vasarį serbas Aleksandaras Trifunovičius, mūsų šalyje spėjęs padirbėti ir „Lietuvos ryte“, ir „Žalgiryje“, tapo „Yesilgiresun“ (Turkija) treneriu.
Pastarosiomis savaitėmis daugiausia buvo kalbama apie A.Džikičiaus darbo vaisius. Jam atėjus į „Partizan“, ši komanda buvo įstrigusi tarp Adrijos lygos autsaiderių, bet su nauju treneriu laimėjo 6 iš 7 rungtynių ir priartėjo prie lyderių, o Serbijos taurės pusfinalyje nugalėjo amžiną varžovę Belgrado „Crvena Zvezda“ ekipą.
A.Džikičius be darbo sėdėjo trumpai. Dar praėjusį sezoną jis treniravo Novo Mesto „Krka“ komandą, o vasarą planavo su Makedonijos rinktine kovoti Europos pirmenybėse, bet netikėtai buvo atleistas prieš pat pasirengimo stovyklos pradžią.
Taip pat trumpai atostogavo R.Štelmaheris, iki praėjusių metų vasaros dirbęs „Ventspils“ ekipoje.
A.Trifunovičius ilsėjosi ilgiau – apie metus. Iki 2015 metų vasario jis treniravo „Astana“ komandą, bet buvo atleistas dėl prastų rezultatų. Beje, Kazachstano klube serbą pakeitė kitas buvęs „Žalgirio“ treneris Ramūnas Butautas.
Tuo tarpu D.Anzulovičius porą sezonų buvo nutolęs nuo didžiojo krepšinio ir tik pernai trumpai dirbo trenerio padėjėju viename Kinijos klube.
Kas į pensiją, kas į politiką, kas lūkuriuoja
Buvęs „Lietuvos ryto“ trenerio padėjėjas slovėnas Gašperis Okornas atsidūrė priešingoje padėtyje. Jis šio sezono pradžioje vadovavo Domžalių „Helios“ ekipai ir su ja viešėjo Lietuvoje per „FIBA Europe“ taurės rungtynes, tačiau gruodį buvo atleistas dėl nepatenkinamų rezultatų ir „nesutapusio požiūrio į klubo strategiją“.
Šiuo metu jokio klubo netreniruoja „Lietuvos ryte“ dirbęs kroatas Aleksandaras Petrovičius. Iškart po to, kai 2014 metais buvo atleistas iš Vilniaus klubo, A.Petrovičius nusprendė pakeisti veiklos pobūdį ir ėmėsi organizacinio darbo. Jis užpernai tapo Zagrebo „Cibona“ prezidentu (vėliau perėjo į viceprezidento pareigas) ir bando ištraukti vieną garsiausių Kroatijos klubų iš skolų liūno.
Slovėnas Zmago Sagadinas, kuris po atsisveikinimo su jam šlovę atnešusia Liublianos „Olimpija“ nerado laimės nei „Lietuvos ryte“, nei jokiame kitame klube, užpernai paskelbė, kad visai baigia trenerio karjerą. Jo paskutinė darbo vieta buvo Skopjės MZT.
Nuo krepšinio labiausiai nutolo pirmasis „Žalgirį“ treniravęs užsienietis estas Jaakas Salumetsas. Liberaliai Estijos reformų partijai priklausantis J.Salumetsas iš pradžių buvo išrinktas į Vymsio valsčiaus tarybą, o nuo 2007 metų vieną kadenciją buvo Estijos parlamento narys. Tiesa, politikas nenusisuko ir nuo sporto – jis yra Estijos olimpinio komiteto Vykdomojo komiteto narys.
Buvę „Žalgirio“ strategai Algirdas Brazys, Rimantas Grigas, Vitoldas Masalskis ir Gintaras Krapikas šiuo metu netreniruoja jokių klubų.
Tik kaip žiūrovas krepšinyje lankosi ir aštuntą dešimtį įpusėjęs Henrikas Giedraitis, kuris „Žalgirį“ treniravo du sezonus.
