I. Jaaberas – apie „Žalgirį“, atsisakytus 500 tūkstančių, islamą ir tolesnę karjerą

2013 m. liepos 16 d. 13:20
lrytas.lt
Kas profesionalų krepšininką pastūmėtų grąžinti komandai šešiaženklę sumą sezono viduryje? Paklauskite buvusios Pensilvanijos universiteto žvaigždės Ibrahimo Jaabero, rašo „Grantland“ apžvalgininkas Jasonas Schwartzas.
Daugiau nuotraukų (1)
Šalia Nemuno upės, Kauno miesto salelėje, stovi krepšinio „beprotnamis“ – „Žalgirio“ arena, talpinanti 16 tūkst. sirgalių. Viena geriausių Europos komandų susikūrė 1944 metais – dvejais anksčiau nei NBA. Kai „Žalgirio“ žaidėjai namų rungtynėse užsivelka žaliai baltas aprangas, atmosfera tribūnose prilygsta NCAA ir Europos futbole kuriamam beprotiškam triukšmui.
Kai buvęs NBA žaidėjas Rudy Fernandezas kovą atvyko į Kauną su Madrido „Real“ ekipa, ispano elgesiu prieš tai vykusiame mače pasipiktinę aistruoliai, šaukė, keikė ir nušvilpė žaidėją.
Negana to, po susitikimo du „Žalgirio“ gerbėjai fiziškai užpuolė krepšininką. Bet ši sirgalių ataka nebuvo labiausiai šokiruojantis Kauno komandos praėjusio sezono epizodas.
Atsisakė 500 tūkstančių
Labiau stebinantis dalykas įvyko sausį, kai Laisvės alėjoje įsikūrusiame banke „Žalgirio“ įžaidėjas I. Jaaberas savo noru grąžino klubui uždirbtus pinigus – dalį per 500 tūkst. JAV dolerių kontrakto sumos, kurią būtų uždirbęs likdamas žaisti iki sezono pabaigos. 29-erių amerikiečio galvoje kažkas staiga pasikeitė.
Pinigai I. Jaaberui nebebuvo svarbūs. Jo dėmesį traukė alaus kompanijos reklama ant marškinėlių, itin atvirai apsirengusios komandos šokėjos, net kai kurios neįtikusios dainos. I. Jaaberas puikiai pritapo „Žalgiryje“ ir buvo vienas kertinių žaidėjų, bet, po visų išvardytų dalykų, vieną dieną jam toptelėjo: norėdamas išsaugoti savo tikėjimą, jis turi palikti „Žalgirį“.
Susitikęs su klubo vadovais banke, vėliau jis juokėsi: „Kaip kas nors gali taip padaryti? Juk visi gyvena dėl pinigų.“ Pavedimas buvo patvirtintas ir I. Jaaberas su žmona bei Kaune gimusiu sūnumi buvo pasiruošę palikti Kauną.
„Pagal islamą, jei būčiau pasilikęs pinigus, tai būtų buvę neteisinga. Todėl taip išėjo, kad keturis mėnesius žaidžiau praktiškai už dyką“, - dabar su šypsena patirtį Kaune prisimena I. Jaaberas.
Dėl savo sprendimo jis niekada nesigailėjo. Šeima jį palaikė, o atsisakęs atlyginimo krepšininkas netgi pajautė palengvėjimą.
„Suprantu, kad dėl šio sprendimo aš galbūt daugiau niekada neužsidirbsiu iš krepšinio. Tačiau dėl savo tikėjimo esu pasirengęs tai paaukoti“, - tikino į islamą itin pasinėręs gynėjas.
I. Jaaberas toli gražu nėra vienintelis profesionaliai sportuojantis musulmonas. Tačiau jis – vienas iš nedaugelio, palikusių komandą dėl religinių motyvų.
Atsisveikinęs su „Žalgiriu“, sezoną I. Jaaberas baigė Irane, bet ten neužsibuvo. Tiesa, krepšininkas įkūrė kompaniją „Color Me Muslim“, kurios tikslas – skleisti islamo tikėjimą ir mokyti jaunimą.
Jaunystėje nevengdavo vakarėlių
Buvę Pensilvanijos universiteto komandos draugai dalijosi prisiminimais apie I. Jaaberą. Esą jis jaunystėje nebuvo taip įnikęs į islamą, todėl atlaidžiau žiūrėjo į religiją.
Kaip ir daugelis bendraamžių, studijų laikais jis mėgdavo lankytis vakarėliuose, leisti laiką su draugais, užsukti į barą. Tiesa, alkoholio jis nemėgdavo.
Bet jau tada I. Jaaberas šiek tiek išsiskyrė iš kitų. Jis dažniausiai vilkėdavo apsmukusius treningus ir neturėjo jokio noro rengtis prašmatniais drabužiais. Esą tai buvo norinčiųjų pasipuikuoti atributas.
Nors I. Jaaberui dėmesio iš draugų netrūko, krepšininkas buvo gan uždaras. Jis rado terpę, kurioje galėtų atsiriboti nuo visų kitų – poeziją. Ir, žinoma, krepšinį.
