Kažkada knyga ir krepšinio kamuolys buvo atsidūrę ant svarstyklių, ir T.Balčėtis pasirinko knygą.
Praėjusią vasarą tai jam padėjo įžengti į NBA planetą.
Kelio pradžia – su M.Pociumi
Krepšinis ir mokslas visada pynėsi, keitė ir pildė vienas kitą Vilniuje gimusio ir augusio T.Balčėčio gyvenime.
Jis mokėsi Vilniaus licėjuje ir 10 metų lankė Šarūno Marčiulionio akademiją, kur treniravosi kartu su Martynu Pociumi.
Baigus 11 klasių, kai reikėjo rinktis tarp krepšinio ir mokslo, T.Balčėtis pasirinko abu pomėgius jungiantį kelią ir išvyko į JAV, kur pateko į Holderneso mokyklą. Irgi kartu su M.Pociumi.
„Mes augome kaip broliai, – apie ryšį su Lietuvos rinktinės ir Madrido „Real” krepšininku kalbėjo T.Balčėtis. – Martynas visada buvo vienas geriausių.
Galbūt skamba ironiškai, bet turbūt būtent ta vaikystės trauma (per darbų pamoką M.Pocius neteko piršto. – Red.) jam padėjo prasimušti.
Martynas pradėjo stengtis daugiau už kitus ir tiek sportavo, kad seniai visus pralenkė ir tapo daug geresnis už bendražygius.
Bet stiprus ryšys liko. Aš lankiau jį Madride, šią vasarą buvome susitikę Londone, kai jis žaidė olimpinėse žaidynėse.”
Paleisti krepšinį buvo gaila
T.Balčėtis irgi turėjo galimybių siekti krepšininko karjeros, kai gerais pažymiais baigė Holderneso mokyklą ir įstojo į prestižinį Harvardo universitetą.
Harvardo krepšinio komandos treneris ketino pasitelkti lietuvį NCAA kovoms, bet T.Balčėtis pasirinko kitą kelią.
Pasirinkti ne krepšinį, o būtent mokslus buvo paprasčiau dėl kelių priežasčių.
„Nuo vaikystės turėjau nedidelių širdies ritmo sutrikimų, bet jie nekliudė sportuoti, – pasakojo T.Balčėtis. – Kai viską sudėjau ant svarstyklių, nutariau geriau nerizikuoti ir patausoti sveikatą.
Nenorėjau žaisti 90 procentų. Jeigu jau žaisti, tai visu pajėgumu.
Žinoma, buvo gaila paleisti krepšinį. Turbūt nebūčiau tapęs žvaigžde, bet normaliu lygiu galėčiau žaisti. Ir dabar pažaidžiu savo malonumui.
Tačiau tada mokiausi gerame universitete ir supratau, jog gavau galimybę rimtai pasinerti į studijas.”
Padėjo tautiečių patarimai
Jau trečią mėnesį T.Balčėčio darbo vieta yra NBA padalinys Londone.
Pareigos – Tarptautinių ryšių su žiniasklaida departamento projektų koordinatorius.
Tomas tapo trečiuoju lietuviu po A.Karnišovo ir A.Pazdrazdžio, dirbančiu NBA struktūroje.
A.Karnišovas šiuo metu dirba NBA klubo „Houston Rockets” skautų vadovu, A.Pazdrazdis – „Dallas Mavericks” komandos skautu.
Bet anksčiau abu olimpinių žaidynių Barselonoje prizininkai dirbo NBA biuruose: A.Karnišovas – Niujorke, o A.Pazdrazdis – Londone.
T.Balčėtis per M.Pocių susipažino su A.Karnišovu ir jį laiko savo mokytoju ir patarėju.
„Esu dėkingas jam, taip pat ir A.Pazdrazdžiui už patarimus. Būti vienoje kompanijoje su šiais vyrais – didelė garbė”, – pabrėžė T.Balčėtis.
Būtent A.Karnišovas padėjo patekti į pokalbius dėl praktikos NBA biure Niujorke, kur T.Balčėtis vieną vasarą darbavosi dar būdamas studentas.
Harvardo psichologijos ir ekonomikos bakalauras daugiau patirties įgijo po studijų dvejus metus padirbęs verslo konsultacinėje kompanijoje.
„Tada nusprendžiau, kad širdis buvo ir bus krepšinyje.
Visada norėjau dirbti NBA, – neslėpė T.Balčėtis. – Man padėjo universiteto vardas ir tai, kad Niujorke buvau atlikęs praktiką ir jau susipažinęs su NBA virtuve.”
Norėtų NBA likti ilgam
NBA padalinyje Londone dirba apie pusšimtį žmonių.
Jie yra įvairių tautybių, o dauguma – prancūzai, italai ir amerikiečiai. NBA biurai dar yra Madride, Milane ir Stambule.
NBA – net tik krepšinis, bet ir milžiniška verslo mašina, kurios dalis dabar yra ir T.Balčėtis.
„Kalbėtis su partneriais, ieškoti naujų partnerių, ruošti televizijos sandorius.
Mano dėmesys dabar nukreiptas į Rytus, – savo užduotis vardijo T.Balčėtis, praėjusį mėnesį vykęs į Maskvą, NBA rengiamą stovyklą „Krepšinis be sienų”. – Nuo pirmos savaitės mane įmetė į darbų ugnį, bet man tai patinka.
Kiekviena diena įdomi. NBA jau seniai buvo mano tikslas. Kol kas čia labai patinka ir norėčiau čia dirbti ilgai.”
Jam dar neteko susidurti akis į akį su NBA žaidžiančiais lietuviais – Jonu Valančiūnu ir Linu Kleiza iš „Toronto Raptors” ir Donatu Motiejūnu iš „Houston Rockets”, bet T.Balčėtis siekia, kad Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse būtų rodoma daugiau NBA programų.
Baltijos šalių rinka domina NBA.
Krepšinio tradicijomis ir kultūra garsėjančiame regione išaugo ne vienas pasaulinio lygio krepšininkas, todėl NBA ir krepšinio ateitis čia atrodo šviesi.