Iškeliavo Anapilin
Kaune 2010-aisiais dirbusio Aco Petrovičiaus jau nėra tarp gyvųjų.
56-erių sulaukęs serbas po sunkios ligos mirė užpernai gruodį.
Raimundas Sargūnas, „Žalgirį“ treniravęs 1990-1991 m., išėjo Anapilin prieš 14 metų.
Nuo trečiosios lygos iki NBA
Kelis sezonus krepšinio visuomenė mažai girdėjo apie buvusį „Lietuvos ryto“ trenerį slovėną Tomo Mahoričių. Į trenerio darbą jis grįžo tik praėjusių metų vasarą, kai priėmė Prancūzijos trečiosios lygos Bordo „St.Augustin“ klubo kvietimą. Beje, Bordo klubo prezidentas yra paauglystėje jame žaidęs dabartinis Prancūzijos rinktinės kapitonas Boris Diaw.
Prieš T.Mahoričių tą patį sezoną „Lietuvos rytą“ treniravęs serbas Vlado Džurovičius praėjusį dešimtmetį grįžo į tėvynę, o nuo 2011 metų (su nedidele pertrauka) dirba gimtajame Belgrado OKK klube. Prieš pusę amžiaus OKK buvo vienintelė komanda, kurioje V.Džurovičius žaidė visą krepšininko kajerą, o paskui pradėjo ir trenerio karjerą.
Dar vienas buvęs „Lietuvos ryto“ treneris kroatas Nevenas Spahija išvyko į Ameriką ir nuo 2014 metų dirba „Atlanta Hawks“ trenerio padėjėju. Pastarosiomis savaitėmis jis buvo prisimintas tėvynėje – kroatų žiniasklaida minėjo N.Spahiją tarp pagrindinių kandidatų stoti prie Kroatijos rinktinės vairo.
Tuo tarpu Europos krepšinio sirgaliai dažniausiai girdi buvusio „Žalgirio“ trenerio katalono Joano Plazos ir buvusio „Lietuvos ryto“ trenerio Rimo Kurtinaičio pavardes. Šiedu specialistai treniruoja Eurolygos komandas: J.Plaza – Malagos „Unicaja“, į kurią 2013 metais persikėlė iš „Žalgirio“, R.Kurtinaitis – „Chimki“, kuriai vadovauja nuo 2011 metų.
Buvę „Žalgirio“ treneris Ramūnas Butautas dabar dirba „Astana“ komandoje Kazachstane.
Į Eurolygą buvo užsukęs ir A.Bagatskis. Jis svarbiausiame žemyno turnyre du iš eilės sezonus kovojo su Kijevo „Budivelnyk“ ir „Nižnij Novgorod“ komandomis.
Lietuviai dirba Lietuvoje
Keli anksčiau „Žalgirį“ ir „Lietuvos rytą“ treniravę lietuviai šiuo metu dirba Lietuvoje.
Buvęs abiejų didžiųjų klubų strategas Darius Maskoliūnas grįžo į „Žalgirį“ ir yra trenerio Šarūno Jasikevičiaus padėjėjas. Kitas buvęs abiejų klubų treneris Antanas Sireika vadovauja Utenos „Juventus“ žaidimui. Dar vienas buvęs „Lietuvos ryto“ treneris Alfredas Vainauskas irgi įsikūrė Utenoje, bet vadovauja ne vyrų, o šio miesto moterų komandai.
Dar du buvę „Lietuvos ryto“ treneriai šiuo metu kuria kitų LKL klubų taktiką: Dainius Adomaitis – Klaipėdos „Neptūno“, Virginijus Šeškus – Prienų-Birštono „Vytauto“.
„Žalgirį“ treniravęs Saulius Štombergas yra Lietuvos U18 jaunių vaikinų rinktinės treneris.
Buvęs „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ treneris Modestas Paulauskas dabar yra „Žalgirio“ garbės klubo prezidentas.
„Lietuvos ryte“ dirbęs Šarūnas Sakalauskas yra RKL žaidžiančios Vilniaus „Citus“ komandos vadovas.