Ambicingi tikslai – kasdienybė
„Sulaukiau moterų futbolo akademijos „Žalgiris“ vadovo Svajūno Stravinsko pasiūlymo prisijungti prie šio klubo ir visos akademijos struktūros. Aš jau keletą metų stebiu, kad moterų futbolas yra bene sparčiausiai auganti sritis – tai mato FIFA, apie tai kalba UEFA, per penkmetį į viršų „šovė“ svarbiausių moterų futbolo varžybų ar turnyrų transliacijų reitingai, socialiniuose tinkluose dėmesys nerealiai išaugo. Man tikrai buvo smalsu prisijungti prie šio ambicingo projekto. Sakyčiau, kad MFA „Žalgiris-MRU“ kažkuo primena šeimą: jeigu turi sūnų ir dukrą, tai vaikus tikrai myli vienodai, bet už dukras visada pergyveni labiau“, – prisipažįsta akademijos vadovu tapęs S. Mikoliūnas.
MFA „Žalgiris“ yra didžiausia visose Baltijos šalyse moterų ir merginų futbolo organizacija. Ir ne tik didžiausia – akademijoje sėkmingai veikia visų amžiaus grupių piramidė: nuo pačių mažiausių mergaičių iki aukščiausio rango varžybose dalyvaujančios MFA „Žalgiris-MRU“ komandos. Elitinėje merginų futbolo lygoje link čempionių titulų artėja akademijos U15 ir U17 komandos, MFA „Žalgiris B-MRU“ atstovės sėkmingai kovoja pirmosios lygos čempionate.
– Po kelių mėnesių, praleistų su komanda, jau galiu pasakyti, kad mane žavi šis projektas. Jį daugiau nei dešimtmetį kūrę žmonės yra fanatiškai atsidavę akademijai ir jos pagrindinei komandai, turi ilgalaikius tikslus, eina teisingu keliu. Lietuvoje visi žino Šiaulių „Gintros“ komandą, kuri atrodė nepajudinama savo soste. Bet ir aš esu ambicingas žmogus, ir mūsų akademijos vadovų tikslai – tokie pat: norisi, kad Vilniaus komanda taptų čempione. Mes puikiai matome, kad moterų futbolui daugelyje šalių pastaraisiais metais dėmesio tenka vis daugiau, todėl privalome žengti koja kojon, kad paskui nereikėtų vytis labai toli pabėgusių varžovių. Tikrai stengsimės, kad ir stipriausia Vilniaus komanda sulauktų daugiau dėmesio, norime dalyvauti UEFA Čempionų lygoje. Žinome, kad UEFA skiria daug lėšų planuojamam dar vienam moterų klubiniam turnyrui – Europos lygai. O jau pirmasis Lietuvos moterų futbolo ratas parodė, kad laukia labai įtemptas sezonas: ir „Hegelmann“, ir „Transinvest“ komandos nori neatsilikti, o turnyro lentelėje kol kas pirmauja mūsų komanda, kuri turi tiek pat taškų, kiek ir „Gintra“. Manau, kad einame tikrai gera kryptimi, – pasakoja komandos vadovas.
Ir nauji, ir laiko išbandyti partneriai mato perspektyvą
Du dešimtmečius praleidęs profesionaliame vyrų futbole, Saulius Mikoliūnas labai akivaizdžiai mato ir finansinius skirtumus tarp vyrų ir moterų sporto. Bet darbas, žinant tikslą, pradeda duoti pirmuosius vaisius – komanda pasirašė bendradarbiavimo sutartį su viena didžiausių Lietuvos elektroninės prekybos bendrovių – prekinio ženklo varle.lt savininke. „Mes džiaugiamės, kad šie rėmėjai patikėjo mūsų ambicija, mūsų siekiais, mūsų realiu darbu. Jie mato moterų futbolo augimą ir įvertino mūsų pastangas, drauge siekti naujų pergalių“, – sako S. Mikoliūnas.
Jam pritaria ir bendrovės „Varlė“ vadovas Igoris Tkačenko: „Labai džiaugiamės, galėdami prisidėti prie MFA „Žalgiris-MRU“ keliamų iššūkių ir tikslų. Susipažinome su akademijos struktūra ir ambicijomis bei sparčiai populiarėjančiu moterų futbolu. Esame draugiška bei
atvira iššūkiams prekybos bendrovė, kuri stiprina ir vertina bendruomenės ryšį. Net neabejojame, kad ateityje dar bus daug smagių abipusiai naudingų projektų“.
Komandos vadovas džiaugiasi labai produktyviu bendradarbiavimu su MRU: šis universitetas suteikia galimybę nemažai daliai futbolininkių sėkmingai derinti sportą ir aukštojo mokslo studijas.
Tarp tikslų – ir savo bazės įkūrimas
MFA „Žalgiris-MRU“ ir „Gintra“ praėjusį savaitgalį sužaidė ir Baltijos lygos rungtynes. Šiame šešių komandų turnyre mūsų šalies garbę gina būtent šios dvi ekipos – jų tarpusavio dvikova Vilniuje baigėsi kovingomis lygiosiomis 2:2. Šį sekmadienį nacionalinio čempionato lyderės susitiks dar sykį – varžybos irgi vyks Vilniuje, Žvėryne esančiame Lietuvos sporto centro stadione.
