Akivaizdu, kad tai verslas. Ne tik JAV, bet ir Europoje. Lietuva - ne išimtis. Gal tik sumos pas mus mažesnės nei NBA.
Krepšinio agentų veiklą reglamentuoja Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA). Remiantis FIBA Reglamentu, krepšinio rinkos dalyviams atstovauti gali tik FIBA licenciją turintys asmenys. Lietuvoje licencijuotų krepšinio agentų yra vos 12. Nors nelicencijuoti agentai šia veikla užsiimti negali, mūsų šalyje pasitaikė ne vienas atvejis, kai papildomai užsidirbti bandė neturintys tam teisės. Siekdama sureguliuoti rinką, Lietuvos krepšinio federacija ėmėsi veiksmų.
Agentas – tik su FIBA licencija
Trečiadienį LKF nariai Visuotiniame susirinkime pirmą kartą istorijoje patvirtino taisykles dėl naudojimosi agentų paslaugomis. Pagrindinė taisyklė, kaip ir numatyta FIBA Reglamente, norintys užsiimti agento veikla, pirmiausia turės pasirūpinti FIBA licencija. Kitu atveju, gresia LKF sankcijos.
„Visų pirma siekiama užkirsti kelią neteisėtam, nelicencijuotam, agentavimo paslaugų teikimui. Antra – siekiama paaiškinti krepšininkams, treneriams, klubams, jų oficialiems asmenims, teisėjams, krepšinio mokykloms ir kitiems krepšinio rinkos dalyviams naudojimosi agentų paslaugomomis ribas“, - sakė vienas šių taisyklių rengėjų, sporto teisės ekspertas, „Magnusson ir partneriai“ asocijuotas partneris, Audrius Biguzas.
Advokato teigimu, visi užsiimantys agento veikla be FIBA licencijos – traktuojami, kaip veikiantys nelegaliai. LKF nariai, kurie naudosis šių nelegalių agentų paslaugomis, susilauks gan griežtų sankcijų.
„Sankcijos svyruoja nuo įspėjimo, piniginės baudos iki draudimo žaidėjui ar klubui dalyvauti tarptautiniuose perėjimuose ar net uždraudimo klubui vykdyti bet kokią nacionalinę, tarptautinę veiklą bei pašalinimo iš LKF narių“, - komentavo A.Biguzas.
Griežtai reglamentuota veikla
Naujose taisyklėse taip pat pabrėžiama, kad FIBA licenciją turintis agentas gali atstovauti žaidėją ar klubą tik rašytinės sutarties pagrindu. Sutartis negali būti sudaryta ilgesniam nei 2 metų terminui. Sutartis gali būti pratęsta rašytiniu šalių susitarimu.
Agentui draudžiama skatinti žaidėją, kuris turi galiojančią sutartį su kitu agentu, nutraukti tokią sutartį ar nesilaikyti jos sąlygų. Kaip ir FIBA Reglamente, įvardinama, kad agento uždarbis nuo sudarytos sporto veiklos sutarties vertės negali viršyti 10 proc.
Agentas neturi teisis priimti (ar reikalauti) iš klubo finansinio ar kitokio atlygio už žaidėją, išskyrus tai, kas priklauso už jo suteiktas paslaugas. Agentui taip pat draudžiama kontaktuoti su jaunesniais nei 18 metų žaidėjais stovyklų ar turnyrų metu, prieš tai neinformavus krepšinio mokyklos, kuriame toks žaidėjas žaidžia.
Beje, kalbant apie krepšinio mokyklas ir jų auklėtinius, LKF Visuotinio susirinkimo metu ketvirtadienį priėmė dar kelis svarbius Taisyklių, reglamentuojančių žaidėjų perėjimus ir kompensacijas už paruoštą žaidėją pakeitimus.
Apsauga krepšinio mokykloms
LKF privalomai nurodo, kad Lietuvos krepšinio mokyklos privalo turėti sporto veiklos sutartis tarp krepšinio mokyklos ir vaiko (vaiko tėvų). LKF parengė ir siūlo krepšinio mokykloms bei tėvams pasirašyti rekomenduojamas standartines paslaugų sutartis.
„Iš ankstesnės taisyklių redakcijos dingsta reikalavimas, kad viena krepšinio mokykla mokėtų mokestį kitai krepšinio mokyklai už paruoštą žaidėją, jei krepšininkas pereina iš mokyklos į mokyklą. Praktika parodė, kad tokius mokesčius susirinki krepšinio mokykloms labai sunku, todėl esamas reguliavimas neveikia“ - komentavo prie pakeitimų rengimo dirbęs A. Biguzas.
Anot sporto teisės eksperto, viena iš pakeitimo priežasčių – siekis supaprastinti reguliavimą ir saugoti mažesnes, rajonų ar mažesnių miestų krepšinio mokyklas, kurios išugdo talentingus sportininkus.
„Patvirtinus šiuos pakeitimus, mokyklos ir tėvai galės susitarti, kokiais atvejais tėvai privalėtų sumokėti kompensacijas buvusiai krepšinio mokyklai. Taip santykiams tarp tėvų ir mokyklos suteikiamas tam tikras dispozityvumo principas ir paliekama laisvė mokykloms savo nuožiūra vertinti įdirbį į paruoštą žaidėją.“, - sakė A. Biguzas.