I. Jaaberas nepabūgo vyresnių universiteto žaidėjų, sužavėjo komandos trenerius, netrukus tapo lyderiu. Ne tokiu, kuris būtų populiariausiu universiteto žmogumi ir merginų traukos centru, bet tokiu, kuris buvo kitiems sektinas pavyzdys.
Vėliau I. Jaaberas suprato, kad iš krepšinio gali uždirbti duonai: „Pamatydavau žaidėją ir klausdavau: kiek jis gauna? Ir jis dar žaidžia aukščiausioje lygoje? Vau! Ir aš pasukau kitu keliu – ėmiau rimčiau žiūrėti į krepšinį.“
Paskutiniaisiais metais universitete, I. Jaaberas dar labiau susitelkė į religiją. Baigėsi krepšininko socialinis gyvenimas – jis nebesilankydavo vakarėliuose ir daugiau laiko skirdavo pamąstymams.
„Ibrahimas yra vyrukas, kuris visada turi daug klausimų. O religija jam suteikė daug atsakymų“, - sakė buvęs I. Jaabero komandos draugas Steve'as Danley.
Tikėjimas nusvėrė pinigų siekimą
Karjeros pradžioje I. Jaaberas buvo itin pastebima figūra Europoje. Jis turėjo šansą įsitvirtinti NBA, bet žaidėją atgrasė nežinomybė dėl garantuoto kontrakto. 
Nors 2010 m. I. Jaaberas sužavėjo „Los Angeles Lakers“ komandą, nusprendė toliau rungtyniauti Europoje.
„Daug žmonių nežino, kad turiu 12 brolių ir seserų. Todėl dėl savo sprendimo negaliu būti savanaudis. Esu atsakingas už kitus asmenis, todėl noriu turėti saugią ateitį“, - tuomet sakė I. Jaaberas.
Saugią ateitį galėjo garantuoti Milano „Armani Jeans“. Italai už dvejus metus I. Jaaberui sumokėjo 1,5 mln. JAV dolerių.
Įsitvirtinęs I. Jaaberas pasiryžo kurti šeimą – vedė. Vėliau jis vėl žaidė NBA vasaros lygoje ir dar sykį sulaukė palankių NBA klubų atsiliepimų. Vis dėlto neįsitvirtinęs stipriausioje krepšinio lygoje, 2011 metais I. Jaaberas nutarė skirti laiko sau – visus metus paskyrė religijai.
Po praleisto krepšinio sezono, I. Jaaberu patikėjo „Žalgiris“. Kraudamasis lagaminus į Kauną, žaidėjas prašė vadovų, jog šie parūpintų apgyvendinimą šalia mečetės.
„Žinojome, kad I. Jaaberas yra religingas, todėl padėjome jam kiekviename žingsnyje“, - sakė „Žalgirio“ komunikacijų direktorius Almantas Kiveris.
„Jis buvo fantastiškas komandos draugas. Be to, „Žalgiryje“ jam sekėsi gerai žaisti“, - prisiminimais dalijosi buvęs žalgirietis Jeffas Foote'as, išvykose gyvenęs kartu su I. Jaaberu.
Tačiau alaus reklamos buvo visur – ant marškinėlių, šokėjų aprangos, dainose, rungtynių pranešėjo žodžiuose – visoje arenoje. I. Jaaberas suprato, kad nenori būti šios reklamos dalimi.
„Galbūt sprendimui įtakos turėjo mano sūnaus gimimas. Nenorėjau, kad jis klausytųsi arenoje leidžiamos netinkamos muzikos ar matytų pusnuoges merginas per minutės pertraukėles, alaus reklamas. Taip pat manau, kad taip galėjo nutikti dėl mano stiprėjančių religinių įsitikinimų. Pasitaręs su artimaisiais, nutariau išvykti. Jei būčiau likęs, tai pakenktų mano pomirtiniam gyvenimui“, - pasakojo I. Jaaberas.
„Žalgiris“ buvo šokiruotas. Kauno komanda itin svarbiu metu, pačiame Eurolygos kovų įkarštyje, neteko tokio svarbaus nario. Nusiminė ir krepšininkai.
„Tačiau supratome jo požiūrį ir nors bandėme atkalbėti, nedarėme jam jokių suvaržymų“, - sakė A. Kiveris.
„Ne tūkstančiai pelnytų taškų ar atkovotų kamuolių veda į rojų. Trofėjai ir čempionų žiedai paskutiniojo teismo dieną nieko nelems“, - vėliau sprendimą palikti „Žalgirį“ dėl religinių motyvų savo tinklalapyje aiškino I. Jaaberas.
Religingasis žaidėjas neketina atsisveikinti su krepšiniu. Jis norėtų tęsti karjerą tokiose šalyse kaip Kuveitas ar Jungtiniai Arabų Emyratai. Europoje – per daug nuodėmių. Tačiau ir islamo šalyse susirasti visiškai „švarią“ vietą nebus paprasta.
Bet I. Jaaberas tai darys atsakingai. O iki kol vėl padės parašą po sutartimi, jis skleis islamą ir pasiners į savo pamąstymus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.