44-erių lietuvis pretenduoja tapti NBA klubo „Brooklyn Nets“ generaliniu direktoriumi.
Buvęs Vilniaus „Statybos“ krepšininkas didžiuojasi savo vieninteliu sūnumi. M.Karnišovui nėra keista, kad Artūras kopia stipriausios pasaulio krepšinio lygos hierarchijoje.
„Jis daug ir labai kantriai dirba. Perėjo beveik visas NBA pakopas. Laiptelis po laiptelio jis įgijo daug patirties – jei taptų generaliniu direktoriumi, visos pareigybės, kurias tektų administruoti, jam būtų žinomos,“ – sakė M.Karnišovas, Vilniuje laukiantis žinių iš už Atlanto.
Prieš mėnesį „Brooklyn Nets“ atleido iš generalinio direktoriaus pareigų Billy Kingą ir pradėjo naujo klubo vadovo paieškas.
Iš pradžių buvo 20 kandidatų, paskui ratas susiaurintas iki 8. Galiausiai liko vos keli, tarp kurių – ir A.Karnišovas. Jei šiuo metu „Denver Nuggets“ klubo generalinio direktoriaus padėjėju dirbantis lietuvis įveiktų dar vieną darbo pokalbių su „Brooklyn Nets“ raundą, jis taptų pirmuoju europiečiu NBA klubo vadovu.
Rimčiausias lietuvio konkurentas – 40-metis Senas Marksas iš Naujosios Zelandijos. Jiedu lenkia anksčiau favoritu laikytą buvusį „Phoenix Suns“ ir „Toronto Raptors“ klubų generalinį direktorių Bryaną Colangelo bei dabartinio „Rockets“ vadovo asistentą Gerssoną Rosą.
Buvęs Naujosios Zelandijos rinktinės vidurio puolėjas S.Marksas turi ir NBA žaidėjo, ir NBA trenerio asistento, ir NBA generalinio direktoriaus asistento, ir NBA antrinės lygos klubo vadovo patirčių.
Tačiau ir A.Karnišovas turi savų pliusų. Jis vertinamas dėl Europos krepšinio išmanymo, plataus pažinčių rato senajame žemyne, skauto darbo JAV rinktinėje per 2014 metų pasaulio čempionatą patirties.
Dar vienas A.Karnišovo pranašumas prieš kitus kandidatus į postą „Nets“ klube – jis kalba rusiškai.
Lietuviui jau teko bendrauti su „Nets“ savininku Michailu Prochorovu. Rusijos milijardieriaus patarėjų taryboje, ieškančioje vadovo „Nets“ klubui, yra ir dar keli rusai, tarp jų – ir buvęs Maskvos CSKA vadovas Sergejus Kuščenka.
Lemiamas pokalbių raundas laukia šiomis dienomis.
„Jis į priekį žengė pats, neturėdamas kažkieno paramos. Kelias tikrai nebuvo paprastas“, – apie A.Karnišovo karjerą NBA sakė jo tėvas M.Karnišovas.
A.Karnišovas buvo arti NBA dar 1994 metais, kai Naujojo Džersio valstijoje baigęs Siton Holo universitetą dalyvavo NBA klubų peržiūroje vasarą.
Donas Nelsonas tuomet davė žaidimo minučių lietuviui rungtynėse Čikagoje ir šis pasirodė gerai, bet kiti NBA treneriai progų liaunam inteligentiškam 204 cm ūgio europiečiui nesuteikė. Nė vienas NBA klubas nepasiūlė sutarties A.Karnišovui.
Taip jis sugrįžo rungtyniauti į Europą, kur tapo visų laikų rezultatyviausiu Lietuvos rinktinės žaidėju oficialiose rungtynėse, padėjęs laimėti dar vieną olimpinę bronzą ir Europos pirmenybių sidabrą.
Su „Barcelona“, Pirėjo „Olympiakos“ ir Bolonijos „Fortidudo“ klubais A.Karnišovas iškovojo daug svarbių pergalių ir 1996 metais buvo išrinktas geriausiu Europos krepšininku. Dėl traumų jis anksti – būdamas 31-erių – baigė žaidėjo karjerą.
Buvęs lietuvio treneris P.J.Carlesimo teigė, kad tik dėl tais laikais neišplėtoto NBA tarptautinio skauto tinklo ir gero atlyginimo Europoje A.Karnišovas nepravėrė NBA durų būdamas krepšininku.
Po paskutinio sezono Barselonos klube 2001 m. A.Karnišovas jis grįžo į Naująjį Džersį, iš kur yra kilusi jo amerikietė žmona Gina.
2003-2008 m. jis dirbo NBA krepšinio tarptautinių operacijų padalinyje Niujorke, kol sulaukė kvietimo nerti giliau į krepšinį ir tapo „Houston Rockets“ skautu.
Penkerius metus A.Karnišovas gyveno tarp Naujojo Džersio, kur liko gyventi jo šeima, ir Hjūstono.
Didžiąją metų dalį jis praleisdavo keliaudamas ir ieškodamas krepšinio talentų „Rockets“ komandai. Joje prieš ketverius metus nutūpė Donatas Motiejūnas.
2013 metais A.Karnišovas sulaukė kvietimo tapti „Denver Nuggets“ klubo generalinio direktoriaus Timo Connelly asistentu ir tada jau visa šeima pasikėlė į Denverį, kur išsinuomojo namą.
Psichologijos mokslus baigusi jo žmona Denveryje susirado darbą pagal specialybę, o laisvalaikiu kartu su Artūru tęsia dar Naujame Džersyje pamėgtus Rytų kovos menų užsiėmimus.
Sportiški ir Karnišovų sūnūs – 13 metų Erikas ir 11 metų Michaelas mėgsta krepšinį. Tiesa, jaunųjų krepšininkų rengimo sistema JAV yra kitokia ir jaunieji Karnišovai krepšinį žaidžia tik savaitgaliais.