Profesionaliai sportuoti siekęs vaikinas šių metų vasarį gulėsi ant chirurginio stalo dėl sunkios operacijos, kad galėtų vėl varžytis krepšinio aikštėje.
22-ejų T.Žioba liepą laimėjo nacionalinę atranką ir iškovojo kelialapį grumtis Turkijoje su geriausiais 23 valstybių krepšinio meistrais.
Šiandien Turkijoje jis pradės kovą dėl svarbiausio asmeninio gatvės krepšinio trofėjaus turnyre „Red Bull King of the Rock“.
Specialiai šioms pirmenybėms prie Bosforo sąsiaurio pastatyta gatvės krepšinio aikštė.
„Mane įkalbinėjo nedaryti operacijos, tačiau pasiryžau – krepšinis nugalėjo“, – prieš kovas istoriniame Stambulo odos ir avalynės fabrike Beikozo rajone sakė Vilniaus Gedimino technikos universitete studijuojantis 200 cm ūgio T.Žioba.
„Prienų“ ekipoje krepšininko karjerą vadovaujant treneriui Virginijui Šeškui pradėjęs kaunietis po kiek laiko pats pasiprašė išleidžiamas į kitą klubą.
„Per mažai žaidžiau – norėjau daugiau. Jaučiau, kad galiu ir noriu, – sakė T.Žioba. – Perėjau į tuometę Nacionalinės krepšinio lygos Vilniaus „Statybos“ komandą.“ Ten ir žaidžiau, kol subyrėjo ji, o po to subyrėjau ir aš.“
Sunkią stuburo traumą patyręs ir į medikų rankas patekęs krepšininkas atsitiesė tiktai įpusėjus vasarai. Tada jis pasiprašė pasitreniruoti su Regionų krepšinio lygai buriamos „Kaunas United“ komandos žaidėjais. Šios ekipos treneris Rolandas Urkis neprieštaravo.
Būtent tuomet T.Žioba ir pamatė kvietimą į nacionalinę gatvės krepšinio atranką ir buvo tarp 8 žaidėjų, kurie buvo pakviesti iš etapo Kaune.
Prie šių aštuonių žaidėjų prisidėjo po tiek pat Vilniaus ir Klaipėdos „Red Bull King of the Rock“ gatvės krepšinio atrankos varžybų laimėtojų, kviestiniai profesionalai.
Paskutinę liepos dieną sostinėje dėl kelialapio į ketvirtąjį pasaulio vienas prieš vieną krepšinio turnyrą varžėsi 31 dalyvis.
„Galima sakyti, kad ėjau palaikyti kompanijos mano draugui, bet išėjo kitaip. Ne tik sugebėjau gerai sužaisti Kaune, bet ir Vilniuje prasimušiau iki finalo“, – pasakojo vaikinas.
Finalas Vilniuje suvedė du draugus – T.Žiobą ir Kostą Jonušką. Jie abu žaidė petys į petį „Statybos“ ekipoje, o tądien jiems teko aiškintis aikštėje, kam atiteks kelialapis į pasaulio finalą.
Atkaklioje 5 minučių vyriškoje kovoje stipresnis buvo T.Žioba – jis laimėjo 6:2 ir rankose laikė simbolinį bilietą į geriausių planetos krepšininkų gatvės akistatas.
Krepšininkai iš 23 valstybių savo jėgas bandys 1853 metais pastatyto Stambulo odos ir avalynės fabriko teritorijoje.
Turnyro rengėjai kaskart suranda įspūdingų vietų lemiamoms gatvės krepšinio kovoms.
2010-aisiais Alkatrazo salos kalėjime pirmąkart surengtas ir čia 4 metus vykęs „King of the Rock“ pasaulio finalas 2014-aisiais persikėlė į Taivanui priklausančios Žaliosios (Samasanos) salos kalėjimą, o šiemet – į Turkijos fabriką.
„Rengiuosi kovoms, bet didelio jaudulio nėra. Jaučiu, kad galiu pakovoti. Patirtis leidžia man tai sakyti“, – sakė T.Žioba.
Tai jau ne pirmasis krepšininko bandymas šturmuoti tarptautinę areną.
Prieš keletą metų kaunietis su trimis draugais dalyvavo turnyro trys prieš tris Lietuvos atrankoje, ją laimėjo ir vyko į pasaulio krepšinio trejetų varžybas Prahoje. Tačiau tada T.Žioba jau juto įsisenėjusios traumos padarinius ir buvo tik atsarginis.
– Varžybos vienas prieš vieną turi savo specifiką. Tai ne mums įprastas krepšinis ar žaidimas trys prieš tris. Turite kokią nors taktiką kovoms Stambule? – „Lietuvos rytas“ paklausė T.Žiobos.
– Čia prieš žengdamas į aikštę turi žinoti, su kuo kovosi.
Viskas paprasta – privalai jau prieš dvikovą pasirinkti taktiką, kitaip laimėti vienam prieš vieną nėra galimybių.
Jei po burtų tau teko stambus žaidėjas, kurį sunkiai pastumsi, reikia jį apibėgti. Jei matai, kad mažesnis varžovas, – stumdykis po krepšiu, bandyk prasibrauti.
Gatvės krepšinis reikalauja pradžioje pagalvoti, o po to veikti. Tai ne LKL – čia turi vienas ieškoti pergalių variantų.
– Turėjote mėnesį pasirengti varžyboms Stambule. Ar tai buvo koks nors išskirtinis pasiruošimas?
– Treniravausi su „Kauno United“ komanda. Ir viskas.
Šiek tiek fizinio pasirengimo, šiek tiek pamėčiau.
Tačiau varžybose vienas prieš vieną didelės įtakos tolimi metimai neturi.
Na, pataikysi iš už tritaškio linijos vieną iš keturių metimų, pelnysi 2 taškus.
O varžovas braudamasis prie krepšio keturis kartus po vieną tašką įmes ir pirmaus 4:2.
Kaip sako krepšininkai, gatvės krepšinyje svarbiausia veržtis ir pelnyti taškus iš po krepšio.
Šis krepšinio elementas man yra mėgstamas.
– Pernai Taivane mūsų šalies pasiuntinys Benas Bagdonavičius žengė į geriausių pirmenybių žaidėjų aštuonetą.
Kaip toli tikitės nueiti Stambule?
– Patys suprantate, kad karalius gali būti tik vienas – noriu žygiuoti iki finalo.
Bet daug ką gali lemti burtai – su kuo teks kovoti iš pradžių.
Manau, būtų tragiška, jeigu iškrisčiau jau po pirmosios kovos – net jei ir varžovas būtų galingas.
Esu toks žmogus, kad man reikia tik pajusti pergalės skonį ir tada jau nesustabdysi.