„Man, žinančiam, ką reiškia žaisti, kai tribūnose žaidėjus palaiko kelios dešimtys tūkstančių žiūrovų, labai norisi, kad mūsų merginos irgi tai pajustų. Tikrai tikiu, kad žiūrovų, ateinančių pasižiūrėti žavingo, greito ir techniško geriausių moterų komandų žaidimo, tikrai daugės. Mums norisi, kad MFA „Žalgiris“ pagaliau turėtų savo „namus“, bet Vilniuje situacija yra sudėtinga. Net ir pajėgiausia miesto vyrų komanda savo „bazės“ neturi, mes irgi kol kas treniruočių procesą rengiame nuomojamose aikštėse, kurių labai trūksta. Stengiamės ir ieškome galimybių tiems savo „namams“ įkurti, tačiau tokie dalykais per kelis mėnesius nepasidaro. Labai norisi, kad žalgirietės jaustų žiūrovų palaikymą, nes pats puikiai pamenu žaidimą pandemijos metu, kai žiūrovų nebūdavo. Juk varžybos sportininkams – lyg spektaklis: vaidinti be žiūrovų ir esant užpildytoms tribūnoms – visai skirtingas jausmas. Labai noriu, kad mūsų merginos pajustų tą publikos palaikymą. Juk jos žaidimui atiduoda visą širdį, žaidžia su didele meile ir aistra“, – sako pašnekovas.
Šiuo metu visų MFA „Žalgiris-MRU“ komandos žaidėjų 100 procentų vadinti profesionalėmis negalima: kai kurios merginos derina darbą ir futbolą, nes komandos finansinės galimybės neleidžia gyventi vien iš futbolo.
U19 Europos čempionatas paskatins plėtrą
Šių metų liepos 14–27 dienomis Lietuvoje vyks Europos U19 čempionato finalinis etapas: jame varžysis Anglija, Prancūzija, Serbija, Ispanija, Vokietija, Nyderlandai, Airija ir mūsų šalies atstovės.
Lietuvių varžovėmis pirmame etape bus anglės, prancūzės ir serbės. Kad „Žalgiris-MRU“ klubas eina teisinga linkme, liudija ir tas faktas, jog į mūsų šalies U19 rinktinę ruoštis šiam turnyrui yra kviečiamos net 12 klubo žaidėjų ir vartininkų trenerė Aistė Griciūtė. „Į mūsų stadionus atvažiuos tikrai geriausių Europos futbolo valstybių rinktinės. Net neabejoju, kad tai suteiks papildomą impulsą merginų ir moterų futbolui. O mūsų žaidėjoms, kurios gins Lietuvos garbę, tai bus puiki naujų išbandymų galimybė ir šansas pasilyginti su ypač pajėgiomis oponentėmis. Ir tikiu, kad tai prisidės prie naujų MFA „Žalgiris-MRU“ pergalių“, – optimizmo nestokoja S. Mikoliūnas.
Kad Vilniuje tikrai nestinga mergaičių ir merginų, kurias sužavi ir įtraukia ši sporto šaka, faktas. Aišku, mokyklų, klubų ar akademijų, kur futbolą žaisti galėtų tik mergaitės, yra nepalyginamai mažiau nei berniukų laukiančių organizacijų. Tačiau nėra blogai, kad pirmuosius žingsnius mergaitės žengia kartu su berniukais – kol mokomasi pradinėse klasėse, bendros treniruotės su berniukais yra net ir naudingesnės, nes berniukai gali būti tvirtesni, greitesni, o treniruotės su stipresniais komandos draugais visada yra naudingos. Tačiau didžiausios Vilniuje moterų futbolo bendruomenės vadovas džiaugiasi, kad gabių mergaičių atsiranda vis daugiau. Ir MFA „Žalgiris“ įvairaus amžiaus mergaičių bei merginų komandų rezultatai kalba patys už save – Lietuvos čempionių titulus jau net suskaičiuoti sunku, o birželį ir U15, ir U17 komandos gali vėl iškovoti Elitinės lygos auksą.
„Mūsų ateities vizija, kad pagrindinės komandos žaidėjos galėtų visas jėgas skirti tik futbolui – kai jos galės atsiduoti tik žaidimui, tikrai ir žaidimo lygis ūgtelės. Todėl mūsų, komandos vadovų, užduotis – rasti galimybes užtikrinti tinkamo lygio pasirengimo ir treniruočių procesą. Profesionalų komanda turi susitelkti tik futbolui. Tada ir augančios mūsų penkiolikmečių ar septyniolikmečių komandos žaidėjos sieks karjeros – jos matys pavyzdį savo akademijos struktūroje, žinos galimybes, kausis dėl pergalių. Mes tikrai daug resursų skiriame trenerių kvalifikacijos kėlimui, treniruočių proceso gerinimui. O kiekviena mergina turėtų turėti maksimaliai geras galimybes treniruotis ir siekti pergalių“, – sako MFA „Žalgiris“ vadovas.